[Ιδιότητες] Καλλιτέχνη

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Όπως είδατε, αν είδατε, και αν παρατηρήσατε, η νέα RetroDB ξεχωρίζει τους καλλιτέχνες όχι με βάση σε ποιο template είχαν καταχωρηθεί στην κλασική RetroDB (π.χ Actor) αλλά με βάση τη σχέση που είχε δηλωθεί σε κάποια παραγωγή.
Αν είδατε, όσοι είδατε και αν παρατηρήσατε, ο κάθε καλλιτέχνης έχει κάποιες ιδιότητες. Ο Δαλιανίδης π.χ έχει τις παρακάτω
1636105690494.png

Μια χαρά ως εδώ, ΑΛΛΑ
Το πρόβλημα είναι οι Guests. Αυτό ΔΕΝ είναι ιδιότητα, και εκεί έχουμε χάσει τελείως την μπάλα. Οι παρακάτω είναι οι ιδιότητες του Μαχαιρίτσα ( ο οποίος έχει σήμερα γενέθλεια) και προφανώς δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα
1636106032988.png

Θα πρέπει να σκεφτούμε έναν τρόπο να δηλώνουμε τον καλεσμένο και την ιδιότητα με την οποία βρίσκεται στην εκπομπή. Πήρε το μάτι μου ακόμα και πολιτικούς λαμόγια στη RetroDB και δεν σας το κρύβω, δε το αντιμετώπισα καλά. Ο Μαχαιρίτσας και ο κάθε τραγουδιστής νομίζω ότι πρέπει να αποτυπώνονται ως αυτό που είναι εκείνη τη στιγμή.
Η εύκολη λύση του προβλήματος είναι η αφαίρεση της προσμέτρησης των guests και τελειώσαμε, νομίζω ότι έτσι όμως χάνεται πληροφορία.
Έχετε κάποια γνώμη επί του θέματος;
 
Shock, απ' όσο καταλαβαίνω, λόγω μικρής πείρας, εννοείς αυτούς που είναι καλεσμένοι (guests) σε εκπομπές και δεν είναι "καλλιτέχνες"; Δηλαδή δεν είναι σκηνοθέτες, ηθοποιοί, μουσικοί και τέτοια; Διότι, αν εννοείς αυτό, εγώ π.χ. στο λήμμα της εκπομπής "Χωρίς... Τελεία" στην οποία είναι καλεσμένοι 2 "μη καλλιτέχνες", πολιτικοί στην προκειμένη περίπτωση, δεν τους καταχώρησα ως guests, απλά τους ανέφερα στα trivia.

Αν είναι κάτι άλλο και όχι αυτό που αναφέρω, με συγχωρείς για τη σύγχυση :)
 
Shock, απ' όσο καταλαβαίνω, λόγω μικρής πείρας, εννοείς αυτούς που είναι καλεσμένοι (guests) σε εκπομπές και δεν είναι "καλλιτέχνες"; Δηλαδή δεν είναι σκηνοθέτες, ηθοποιοί, μουσικοί και τέτοια; Διότι, αν εννοείς αυτό, εγώ π.χ. στο λήμμα της εκπομπής "Χωρίς... Τελεία" στην οποία είναι καλεσμένοι 2 "μη καλλιτέχνες", πολιτικοί στην προκειμένη περίπτωση, δεν τους καταχώρησα ως guests, απλά τους ανέφερα στα trivia.

Αν είναι κάτι άλλο και όχι αυτό που αναφέρω, με συγχωρείς για τη σύγχυση :)
Όχι βρε 'σύ, απλά δεν ήμουν πολύ κατανοητός.
Προφανώς δεν εννοώ ότι πληροφορία βρίσκεται στα Trivia αλλά τον καθεαυτό ορισμό του Guest, ότι κρύβει πληροφορία.
Οι περισσότεροι καλεσμένοι στις εκπομπές είναι ή τραγουδιστές ή ηθοποιοί, από τη στιγμή που δεν καταχωρούσαμε ποτέ πρωταρχική πληροφορία για τους πρώτους αλλά τους είχαμε στη βάση μας, δεν έχουμε πραγματική εικόνα.
Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να το φτιάξουμε. Η μουσική θα είναι η επόμενη κατηγορία που θα μπει στην RetroDB, και σκέφτομαι πως θα βγάλουμε αυτή τη πληροφορία από τους guests.

Θέλει σκέψη
 
Πίσω
Μπλουζα