"Καλούδια" για τον Spectrum....και άλλα!

yrig

Retro Member
Joined
9 Απρ 2008
Μηνύματα
173
Αντιδράσεις
4
Αχ τι μου έκανε το DivIDE!!!!!

Παρ'όλο που μου βγήκε ελλατωματικό το κομμάτι και το έστειλα πίσω για αντικατάσταση, με έκανε και "ξέθαψα" όλο το συρφετό του Spectrum 48K.

Συνέδεσα πάλι το Microdrive με το Interface 1 και προσπάθηαα να "διαβάσω" τα microdrive cartridges που είχα. Κάποια διαβάζονταν, κάποια όχι. Αλλά ακόμη το drive δουλεύει!

Σε αποθήκη ανακάλυψα τα εξής:

1. Programmable Joystick interface (μαζί με οδηγίες και το software σε κασέτα)

2. Kempston interface ιδιοκατασκευή

3. Currah mSpeech (με οδηγίες και κασέτα)

4. Lightpen interface (ούτε ξέρω πως δουλεύει)

5. Mouse interface (...νομίζω!)

6. Superface (κατασκευή από το τεύχος 39 του Pixel. Oποιος το είχε φτιάξει και έχει το πρόγραμμα σωσμένο, θα τον παρακαλούσα να μου το στείλει αλλιώς έχει "πέρασμα" από listing!!!)

7. Καμιά 10αριά κομμάτια από Spectrum 48K motherboards, πληκτρολόγια,cases.....ούτε ξέρω τι λειτουργούν από αυτά.

8. 1 ZX-81 (δε γνωρίζω ακόμη αν λειτουργεί)

9. 1 ΖΧ Spectrum+ (δε γνωρίζω αν λειτουργεί)

10. 1 ΖΧ Spectrum 128 +2 (δε γνωρίζω αν λειτουργεί)

11. ZX Printer με 2 ρολλά χαρτί (δε ξέρω αν λειτουργεί και αν είναι για ΖΧ-81 ή Spectrum.

12. 2 τροφοδοτικά για Spectrum και ένα για Plus (νομίζω).

Εκτός αυτών παρήγγειλα από Ebay μεμβράνη καινούργια, πληκτρολόγιο και faceplate για Spectrum 48K για να γίνει το "μωρό" μου του κουτιού.

Aυτά τα ολίγα.....Ερχεται "ξεκαθάρισμα" :D
 
Ε, ανέβασε καμια φωτό ντε...
 
Υπομονή....το σάββατο θα έχω λίγο χρόνο και θα ανεβάσω
 
Τα δικά μου Spectrumοπράγματα :)

1. Πάνω από 10 (δε θυμάμαι ακριβώς) Spectrum Plus, όλα στην τρίχα, λειτουργικά και με καινούργιες μεμβράνες, ούτε λαστιχένιο ποδαράκι δεν τους λείπει.

2. Δύο Spectrum rubber keyed, το ένα σε βιτρίνα/κάδρο, λειτουργικά και με καινούργιες μεμβράνες (εννοείται).

3. Δύο Spectrum 128K+ (ψύκτρες), λειτουργικοί με καινούργιες μεμβράνες.

4. Τρείς +2 γκρίζους λειτουργικούς.

5. ΖΧ Spectrum +3, άψογο, πλήρως λειτουργικό και με +3e ROMS.

6. Timex1000 (ZX81 αμερικάνικος) σε άψογη κατάσταση, λειτουργικός και με καινούργια μεμβράνη/πληκτρολόγιο.

7. Interface I

8. Microdrive

9. Multiface 128

10. Multiface 3

11. Currah μ Speech

12. Currah port doubler

13. 3 original Kempston interfaces, το ένα είναι τυπου Ιnterface II και παίρνει carts.

14. DivIDE (απλό)

15. DivIDE Plus

16. MB02+IDE interface (ROCKS!!!)

picture.php


picture.php


17. Μερικές πλακέτες ΖΧ 48Κ λειτουργικές

18. Πλακετίτσα τύπου αυτών που έπαιρνε το Interface II για φόρτωση παιχνιδιών (carts).

19. Όλα τα carts παιχνίδια που είχαν κυκλοφορήσει γραμμένα σε eprom για χρήση με το προηγούμενο τύπου interface II καρτάκι.

20. Μεταλλικό joystick CMS σε άριστη κατάσταση και στο κουτί του.

21. Original τροφοδοτικά για τα ανάλογα μηχανήματα, δυστυχώς όχι όσα και τα ανάλογα μηχανήματα :( .

Και ποιός ξέρει τι άλλο ξεχνάω τώρα, ότι θυμάμαι θα το περνάω... επίσης δεν έχω τίποτα που να μη λειτουργεί ή να μη λειτουργεί 100%.

Κανένα Multiface One κανείς ??????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ααααα, εσύ είσαι πρώτος!!!

Οποτε θέλεις, σε απαλλάσω από ένα 128Κ+ :D
 
Μα καλά που τα βρήκες εσύ τα μηχανήματα που δεν ξέρεις και αν λειτουργούν?

Ααααα 128Κ+ έχω λίγα :)

Επίσης δεν πουλάω, ανταλλαγή ναι μπορεί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tην ιδια απορια ειχα και εγω... :)

Tι παραξενη Σπεκτρουμοαποθηκη ηταν αυτη...
 
Σαν στοκ απο κανένα μαγαζί service spectrum που έκλεισε, χε χε :D
 
Ολα αυτά είναι "μάζωξη" από τον πατέρα μου όταν ήταν μόνιμος θαμών του γιουσουρούμ στο Μοναστηράκι! :)
 
Εγώ όποτε είχα βρεί κάτι σχετικό στο μοναστηράκι (εποχή πρό ebay), δεν ήξερε τι ζητούσε ο τυπος...
 
yrig είπε:
11. ZX Printer με 2 ρολλά χαρτί (δε ξέρω αν λειτουργεί και αν είναι για ΖΧ-81 ή Spectrum.
Είμαι 99.9% βέβαιος ότι ο κλασσικός ZX Printer είναι συμβατός και με τα 2 μηχανήματα. Υπήρχε από την εποχή του ZX81 και συνέχισε να χρησιμοποιείται και επί εποχής Spectrum χωρίς αλλαγές.

gtsamour είπε:
Κανένα Multiface One κανείς ??????
Κάπου έχω ένα. Γιατί ρωτάς, θεωρούνται σπάνια;
 
Ε όχι σπάνια δεν τα λές, απλά το θέλω γιατί είναι το μονο Multiface που δεν έχω χε χε. Trade?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είπα και εγώ, γιατί δεν το είχα για κάτι ιδιαίτερα σπάνιο...

Sorry όμως, θα αρνηθώ.Γενικά δεν δίνω πράγματα που δεν έχω διπλά.

Αλλά ακόμα περισσότερο, το συγκεκριμένο Μ1 το έχω από "τότε" και είναι συνδεμένο με πολλές αναμνήσεις από γλυκές πειρατικές εποχές. Αχ αυτό το μικρό κόκκινο κουμπάκι... :)
 
Χαχα, θυμάμαι τον πατέρα ενός γνωστού που είχε πετάξει το Multiface του γιού του από το μπαλκόνι επειδή είχε αποβλακωθεί στον Spectrum.

Η πλακα ήταν οτι το Multi δεν ήταν δικό του αλλά του κολλητού του..
 
για ρίχτε κανα link να δούμε τί είναι αυτό το multiface... LOL
 
Να το Multiface 128 εδώ

ήταν η ultimate συσκευή για να αντιγράφεις παιχνίδια και να βαζεις άπειρες ζωές κλπ.
 
τα σπεκτρουμακια ειναι ερωτας... :)
 
Kαι ο Oric φαινεται σε πολυ καλη κατασταση αισθητικα.

Με τη πρωτη ευκαιρια φορτωσε του ενα Splat!
 
(Zorgon's Revenge παιζει ο κοσμος !! αν φορτωσει βεβαια..)
 
Πίσω
Μπλουζα