Θα μπορούσατε να σκεφτείτε τις ελληνικές ταινίες σε παραγωγή εξωτερικού?

Billious17

Retro Member
Joined
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
158
Αντιδράσεις
298
Ποιοι ξένοι ηθοποιοί πιστεύετε ότι θα ήταν οι κατάλληλοι να ενσαρκώσουν τους ρόλους από ελληνικές παλιές ταινίες. Και μιλώ για ηθοποιούς που μεσουράνησαν την δεκαετία του τη δεκαετία του 40, 50,60

Για παράδειγμα πως θα σας φαίνονταν το Χώμα βάφτηκε κόκκινο με τους εξής ηθοποιούς:

1. Πολ Νιούμαν ( Αντί Νίκου Κούρκουλου)
2. Σούζαν Χέιγουορντ( Αντί Μαίρης Χρονοπούλου)
3. Μπαρτ Λάνκαστερ ( Αντί Γιάννη Βόγλη)
4. Τσαρλς Μπουαγιε ( Αντί Μάνου Κατράκη)
5. Μοντγκόμερι Κλιφτ ( Αντί Φαίδωνα Γεωργίτση)
6. Τζέιν Μάνσφιλντ ( Αντί Ζέτας Αποστόλου)
7. Γκρέγκορι Πεκ ( στο ρόλο του Μαρίνου Αντύπα)
8. Ρόμπερτ Τέιλορ ( Αντί Αγγέλου Αντωνοπούλου)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ωραίο θέμα,φίλε Βillious17. Και οι επιλογές σου είναι "ταιριαστές". Φαντάζομαι,επιλέγουμε κυρίως από το "πρόσωπο" των ηθοποιών. Αυτοί δηλαδή που θα μας θύμιζαν τους δικούς μας ηθοποιούς.
Μου επιτρέπεις να "αντιγράψω" τη δική σου επιλογή ταινίας και να αντικαταστήσω κάποιους που δεν τους ξέρω (και googlαρα για να τους δω)?

2. Αντί της Σούζαν Χέιγουορντ θα έβαζα την Ράκελ Γουέλς. Στα 60s, όταν γυριζόταν η ταινία,η Ράκελ ήταν 26. Νομίζω,εμφανισιακά "ταιριάζει" λίγο με την Μαίρη (και σίγουρα και για τη Ρακέλ, θα έφταναν στα άκρα τα δύο αδέρφια)
4. Τσαρλς Μπουαγιέ. Δυστυχώς ούτε αυτόν ξέρω. Θα έβαζα στο ρόλο του Κατράκη τον Όρσον Γουέλς. Εντάξει,ο Μάνος ήταν 7 χρόνια μεγαλύτερος του Όρσον,αλλά με ένα καλό μακιγιάζ και το ανάλογο "άσπρισμα" μαλλιών πιστεύω θα ταίριαζε σαν πατέρας Χορμόβας.

Αυτούς λοιπόν θα άλλαζα,μόνο και μόνο επειδή δεν τους ξέρω (δεν τους ήξερα). Για τους υπόλοιπους συμφωνώ σχεδόν για όλους.
 
Psycho (1960) του Alfred Hitchcock

Janet Leigh - Ζωή Λάσκαρη

Anthony Perkins- Νίκος Γαλανός

Vera Miles - Νόρα Βαλσάμη

John Gavin - Σπύρος Φωκάς

Martin Balsam - Διονύσης Παπαγιαννόπουλος

Tον ψαρωτικό τροχονόμο θα τον έπαιζε ο Μπισλάνης...



Αλλά μάλλον κατάλαβα ανάποδα το θέμα....:confused:
 
Ωραίες επιλογές. Δεν το είχα υπόψη μου το ανάποδο αλλά οκ γιατί να μην είναι δεκτό;
Έγκλημα στο Κολωνάκι:
1. Μοντγκόμερι Κλιφτ( Αντί Ανδρέα Μπάρκουλη)
2. Νάταλι Γουντ ( Αντί Γκέλυς Μαυροπούλου)
3. Ροκ Χάντσον ( Αντί Μιχάλη Νικολινακου)
4. Κιμ Νόβακ (Αντί Μάρως Κοντού,)
5. Σπένσερ Τρέισι ( Αντί Χρήστου Τσαγανέα)
6. Ροζαλντιν Ράσελ ( Αντί Ελένης Χατζηαργύρη)
7. Όρσον Γουέλς (ως Μπέκας)
8. Λιονέλ Μπάριμορ ( Αντί Παπαγιαννόπουλος)
9. Μάρλον Μπράντο ( Αντί Στεφάνου Στρατηγού)


Στην αντίθετη περίπτωση:
Τζάνετ Λι: Βιβετα Τσιουνη
Άντονι Περικνς: Φαίδων Γεωργίτσης
Βέρα Μάιλς: Μάρω Κοντού
Τζον Γκάβιν: Σπυρος Φωκάς
Μάρτιν Μπαλσαμ: Ζώρας τσαπελης
 
Τελευταία επεξεργασία:
" Με φόβον και πάθος"

1. Γκάρι Κούπερ αντί του Κούρκουλου (στην αντίστοιχη ηλικία φυσικά)
2. Τζέιν Φόντα αντί της Ερήμου
3. Πίτερ Κάσινγκ αντί του Κατράκη
4. Ροντ Τέιλορ αντί του Μούτσιου
5. Τζον Φορσάιθ (ο γνωστός σαν Μπλέικ,οκ?) αντί του Ανδρονίδη
6. Μπομπ Χόουπ αντί του Κωνσταντόπουλου (ο γιατρός)
7. Λι βαν Κλιφ (όταν ήταν νέος,πριν το χαρακτηριστικό μουστάκι που είχε στα spaghetti) αντί του Ευαγγελάτου (ο πληροφοριοδότης)
8. Ο Άντονι Πέρκινς αντί του Παπαναστασίου (ο γιος του κλέφτη Ζαρίφη).
9. Αυτή είναι δύσκολη επιλογή. Ποιος να έπαιζε στη θέση του Κώστα Καραγιώργη? Λιγομίλητος και "αθόρυβος"?Και να του μοιάζει λίγο?
 
"Τα κόκκινα φανάρια"

1. Χάμφρει Μπόγκαρτ αντί του Γ. Φούντα
2. Ελίζαμπεθ Τέιλορ αντί της Καρέζη
3. Βιτόριο Γκάσμαν αντί του Παπαμιχαήλ
4. Ρόμπερτ Μίτσαμ αντί του Κατράκη
5. Ντέμπορα Κερ αντί της Α.Λαδικού (στο πιο μελαχρινό μαλλί φυσικά)
6. Τζέημς Ντιν αντί του Φ.Γεωργίτση (είχε το baby face που ταιριάζει στο ρόλο του Φαίδωνα)
7. Μόνικα Βίτι αντί της Χρονοπούλου ( πάντως στα μάτια μου,η Μόνικα "μοιάζει" περισσότερο με την Μάρω Κοντού.Αρκετά θα έλεγα).
8. Ανίτα Έκμπεργκ αντί της Χέλμη
9. Τζέημς Κάγκνεϊ αντί του Κ. Κούρτη
10. Όντρεϊ Χέμπορν αντί της Ανουσάκης
11. Εδώ ήταν τα δύσκολα. Δέσπω Διαμαντίδου! Δεν πήγαινε πουθενά το μυαλό μου σε κάποια ηθοποιό των 40s,50s,60s. Οι άλλοι συμφορουμήτες θα μπορούσαν να επιλέξουν καλύτερα.Έχουν περισσότερες γνώσεις,ειδικά για γυναίκες ηθοποιούς εκείνης της εποχής! Και από τις φωτό που βάζουν σε άλλο thread, δεν μου ταίριαζε καμία για το ρόλο της "μαντάμ Παρί". Είχα μία στο μυαλό μου,αλλά θα την χρησιμοποιήσω σε άλλη αντιστοίχηση.Δεν θα την "κάψω" όπως έκανα πριν με τη Μόνικα Βίτι,που θα μπορούσα να την αντιστοιχήσω αντί της Μ.Κοντού σε άλλες ταινίες.
Μ'αυτά και μ'αυτά λοιπόν,θυμήθηκα μία ηθοποιό,που έπαιζε και ήταν γνωστή στα 30s,αλλά έπαιζε και στα 40s και στα 50s. Εγώ την θυμάμαι κυρίως από τις ταινίες στα 30s,που έπαιζε συνεχώς με τα αδέρφια Μαρξ. Η ηθοποιός είναι η Μάργκαρετ Ντυμόντ. Εντάξει,είχε ένα διαφορετικό στυλ,έπαιζε ρόλους συνήθως της αριστοκρατικής κυρίας,με έναν χαρακτηριστικό ευγενή και μετρημένο λόγο.Νομίζω όμως πως θα ταίριαζε και στο ρόλο της Διαμαντίδου (καλά..οι διάλογοι με τον Γκράουτσο Μαρξ στις ταινίες ήταν απίστευτοι και αξέχαστοι.Δεν θα ξεχάσω τη σκηνή τους στο τραπέζι στο "Μια νύχτα στην Όπερα"! Τι γέλιο!..).
Στο δια ταύτα: Μάργκαρετ Ντυμόντ αντί Δ.Διαμαντίδου.
 
Ενδιαφέρουσα επιλογή πραγματικά. Θα ήθελα πραγματικά να δω την Όντρεϊ Χέπμπορν στο ρόλο της Ανουσάκη.
"Τα κόκκινα φανάρια"

1. Χάμφρει Μπόγκαρτ αντί του Γ. Φούντα
2. Ελίζαμπεθ Τέιλορ αντί της Καρέζη
3. Βιτόριο Γκάσμαν αντί του Παπαμιχαήλ
4. Ρόμπερτ Μίτσαμ αντί του Κατράκη
5. Ντέμπορα Κερ αντί της Α.Λαδικού (στο πιο μελαχρινό μαλλί φυσικά)
6. Τζέημς Ντιν αντί του Φ.Γεωργίτση (είχε το baby face που ταιριάζει στο ρόλο του Φαίδωνα)
7. Μόνικα Βίτι αντί της Χρονοπούλου ( πάντως στα μάτια μου,η Μόνικα "μοιάζει" περισσότερο με την Μάρω Κοντού.Αρκετά θα έλεγα).
8. Ανίτα Έκμπεργκ αντί της Χέλμη
9. Τζέημς Κάγκνεϊ αντί του Κ. Κούρτη
10. Όντρεϊ Χέμπορν αντί της Ανουσάκης
11. Εδώ ήταν τα δύσκολα. Δέσπω Διαμαντίδου! Δεν πήγαινε πουθενά το μυαλό μου σε κάποια ηθοποιό των 40s,50s,60s. Οι άλλοι συμφορουμήτες θα μπορούσαν να επιλέξουν καλύτερα.Έχουν περισσότερες γνώσεις,ειδικά για γυναίκες ηθοποιούς εκείνης της εποχής! Και από τις φωτό που βάζουν σε άλλο thread, δεν μου ταίριαζε καμία για το ρόλο της "μαντάμ Παρί". Είχα μία στο μυαλό μου,αλλά θα την χρησιμοποιήσω σε άλλη αντιστοίχηση.Δεν θα την "κάψω" όπως έκανα πριν με τη Μόνικα Βίτι,που θα μπορούσα να την αντιστοιχήσω αντί της Μ.Κοντού σε άλλες ταινίες.
Μ'αυτά και μ'αυτά λοιπόν,θυμήθηκα μία ηθοποιό,που έπαιζε και ήταν γνωστή στα 30s,αλλά έπαιζε και στα 40s και στα 50s. Εγώ την θυμάμαι κυρίως από τις ταινίες στα 30s,που έπαιζε συνεχώς με τα αδέρφια Μαρξ. Η ηθοποιός είναι η Μάργκαρετ Ντυμόντ. Εντάξει,είχε ένα διαφορετικό στυλ,έπαιζε ρόλους συνήθως της αριστοκρατικής κυρίας,με έναν χαρακτηριστικό ευγενή και μετρημένο λόγο.Νομίζω όμως πως θα ταίριαζε και στο ρόλο της Διαμαντίδου (καλά..οι διάλογοι με τον Γκράουτσο Μαρξ στις ταινίες ήταν απίστευτοι και αξέχαστοι.Δεν θα ξεχάσω τη σκηνή τους στο τραπέζι στο "Μια νύχτα στην Όπερα"! Τι γέλιο!..).
Στο δια ταύτα: Μάργκαρετ Ντυμόντ αντί Δ.Διαμαντίδου.
 
Πιστεύω, θα ταίριαζε στο ρόλο της Ανουσάκη. Αν θυμηθείς το ρόλο της Όντρεϊ στο "Ωραία μου κυρία",έχει τις τσιρίδες ,τις γκριμάτσες και τις αγριοφωνάρες που ταιριάζουν έτσι όπως εξελίσσεται ο χαρακτήρας της Ανουσάκη. Θυμάσαι?Από ένα ανίσχυρο,αδύναμο και "αθώο" χαρακτήρα μεταμορφώνεται σε ένα πιο δυναμικό και διαφορετικό άτομο. Μια χαρά θα τα κατάφερνε Χέμπορν που δεν φοβόταν να "τσαλακωθεί" σε ρόλους (το αποδεικνύει η αρχική της εικόνα στο "Ωραία μου κυρία").

Εκεί που φοβάμαι πως αποτυγχάνει το casting μου είναι στο ρόλο της Διαμαντίδου! Δεν μου ταιριάζει και τόσο. Δεν ξέρω η Ντυμόντ αν θα μπορούσε να γκαρίζει και να καυγαδίζει με την απέναντι μαντάμ,να έχει συνεχώς έναν έντονο χαρακτήρα.Νομίζω πως το αποτέλεσμα δεν θα μας ικανοποιούσε. Η Μάργκαρετ τώρα που το σκέφτομαι,ταιριάζει με μια άλλη ηθοποιό μας. Την κυρία που είχε το καρνέ με τα ονόματα στο "η βίλα των οργίων" (συγγνώμη,δεν θυμάμαι το όνομα της).Εκείνη της "μοιάζει" περισσότερο.

Προσπαθώ να αντιστοιχίσω ηθοποιούς εκείνης της εποχής (που το πλήθος των ηθοποιών της δεν τους ξέρω,όπως το γνωρίζουν πολλοί άλλοι συμφορουμήτες. Ξέρω μόνο τα "τρανταχτά ονόματα"). Και κοιτάζω περισσότερο εμφανισιακά να ταιριάζουν.Αλλά σίγουρα και ένα ποσοστό στην ενσάρκωση του ρόλου.
π.χ. Αν και εμφανισιακά τον Λάμπρο Κωνσταντάρα θα τον αντιστοιχούσα με τον Τζον Γουέιν (σχεδόν ίδιος σωματότυπος,στάση του σώματος,μέχρι και η χροιά της φωνής μοιάζει), δεν θα μπορούσα να τον διαλέξω σε ταινία του Λάμπρου επειδή δεν έχω δει τον Τζον σε κωμωδία. Δεν ξέρω κιόλας αν έχει παίξει.
 
Πιστεύω, θα ταίριαζε στο ρόλο της Ανουσάκη. Αν θυμηθείς το ρόλο της Όντρεϊ στο "Ωραία μου κυρία",έχει τις τσιρίδες ,τις γκριμάτσες και τις αγριοφωνάρες που ταιριάζουν έτσι όπως εξελίσσεται ο χαρακτήρας της Ανουσάκη. Θυμάσαι?Από ένα ανίσχυρο,αδύναμο και "αθώο" χαρακτήρα μεταμορφώνεται σε ένα πιο δυναμικό και διαφορετικό άτομο. Μια χαρά θα τα κατάφερνε Χέμπορν που δεν φοβόταν να "τσαλακωθεί" σε ρόλους (το αποδεικνύει η αρχική της εικόνα στο "Ωραία μου κυρία").

Εκεί που φοβάμαι πως αποτυγχάνει το casting μου είναι στο ρόλο της Διαμαντίδου! Δεν μου ταιριάζει και τόσο. Δεν ξέρω η Ντυμόντ αν θα μπορούσε να γκαρίζει και να καυγαδίζει με την απέναντι μαντάμ,να έχει συνεχώς έναν έντονο χαρακτήρα.Νομίζω πως το αποτέλεσμα δεν θα μας ικανοποιούσε. Η Μάργκαρετ τώρα που το σκέφτομαι,ταιριάζει με μια άλλη ηθοποιό μας. Την κυρία που είχε το καρνέ με τα ονόματα στο "η βίλα των οργίων" (συγγνώμη,δεν θυμάμαι το όνομα της).Εκείνη της "μοιάζει" περισσότερο.

Προσπαθώ να αντιστοιχίσω ηθοποιούς εκείνης της εποχής (που το πλήθος των ηθοποιών της δεν τους ξέρω,όπως το γνωρίζουν πολλοί άλλοι συμφορουμήτες. Ξέρω μόνο τα "τρανταχτά ονόματα"). Και κοιτάζω περισσότερο εμφανισιακά να ταιριάζουν.Αλλά σίγουρα και ένα ποσοστό στην ενσάρκωση του ρόλου.
π.χ. Αν και εμφανισιακά τον Λάμπρο Κωνσταντάρα θα τον αντιστοιχούσα με τον Τζον Γουέιν (σχεδόν ίδιος σωματότυπος,στάση του σώματος,μέχρι και η χροιά της φωνής μοιάζει), δεν θα μπορούσα να τον διαλέξω σε ταινία του Λάμπρου επειδή δεν έχω δει τον Τζον σε κωμωδία. Δεν ξέρω κιόλας αν έχει παίξει.
Όντως έχεις δίκιο μιλώντας για το Ωραία μου κυρία. Απλώς μου ήρθε στο νου στην αρχή ο ρόλος της Ωντρει στο Διακοπές στην Ρώμη που νόμιζες ότι όντως βγήκε από κάποιο βασιλικό παλάτι.
Όσον αφορά την ηθοποιό από τη Βίλα των Οργίων εσύ εννοείς αν κατάλαβα καλά τη Ρίτα Μουσούρη. Θεωρώ ότι ενδεχομένως αυτός ο ρόλος να ταίριαζε στην Άντζελα Λανσμπερι η την Μπάρα Στανγουικ ( σε ηλικίες πιο ώριμες φυσικά με το κατάλληλο μακιγιάζ)
 
Τι θα λέγατε για την Maureen Stapleton? Την ωριμότερη εποχή της φυσικά, ήταν 9 χρόνια μικρότερη από τη Διαμαντίδου οπότε τη φαντάζομαι λίγα χρόνια πριν το Interiors (να και κάτι κοινό με τη Διαμαντίδου, μια που παίξανε και οι δύο σε ταινίες του Woody Allen :) ). Στις περισσότερες φωτογραφίες της (από ταινίες) έχει ένα μάλλον καλοκάγαθο χαμόγελο, αλλά μια από τις πιο καλές της εμφανίσεις σε θέατρο ήταν στο "Τριαντάφυλλο στο στήθος" που θέλει λαϊκοϊταλικό ταμπεραμέντο, αν και βέβαια η Σεραφίνα είναι αξιοπρεπής νοικοκυρά. Από εκεί τη σκέφτηκα. Έμμεσα. Διότι μόλις διάβασα "Δεν ξέρω η Ντυμόντ αν θα μπορούσε να γκαρίζει και να καυγαδίζει με την απέναντι μαντάμ,να έχει συνεχώς έναν έντονο χαρακτήρα." το μυαλό μου πήγε αμέσως στην Άννα Μανιάνι. Κι από την Μανιάνι στο "Τριαντάφυλλο", κι από εκεί στην Stapleton που ήταν πιο γεματούτσικη και με κατάλληλο μακιγιάζ και χτένισμα θα μπορούσε να φέρνει φυσιογνωμικά στη Διαμαντίδου (*). Όσο για ταλέντο να παίξει τέτοιο ρόλο το είχε και με το παραπάνω.

(*) Άσχετο, αλλά η ελληνίδα ηθοποιός στην οποία στιγμές-στιγμές έμοιαζε η Μανιάνι ήταν η Παξινού, ιδίως όταν ήταν συνοφρυωμένες. Μια σκοτεινή ματιά τους αρκούσε να κόψει τα γόνατα στον γενναιότερο άνθρωπο.
 
Ναι ρε συ. Η Μανιάνι θα ήταν ιδανική. Και η Σταπλετον όντως
 
Πίσω
Μπλουζα