Καθαρισμός Cartridge

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Είναι καιρός που απέκτησα το Sonic 1 για την κονσόλα μου. Πήγα όμως να το βάλω να παίξει και τίποτα. Ψάχνω λίγο στο ίντερνετ για καθαρισμούς κασσετών. Ανοίγω την κασσέτα για να την καθαρίσω. 1-2 πιν ήταν σαν να είχαν μούχλα-διαβρωμένα. Πιάνω λοιπόν μια λευκή γομολάστιχα και τρίβω όλα τα πιν. Έπειτα με μπατονέτα και καθαρό οινόπνευμα. Το βάζω για να παίξει και πάλι τίποτα. Ξύνω λίγο με μαχαίρι το πιν που επιμένει και καθαρίζω ξανά. Τώρα μεν παίζει αλλά πρέπει να το βάλεις στην υποδοχή με συγκεκριμένη γωνία, ακαθόριστη. Ξέρει κανείς άλλο τρόπο να φτιάξει? Μήπως να περάσω λίγο καλάι στον διαβρωμένο πιν?
 
johnny19818 είπε:
Είναι καιρός που απέκτησα το Sonic 1 για την κονσόλα μου. Πήγα όμως να το βάλω να παίξει και τίποτα. Ψάχνω λίγο στο ίντερνετ για καθαρισμούς κασσετών. Ανοίγω την κασσέτα για να την καθαρίσω. 1-2 πιν ήταν σαν να είχαν μούχλα-διαβρωμένα. Πιάνω λοιπόν μια λευκή γομολάστιχα και τρίβω όλα τα πιν. Έπειτα με μπατονέτα και καθαρό οινόπνευμα. Το βάζω για να παίξει και πάλι τίποτα. Ξύνω λίγο με μαχαίρι το πιν που επιμένει και καθαρίζω ξανά. Τώρα μεν παίζει αλλά πρέπει να το βάλεις στην υποδοχή με συγκεκριμένη γωνία, ακαθόριστη. Ξέρει κανείς άλλο τρόπο να φτιάξει? Μήπως να περάσω λίγο καλάι στον διαβρωμένο πιν?
Δοκιμασε πισω απο τις κασσετα να βαλεις σιλοτειπ απο την πισω μερια που ειναι τα πινακια. Βαλε 3 φορες στο ιδιο σημειο. Φαινετε γελοιο αλλα πετυχαινε! ^^
 
Αν πιάνει το χέρι σου με το κολητήρι πέρασέ του μια πολύ ελαφριά στρώση. Το οινόπνευμα δεν είναι καλό για τα ηλεκτρονικά κυκλώματα σε καμία περίπτωση. Το καλύτερο και που πρακτικά κάνει δουλειά είναι να του ρίξεις tuner καθαριστικό επαφών. Δεν είναι φτηνό βέβαια, κοστίζει 6 με 8 ευρώ στα καταστήματα ηλεκρονικών.
 
telonio είπε:
Αν πιάνει το χέρι σου με το κολητήρι πέρασέ του μια πολύ ελαφριά στρώση.
Είναι η δουλεία μου...απόφοιτος ηλεκτρονικής γαρ. Απλά δεν είμαι σίγουρος εάν το καλάι μείνει στο πιν ή καμιά ώρα φύγει και μπει μέσα στη κονσόλα με ότι αυτό συνεπάγεται.
 
Αυτο που ειχα δει μπροστα μου, και μου ειχε κανει εντυπωση, ειναι ο επισημος τροπος καθαρισμου κασετων στη nortec. Ψιλο γυαλοχαρτο και προσεκτικο τριψιμο στις διαβρωμενες επαφες. Σαν δευτερη φαση, καποιο aerosol pcb cleaner στις επαφες και στην υποδοχη κασετων του μηχανηματος.
 
Το πολύ ψιλό γυαλόχαρτο λειτουργεί θαυμάσια για καθαρισμό επαφών cartridge, αρκεί να ξέρεις να το χειριστείς σωστά. Ακόμα και σε CD το έχω κάνει με αρκετή επιτυχία.
 
φου-φτου

Διαφωνώ με την χρήση γυαλόχαρτου,μονο αν είναι "800" και πάνω.


Εναλλακτικά δοκιμάστε "σφουγγαράκι" Scotch Βright,στεγνό.



Εννοείτε ότι τέρμα το φου-φτου...δεν κάνει τίποτα,το βάλε-βγάλε της κασέτας αυτόκαθάριζε τις επαφές,όχι το "φισιγμα"...άσε που βάζαμε σάλιο και μετά από καιρό οι επαφές ήταν χειρότερα.


 


Contact cleaner
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα