Καλύτερη καλοκαιρινή ταινία!

αριαδνη

candy fan
Joined
29 Μάρ 2010
Μηνύματα
14.096
Αντιδράσεις
15.424
Παιδιά ποια ταινία σας θυμίζει κατευθείαν καλοκαίρι, ελληνικά νησιά και ήλιο :flower:

1. Φουσκοθαλασσιές

2. Το αγοροκόριτσο

3.Διακοπές στην Αίγινα

4. Ραντεβού στην Κέρκυρα

5.Εκείνο το καλοκαίρι

6.Γοργόνες και μάγκες

7.Κορίτσια στον ήλιο

8. Η Παριζιάνα

9. Σκίες στην άμμο

10. Άλλη

ΥΓ. το αγοροκόριτσο με την Φόνσου, ξέρει κανείς σε ποιο νησί γυρίστηκε;
 
Θες να το κάνουμε μήπως Poll? :)
 
όπως θέλετε!! παιδια αν σας αρεσει το θέμα!
 
Τακτοποιήθηκε! :)

Λίγο αργότερα θα διαγράψω και τα offtopics! Ευχαριστώ! :)
 
Άντε ας κάνω "ποδαρικό"! :)

Ξεκινάω με το "Άλλη"!.... Η απόλυτη καλοκαιρινή ταινία για μένα είναι το "Μερικοί το προτιμούν κρύο"!

Οι λόγοι?

α. Θυμάμαι τα παιδικά μου καλοκαίρια να τη βλέπω Σάββατο βράδυ & να τραγουδάω το "σαν ξημερώωωωωωωωωωωνει Κυριακή, το σπί-, το σπίτι μου με χάνειειειειει!!!!" :biglaugh:

β. Όλη η ταινία "μυρίζει" καλοκαίρι και θάλασσα! :)

Πάντως, για την ιστορία να πω ότι αμφιταλαντεύτηκα με την Παριζιάνα και τις Γοργόνες και μάγκες! ;)
 
Παιδια ψηφισα τις Φουσκοθαλασσιές, καλοκαίρι σε όλο το μεγαλείο του στις γραφικές ακτές της Ανδρου με τον θαλασσοδερμένο Καπετάν Νικολιό και την φαμίλια του! και ο Ντουζος φυσικά στον καλύτερο ρόλο της κινηματογραφικής καριερας του, όπως και η Αρωνη για μένα ως καπετάνισσα!

Λατρεμένες εξισου ''η παριζιανα'', δροσερότατη ταινία με ελληνικό καλοκαίρι στην κοσμοαγάπητη Μυκονο με μια Βλαχοπουλου -απόλαυση αλλα και ΄΄οι σκιες στην άμμο'' με τα τραγούδια της Χωματάς!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολλές αγαπημένες καλοκαιρινές και μέσα στη λίστα αυτή και άλλες ( όπως το Μερικοί το προτιμούν κρύο όπως αναφέρθηκε, το Δόλωμα , Κορίτσια για φίλημα ακόμα και το Μια του κλέφτη με τον Χορν )

αλλά προτίμησα να ψηφίσω από τη λίστα τις Φουσκοθαλασσιές, γιατί πραγματικά όταν το είχα δει πρώτη φορά πέρσι είχα πει αχχχχ καλοκαίρι, μύρισε θάλασσα :)
 
Ψηφισα "Αλλη" επειδη αμεσως σκεφτηκα το Επιχειρησις Απολλων & το Ελα Ν'αγαπηθουμε Νταρλινγκ! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αριαδνη, το Αγοροκοριτσο γυριστηκε στην Αιγινα.

Κι επειδη η επιλογη ειναι δυσκολη και χρειαζεται σκεψη, θα επανελθω αργοτερα για την ψηφο μου. :)
 
ψηφιζω κι εγω "αλλη" και συγκεκριμενα "επιχειρησις Απολλων" γιατι συνδυαζει τουρισμο,ξεναγηση,μπανιο στη θαλασσα κι εναν καλοκαιρινο ερωτα αναμεσα στην Ελενα Ναθαναηλ και τον Τομας Φριτς
 
"Έλα να γυμνωθούμε, ντάρλινγκ!" άρα... άλλη!
 
Κατ' αρχήν επειδή καλοκαίρι = χρώματα, θα μου επιτρέψετε να διαγράψω τις ασπρόμαυρες ταινίες, είναι αδύνατον να μου μεταφέρουν ατμόσφαιρα καλοκαιριού, όσο καλογυρισμένες και να είναι. Με πάνε σε περίεργα, σουηδικά καλοκαίρια, τύπου Μπέργκμαν "Το καλοκαίρι με τη Μόνικα".

Αλλά μια που αυτό δεν είναι η Ελλάδα, και μετά τη λέξη Ελλάδα όταν μιλάς για καλοκαίρι σου έρχεται συνήθως η λέξη "Μύκονος", δε μπορώ παρά να ψηφίσω "Παριζιάνα", για δυο λόγους : για την ομορφιά των νησιών στην εποχή του άδολου και μή οργανωμένου τουρισμού, και γι αυτό το εξωστρεφές τραγούδι, που δεν ακούγεται σχεδόν ποτέ, και ξεκινάει με την απόλυτη προτροπή για "ελληνικό καλοκαίρι" : "Πάρε το φως και ξεκίνα !"


Ζητάω συγνώμη, γιατί στo youtube υπήρχε μέχρι πρότινος το απόσπασμα που χορεύει ο Σειληνός και η παρέα του στα σκαλιά των μύλων... Αλλά ξέρετε, ΕΠΟΕ και τέτοια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
Αριαδνη, το Αγοροκοριτσο γυριστηκε στην Αιγινα.Κι επειδη η επιλογη ειναι δυσκολη και χρειαζεται σκεψη, θα επανελθω αργοτερα για την ψηφο μου. :)
κοιτα να δεις και ελεγα οτι μου θυμίσει διακοπές στην Αιγινα!! :)
 
Ψήφισα αλλη εννοώντας "Επιχείρηση Απόλλων"
 
Ψήφισα "Γοργόνες και μάγκες", αν και πολύ καλοκαιρινό είναι και το (εκτός λίστας) "Επιχείρησις Απόλλων". Επίσης πολύ καλοκαιρινό χρώμα έχει και η δραματική "Αναζήτησις", με τον Αντωνόπουλο και τη Ναθαναήλ.
 
Ψηφισα Διακοπές στην Αίγινα αν και οι ταινιες που ειναι στη λιστα δεν με εκφραζουν και πολυ.


Καλοκαιρινη ταινια θεωρω το Νυφοπαζαρο.



 
"Σκιές στην Άμμο" για μένα. Για τα τραγούδια Βιολάρη - Χωματά κυρίως, αλλά και για τους ήχους του κύματος και της θάλασσας που είναι μόνιμο background σε σχεδόν ολόκληρη την ταινία. Κρίμα που δεν την προβάλει τόσο συχνά η τηλεόραση....
 
Ψηφισα Κοριτσια στον Ηλιο μονο και μονο για την πανεμορφη Anne Lonnberg!
 
ioli1453 είπε:
Ψηφισα Διακοπές στην Αίγινα αν και οι ταινιες που ειναι στη λιστα δεν με εκφραζουν και πολυ.
Καλοκαιρινη ταινια θεωρω το Νυφοπαζαρο.


δεν την έχω ξανακούσει ποτέ την ταινία αυτή :) ...είναι ασπρόμαυρη ή εγχωμη;

καλοκαιρινές ταινίες είναι και το ''αγκίστρι'', το ''δόλωμα'' όπως και ''οι γαμπροί της ευτυχίας'' και το ''τύφλα να 'χει ο Μάρλον Μπράντο''!
 
αριαλοκαιρινές ταινίες είναι καδνη είπε:
δεν την έχω ξανακούσει ποτέ την ταινία αυτή :) ...είναι ασπρόμαυρη ή εγχωμη;
Αριαδνη η ταινια "το νυφοπαζαρο" ειναι εγχρωμη, θα δεις καποια screenshots της ταινιας εδω
 
Πίσω
Μπλουζα