Ιντιάνα Τζόουνς (γενικά)

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.581
Αντιδράσεις
1.726
Ο Αντ1 αφιερωσε τα ΣΚ του Φλεβαρη στο διασημο αρχαιολογο, μια ευκαιρια να ξαναφρεσκαρουμε τις χιλιοπαιγμενες και χιλιοϊδωμενες ταινιες. Με αφορμη αυτο ειπα να ανοιξω ενα γενικο thread για τον αγαπημενο ηρωα, αφου ως τωρα υπηρχαν μονο περιστασιακα θεματα. :)

Για μενα, ο Ιντυ δεν ειναι νοσταλγικος μονο ως κινηματογραφικς ηρωας της δεκαετιας του 80, αλλα και επειδη ο ιδιος αντιπροσωπευει μια νοσταλγικη φιλολογια, με την οποια γαλουχηθηκε η γενια του Τζωρτζ Λουκας και του Στιβεν Σπιλμπεργκ. :)

Σε αυτη τη φιλολογια ανηκαν φανταστικοι χαρακτηρες, αλλα και ιστορικες φιγουρες, επιστημονες, ανθρωπολογους, εξερευνηες, κυνηγους, τυχοδιωκτες, αλλα και κομπογιανίτες που εδρασαν, θα ελεγα, μεταξυ 1850 και 1950 σε μακρυνα και εξωτικά μέρη. Σε αυτη τη μοναδικη στοφα ανθρωπων, που μαλλον δεν προκειται να ξαναεμφανιστει στην ιστορια, ανηκαν απο τους Αλλαν Κουατερμαιν, τον Ντοκ Σαβατζ και τον Δρ. Τσαλεντζερ, μεχρι τον Λωρενς της Αραβιας, τον Φρεντερικ Σελου και τον Ριτσαρντ Μπαρτον. Ετσι και ο Ιντυ, σαν γηινος σουπερηρωας, εχει διχασμενη προσωπικοτητα. :p Ειναι μεν διοπτροφορος επιστημονας και καθηγητης που καταλαβαινει ολες τις γλωσσες του κοσμου, αλλα οταν φοραει τα "ρουχα της δουλειας" μετατρεπεται σε εναν σκληροτραχηλο adventurer, με φοβερα αντανακλαστικα και μαχητικες και ακροβατικες ικανοτητες! :D

Να αναφερω επισης και οτι η φιλολογια οπου ανηκει ο Ιντυ, αναπτυχθηκε σε μια εποχη οπου η επιστημη δεν ειχε απαλλαχθει απο τη δεισιδαιμονια. Αφου ο Σλιμαν απεδειξε οτι η Τροια ηταν πραγματικη, το ιδιο πραγματικα θα ηταν το χρυσαφι των Ινκας, η Καταρα των Φαραω, ή καποιο αρχαιο αντικειμενο με μυστικιστικες δυναμεις, οπως το περιβοητο Κρυσταλινα Κρανια που υποτιθεται πως ανακαλυψε ενας πραγματικος "Ιντιανα Τζοουνς", ο Μαικ Χετζες.

Πατωντας πανω σε αυτη τη βαριά κληρονομια, ο Τζωρτζ Λουκας, που παρα τη μεγαλη του φαντασια, δεν φημιζεται για το συγγραφικο του ταλεντο :p μας προσεφερε τον Ιντυ ως πρωταγωνιστη των "Κυνηγων της Χαμενης Κιβωτου". Χαθηκαμε σε μια εποχη οπου ο μυθος και η ιστορια ηταν ενα. Μεσα στην παραμυθιστικη αφελεια της ταινιας, το χιουμορ και η δραση εναλλασσονται καταιγιστικα, θετοντας τη βαση για το πως πρεπει να ειναι οι περιπετειες στη δεκαετια του 80.

Ο Ιντυ ως χαρακτηρας ειναι "μυστηριωδης". Παροτι εγινε αμεσως σταρ (σε κομικς, βιβλια και βιντεοπαιχνιδια), για πολλα χρονια δεν ξερουμε τιποτα γι' αυτον. Οι ταινιες ηταν αρκετα περιτεχνες ισα ισα για να αφησουν πολλα στη φαντασια μας, και να αναρωτιομαστε ποσα μερη εχει δει και ποσες περιπετειες εχει ζησει ο σκληροτραχηλος αρχαιολόγος. Ηταν μονο στην 3η ταινια οπου μαθαμε το πραγματικο του ονομα (Χένρυ ή Τζούνιορ :p ) και εγινε πιο "ανθρωπινος", με εναν υπεροχο (και αδικοχαμενο) Ριβερ Φοινιξ να υποδυεται εκπληκτικα τη μικρογραφια του Χαρισον Φορντ. ;)

Προσωπικα η αγαπημενη μου ταινια ειναι η τριτη την οποια ειχα λιωσει στο βιντεο. Σε αυτο επαιξε ρολο και το εξισου εκπληκτικο βιντεοπαιχνιδι που κατα τη γνωμη μου ηταν τρομερα ψαγμενο. Προκειται για το περιφημο παιχνιδι στου οποιου το πακετο περιλαμβανοταν το "ημερολογιο" του πατερα του Ιντυ! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίο το αφιέρωμα που μου έκανες Rakeesh :p . Πραγματικά οι ταινίες του Indiana Jones ξεχωρίζουν και έχουν στιγματίσει τις μνήμες μας. Η αγαπημένη μου ταινία είναι η 2η με το ταξίδι στην Ινδία για την επιστροφή της πέτρας Σιβαλίνγκα. Σε όλες όμως και από κάτι μου αρέσει. Έχουν αυτή την ατμόσφαιρα που σε κερδίζει αμέσως. Επίσης ο Indy είναι έξυπνος και έμπειρος σε φάση να προβλέπει την επόμενη παγίδα με ακρίβεια που μοιάζει λίγο του Μαγκάιβερ.

Υ.Γ. Για το βιντεοπαιχνίδι μάλλον εννοείς σε καμιά Amiga ότι ήταν ωραίο, διότι σε κάποιες κονσόλες που έχω υπόψην μου είναι απαίσιο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Σε όλες όμως και από κάτι μου αρέσει. Έχουν αυτή την ατμόσφαιρα που σε κερδίζει αμέσως.
Ευχαριστω #) Ετσι ειναι, εχουν μια κινηματογραφικη ρετρομαγεια ολες του οι περιπετειες, την οποια θελησε να διατηρησει και η 4η ταινια (για το αν τα καταφερε οι αποψεις διιστανται).

Τωρα που ξαναειδα στα πεταχτα τις ταινιες, θαθμασα τις cgi-free χορογραφιες με τις μαχες κλπ αν και παρατηρησα, πιο εντονα πλεον, οτι ηταν μουσια. Για παραδειγμα ριχνει το μαστιγιο, κανει την ταρζανια, και πααααρα πολυ ευκολα το μαστιγιο ξετυλιγεται με ια κινηση και το ξαναμαζευει :D πολυ ευκολα τα καταπιναμε τοτε.

Επίσης ο Indy είναι έξυπνος και έμπειρος σε φάση να προβλέπει την επόμενη παγίδα με ακρίβεια που μοιάζει λίγο του Μαγκάιβερ.
Παρελειψα να αναφερω οτι ο Ιντυ εχει και στοιχεια απο Τζειμς Μποντ, αφου εχουν παρομοια ευρηματικότητα και ικανοτητα αυτοσχεδιασμου.

Επισης στη Wikipedia διαβασα για την ταινια Secret of the Incas (1954) που πιστευεται εχει το ιδιο υφος και στυλ με τους Κυνηγους, και πολλοι πιστευουν οτι θα οφειλε ο Λουκας να δωσει credit σε αυτη την ταινια, κατι που ποτε δεν εκανε. Πρωταγωνιστης ειναι ο adventurer Χαρρυ Στηλ (Τσαρλτον Ιστον) που εχει παρομοια αμφιεση με τον Ιντυ. Σκοπευω να τη δω asap.

indysteele.jpg
indysteele.jpg

Υ.Γ. Για το βιντεοπαιχνίδι μαλλον εννοείς σε καμιά Amiga ότι ήταν ωραίο, διότι σε κάποιες κονσόλες που έχω υπόψην μου είναι απαίσιο.
Σιγουρα εχουν βγει 2-3 παιχνιδια πανω στην 3η ταινια. Το συγκεκριμενο που λεω ηταν adventure, δεν εχει βγει σε κονσολες, αλλα σε home micros της εποχης.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Ηταν μονο στην 3η ταινια οπου μαθαμε το πραγματικο του ονομα (Χένρυ ή Τζούνιορ :p ) και εγινε πιο "ανθρωπινος", με εναν υπεροχο (και αδικοχαμενο) Ριβερ Φοινιξ να υποδυεται εκπληκτικα τη μικρογραφια του Χαρισον Φορντ. ;)
Και στην 4η επισης βλεπουμε τον Ιντυ σε δυο "καινουργιους ανθρωπινους" ρολους.

Εναν αυτον του "πατερα".... :eek: ....και εναν αυτον....του γαμπρου!!!

Ο οποιος γιος,ειναι "καρπος" του ερωτα του - απο την πρωτη ταινια - με την Marion (Karen Allen) και ειναι και η μονη απο τις τοσες γυναικες που

περασαν απο το πλαι του,που στο τελος καταφερνει να του περασει την "κουλουρα" και να δουμε τον Ιντυ ντυμενο γαμπρο!!! :D
 
Rakeesh είπε:
Προσωπικα η αγαπημενη μου ταινια ειναι η τριτη την οποια ειχα λιωσει στο βιντεο. Σε αυτο επαιξε ρολο και το εξισου εκπληκτικο βιντεοπαιχνιδι που κατα τη γνωμη μου ηταν τρομερα ψαγμενο. Προκειται για το περιφημο παιχνιδι στου οποιου το πακετο περιλαμβανοταν το "ημερολογιο" του πατερα του Ιντυ! :D

johnny19818 είπε:
Υ.Γ. Για το βιντεοπαιχνίδι μάλλον εννοείς σε καμιά Amiga ότι ήταν ωραίο, διότι σε κάποιες κονσόλες που έχω υπόψην μου είναι απαίσιο.

Rakeesh είπε:
Σιγουρα εχουν βγει 2-3 παιχνιδια πανω στην 3η ταινια. Το συγκεκριμενο που λεω ηταν adventure, δεν εχει βγει σε κονσολες, αλλα σε home micros της εποχης.
attachment.php
 
Dino εισαι μεγαλος. Σκυλοβριζω τη στιγμη που "δανεισα" το παιχνιδι σε ενα ξαδελφακι μου, σε μια αποτυχημενη αποπειρα να τον πορωσω με τα adventures. :banghead:

Ευτυχως υπαρχει σε pdf manuals.
 
johnny19818 είπε:
:)

Rakeesh είπε:
Dino εισαι μεγαλος. Σκυλοβριζω τη στιγμη που "δανεισα" το παιχνιδι σε ενα ξαδελφακι μου, σε μια αποτυχημενη αποπειρα να τον πορωσω με τα adventures. :banghead:
Ευτυχως υπαρχει σε pdf manuals.
Βασικά, μου φαίνεται εξωγήινο το γεγονός οτι μπορούσε να δανείσει κάποιος ένα παιχνίδι του ή ένα περιοδικό του ή οτιδήποτε βρε αδερφέ...

Είμαι γνωστό μοναχοπαίδι και μονοφαγάς και δεν ήθελα ποτέ να βάζει χέρι κάποιος στις συλλογές μου.

Γι'αυτό και σώζονται αρκετά πράματά μου από τότε...

Το παιχνίδι, θυμάμαι, το είχα πάρει πακέτο μαζί με το Zak McKracken για 5000 δραχμούλες...

Αχχχ... Ωραία χρόνια...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει και το action-adventure Indiana Jones and the infernal machine που βγήκε για pc το 99-2000. Είναι μια κατα τρόπον τινά συνέχεια των ταινιών.
 
Ε,αφου εκανε την αρχη ο Ντινακος με τα δικα του πραγματακια,

ας δειξω και τα λιγοστα δικα μου.... #)

Tα DVDs και απο τις 4 ταινιες....

attachment.php


Και μερικα collectibles....

attachment.php


Και καπου σε αυτη εδω την φωτο διακρινεται και ενα LEGO Indiana Jones.... :D

Αυτα τα ολιγα.... :)
 
theoritikos είπε:
Υπάρχει και το action-adventure Indiana Jones and the infernal machine που βγήκε για pc το 99-2000. Είναι μια κατα τρόπον τινά συνέχεια των ταινιών.
Ναι, απο οσα παιχνιδια εχουν βγει για τον Ιντυ, μερικα διαδραματιζονται σε συγκεκριμενες χρονολογιες της ζωης του. Για παραδειγμα το Emperor's Tomb διαδραματιζεται πριν τις ταινιες, και αρα ειναι κατι σαν πρικουελ ας πουμε. Το Fate of Atlantis διαδραματιζεται ακριβως μετα τις ταινιες. Το Infernal Machine παλι αποσο ξερω διαδραματιζεται πολυ αργοτερα, μετα τον Β'ΠΠ. Εφοσον δεν υπαρχουν Ναζί, εδω οι κακοι ειναι οι Ρωσσοι.

Μαλιστα εδω υπαρχει ενα ενδιαφερον trivia. Καποιοι πιστευουν οτι η 4η ταινια πρεπει να εχει παρει καποια στοιχεια απο το Infernal Machine. Η πιο προφανης ομοιοτητα ειναι οτι και στην ταινια (που διαδραματιζεται κι αυτη μετα το Β'ΠΠ) οι Ρωσσοι ειναι "κακοι", αντι πχ να ειχαν επιλεξει οποιονδηποτε αλλο για "κακο". Και εστω οτι αυτο ειναι συμπτωση, μια αλλη λεπτομερεια ειναι οτι στο παιχνιδι αναφερεται οτι ο Ιντυ υπηρετουσε στο Αμερικανικο Office of Strategic Services. Αυτο ακριβως ομως αναφερεται και στην ταινια!! Βρισκω πολυ ενδιαφερον η ταινια να πηρε αυτα τα στοιχεια απο το παιχνιδι, αν και κατι τετοιο δεν εχει επιβεβαιωθει. :eek:
 
theoritikos είπε:
Υπάρχει και το action-adventure Indiana Jones and the infernal machine που βγήκε για pc το 99-2000. Είναι μια κατα τρόπον τινά συνέχεια των ταινιών.
Ναι, απο οσα παιχνιδια εχουν βγει για τον Ιντυ, μερικα διαδραματιζονται σε συγκεκριμενες χρονολογιες της ζωης του. Για παραδειγμα το Emperor's Tomb διαδραματιζεται πριν τις ταινιες, και αρα ειναι κατι σαν πρικουελ ας πουμε. Το Fate of Atlantis διαδραματιζεται ακριβως μετα τις ταινιες. Το Infernal Machine παλι αποσο ξερω διαδραματιζεται πολυ αργοτερα, μετα τον Β'ΠΠ. Εφοσον δεν υπαρχουν Ναζί, εδω οι κακοι ειναι οι Ρωσσοι.

Μαλιστα εδω υπαρχει ενα ενδιαφερον trivia!!! Καποιοι πιστευουν οτι η 4η ταινια πρεπει να εχει παρει καποια στοιχεια απο το Infernal Machine. Η πιο προφανης ομοιοτητα ειναι οτι και στην ταινια (που διαδραματιζεται κι αυτη μετα το Β'ΠΠ) οι Ρωσσοι ειναι "κακοι", αντι πχ να ειχαν επιλεξει οποιονδηποτε αλλο για "κακο". Και εστω οτι αυτο ειναι συμπτωση, μια αλλη λεπτομερεια ειναι οτι στο παιχνιδι αναφερεται οτι ο Ιντυ υπηρετουσε στο Αμερικανικο Office of Strategic Services. Αυτο ακριβως ομως αναφερεται και στην ταινια!! :eek: Βρισκω πολυ ενδιαφερον η ταινια να πηρε αυτα τα στοιχεια απο το παιχνιδι, αν και κατι τετοιο δεν εχει επιβεβαιωθει.
 
stayros είπε:
Ε,αφου εκανε την αρχη ο Ντινακος με τα δικα του πραγματακια,ας δειξω και τα λιγοστα δικα μου.... #)

Tα DVDs και απο τις 4 ταινιες....

attachment.php
Αυτό σκόπευα να προτείνω.

Όποιος φαν έχει την παλαιά έκδοση των DVDs, όπως στη φώτο τα κοκκινωπά, κάποια στιγμή θα χρειαστεί μάλλον να πάρει την καινούργια (όπως το μεσαίο DVD στη φώτο) με το νέο και καλύτερο restoration σε 4K scan (ενώ τα παλιά είναι μόνο 2K) ή τα blu rays προφανώς :p
 
Ωραίος Σταύρο! Μου άρεσε πολύ το καπέλο επίσης.
 
Απλά λατρεμένος ο Ιντιάνα, δεν βαριέμαι ποτέ να βλέπω τις ταινίες του.
 
Εντυπωσιακά artifacts Σταύρο!!! :thumbup:
 
johnny19818 είπε:
Ωραίος Σταύρο! Μου άρεσε πολύ το καπέλο επίσης.

DINO είπε:
Εντυπωσιακά artifacts Σταύρο!!! :thumbup:
Ευχαριστω πολυ παιδια! :thanx2:

Το διαφανο κρανιο ηταν "πακετο" με την τελευταια ταινια,καθως επισης και το καπελο,αφου ηταν δωρακι προπαραγγελιας. #)

Το σετακι με το κουτι και τα διαφορα καλουδια τριγυρω,ειναι αυτονομο. :)
 
Το Δισκοποτηρο δε βλεπω, τι εγινε;;; :D
 
Πίσω
Μπλουζα