Κάνε ότι κάνω (1980 ΥΕΝΕΔ)

ChristosM

RetroNuts!
Joined
15 Απρ 2008
Μηνύματα
1.996
Αντιδράσεις
934
Κάνε ότι κάνω (1980-81), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: Σάββατο 27/12/1980



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κάνε_ότι_κάνω_%281980%29

Θυμοσαστε το δευτερο τηλεπαιχνιδι που εκανε η Μαρια Αλιφερη το 1981?

Η ΥΕΝΕΔ θελωντας να "χτυπησει" την ΕΡΤ καλει την Αλιφερη στα τελη του 1980 να κανει ενα παιχνιδι για λογαριασμο της. Ετσι τα Χριστουγεννα του 80 βγαινει στο αερα η πρωτη εκπομπη του νεου τηλεπαιχνιδιου "Κανε ο,τι κανω" η οποια μαλιστα ειχε γιορτινο χαρακτηρα και τριωρη διαρκεια.

Μια εβδομαδα αργοτερα και για καθε Σαββατοβραδο η Μαρια Αλιφερη θα παρουσιαζει το πιο αστειο παιχνιδι της τηλεορασης. Καλεσμενοι παιχτες "επωνυμοι" οπως ο Μουστακας, η Καλουτα, η Βισση, ο Καλογηρου και πολλοι ακομα, προσπαθουν να μιμηθουν παραδοσιακα επαγγελματα με ξεκαρδιστικα αποτελεσματα.

Το παιχνιδι, ομως, 4 μηνες μετα κοπηκε αποτομα, αν και ειχε πολυ μεγαλη θεαματικοτητα (ηταν μεσα στα 3 πρωτα σε τηλεθεαση-τα αλλα δυο ηταν Τα τετραγωνα των αστερων και Η κραυγη των Λυκων). Ο λογος? Ο τοτε πρωθυπουργος εκρινε πως το παιχνιδι ηταν χαμηλου επιπεδου και ζητησε να κοπει. Εγω παλι λεω πως αν εκρινε οτι αυτο ηταν ενα τηλεοπτικο προιον χαμηλου επιπεδου, σκεφτειτε να ζουσε σημερα και να εβλεπε τηλεοραση μας. Θα ζητουσε να κοπουν ολοκληρα καναλια!!

Οπως και να χει το "Κανε ο,τι κανω" περασε στην ιστορια της τηλεορασης ως ενα πολυ πετυχημενο και αστειο παιχνιδι. Οριστε και μερικες φωτογραφιες απο μια εκπομπη του Φεβρουαριου του 1981.

[deadpics]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Χρήστο για αυτό που ξέθαψες πάλι από το αρχείο σου.

Θέλω να σχολιάσω το εξης μόνο (με καμία διάθεση περί πολιτικής).

Δεν άρεσε στον τότε πρωθυπουργό λόγω χαμηλού επιπέδου λέει, ενώ οι σειρές τις αλλαγής ήταν μέσα στην ποιότητα (θυμίζω μία μόνο την Κάθοδο, με την Πέγκυ Σταθακοπούλου να χτυπάει ενέσεις στις 10 το βράδυ).

Αυτά περί ποιότητας.
 
Το παιχνιδι, ομως, 4 μηνες μετα κοπηκε αποτομα, αν και ειχε πολυ μεγαλη θεαματικοτητα (ηταν μεσα στα 3 πρωτα σε τηλεθεαση-τα αλλα δυο ηταν Τα τετραγωνα των αστερων και Η κραυγη των Λυκων)
picture.php
 
Άλλη η αύρα που απέπνεε η εποχή...όμορφες στιγμές γεμάτες από αφέλεια, αλλά και την ζωντάνια της Μαρίας Αλιφέρη να δίνει ξεχωριστό χρώμα. Θυμάμαι που προσπαθούσαν οι παίκτες να κάνουν τους μάγειρες, τους ηλεκτρολόγους κλπ κι όντως έβγαζε αρκετό γέλιο. Οι παραπάνω φωτό πρέπει να είναι από την Χριστουγεννιάτικη εορταστική εκπομπή με live μπάντα καλεσμένη στο στούντιο...

Δεν ξέρω για εσάς, αλλά προσωπικά (για έναν όχι και τόσο διεστραμμένο λόγο) μου άρεσε περισσότερο που τότε είχαμε μόνο 2 κανάλια. Σκεφτείτε ότι όλοι γνωρίζαμε τι είχε παίξει το περασμένο βράδυ και μπορούσαμε να το συζητήσουμε. Δεν είχαμε να αντιμετωπίσουμε την απόλυτη διασπορά στην ψυχαγωγία όπου άλλος βλέπει Digital Terrestrial, άλλος Aναλογική, άλλος DVD, άλλος Δορυφορική κλπ κλπ. Υπήρχε ένα κοινό memory / social pool, κι ακόμα και το βίντεο θεωρούνταν - ειδικά τα πρώτα χρόνια - σπάνιο προνόμιο για λίγους. Έτσι και η 'κουλτούρα' της εποχής ήταν πιο συμπαγής, πιο ευκολομνημόνευτη και με πιο συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Όσο για την ποιότητα, μπορεί τεχνολογικά οι εκπομπές να βρίσκονταν έτη φωτός πίσω, αλλά διακρίνονταν ήθος, μέτρο και (στο συγκεριμένο παιχνίδι) διάθεση χιούμορ. Καμμία σχέση με το απόλυτο ξεκατίνιασμα των σημερινό reality shows και τον εκμαυλισμό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, όπου το κάθε παρακμιακό σκουπίδι προβάλεται από το 'σύστημα' ως πρότυπο (αρχίζει να μου λείπει κι ο κρατικός 'έλεγχος' τελικά έστω και με τις υπερβολές του...).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βεβαιως και το θυμομαστε και εννοειτε οτι εχει αναφερθει και παλαιοτερα.

Αγαπημενο τηλεπαιχνιδι οταν ημουν πιτσιρικας και ενας απο τους λογους που "αγαπαμε" Μαρια "σας αγαπω" Αλιφερη.

Το κοψιμο της εκμπομπης το δικαιολογω ενμερη λογω του οτι δεν ηταν και κατι φοβερο απο αποψη ποιοτητας και η κινηση αυτη λεει πολλα για το γιατι ειχαμε την τηλεοραση που ειχαμε τοτε (ειχε ποιοτητα σε σχεση με σημερα εννοω).

Anyway ,σας θυμιζω και το remake-αποπειρα του Μπουλα σε ιδιωτικο καναλι με το ιδιο τηλεπαιχνιδι.

EDIT:Συμφωνω και με τον Αεον.
 
Απίστευτο που το θυμήθηκες :D

Πιτσιρίκα τότε ήταν από τα αγαπημένα μου τηλεοπτικά show (και αν θυμάμαι καλά είχε και πολύ πλάκα). Βέβαια εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν και πολλά στην TV. Δεν ήταν όπως είναι τα πράγματα σήμερα. Φυσικά η Μαρία Αλιφέρη ήταν αγαπητή από όλους.
 
AEON είπε:
Άλλη η αύρα που απέπνεε η εποχή...όμορφες στιγμές γεμάτες από αφέλεια, αλλά και την ζωντάνια της Μαρίας Αλιφέρη να δίνει ξεχωριστό χρώμα. Θυμάμαι που προσπαθούσαν οι παίκτες να κάνουν τους μάγειρες, τους ηλεκτρολόγους κλπ κι όντως έβγαζε αρκετό γέλιο. Οι παραπάνω φωτό είναι από την Χριστουγεννιάτικη εορταστική εκπομπή με live μπάντα καλεσμένη στο στούντιο...
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά προσωπικά (για έναν όχι και τόσο διεστραμμένο λόγο) μου άρεσε περισσότερο που τότε είχαμε μόνο 2 κανάλια. Σκεφτείτε ότι όλοι γνωρίζαμε τι είχε παίξει το περασμένο βράδυ και μπορούσαμε να το συζητήσουμε. Δεν είχαμε να αντιμετωπίσουμε την απόλυτη διασπορά στην ψυχαγωγία όπου άλλος βλέπει Digital Terrestrial, άλλος Aναλογική, άλλος DVD, άλλος Δορυφορική κλπ κλπ. Υπήρχε ένα κοινό memory / social pool, κι ακόμα και το βίντεο θεωρούνταν - ειδικά τα πρώτα χρόνια - σπάνιο προνόμιο για λίγους. Έτσι και η 'κουλτούρα' της εποχής ήταν πιο συμπαγής, πιο ευκολομνημόνευτη και με πιο συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Όσο για την ποιότητα, μπορεί τεχνολογικά οι εκπομπές να βρίσκονταν έτη φωτός πίσω, αλλά διακρίνονταν ήθος, μέτρο και (στο συγκεριμένο παιχνίδι) διάθεση χιούμορ. Καμμία σχέση με το απόλυτο ξεκατίνιασμα των σημερινό reality shows και τον εκμαυλισμό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, όπου το κάθε παρακμιακό σκουπίδι προβάλεται από το 'σύστημα' ως πρότυπο (αρχίζει να μου λείπει κι ο κρατικός 'έλεγχος' τελικά έστω και με τις υπερβολές του...).
Συμφωνω απολυτα με τα λεγομενα σου. Ειχαμε 2 μονο καναλια αλλα περισσοτερες επιλογες μια και υπηρχαν τα σηριαλ, οι μουσικες εκπομπες, τα υπεροχα κινουμενα σχεδια, θεατρικες παραστασεις, ταινιες, συναυλιες, εκπομπες για το θεατρο, αφιερωματα σε σπουδαιους καλλιτεχνες, κ.ά. Σιγουρα υπηρχαν και "χαζα" αλλα αυτα ηταν περιορισμενα και σιγουρα δεν προσβαλαν τον τηλεθεατη.

Υ.Γ. Οι φωτογραφιες που ανεβασα απο το "Κανε ο,τι κανω" δεν ειναι απο το Χριστουγεννιατικο αλλα απο μια κανονικη εκπομπη τον Φλεβαρη του 81.
 
ChristosM, τι να πω για τον θησαυρό του αρχείου σου!!! Υποκλίσεις μόνο!!!

Η αλήθεια είναι πώς αν και 1981, εποχή που θυμάμαι το "μάτι" των ειδήσεων, αυτό το παιχνίδι δεν το θυμάμαι... μη ζητάω και πολλά, άλλωστε...

Πρέπει να επισημάνω μια "αδικία" που μόλις αποκαταστάθηκε, όσο μικρή ή μεγάλη φαντάζει: Επιτέλους μπορεί και ο ChristosM να δέχεται "ευχαριστίες"!!! Ήταν άδικο με τόσα που έχει δώσει στο φόρουμ, να μην υπάρχει η δυνατότητα του "thanks"...
 
Το κακο με τα THANKS ειναι οτι το vbulletin επιτρεπει να δινονται μονο σε αυτους που ξεκινανε thread...
 
,,,,και,για να συμπληρώσω τα γραφόμενα του Πάνου,γι' αυτό ακριβώς και κάθε μέλος ασφαλώς και δεν "κρίνεται" από τον αριθμό των "thanks" που έχει κάτω από το avatar του (αλίμονο αν ίσχυε κάτι τέτοιο)...
 
Ευχαριστω ολους παρα πολυ για τα καλα τους λογια. Εχω αγαπησει πολυ αυτο το forum.
 
Και ενα βιντεακι απο τα αρχειο μου και την εκπομπη "σε χρονο TV".

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GDFjCQznjdw]YouTube - Broadcast Yourself.
 
Οι τιτλοι τελους!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wOc3NTadnLU]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν.........δεν.............δεν........δεν υπάρχουν λόγια....

....μόνο υποκλίσεις!!!!

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
 
Τι να πω για το αρχείο του Χρήστου. Ότι και αν πω είναι λίγο

:bow:
 
Κατι το αρχειο,κατι η ΤΕΡΑΣΤΙΑ Αλιφερη...100000+
 
(Ενώ το είδα το βίντεο από χτες, δεν πρόλαβα να απαντήσω...)

Τι να πω κι εγώ με τη σειρά μου, παρά ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον ChristosM (αλλά και στον Aardvark-"χρωστούμενο" από πέρσι) για τα 2 βίντεο που ανέβασαν με το "Κάνε ότι κάνω" και τη Μαρία Αλιφέρη.

:bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Μας θυμήσατε τη μουσική και τις εικόνες από ένα πολυαγαπημένο τηλεπαιχνίδι, η "καριέρα" του οποίου τερματίστηκε άδοξα λόγω "ποιοτικών αναζητήσεων" (ουδέν σχόλιο εδώ για τις αναζητήσεις αυτές...)

Η ουσία είναι ότι το "Κάνε ότι κάνω" (ΥΕΝΕΔ), παρά τη σχετικά μικρή διάρκεια ζωής του, είχε προλάβει να "χτυπήσει" και αυτό τις κορυφές τις θεαματικότητας στην τηλεόραση στις αρχές του 1981, μαζί με τα "Τετράγωνα των Αστέρων" (ΕΡΤ) και την "Κραυγή των λύκων" (ΥΕΝΕΔ), επιβεβαιώνοντας την "απόλυτη κυριαρχία" της Μαρίας Αλιφέρη στην Ελληνική τηλεόραση εκείνα τα χρόνια. Ήταν σαν να είχε αποκτήσει η Μαρία Αλιφέρη το "άγγιγμα του Μίδα", μετατρέποντας σε χρυσό ό,τι έπιανε (στην προκειμένη περίπτωση αυτό συνεπαγόταν με πρωτιές στην τηλεόραση).

Η σχέση της Μαρίας Αλιφέρη με το κοινό ήταν "μαγική" - ο κόσμος την λάτρευε και δεν χόρταινε να την βλέπει στην οθόνη του. Δε θα ξεχάσω τη χαρά μου όταν έμαθα το 1980 πως, εκτός από τα "Τετράγωνα των Αστέρων", η Μαρία Αλιφέρη θα παρουσιάσει και δεύτερο τηλεπαιχνίδι στην τηλεόραση, οπότε θα την βλέπαμε περισσότερο και συχνότερα! Ήταν ο μεγάλος έρωτας των παιδικών μου χρόνων! #)

Και ενώ στις αρχές του 1981 η Μαρία Αλιφέρη είχε τριπλή παρουσία (!) στα δύο Ελληνικά κανάλια, λίγους μήνες μετά και συγκεκριμένα πριν το τέλος του έτους, η Μαρία Αλιφέρη δεν εμφανιζόταν πλέον πουθενά στην Ελληνική τηλεόραση (!!) και θεωρείτο πλέον "κομμένη" από τις νέες Διοίκησεις των καναλιών...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απλά για να δω αν θυμάμαι καλά, χριστούγεννα ξεκίνησε το κάνε ό,τι κάνω ή πρωτοχρονιά?

θαύμα ανάλυση αυτή που διάβασα για το πόσο μας έφερναν κοντά τα δύο μόνο κανάλια, εμείς εδώ στο νησί βέβαια που μέχρι το '80 περίπου είχαμε μόνο ένα, την ερτ, με αυτή τη λογική δε νοιώθαμε απλά κοντά αλλά συγγενείς ένα πράμα ;) θυμάμαι ακόμα πώς μας φάνηκε όταν είχαμε πια την επιλογή να δούμε ερτ ή υενεδ!

μεγάλες στιγμές!
 
Αν δεν απατώμαι η φωτό είναι από τα παρασκήνια αυτού του παιχνιδιού ! Αφιερωμένη σε όσους το αγαπούν λοιπόν. :)

[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο sunset89, φανταστική η φωτογραφία!!
 
Πίσω
Μπλουζα