Καινουργιο HP laptop και αποριες!!

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
Aπεκτησα ενα καινουργιο HP pavilion dv4-2165dx Ιntel i3 core 2.13GHz με Windows 7 Home premium 64bit ,4gb μνημη και 500αρη σκληρο και πριν ακομα το παρω ειχα σκοπο να το κανω bulletproof απο τους τεχνικους και τα format και ο μονος τροπος με τις λιγες μου γνωσεις που ειχα σκεφτει ηταν με καποιο ghost hdd προγραμμα .

Μαλλον δεν χρειαστηκε.

Με το αρχικο setup εκανα recovery σε 4 dvd μεσω καποιου ενσωματωμενου spitting image προγραμματος της Cyberlink,(μονο μια φορα επιτρεπετε).

Πρωτη ερωτηση ,αυτο που εγινε ηταν απο τα Windows 7 η αποκλειστικα της HP,να ξερω ποιον να ευχαριστησω. :D

2)Οταν με το καλο δω προβλημα ,η επαναφορα πως γινετε ;Aπλως χωνεις το πρωτο dvd με την σειρα μεχρι το 4ο.

2β) Αυτο καλυπτει ολες τις περιπτωσεις ,απο τις απλες δω "καποια καθυστερηση","κολλησω καποιον ιο" μεχρι τις ποιο δυσκολες "δεν κανει startup";

3)Εφτασε η τεχνολογια επιτελους σε επιπεδο που να ειμαι καλυμμενος 100% απο format;

Δεν με νοιαζει να χασω καποιο υλικο απο τους σκληρους ,μου αρκει Μετα το recovery να ειμαι στα αρχικα factory settings,οπως το πηρα δηλαδη ,καθαρο και γρηγορο!!
 
1) lol Η Cyberlink τι είναι? καμιά κωδική ονομασία της Microsoft?

2) Ναι, αρκεί να δουλέψουν τα δισκάκια γιατί το "μόνο μια φορά επιτρέπεται" με τρομάζει λίγο.

2β)Αυτό σημαίνει format και καθαρό setup. Πρέπει να βρεις ένα τρόπο να έχεις συνεχόμενο, backup με deltas για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μη γυρίζεις στο 0 κάθε τόσο. Αν είχες πάρει τα Ultimate θα είχες κάτι που πλησίαζε αυτό που λέω.

3)Nope
 
Μπορει η Hp να σου επιτρεπει την εγγραφη ενός σετ DVD με όλα τα αρχεια, προγραμματα και windows, τα δισκακια όμως μπορεις να τα αντιγραψεις ώστε να εχεις ακομα να σετ με Recovery disks, τουλαχιστον αυτό συνεβαινε με τις μεχρι τωρα εκδοσεις (vista, xp).

Επισης αν εμφανιζεται όπως στα παλια Hp μεσα στον Υπολογιστη ένα partision recovery με τιποτα μην το διαγραψεις η τον ενωσεις με άλλο δισκο γιατι η επαναφορα μπορει να γινει από εκει μεσα χωρις δισκακια μεσω των συντομευσεων που φαινονται κατά την εναρξη του Laptop (F11,F10 ή συνδιασμων πληκτρων σε μερικα μοντελα).

Αυτό το κανει η HP και όχι τα windows 7.
 
1) lol Η Cyberlink τι είναι? καμιά κωδική ονομασία της Microsoft?

2) Ναι, αρκεί να δουλέψουν τα δισκάκια γιατί το "μόνο μια φορά επιτρέπεται" με τρομάζει λίγο.

2β)Αυτό σημαίνει format και καθαρό setup. Πρέπει να βρεις ένα τρόπο να έχεις συνεχόμενο, backup με deltas για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μη γυρίζεις στο 0 κάθε τόσο. Αν είχες πάρει τα Ultimate θα είχες κάτι που πλησίαζε αυτό που λέω.

3)Nope

__________________
Xαχα χα η cyberlink Πρεπει να ειναι καποια εταιρια που συνεργαζεται με την HP.

2)Το μονο μια φορα επιτρεπεται δεν ξερω αν το εκανα κατανοητο ,μονο μια φορα μπορεις να κανεις το πρωτο αρχικο restore σε 4 dvd δηλαδη την αντιγραφη του σκληρου σε 4 dvd,να τα χρησιμοποιεις τα dvd αν σου χαλασει ν φορες το laptop ,οσες θες.

Το θεμα ειναι να μην γρατζουνιστουν. :(

2β)Δηλαδη το φορματ και το καθαρο setup το κανει μονο του ,αν χρειαστει και το θες απο τα 4 dvd,ωραια.

Δεν με νοιαζει τοσο να γυρναω στο 0 οσο δεν θελω να ψαχνω για drivers και να τρεχω σε ειδικους.

Αργοτερα που θα το γεμισω και σεταρω υπαρχουν και καποιες επιλογες Backup ενσωματωμενες που θα κοιταξω με ενδιαφερον,περα απο το παραδοσιακο του backup σε HDD.

3)Ειπα μηπως γιναν τα Pc κονσολες. :p

Κατα τα αλλα μολις εκανα μεταβαση απο thinkpad ΧP intel pentium III 1ghz και 128Mb .
icon10.gif


teo214 είπε:
Μπορει η Hp να σου επιτρεπει την εγγραφη ενός σετ DVD με όλα τα αρχεια, προγραμματα και windows, τα δισκακια όμως μπορεις να τα αντιγραψεις ώστε να εχεις ακομα να σετ με Recovery disks, τουλαχιστον αυτό συνεβαινε με τις μεχρι τωρα εκδοσεις (vista, xp).Επισης αν εμφανιζεται όπως στα παλια Hp μεσα στον Υπολογιστη ένα partision recovery με τιποτα μην το διαγραψεις η τον ενωσεις με άλλο δισκο γιατι η επαναφορα μπορει να γινει από εκει μεσα χωρις δισκακια μεσω των συντομευσεων που φαινονται κατά την εναρξη του Laptop (F11,F10 ή συνδιασμων πληκτρων σε μερικα μοντελα).

Αυτό το κανει η HP και όχι τα windows 7.
Ναι εμφανιζεται ενα partision recovery δεν το πειραζω,παρα πολυ ενδιαφερον αυτο που μου ειπες με τις συντομευσεις και τα Fkeys της HP

Thankx!!
 
Aardvark είπε:
Κατα τα αλλα μολις εκανα μεταβαση απο thinkpad ΧP intel pentium III 1ghz και 128Mb .
icon10.gif
Ήσουν 10 χρόνια φυλακή και έκλεβες Internet? Να υποθέσω ότι πιο πριν ήσουν με τον 6128, άρα ο επόμενος σου υπολογιστής μπορεί να είναι ο Data του STNG

lol
 
Χαχα πιο πριν επαιζα με εναν 600E στα 333mhz ,αλλος ενας πιο πριν παλι thinkpad στα 128,140mhz δεν θυμαμαι με εξωτερικο cd rom και πιο πριν ηταν ο 6128.
icon10.gif


Moλις εσπασα το φραγμα του 1ghz!!

That's it απο pc,κατα τα αλλα κονσολες ftw.
 
Το Thinkpad που ειχες, εχει ενα μπλε κουμπακι που γραφει IBM ACCESS?

Αυτο το κουμπακι μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση, γιατι χωρις να φαινεται τιποτα στον υπολογιστη μου, πατοντας το επανεφερε τον υπολογιστη στις εργοστιακες ρυθμισεις κανοντας Format χωρις να χρειαστει να κανεις τιποτα.
 
AArdy καλορίζικο και καλόπαιχτο!!!!!!!!!!!!!

Η δική μου συμβουλή είναι να εγκαταστήσεις το acronis και να του τραβήξεις ένα καλό back-up. Και στα 4 laptops που έχω τώρα έχω κάνει το ίδιο, απλά για το λόγο ότι τα πειράζω συνεχώς και αλλάζω δίσκους.

Ειδικά στο τελευταίο Clevo με το που το απόκτησα πήρα και έναν μικρούλη SSD βγάζοντας τον 500άρη των 5200 στροφών που είχε πάνω και το σύστημα απογειώθηκε. Το Acronis ήταν το πρώτο πράγμα που εγκατέστησα και μου έλυσε τα χέρια στην αλλαγή δίσκου.

Δεν αμφιβάλω ότι το πρόγραμμα της HP μπορεί να κάνει καταπληκτική δουλειά, αλλά το Acronis back-up δεν το αλλάζω με τίποτε.
 
teo214 είπε:
Το Thinkpad που ειχες, εχει ενα μπλε κουμπακι που γραφει IBM ACCESS?Αυτο το κουμπακι μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση, γιατι χωρις να φαινεται τιποτα στον υπολογιστη μου, πατοντας το επανεφερε τον υπολογιστη στις εργοστιακες ρυθμισεις κανοντας Format χωρις να χρειαστει να κανεις τιποτα.
Ειχε και ακομα εχει αλλα δυστυχως δεν προλαβα να μαθω τι κανει ,σε ενα απο τα πρωτα φορματ απο "ειδικο τεχνικο" με την επαναφορα του ,το παταγα και το παταω και δεν κανει τιποτα.

Να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι κανει κατι τοσο σημαντικο ,οταν λειτουργουσε και το παταγα εβγαζε κατι της IBM ,αλλα ειχα την εντυπωση οτι ηταν συντομευσεις λειτουργιων ,δεν ξερω.

pooky(1) είπε:
AArdy καλορίζικο και καλόπαιχτο!!!!!!!!!!!!!
Η δική μου συμβουλή είναι να εγκαταστήσεις το acronis και να του τραβήξεις ένα καλό back-up. Και στα 4 laptops που έχω τώρα έχω κάνει το ίδιο, απλά για το λόγο ότι τα πειράζω συνεχώς και αλλάζω δίσκους.

Ειδικά στο τελευταίο Clevo με το που το απόκτησα πήρα και έναν μικρούλη SSD βγάζοντας τον 500άρη των 5200 στροφών που είχε πάνω και το σύστημα απογειώθηκε. Το Acronis ήταν το πρώτο πράγμα που εγκατέστησα και μου έλυσε τα χέρια στην αλλαγή δίσκου.

Δεν αμφιβάλω ότι το πρόγραμμα της HP μπορεί να κάνει καταπληκτική δουλειά, αλλά το Acronis back-up δεν το αλλάζω με τίποτε.
Τhanks Pooky .....,κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου ,της Acronis αλλα αφου το εχει μαμισιο,δεν το ψαχνω παραπερα (προς το παρον).
 
Aardvark είπε:
Ειχε και ακομα εχει αλλα δυστυχως δεν προλαβα να μαθω τι κανει ,σε ενα απο τα πρωτα φορματ απο "ειδικο τεχνικο" με την επαναφορα του ,το παταγα και το παταω και δεν κανει τιποτα.Να σου πω την αληθεια δεν ηξερα οτι κανει κατι τοσο σημαντικο ,οταν λειτουργουσε και το παταγα εβγαζε κατι της IBM ,αλλα ειχα την εντυπωση οτι ηταν συντομευσεις λειτουργιων ,δεν ξερω.

Τhanks Pooky .....,κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου ,της Acronis αλλα αφου το εχει μαμισιο,δεν το ψαχνω παραπερα (προς το παρον).
Μπορεις τωρα που θα το εχεις παροπλησμενο αφου παρεις τα αρχεια σου να πειραματιστεις για να δεις αυτη η σειρα της IBM ποσο μπροστα ηταν για την εποχη της.

Κρατας πατημενο το κουμπι κατα την εκκινηση και στο μενου που εμφανιζεται πατας Factory Results και εντερ.

Το Laptop μετα απο λιγη ωρα θα γινει οπως την ημερα που το αγορασες, περνοντας Windows, drivers και τα αρχικα προγραματα που ειχε κατα την αγορα.
 
Με τρωει απιστευτα να το δοκιμασω τωρα αλλα θα περιμενω να σεταρισω το Hp ολοκληρωτικα.

Ι mean μιλαμε για καθυστερησεις 10+ λεπτα για startup και ζορια να ανοιξει μια σελιδα ,(Τ23),ειχα τραβηξει τα πανδεινα.

Και φαντασου να ηταν τοσο απλο και να μην το ηξερα και να μην το εχει αναφερει κανεις.

Μηπως ομως παιζει ρολο τα απανωτα 2-3 φορματ που εχει φαει και μηπως θελει τα αυθεντικα cd του που ειχε καινουργιο ,κατι που δεν υπαρχει πλεον;
 
Aardvark είπε:
Με τρωει απιστευτα να το δοκιμασω τωρα αλλα θα περιμενω να σεταρισω το Hp ολοκληρωτικα.Ι mean μιλαμε για καθυστερησεις 10+ λεπτα για startup και ζορια να ανοιξει μια σελιδα ,(Τ23),ειχα τραβηξει τα πανδεινα.

Και φαντασου να ηταν τοσο απλο και να μην το ηξερα και να μην το εχει αναφερει κανεις.

Μηπως ομως παιζει ρολο τα απανωτα 2-3 φορματ που εχει φαει και μηπως θελει τα αυθεντικα cd του που ειχε καινουργιο ,κατι που δεν υπαρχει πλεον;
Η ΙΒΜ ηταν απο τις πρωτες εταιρειες που δεν εδιναν recovery disks,ουτε μπορουσαμε απο καποιο μενου να δημιουργησουμε, γιατι χαρη σε αυτο το κουμπι δεν χρειαζονταν.Οσο για τα απανωτα Φορματ δεν παιζει ρολο γιατι οπως ειπα ειναι κρυμενα τα αρχεια πιθανον για να μην εχουμε ασκοπα προσβαση και τα σβησουμε.
 
Πίσω
Μπλουζα