Θρησκευτικές βιντεοταινίες !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
"Όσο ζεις, μαθαίνεις" λέει ο σοφός λαός μας.

Να που έμαθα σήμερα, ότι υπήρξαν και "Θρησκευτικές βιντεοταινίες".

Μάλιστα, μια εξ'αυτών θα προβληθεί το Φλεβάρη στο "Φεστιβάλ Καλτ Ελληνικού Κινηματογράφου" στο Γκαγκάριν.

Αντιγράφω από τη σελίδα του http://www.gagarin205.gr :

Κυριακη 19/2/2012 - Ωρα 13.00

 


O ΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΣ ΑΓ. ΠΑΝΤΕΛΕΗΜΩΝ ( 1985 ; )


 


Σκηνοθεσία: Μάριος Ρετσίλας


 


Παίζουν: Σωτήρης Βάγιας, Βαγγέλης Τραϊφόρος, Ελευθέριος Ελευθεριάδης, Ανθή Γούναρη, Σπύρος Μπιμπίλας


 


Παραγωγή: ΕΛΠΙΣ ΦΙΛΜ



Διάρκεια: 85ʼ


 


Οι θρησκευτικές ταινίες μυθοπλασίας αποτελούν ένα ξεχωριστό κεφάλαιο στην ελληνική κινηματογραφία και, ταυτόχρονα, μιά ανεξερεύνητη μαύρη τρύπα. Όπως σημειώνει ο Δημήτρης Κολλιοδήμος, πρωτοεμφανίστηκαν στα μέσα της δεκαετίας του ΄80, με μικρούς προϋπολογισμούς, δεν κυκλοφόρησαν ποτέ στις αίθουσες, κάποιες προβλήθηκαν σε εκδηλώσεις θρησκευτικών οργανώσεων και οι περισσότερες κυκλοφόρησαν τελικά σε βιντεοκασέτες. Θα πρόσθετα το υποτυπώδες art direction, τις στομφώδεις ερμηνείες και, βέβαια, τα σκληροπυρηνικά ηθικοπλαστικά σενάρια.


 


Ενδεικτικοί Τίτλοι: Αγία Ακυλίνα Ζαγκλιβερίου, Αγία Αναστασία η Φαρμακολύτρια, Ναι στην Οικογένεια, Ο Ιαματικός Παντελεήμων, Ο Πρώην Μάγος Κυπριανός και Ιουστίνη η Παρθένα, Άγιος Ιωασάφ των Ινδιών κλπ.


 


Οι συγκεκριμένες ταινίες είναι ούτως ή άλλως cult αφού τις παρακλουθούν με ευλάβεια και συνέπεια μικρές μεν αλλά φανατικές ομάδες… πιστών. Το κοκτέιλ της θρησκευτικής λατρείας με το κακό γούστο, προσφέρει,πραγματικά, μιά ανεπανάληπτη σινεφίλ εμπειρία αφού πρόκειται για σχολικές παραστάσεις παιγμένες –και γραμμένες- από ενήλικους.


 


Για την συγκεκριμένη ταινία: Ο νεαρός ιατρός επιστήμων, σε εποχή διωγμών, πιστεύει απόλυτα στη διωκόμενη πίστη και ζει συνειδητά το ευαγγέλιο, τόσο που προσφέρει αναργύρως την ιατρική του προσφορά βοηθώντας τους πάσχοντας. Ο Θεός αμοίβει τη θυσία του και του παρέσχει το χάρισμα να θαυματουργεί όπου αδυνατεί η ιατρική και πιστεύουν οι ασθενείς. Θα πληρώσει, όμως, τη θεάρεστη δράση του…


 


Γνώριζες πως… ορισμένες από αυτές τις ταινίες έκαναν καιρέρα και έξω από τα σύνορα της χώρας μας; Μερικές από αυτές μάλιστα γυρίστηκαν κατευθείαν στην αγγλική γλώσσα και, εκ των υστέρων, ντουμπλαρίστηκαν στα ελληνικά για τους έλληνες πιστούς!


Εννοείται ότι θα την τιμήσω την ταινία.


Αν υπάρχουν και άλλοι "εθελοντές", ας στείλουν Π.Μ. να οργανωθούμε.


Υ.Γ. Είχατε δει ποτέ τέτοιες βιντεταινίες ; Τις έφερνε το βιντεοκλάμπ σας, ή τις είχατε ποτέ νοικιάσει εσείς ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βουτια στη RetroDB...

Οι κατωθι εχουν τον ιδιο σκηνοθετη!

Αγία Αργυρή η Προυσσιώτισσα

Αγία Ερμιόνη η Ιεραπόστολος

Δευτέρα Παρουσία

Ο Άγιος Αχμέτ και το αντίδωρο

Οι Άγιοι Σαράντα μάρτυρες

Ομοιως και αυτες που στη RetroDB τις βλεπω καταχωρημενες ως κινηματογραφικες ταινιες αλλα "με τρωει το χερι μου" οτι ειναι βιντεοταινιες

Άγιοι Κυπριανός και Ιουστίνη

Άγιος Γεώργιος ο τροπαιοφόρος

Αγία Αναστασία η φαρμακολύτρια

Αγία Βαρβάρα η μεγαλομάρτυς

@Exetlaios Ειμαι μεσα
 
θα πω την δεικη μου εμπειρια.Σε αρχαιο βιντεοκλαμπ της περιοχης μου(μη φανταστητε κανενα μεγαλο μια τρυπα ηταν)ειχε την ταινια ''Ιουστινη η παρθενα'' και ο τυπος την ειχε στο ραφι με της τσοντες.Και απορουσε γιατι δεν την επερνε κανενας και οτι τζαμπα την εφερε.Τωρα το θυμηθηκα που ανοιξε το θεμα ο φιλος Εxetlaios.Το θεμα ειναι το εξης:Η η ταινια ηταν αυτη που αναφερετε παραπανω η πραγματικα υπαρχει τσοντα με αυτο το ονομα :D
 
Εγώ μόνο τον "Άγιο Πρεβέζης" γνώριζα. Υπήρξα πολύ κακό παιδί αλλά δεν φταίω. Οι κακές παρέες με χαλασαν! :p

Ρε τρισθεώρατε Κωνσταντίνε, να δω τι άλλο θα ποστάρεις!!!!!!!!!! :D
 
Από τους τίτλους που παρέθεσε η Πάνος, ψήνομαι να δω το "Δευτέρα Παρουσία".

Λέτε να είναι κάτι σε post-apocalyptic road movie, με θρησκόληπτους επιζώντες εκδικητές και μεταλλαγμένα διαβολικά ζόμπι ;
 
Παλιότερα, σε προ-ιντερνετικές εποχές, είχα κάνει το λάθος να αγοράσω μέσω ταχυδρομείου κάποια LP/κασέτες (αρχικά) και CD (αργότερα) από ένα μεγάλο ελληνικό δισκάδικο στην Αστόρια της Νέας Υόρκης, και από τότε για χρόνια μου έστελναν τους καταλόγους τους. Επίσης πρέπει να πούλησαν τη διεύθυνσή μου σε άλλο μαγαζί που πουλούσε κακόγουστες εληνοαμερικανικές φρικαλεότητες (π.χ. ένα αρκουδάκι ντυμένο τσολιάς που έλεγε και "Οπα", αν αποκρυπτογράφησα σωστά τη σχετική φωτογραφία) το οποίο μου έστελνε και τους δικούς του καταλόγους. Και τα δύο μαγαζιά πουλούσαν ένα σωρό τέτοιες βιντεοταινίες. Ορίστε λοιπόν μια ομάδα πελατών τους τους. Φαντάζομαι για να τις πουλάνε κάποιοι θα τις αγόραζαν.
 
Το αρκουδακι υπαρχει ακομα και αν ναι μπορει να φωτογραφηθει? Η εστω να σκαναριστει κανενας καταλογος...

Το ᾽Ἰουστινη η παρθενα᾽᾽ παντως μου κανει πιο πολυ σε ντε Σαντ! Ελληνικο ηταν? Φανταζεστε να υπαρχει οντως ελληνικη μεταφορα της Ιουστινης σε βιντεοκασσετα? Δεν θα εχει και πολυ σχεση με αγιους...
 
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει με λεπτομέρειες τι είναι το "λεξικό του Κολλιοδήμου" που βλέπω να αναφέρεται συχνά σε αυτό το θρεντ ;
 
Ένας τοπικός τηλεοπτικός σταθμός στην Θεσσαλία βάζει κάθε Πάσχα μια θρησκευτικού τύπου ταινία. Δεν την έχω παρακολουθήσει ποτέ ολόκληρη γιατί δεν έχω την αντοχή, όπως επίσης δεν ξέρω τον τίτλο.

Το θέμα της είναι (μάλλον) οι πρώτοι Χριστιανοί στην Ρώμη λίγο μετά τον θάνατο του Ιησού.

Από τα πλάνα που έχω δει, πρέπει να έχει γυριστεί στα πέριξ της αρχαίας αγοράς στο Θησείο.

Το μόνο ενδιαφέρον κομμάτι που θυμάμαι είναι κάτι διάλογοι κλεμμένοι από κάποιο τεύχος του Αστερίξ "τα λιοντάρια είναι νηστικά μέρες" "τα ταίζουν ελαφρά με γιαούρτια" κλπ
 
Μάλλον απο οτι κατάλαβα (απο τους προλαλίσαντες) προκειτε για κουλτουριάρικες βιντεοταινίες και οχι τόσο για Θρησκευτικές! Ομολογώ δεν τις είξερα ,αλλά (μάλλον) δεν θα μου κινίσουν το ενδιαφέρον.
 
exetlaios είπε:
Από τους τίτλους που παρέθεσε η Πάνος, ψήνομαι να δω το "Δευτέρα Παρουσία".
Λέτε να είναι κάτι σε post-apocalyptic road movie, με θρησκόληπτους επιζώντες εκδικητές και μεταλλαγμένα διαβολικά ζόμπι ;
Με την καμία. Το σενάριο λογικά είναι ως εξής.. ακολουθεί την πορεία ενός αμαρτωλού ανθρώπου λίγο πριν την ημέρα της κρίσεως, δεν πρόκειται προφανώς για κάποιον εγκληματία ή κάτι τέτοιο, αλλά μάλλον για κάποιον ο οποίος πίνει, καπνίζει και πάει με πολλές γυναίκες. Σε κάποια φάση ένας παιδικός ενάρετος φίλος του τον πλησιάζει και γίνεται ένας διάλογος περίπου αυτού του είδους:

-Γεια σου Γιώργο

-Τι θέλεις Κώστα;

-Ήρθα να σου πω να μετανοήσεις γιατί η μέρα της κρίσης πλησιάζει!

-Ποια μέρα της κρίσης; Ακόμα πιστεύεις σ' αυτά τα πράγματα;

-Κι όμως Γιώργο, θα συμβούν τα λένε οι γραφές!

-Σε παρακαλώ πολύ Κώστα, φύγε!

Ο Κώστας πηγαίνει σε μια εκκλησία (κατά προτίμηση βυζαντινή αν πήραν άδεια από κάποια αρχιεπισκοπή ή σε ένα εικονοστάσι) και αρχίζει να προσεύχεται για να έρθει η δευτέρα παρουσία αλλά και να δώσει ο θεός φώτιση στον φίλο του και να γλυτώσει την αιώνια φωτιά. Ξαφνικά ο Χριστός εμφανίζεται μπροστά του και του λέει ότι οι προσευχές του απαντήθηκαν. Ο Κώστας Τον ρωτάει για τον φίλο του και ο Ιησούς του απαντάει κάτι του στύλ όπως έστρωσε θα κοιμηθεί. Μετά εμφανίζεται μπροστά στον Γιώργο ο οποίος παρακαλά για συγχώρεση και σωτηρία η οποία όμως δεν έρχεται και εκεί τελειώνει η ταινία.
 
Χρηστο "το χεις"

Μηπως αντι για coding να το γυρναγες σε θρησκευτικα σεναρια?

Αναλαμβανουμε την παραγωγη!
 
exetlaios είπε:
Μπορεί κάποιος να εξηγήσει με λεπτομέρειες τι είναι το "λεξικό του Κολλιοδήμου" που βλέπω να αναφέρεται συχνά σε αυτό το θρεντ ;
Είναι λεξικο στο οπόιο αναφέρονται αναλυτικά και αλφαβητικά όλες οι ελληνικές ταινίες μέχρι το 2001. Αναφέρονται συντελεστές και υπόθεση. Τα παραρτήματα ειναι α)ταινιες μέχρι το 1999 β) ταινίες 2000-2001 γ)βιντεοταινίες δ) ταινίες θρησκευτικου περιεχομένου ε)παράρτημα με τα κρατικά βραβεία που έχουν πάρει οι ταινίες.
 
Πίσω
Μπλουζα