Καλύτερη ΤV για σύνδεση Αmiga 500;

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
To πραγμα εχει ως εξης:

Στο δικο μου σπιτι TV δεν εχω,καθοτι μεχρι στιγμης μου ηταν παντελως αχρηστη!

Ομως μετα την αγορα της Α500 σκεφτομαι οτι τωρα ειναι η καταλληλη στιγμη για να προμηθευτω μια!

Αυτο που σκεφτομαι ομως,ειναι το εξης:Εστω οτι προμηθευομαι μια LCD,οχι απαραιτητα ιδιαιτερα μεγαλη,ισως δεν μου χρειαζεται κιολας αλλωστε...

Με τα Hz αλλα και την αναλυση,στην περιπτωση αυτη τι παιζει..;Θα χανω μηπως σε σχεση με μια κλασικη CRT..;

Συνεπως,αν ειναι ετσι,μηπως ειναι καλυτερα να στραφω στην παλια,καλη λυση μιας CRT..;

Παντα μιλαμε βεβαια για συνδεση RGB to SCART...

Και κατι ακομη:Aν τελικα αποφασισω να παρω μια LCD TV αρκετων ιντσων,θα εχω μεγαλη παραμορφωση στα γραφικα..;

Δωστε τα φωτα σας σε με τον αδαη...! :D
 
Μια χαρά θα παίξει και η LCD με σύνδεση SCART, έχω μια FLATRON M1717A συνδεμένη στον Atari, με scart, και επάνω της επίσης τον Spectrum με composite βύσμα και παίζει τέλεια.

Εκεί θα ενόσω και την A1200 όταν θα μου έρθει..

Έχει και σύνδεση VGA, κάτι τέτοιο σε ότι επιθυμητές ίντσες βρες, και θα είσαι κομπλέ.
 
Η εικονα δηλαδη κρινεις οτι ειναι καλυτερη κι απο CRT...;
 
Ναι.. προσωπικά τα δοκίμασα σε CRT SONY και δεν έμεινα ευχαριστημένος.. εξάλλου οι καινούριες LCD έχουν πολλές ρύθμισις φωτεινότητας contrast sharpness >( κάνει σαν να είναι παλιό monitor) τουλάχιστον στη δίκια μου έμεινα κάγκελο..
 
Ωραια λοιπον,πολυ ωραια αυτα που μου λες!

(Κοιτα να δεις που βρισκουμε συνεχως αφορμες για καταναλωτικα οργια...!!! :biglaugh: )
 
Μη σε πάρω στο λαιμό μου.. εμενα μου τη χάρισε ο πατέρας μου γιατί είχε πάρει 1 παραπάνω και δε του χρειαζόταν..

αυτό το μοντέλο είναι ήδη λίγο παλιό που έχω,και δε ξέρω αν θα το βρείς..

καλύτερα είναι να τεστάρεις σε κάποιον φίλο να δεις αν s αρέσει.

Edit: εχω ηδη 2 videakia youtube να δεις,αν και δε φενετε τοσο καλα..


.
 
Οι TFT εχουν πεπερασμενη αναλυση...native

Οτιδηποτε δεν ειναι ακριβως σε αυτο το resolution ειναι και φαινεται ψευτικο (scaling,blur-ιασμα)

Για παλια συστηματα οι CRT ειναι μονοδρομος...

Οπως επισης σε νεα PC πρεπει να ζυγισεις τα κυβικα του πριν προβεις σε αγορα monitor.

Δεν ξερω συστημα που να παιζει π.χ το Bioshock σε native αναλυση 22' TFT
 
Kατσε Wally,με μπερδεψες με την περιεργη ορολογια...! :D :D :D

Δηλαδη σε LCD φαινεται χειροτερη η εικονα της Amiga απ' οτι σε μια CRT...;
 
Χμμμμ,τωρα ομολογω οτι ''κολωσα'' και δε ξερω τι να κανω τελικα,καθοτι και των δυο σας τη γνωμη,τη μετρω πολυ...!
 
Εγώ υπολόγισα και το χωρο που θα έπιανε μια CRT στο γραφείο-πάγκο μου διότι δεν είναι δυνατό να τραβάω από δω και κει καλώδια και μηχανήματα σε σαλόνια κάθε τόσο..

Δεν έχεις παρα να δοκιμάσεις και τα δυο σε κάποιο συγγενή σου η φίλο.
 
tosa leuta tha edeines, den pairneis mia crt kai ena scandoubler kai na eisai komple? h mia 15" tv-TFT-monitor...?
 
Κοιτα...στα κανω λιανα

Στη TFT εχεις ενα πανελ με προυπαρχουσες κουκιδες.

Εχουν πεπερασμενο αριθμο.

Μολις την ταισεις με κατι που υπολειπεται ή ξεπερναει την αναλυση της, λειτουργει καποιος scaler o οποιος προσπαθει να φερει το σημα στην fixed αναλυση...οποτε ειτε onboard ειναι ο scaler ειτε πληρωσες καποιες χιλιαδες ευρω για καποιον Farudga pro το αποτελεσμα ειναι ψευτικο

Oi CRT δεν εχουν fixed αναλυση αλλα εχουν ανω οριο(συνηθως 640 γραμμες)

Οποτε η λυση ειναι το μπαουλο να μεινει στο σαλονι για τα παλια συστηματα και θες και ενα προβολι (ή TFT TV) για τα next gen
 
Kι αφου με next gen δεν ασχολουμαστε καθολου,θελουμε μια καλη CRT απ'οτι καταλαβαινω....

keropi,ομολογω οτι με μπερδεψες εσυ!Τελικα CRT η LCD μου προτεινεις..; :confused:
 
keropi είπε:
tosa leuta tha edeines, den pairneis mia crt kai ena scandoubler kai na eisai komple? h mia 15" tv-TFT-monitor...?
μα και μενα 17'' tv-TFT-monitor.. εινε..

τετοια ενουσα, οχι σκετη TV..
 
prosopika proteino thn lysh crt+scandoubler. ego gia tetoious logous den exo parei kamoia TFT akoma. mono crt douleuo pantou... tora vevaia sto pc mallon tha xtyphso mia tft, alla se palia mhxanhmata me tipota!
 
Aρα ειμαστε στο 2-1 υπερ της CRT λυσης.... :D

Kαι τωρα να σας κουφανω :eek: ταν λετε tv-TFT-monitor,τι εννοειτε;

Τηλεοραση με VGA..;
 
merika tft monitors exoun ensomatomeno tv-tuner. kai exoun kai eisodous video, mporei kai scart an einai kapos kala... episis logo tou tuner, dioxnoun kai to interlace, ara mia othonh 640x512 ths amiga den tremopaizei...

alla kai pali, den ftanoun tis crt se poiothta pisteuo. palia mhxanhmata pane me palies othones opos eipothike poio pano...

edit: EAB thread: LCD TV or Flickerfixer / Scandoubler
 
Thanks για αυτες τις επιπροσθετες πληροφοριες ρε keropi,επιτελους ηταν ωρα να ξεδιαλυνω καποια πραγματα στο κεφαλι μου...! :thumbup:
 
Αυτή τη θολούρα της CRT πως την αντέχετε ρε παιδιά?

Και άμα θες να διακρίνεις γράμματα και χαρακτήρες.. φαίνονται καλύτερα στο LCD.. για gaming από μακριά ok η CRT αλλα θα την έχετε από τα 2 μετρα συνεχεια?

κοιτάξτε και εδω: http://eab.abime.net/showthread.php?t=31303

.
 
Πίσω
Μπλουζα