Κακές ταινίες που αγαπάμε!

filmmusic

RetroMaNiaC
Joined
20 Ιουν 2010
Μηνύματα
628
Αντιδράσεις
123
Παλιά στο περιοδικό ΣΙΝΕΜΑ υπήρχε μια στήλη "Bad Movies we love".

Οπότε είπα να ανοίξω ένα ανάλογο θέμα.

Ταινίες κατά γενική ομολογία κακές, που μπορεί στο imdb να έχουν βαθμολογία και κάτω από το 5, αλλά εμάς μας αρέσει να τις βλέπουμε..

-Spacehunter: Adventures in the Forbidden zone (1983)


-Supergirl (1984)



-Allan Quatermain and the lost city of Gold (1986)



-Who's that girl? (1987)



-Red Sonja (1985)



-Masters of the Universe (1987)


Αυτές μπόρεσα να σκεφτώ προς το παρόν
 

Street fighters (1994)
όσο πατάτα και αν είναι θυμίζει παιδικά χρόνια....
 
  1. Utopia ή Atoll K. (1951) Η τελευταία κινηματογραφική εμφάνιση του Χοντρού και του Λιγνού. Δεν μπορεί να συγκριθεί με τα προηγούμενά τους αλλά με Χοντρό-Λιγνό μεγαλώσαμε
  2. Bride of Monster (1955 του Εντ Γουντ). Όχι τόσο γελοία κακό όσο το plan 9, ούτε τόσο γελοίο όσο το Glen or Glenda, το Bride of monster είναι η τελευταία πραγματική εμφάνιση του Μπέλα Λουγκόζι στον κινηματογράφο. Γενικά πάντως όπου παίζει ο Λουγκόζι
  3. Police academy Νο Χ>2. (80ς :headbangdude: ) Μέχρι το νούμερο 2 είναι ανεκτές μετά άρχισε να χαλάει η συνταγή. Πάντα θα τις δω αν τις πετύχω στο ζάπινγκ.
  4. Παρωδίες που ο Μελ Μπρους γύρησε μετά το Young Frankenstein: Silent Movie (1976, Βουβές ταινίες), High anxiety (1977, Χίτσκοκ), History of world, part I (1981, Επικές ταινίες), Spaceballs (1987, Star wars etc), Robin Hood: men in tights (1993 τι θα πει τι ;) , Dracula: Dead and loving it (1995, τι θα πει τι; Νο2). Μετά από 2 πολύ πετυχημένες (εμπορικά και ποιοτικά) παρωδίες θεώρησε ότι μπορούσε να παρωδήσει με επιτυχία οτιδήποτε. Δεν μπορούσε. Όλες όμως έχουν τις στιγμές τους και τις βλέπω (και τις ξαναβλέπω, και τις ξαναβλέπω….. και τις ξαναβλέπω ευχάριστα)
  5. Διάφορες ιταλοσπλατεριές (χωρίς σχόλια) :diablotin: .
  6. Διάφορες αμερικάνικες μπι μούβις (κυρίως αστυνομικές και τρόμου) από τις δεκαετίες 30-50
  7. Τα άπαντα των Τερενς Χιλ και Μπαντ Σπένσερ σαν ντουέτο
 
1. Hell Comes to Frogtown (1988), 80's sci-fi με στείρες γυναίκες, ανδρικές ζώνες αγνότητας και βατράχια με τον "πολύ" Roddy Piper

2. The Beast of Yucca Flats (1961), αν υπάρχει μια ταινία που ξεπερνάει σε κακή ποιότητα τον Ed Wood και πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής το Manos είναι η συγκεκριμένη, ασυντόνιστος ήχος και "ανάσταση" χαρακτήρων που έχουν πεθάνει σε προηγούμενες σκηνές με τον θεό Tor Johnson

3. The Astro Zombies (1968), εξωγήινοι, ζόμπι, τρελοί επιστήμονες, τερατόμορφοι καμπούρηδες βοηθοί, ιπτάμενοι δίσκοι, κατάσκοποι, στρίπερ, μεταμοσχεύσεις εγκεφάλων, μεταλλαγμένες go-go dancers, Tura Satana

4. Deadly Reactor (1989), post-nuke με Amish, κακός συνδυασμός

5. Night of the Bloody Apes (1969), μεξικάνικη ταινία τρόμου που συνδυάζει γορίλες, μεταμοσχεύσεις εγκεφάλων, γυμνό και μεξικάνικη πάλη γυναικών
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
iggylebowski είπε:
5. Night of the Bloody Apes (1969), μεξικάνικη ταινία τρόμου που συνδυάζει γορίλες, μεταμοσχεύσεις εγκεφάλων, γυμνό και μεξικάνικη πάλη γυναικών
Ντροπή μου και μόνο που την ξέχασα... :D
 
Φτηνιαρικες Αμερικανικες ταινιες 90ς με Ζαν Κλωντ Βαν Νταμ, Λορενζο Λαμας κλπ με βια, γυμνο και συνηθως φανταστικη τεχνολογια. Τις εβαζε το Σταρ μετα τα μεσανυχτα :)
 
Το Grease No 2. Ξέρω, ξέρω, εθεωρήθη αποτυχία, οι πρωταγωνιστές δε θέλουν να θυμούνται ότι έπαιξαν εκεί, πήρε τα "Χρυσά Βατόμουρα" της εποχής του, αλλά κόντρα σε όλα αυτά.... εμένα μου αρέσει. Μου αρέσει τρελά. Το έχω και σε βιντεοταινία. Ούτε και ξέρω πόσες φορές το έχω δει... !!!
 
Flash Gordon (1980) Όσο και αν την έχουν θάψει οι κριτικοί, εγώ την θεωρώ από τις πιο διασκεδαστικές ταινίες.
 
20220607_134628.jpg
Κλασικός τίτλος ταινίας με τους Τέρενς Χιλ και Μπαντ Σπένσερ
 
Πίσω
Μπλουζα