Κάρτα επέκτασης IDE64 για C64/128

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.287
Αντιδράσεις
3.336
EDIT: Εδώ υπάρχει σελίδα παραγγελίας. Δεν αναφέρεται ακόμα πουθενά στην αρχική σελίδα, γιατί υπάρχει περιορισμένο στοκ. Στείλτε πρώτα mail για να μάθετε εάν υπάρχουν κάρτες, πριν παραγγείλετε. Μολις τελειώσει το στοκ αυτό, θα γίνει μαζική παραγωγή. Οι τύποι ετοιμαζουν και κάρτα δικτύου που θα συνδέεται στο Amiga clock port της κάρτας. Αναμείνατε!

Για όσους ενδιαφέρονται να κάνουν κάτι παραπάνω με το C64 ή 128 τους (σε 64 mode) υπάρχει το ειδικό cartridge IDE64 του οποίου η νέα έκδοση (v4.1) αναμένεται από στιγμή σε στιγμή. Ως επίσημο hardware μετράει ήδη 10 χρόνια. Η τρέχουσα έκδοση, v3.4, υποστηρίζει χρήση CF σε ειδική θύρα για CFs ή σκληρού δίσκου σε θύρα IDE, ή και τα 2 ταυτόχρονα. Χρησιμοποιεί λειτουργικό IDE64-DOS με το οποίο μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα + τη δημιουργία partitions. Επίσης μπορείτε με ειδικό καλώδιο να κάνετε απευθείας σύνδεση με το PC σας και να "δείτε" όλα τα μέσα αποθήκευσης που αυτό διαθέτει σαν να ήταν τοπικά συνδεδεμένα στο C64 σας, φορτώνοντας ένα πρόγραμμα στο PC που θα λειτουργεί ως server. Και όλα αυτά μεσα από το ίδιο το IDE64-DOS,εκτελώντας τις ίδιες εντολές (LOAD και RUN) που έχετε χρησιμοποιήσει στο παρελθόν για να φορτώσετε από κασέτα ή δισκέτα. Τέλος μπορείτε να συνδέσετε επάνω στην κάρτα αυτή επιπλέον μια dual port σειριακή πόρτα ή μια 10Mbit ethernet κάρτα.

Η νέα έκδοση, v4.1, θα υποστηρίζει ακόμα περισσότερες συσκευές αποθήκευσης πλέον των CF και HDD όπως, CD/DVD, zip, LS/120 και μάλιστα μπορεί να χρησιμοποιήσει ταυτόχρονα 3 από αυτές τις συσκευές. Επίσης, το PC-LINK ισχύει μεν, αλλά πλέον δε χρειάζεται ειδικό καλώδιο, παρά μόνο ένα απλό USB καλώδιο. Υπόψη ότι όταν γίνει αυτή η σύνδεση, το PC σας δεν πρόκειται να δει το C64 σας ή τις συνδεδεμένες επάνω στο IDE64 συσκευές, ως αποθηκευτικούς χώρους :D . Και τέλος, το καλύτερο ίσως απ'ολα (ή το πιο πρωτοποριακό, κατά τη γνώμη μου) είναι η υλοποίηση του γνωστού, σε όλους τους ψαγμένους Amiga users, Amiga Clock port, το οποίο πιστεύω ότι θα ανοίξει το δρόμο για τη σύνδεση κι άλλων περιφερειακών (μη φανταστείτε ότι θα παίξει και το Subway! :D ).

Οπως ανέφερα, το hardware αυτό ΔΕΝ έχει βγει ακόμα στην παραγωγή και αναμένεται πολύ σύντομα. Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφτείτε το επίσημο site απ'οπου αντλήθηκαν όλες αυτές οι πληροφορίες.

Ακουλουθεί φωτογραφία της επερχόμενης έκδοσης:

ide41.jpg


Εν αναμονή λοιπόν....

(είμαστε τουλάχιστον 2 που το περιμένουμε πως και πως :D )

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αντε καλά ! Ο ένας είσαι εσύ ............ Ο άλλος, όμως ποιος μπορεί να είναι ???? :rolleyes:
 
και Εγώ σίγουρα !!! μετά το XE1541 και το MMC64 θα έλεγα ότι θα είναι ότι καλύτερο έχει βγει για τον C64, απλά αν σκεφτεί κανέις το κόστος του MMC64 εδώ θα φύγουμε και λίγο παραπάνω , πιστεύω > 100 €.
 
Καλώστονα!! Ναι, πιστεύω ότι θα πάει γύρω στα 120 ευρουλάκια, αλλά αν σκεφτείς πόσες δυνατότητες έχει, χαλάλι. 120€ ας πούμε κοστίζει η Symbiface2 για το 6128 αλλά τα αξίζει μέχρι το τελευταίο cent.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και γω,και γω σίγουρα :D
 
Αχχχχ!!! :cry: Αυτή η αναμονή με τρώει την ψυχήηηηηηηη :cry:
 
Εδώ βρήκα φόρμα παραγγελίας της προηγούμενης έκδοσης. 114 δολάρια δεν είναι πολλά σε ευρώ, αν αναλογιστεί κανείς τί μπορεί να κάνει. Θεωρώ πως το κόστος θα είναι παραπλήσιο και για τη νέα έκδοση, για να μην πω χαμηλότερο αν αναλογιστούμε ότι θα αποτελείται από λιγότερα και, πιθανόν φθηνότερα, υλικά.
 
Κατόπιν σημερινής επικοινωνίας, ψάρεψα το πιο κάτω:

several IDE64 units were released at Arok 10 party, but minor stability problem was found in the Clock Port design so it will need to be fixed before the public release. When available, it will take several weeks.
To clock port είναι το γνωστό από την Amiga, άρα είναι έτοιμο, απλά θέλει κι άλλα τεσταρίσματα. Κατά τα άλλα, ροκάρει :headbangdude: ΟΚ, θα περιμένουμε όσο χρειαστεί. Ελπίζω να είναι έτοιμο τέλη Οκτωβρίου, αλλά λίγο αμφίβολο γιατί τότε ο τύπος (ένας από την ομάδα) έρχεται Ελλάδα για κρουαζιέρα :D
EDIT: Εχω κι άλλο νέο του τελευταίου δεκαλέπτου! Η τιμούλα της θα είναι 99 ευρά μαζί με τα μεταφορικά. Δεν είναι σούπερ;;;; :headbangdude: :headbangdude: Η Symbiface κόστισε 120 με τα μτφ. Θα παραγγελθεί αμέσως μολις κυκλοφορήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να προετοιμαζόμεθα! Πριν 2-3 μέρες, στο site το status άλλαξε από Pre-release σε Release αλλά μέχρι εκεί. Δηλαδή δε βγήκε καμια άλλη ανακοίνωση ή κάποια φόρμα παραγγελίας.
 
αν ποτε βρω τροφοδοτικο για τον 128αρη,θα το χρειαστω!

Μεχρι τοτε,ραπανακια για την ορεξη :(
 
Ούτως ή άλλως θα παίζει σε C64 mode, οπότε και ένας 64άρης σου κάνει.

Πάντως, τα έχουμε χιλιοπεί. Αγοράζεις τέτοιο γκατζετάκι ακόμα κι αν δεν έχεις το hardware στο οποίο θα συνδεθεί, γιατί εάν χάσεις τις παραγγελίες, άντε να το ξαναβρείς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νίκο,

μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις αμέσως μόλις γίνει διαθέσιμο ...το σκέφτομαι και εγώ να το τσιμπήσω.
 
64αρη δεν υπαρχει περιπτωση ΠΟΤΕ να βαλω στο σπιτι μου...

Ο C128 εχει και εναν Ζ80 οποτε γλυτωνει την αντιπαθεια μου... :)
 
Wally είπε:
64αρη δεν υπαρχει περιπτωση ΠΟΤΕ να βαλω στο σπιτι μου...Ο C128 εχει και εναν Ζ80 οποτε γλυτωνει την αντιπαθεια μου... :)
Πωπω κόμπλεεεεξ.....ρε δεν είναι κακό να παραδεχτείς την υπεροχή του C64...

δεν θα σε κακοχαρακτηρίσει κανείς χεχεχε :p
 
Στα 200*180 αναλυση επαιζα το 81 στο 2600.Μετα κακομαθα στα 256*192 :p
 
rygar και εγώ ενδιαφέρομαι για το IDE64 οπότε βγεί σφυράτε :)
 
tarasque είπε:
rygar και εγώ ενδιαφέρομαι για το IDE64 οπότε βγεί σφυράτε :)
Άει ρε που θες να σου σφυρίξουμε κι' όλας

Nίκο μην του πεις τίποτα χεχεχε :p
 
Plink είπε:
Νίκο,
μην ξεχάσεις να μας ενημερώσεις αμέσως μόλις γίνει διαθέσιμο ...το σκέφτομαι και εγώ να το τσιμπήσω.
Εννοείται! Αφου ασφαλώς θα έχω πρώτα ένα στα χέρια μου, για να πω μια φορά ότι πήρα κάτι πριν το πάρει αυτό το τομάρι (κάνει και ρίμα) ο τεφλον :p

@All, απορώ γιατί θέλετε ΕΜΕΝΑ να σας το σφυρίξω, ενώ υπάρχει ένα ωραιότατο site για να το τσεκάρετε. Αλλά ξέρω. Είμαι σαν τη μαμά σας. ΟΛΟΙ εξαρτάστε από εμένα. Διότι είμαι ο ΕΙΣ και μοναδικός. Είμαι......ΕΓΩ!.........ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ!!!!.....Ααααααλληλούγια....Ααααααλληλούγια.....Αλληλούγια.....Αλληλούγια! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!
 
Rygar είπε:
@All, απορώ γιατί θέλετε ΕΜΕΝΑ να σας το σφυρίξω, ενώ υπάρχει ένα ωραιότατο site για να το τσεκάρετε. Αλλά ξέρω. Είμαι σαν τη μαμά σας. ΟΛΟΙ εξαρτάστε από εμένα. Διότι είμαι ο ΕΙΣ και μοναδικός. Είμαι......ΕΓΩ!.........ΔΟΞΑΣΤΕ ΜΕ!!!!.....Ααααααλληλούγια....Ααααααλληλούγια.....Αλληλούγια.....Αλληλούγια! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!
Αμάααααν ας του δώσει κάποιος τα χάπια του... :wait2:

τον έπιασε πάλι η κρίση :takethat: :frypan: :bash:
 
Λοιπόν, φρεσκότατα νέα! Μόλις μου έστειλε μαιλ ο Josef Soucek (ενας από το team που είχε επισκεφτεί την Ελλάδα περισυ τον Οκτώβριο και τον είχα συμβουλεψει πού και πώς και τί και έχουμε καλή επικοινωνία) ότι είναι διαθέσιμο προς 99 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά. Σε λίγο θα ανεβάσουν και σελίδα online παραγγελίας. Οπότε και θα σας ενημερώσω άμεσα.

Παρακαλώ να μην πείτε τίποτα του plink, του tarasque και αυτού του τομαριού του τεφλον που τώρα τον βλέπω εκεί κάτω που διαβάζει αυτό το θρεντ :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα