Ιδανικό monitor για amiga

SnakeEyes

RetroWannaBe
Joined
13 Mαϊ 2010
Μηνύματα
90
Αντιδράσεις
0
Για να ολοκληρωθεί πλέον το puzzle της amigas μου, μου λείπει

το κομμάτι του monitor, ποιο monitor (όχι TV!) λοιπόν μου προτείνετε να ψάξω

να πάρω?
 
Commodore 1084s.

Απλώς τέλεια εικόνα! Μάλιστα γίνεται να του βάλεις και SCART με αποτέλεσμα να μπορείς να βάλεις και κονσόλες απάνω. Ειλικρινά το MegaDrive δείχνει απίστευτο.
 
έχω ένα 1084s αλλά έχω ένα περίεργο πρόβλημα...

το monitor βγάζει μια πολύ έντονη οσμή όπως αυτή που όπως θυμάμαι

βγάζαν οι παλιές ασπρόμαυρες τηλεοράσεις, αλλά είναι τόσο έντονη

που μετά από μια ώρα δεν μπορείς να καθίσεις στο δωμάτιο! εντωμεταξύ

το monitor είναι εντάξει (τέλεια εικόνα και όλοι οι διακόπτες δουλεύουν)

και το έχω πάρει από άνθρωπο-εγγύηση,

δεν ξέρω γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό και υποθέτω λόγο παλαιότητας

γι αυτό λοιπόν ψάχνω κάτι άλλο ίσως πιο σύγχρονο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης το Philips CM8833 II που εχει SCART απο τη μανα του και δεν θελει κολλητηρια. Ετσι κι αλλιως το 1084 ειναι επι τω πλειστω* Philips ουσιαστικα.

Φυσικα και τα 2 ειναι παλια.

Για συχρονα LCD το επιπλεον εξοδο για scandoubler ειναι μονοδρομος και το αποτελεσμα ξενο με αυτο που θυμοσουν πιτσιρικας.

EDIT*

Τα 1084/s απο οτι εχω διαβασει φτιαχνοντουσαν στο ιδιο εργοστασιο με τα CM8833. Απλα η Philips κραταγε τα πρωτα διαλογης tubes για τα CM και τα υπολοιπα για τα 1084. Mετα η Commodore πηγε και σε αλλες εταιρειες (Hitachi, Daewoo κτλ)
 
Πάντως αν είναι τόσο έντονη η οσμή καλό είναι να μην το χρησιμοποιείς μέχρι να το δει κάποιος τεχνικός!!!
 
όχι δεν το χρησιμοποιώ γιατί είναι αφόρητη η οσμή, μπορεί δλδ να είναι τεχνικό

πρόβλημα?

@ wally το philips φαίνεται ενδιαφέρον, βρίσκεις εύκολα?
 
Ενα καλό 1084 θα σου παει κανα 60άρι ίσως και λίγο παραπάνω, εάν το παρεις από Ελλαδα. Από εξωτερικό, να υπολογίζεις +ενα 20άρικο μεταφορικά. Με επιπλέον 20 ευρώ(~100) αγοράζεις scandoubler και τη συνδέεις σε οποια LCD θες, αλλα θα περιμενεις το επόμενο batch για τις 1200 γιατί προς το παρόν ειναι Out of stock.
 
απορώ γιατί ασχολήσε με μονιτορ 20 ετών! Κάποτε βρέθηκα σ' ενα sensible gathering και ειχαμε και 1084 και μια απλή tft τηλεόραση με σκαρτ! ΚΑΜΙΑ σχέση! Η tft ήταν απείρως καλύτερη σε χρώματα και προφανώς μέγεθος οθόνης ενώ παράλληλα δεν σε κούραζε στα μάτια!

Προσωπικά την αμίγκα την δουλέυω σε προβολική 48άρα αλλά σύντομα θα την δουλέψω και σε 463d tft! Στην τελευταία δουλεύω τον κομοντορ 64 και τον 6128(ειδικα εδω) έχω άριστα αποτελέσματα!
 
ρε παιδια, εγω έχω Amiga-ST σε μια 15αρα CRT TV (8ετίας) σε SCART και η εικόνα ειναι κομπλε. Δεν λέω, ωραίο το συναισθημα να εχεις το ρετρο μονιτορ (1084,CM8833 II κτλ), αλλα γιατί τέτοιος κόπος (και χώρος)? τεσπα, γουστα ειναι αυτα, απλά την αποψη μου λέω.

Σε TFT/LCD ασε χάλια η εικόνα. και το Scandoubler ειναι τσιμπιμένο σε τιμή (θεωρώ).
 
Σε TFT είναι τελείως χάλια η εικόνα. Φοβερό pixelιασμα και stretch της εικόνας σε 20αρα οθόνη που έχω.

Μονόδρομος οι CRT.
 
διαφωνώ για τις νέες tft (πριν 2-3 χρόνια ήταν όντως χάλια). μια καλή tft και είναι μια χαρά όλα. το stretch διορθώνεται αν μπει aspect ratio 4:3. Επίσης το ότι φαίνονται τα pixels δεν λέει τίποτα, απλά τα παλιά monitors των amiga ήταν από τα χειρότερα crt με τεράστιο dot pitch και την κλασσική θολούρα... Αυτό βοηθούσε να φαίνονται πιο ομαλά τα γραφικά/χρώματα πάντως ΛΟΛ , βασικά ότι προτιμάει κανείς...

Εγώ πάντως μετά από αγορά 37" LG πολύ απλά πέταξα οτιδήποτε crt είχα....
 
To 1084 ειναι το καλυτερο, γιατι για αυτο σχεδιαστηκαν τα παιχνιδια.

Τελεια αναλογια, χρωματα καμπανα, καλυτερος ηχος (πιο πριμα).

Και δεν σε ενοχλουν τα πιξελ, η "θολουρα" ειναι υπερ σου!

Αυτα σε καλο 1084, διοτι τα περισσοτερα εχουν "πεσει".

Τα ιδια ισχυουν και για το philips, αλλα προτιμησε τα 1084 για καλυτερο

ταιριασμα με την αμιγκα.
 
κι εγώ θεωρώ τσιμπημένη την τιμή του scandoubler, τόσο δεν πήρα την amiga.

αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μια tv philips crt 14'' με scart αλλά κουράζει πολύ στα μάτια.

το workbench ειδικά φαίνεται πολύ θολό!

@spyros_s για τον ίδιο λόγο που ασχολούμε με υπολογιστή 20 ετών :)

πέρα από την πλάκα όμως σε τόσο μεγάλη οθόνη δεν αλλοιώνετε η εικόνα??
 
φίλε άμα βρεις Philips CM8833II αν οχι πάρε ενα 1084s...
 
Συμφωνώ με τον Keropi. Τον mste που έχω τον σύνδεσα σε μια 42άρα Samsung tft, την έθεσα και σε gaming mode και ήταν μια χαρά. Σε amiga πάω στοίχημα ότι η απόδοση θα είναι καλύτερη λόγω του ότι βγάζει γνήσιο PAL σήμα. Απλά προσοχή στο να δέχεται πραγματικό RGB και όχι απλά scart.
 
χαίρομαι που και άλλοι συμφωνούν για τις νέες τφτ! Νόμιζα ότι τα κριτηρια μου είναι λάθος...

Ρε Μιχάλη μαζί παίζαμε σενσιμπολ...δεν θυμασαι που σχολιάζαμε ως καλύτερη την απλή lg tft-tv που ειχαν φέρει τα παιδιά;
 
Νομίζω το εχω ξαναπεί. Εχω ενα κατάλευκο 1084s, σα να βγήκε τώρα από το εργοστάσιο, με ημερομηνία κατασκευής Ιουνιος 1992. Ο μόνος λόγος που το δουλεύω πού και πού ειναι το IIgs για το οποίο δεν έχω την ορίτζιναλ οθόνη της Apple. Τα υπολοιπα ειναι συνδεδεμένα σε LCD-TV μεσω SCART ή scandoubler. Γενικά καλό ειναι, αν εχουμε στην κατοχή μας παλια ρετρό οθόνη σε καλή λειτουργική κατάσταση, να μην τη χρησιμοποιούμε, να την έχουμε μονο ως βιτρίνα, γιατί δε φτιάχνεται εύκολα (ή και καθόλου).
 
Όσο και αν συμφωνω θεωρητικά με την χρήση της CRT, προσωπικά δεν θα άντεχα πάνω από μισή ώρα μπροστά στο 1084 πλέον.

Δεν ξέρω αν καλομάθαμε αλλά το flickering δεν παλεύεται - πρέπει να είχαμε τρελό στομάχι μικροί
 
Να μην επιλεγεις flickering στο WB !

τα παιχνιδια (εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις) δεν εχουν flickering.

Οσο για την κακη αποδοση του 1084 σε σχεση με νεοτερες τηλεορασεις,

μιλαμε για συγκεκριμενο 1084, δεν εχουν ολα την ιδια αποδοση.

Τα καλα 1084 εχουν μια χαρα εικονα. Παρομοια εικονα εχουν οι 14' τηλεορασεις

οπως bluesky κτλ.
 
Οι αποψεις πολλες και διαφορες και περιεργως συμφωνω με ολες καπως. Το 1084 απλα ειναι ιδανικο για retro feeling και τιποτ'αλλο. Με λιγο καλο σεταρισμα μια καλη TFT μπορει να αποδειχθει αρκετα κοντινη στο οριτζιναλ. Οσο για στερεο ηχο απο το 1084 ΟΚ αλλα μ'αυτη τη λογικη συνδεσε την amiga με το home cinema/ενισχυτη κλπ και καθαρισες. Γιατι να ταλαιπωρουμε τα ματακια μας με παραπανω ακτινοβολια. Δε φτανει οση φαγαμε 15 χρονια στα ντουζενια των home υπολογιστων; Επισης για τον Indivision AGA θα πω οτι ανεπιφυλακτα τα βγαζει τα λεφτα του και ισως μαζι με το Subway USB να ειναι τα δυο πιο χρησιμα περιεφρειακα που κυκλοφορησαν ΠΟΤΕ για amiga. Φερνουν τη "πλατφορμα" πιο κοντα στη σημερινη πραγματικοτητα και πολυ απλα σε συνδυασμο με ενα σκληρο δισκο της δινουν ακομη πολυ χρονο ζωης.
 
Πίσω
Μπλουζα