Καλλιτεχνία με φασόλια ρύζι και φακή

Starbuck

RetroMaNiaC
Joined
28 Σεπ 2007
Μηνύματα
680
Αντιδράσεις
44
και μιας και μιλήσαμε για φακές και φασόλια..

θυμάστε κάτι χειροτεχνίες όπου κολλούσαμε με κόλλα (ούχου :D ) φακή, φασόλια, ρύζι και άλλα όμοια σε ένα φύλλο και φτιάχναμε κάτι σαν ψηφιδωτό;

αχ.. υπήρξαμε και καλλιτέχνες..
 
Κάρι θυμάμαι..νομίζω στο δημοτικό είχαμε ασχοληθεί...δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ περισσότερα..
 
Στο δημοτικο...αχχχχχχχχχχ πανε ποια αυτα!!!!
 
periklis_sale είπε:
Στο δημοτικο...αχχχχχχχχχχ πανε ποια αυτα!!!!
χμ.. είστε την επόμενη φορά να οργανώσουμε ένα "χειροτεχνία με όσπρια πάρτυ" ;
 
Εγώ θυμάμαι ψηφιδωτά με πολύ μικρά κομματάκια χαρτί απο περιοδικά.

Η φακή δε βάραινε το χαρτί;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Starbuck είπε:
χμ.. είστε την επόμενη φορά να οργανώσουμε ένα "χειροτεχνία με όσπρια πάρτυ" ;

Και που θα βρεθούμε;;;; :animeek: Στη Λάρισα;;;;;;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Juanita είπε:
Εγώ θυμάμαι ψηφιδωτά με πολύ μικρά κομματάκια χαρτί απο περιοδικά.Η φακή δε βάραινε το χαρτί;;;;;;;;;;;;;;;;;;
δίκιο έχεις.. ακούγεται παράξενο.. κι όμως το κάναμε.. (αλλιώς ήταν ένα όνειρο..)
 
αν βάραινε η φακή το χαρτί;; τα φασόλια να δεις!! (εγώ χρησιμοποιούσα γίγαντες! :Ρ)
 
Juanita είπε:
Καλα...Τι φτιάχνατε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
δε θυμάμαι ακριβώς, πάντως σίγουρα χρησιμοποιούσα γίγαντες και φακές...και νομίζω και άλλα ζαρζαβατικά!
 
Δεν θα ξεχάσω που ο διπλανός μου είχε δεί ένα γράφιτι κι αποφάσισε να το φτιάξει!! Έφτιαξε ένα.....λούτσο από φακές και έφαγε μιά μεγαλοπρεπέσταση σφαλιάρα απο τη δασκάλα!!!:biglaugh:
 
crimson είπε:
αν βάραινε η φακή το χαρτί;; τα φασόλια να δεις!! (εγώ χρησιμοποιούσα γίγαντες! :Ρ)
ΜΜΜΜΜΜ.....σιγά τι χρησιμοποιούσες εσύ:animrolleyes:......

Που να έβλεπες τις δικιές μου χειροτεχνίες με τα καρπούζια :loco::loco:
 
DIMITRIS K. είπε:
Δεν θα ξεχάσω που ο διπλανός μου είχε δεί ένα γράφιτι κι αποφάσισε να το φτιάξει!! Έφτιαξε ένα.....λούτσο από φακές και έφαγε μιά μεγαλοπρεπέσταση σφαλιάρα απο τη δασκάλα!!!:biglaugh:
κάτω η λογοκρισία στην τέχνη! :cool:

πόσο μάλιστα όταν το καημένο το παιδί σχημάτισε απλά έναν.. ναυτικό! :D
 
teflon είπε:
ΜΜΜΜΜΜ.....σιγά τι χρησιμοποιούσες εσύ:animrolleyes:......Που να έβλεπες τις δικιές μου χειροτεχνίες με τα καρπούζια :loco::loco:
καρπούζια; πρόκειται για τέχνη άλλου επιπέδου! ρισπέκτ! :biglaugh:
 
εγώ θυμάμαι πως ακολουθούσα ιδιαίτερη τεχνοτροπία... έβγαζα όλη τη logo από το σωληνάριο και την κολλούσα στο χαρτί. Μετά πετούσα ατάκτως, τα φασόλια από πάνω και όποιο καθόταν (τα περισσότερα ξεκολλούσαν λόγω του βάρους, μόλις σήκωνα το χαρτί ψηλά)... Παρόλο που κανένας τότε δεν συμμεριζόταν την ιδιαίτερη καλλιτεχνική μου ιδιοσυγκρασία, το αποτέλεσμα μπορώ με ασφάλεια να πω ότι είχε σαφείς εικαστικές επιρροές από τον Πικάσο. :p
 
Altheliel είπε:
εγώ θυμάμαι πως ακολουθούσα ιδιαίτερη τεχνοτροπία... έβγαζα όλη τη logo από το σωληνάριο και την κολλούσα στο χαρτί. Μετά πετούσα ατάκτως, τα φασόλια από πάνω και όποιο καθόταν (τα περισσότερα ξεκολλούσαν λόγω του βάρους, μόλις σήκωνα το χαρτί ψηλά)... Παρόλο που κανένας τότε δεν συμμεριζόταν την ιδιαίτερη καλλιτεχνική μου ιδιοσυγκρασία, το αποτέλεσμα μπορώ με ασφάλεια να πω ότι είχε σαφείς εικαστικές επιρροές από τον Πικάσο. :p
μου φαίνεται πως είναι ο Πικάσο που είπε "χρειάστηκε να μεγαλώσω για να ξαναμάθω να ζωγραφίζω σαν παιδί.." :)
 
πολύ σωστά, Starbuck... Kάτι τέτοιο είχε όντως πει ο Πικάσο, αλλά άντε να πείσεις τη μητέρα μου, που αναγκαζόταν να βγάζει τις κόλλες από τα μανίκια μου... :biglaugh:

Επίσης με τα όσπρια, θυμάμαι πως κάναμε και άλλες δραστηριότητες. Χαρακτηριστικά παίρναμε ένα κεσεδάκι από γιαούρτι (άδειο εννοείται), τοποθετούσαμε στον πάτο του βρεγμένο βαμβάκι και ρίχναμε από πάνω ένα στρώμα από φακές ή άλλα ομοειδή όσπρια. Εκείνα με την πάροδο του χρόνου και λίγο πότισμα, έβγαζαν ρίζες και φύτρωναν (όταν κάποιοι δε επιχειρούσαν να βάλουν κουκιά ή φασόλια, η μυρωδιά μέσα στην τάξη ήταν αφόρητη) :eek:
 
Βρε συ, Starbuck!

Ο μούτσος, είναι ναυτικός!

Ο λούτσος, είναι ψάρι! :biglaugh:

DIMITRIS K. είπε:
Δεν θα ξεχάσω που ο διπλανός μου είχε δεί ένα γράφιτι κι αποφάσισε να το φτιάξει!! Έφτιαξε ένα.....λούτσο από φακές και έφαγε μιά μεγαλοπρεπέσταση σφαλιάρα απο τη δασκάλα!!!:biglaugh:

Starbuck είπε:
κάτω η λογοκρισία στην τέχνη! :cool:
πόσο μάλιστα όταν το καημένο το παιδί σχημάτισε απλά έναν.. ναυτικό! :D
 
Με ρύζι!! ναι!! τώρα τα βάζουν και δημιουργούν με χρωματιστό ρύζι!!
 
Πίσω
Μπλουζα