Καλύτερη κινηματογραφική ηρωίδα του Γιάννη Μαρή ( μέρος 2ο)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Billious17
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Καλύτερη κινηματογραφική ηρωίδα του Γιάννη Μαρή (2ο μέρος)

  • Μάρω Κοντού - Έλενα Παυλίδη - Έγκλημα στα παρασκήνια

    Ψηφοφορίες: 2 33,3%
  • Ζωρζ Σαρή - Θάλεια Χαλκιά - Έγκλημα στα παρασκήνια

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Χριστίνα Σύλβα - Άννα - Λάθος στον έρωτα

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ζωή Λάσκαρη - Λιάνα Μαύρολέοντος - Χωρίς Ταυτότητα

    Ψηφοφορίες: 1 16,7%
  • Μαίρη Χρονοπούλου - Ζανέτ Παυλίδη - Χωρίς Ταυτότητα

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ξένια Καλογεροπούλου - Ελσα Μαυρογένη - Ο μπαμπάς μου κι εγώ

    Ψηφοφορίες: 1 16,7%
  • Βιβετα Τσιούνη - Λένα Κωρονέλου - Αμφιβολίες

    Ψηφοφορίες: 5 83,3%
  • Καίτη Παπανίκα - Ζανέτ - Αμφιβολίες

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ελένη Ανουσάκη - Νάντια - Αμφιβολίες

    Ψηφοφορίες: 1 16,7%
  • Άννα Φόνσου - Νίνα - Ο τελευταίος πειρασμός

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    6
  • Η δημοσκόπηση ολοκληρώθηκε .
Πρώτη φυσικά και καλυτερη την βιβετα ως Λένα κωρονελου. Ήταν ένα μοναχικό πλάσμα σε έναν κλειστόφοβικο κοσμο που την κλείνει ο σατανικος συζυγος. Και θα την τρελαινε φυσικά αν δεν ήταν ο Κούρκουλος να αναλάβει δράση. Το αγαπώ πολύ το κοκκινο βαζο από τα αγαπημένα μου του μαρη και τις αμφιβολίες τις έχω δει ουκ ολίγες φορές. Ειναι ταιριαστοί όλοι στους ρόλους της και η Βιβετα και ο Κούρκουλος και η ανουσακη και ο αλεξαντερ. Καμια παραφωνία. @Bambinella προβλέπω πως και συ θα ψηφίσεις βιβετα( λατρεύεις την ταινια) , ίσως την δεύτερη ψήφο την δώσεις στην κοντου. Εγώ την δεύτερη ψήφο την έδωσα στην λασκαρη και θα εξηγήσω τους λόγους σε ξεχωριστό ποστ. Κανείς τόσες ωραίες αναλύσεις που χαίρομαι να τις διαβάζω, είναι must
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Bambinella προβλέπω πως και συ θα ψηφίσεις βιβετα( λατρεύεις την ταινια) , ίσως την δεύτερη ψήφο την δώσεις στην κοντου. Εγώ την δεύτερη ψήφο την έδωσα στην λασκαρη και θα εξηγήσω τους λόγους σε ξεχωριστό ποστ. Κανείς τόσες ωραίες αναλύσεις που χαίρομαι να τις διαβάζω, είναι must

Πως να τολμησω να διαφωνησω; Εσυ με ξερεις καλυτερα απο ο,τι με ξερω εγω. :)
 
Η Βιβετα Τσιούνη παίρνει την πρώτη μου ψήφο. Αν ήταν στο Χόλιγουντ σίγουρα ο Χίτσκοκ θα τής έκανε μια ταινία. Το απέδειξε άλλωστε πόσο υπέροχη ήταν.
Η δεύτερη ψήφος μου πάει στη Μάρω Κοντού. Η αλήθεια είναι ότι έπλασε εδώ μια ηρωίδα ο Μαρής και η Κοντού την απέδωσε τέλεια. Ήταν σαρδονια, μοιραία, ειρωνική, βιτριολικη αλλά στο τέλος αποδείχθηκε πως βοήθησε στην εξιχνίαση της υπόθεσης.
 
Η Βιβετα Τσιούνη παίρνει την πρώτη μου ψήφο. Αν ήταν στο Χόλιγουντ σίγουρα ο Χίτσκοκ θα τής έκανε μια ταινία. Το απέδειξε άλλωστε πόσο υπέροχη ήταν.
Η δεύτερη ψήφος μου πάει στη Μάρω Κοντού. Η αλήθεια είναι ότι έπλασε εδώ μια ηρωίδα ο Μαρής και η Κοντού την απέδωσε τέλεια. Ήταν σαρδονια, μοιραία, ειρωνική, βιτριολικη αλλά στο τέλος αποδείχθηκε πως βοήθησε στην εξιχνίαση της υπόθεσης.
Στις ταινίες του μαρη έπαιζε πάντα την μοιραία, την Σαρδονιαοπως σωστά τα λες η κοντου
 
Kαμια Άλλη δεν θα μπορούσε να παίξει την Λένα καλυτερα
 

Συνημμένα

  • 59538-717558b508e56f952796db679741ac02.jpg
    59538-717558b508e56f952796db679741ac02.jpg
    25,7 KB · Προβολές: 0
Τη Λάσκαρη γιατί την επελ

Τη Λάσκαρη γιατι την διάλεξες;
Επειδή είναι παιδουλα, Επειδή πιστευει πως ο Γιάννης είναι πρώτα ο χαμένος της αδερφός και μετά τον ερωτεύεται κόντρα στην ξαδέρφη που καιροφυλαχτει. Έχω χρόνια να δω την ταινία πάω ευθύς τώρα να την φρεσκαρω, η Χρονοπούλου προσπαθεί να της κάνει κακό ουκ ολίγες φορες, ακόμα και όταν ψήνεται στον πυρετο. Είναι θύμα της κακίας της
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ψήφισα τη Βιβέτα Τσιούνη στις "Αμιφιβολίες", χιτσκοκική ηρωίδα, σίγουρα ο καλύτερος κινηματογραφικός της ρόλος. Δεύτερη η Ζωρζ Σαρρή στο "Έγκλημα στα παρασκήνια", εξαιρετική ερμηνεία σε έναν επικίνδυνο ρόλο. Και μια επισήμανση: λείπει από τη λίστα η Έλενα Ναθαναήλ, που την είχα βρει πολύ καλή στο "Ζήτημα ζωής και θανάτου".
 
Ψήφισα τη Βιβέτα Τσιούνη στις "Αμιφιβολίες", χιτσκοκική ηρωίδα, σίγουρα ο καλύτερος κινηματογραφικός της ρόλος. Δεύτερη η Ζωρζ Σαρρή στο "Έγκλημα στα παρασκήνια", εξαιρετική ερμηνεία σε έναν επικίνδυνο ρόλο. Και μια επισήμανση: λείπει από τη λίστα η Έλενα Ναθαναήλ, που την είχα βρει πολύ καλή στο "Ζήτημα ζωής και θανάτου".
Θα μπει στο 3ο μέρος
 
Πρωτη φηφος σε ποια αλλη; Βιβετα απο τις Αμφιβολιες! Το προεβλεψε και η Αριαδνη!
Η γυναικα ειναι εκπληκτικη. Το κατι αλλο. Την βλεπω κι εγω σαν την χιτσκοκικη ξανθια που ηδη αναφερατε. Θα μπορουσε να ειναι μια Κιμ Νοβακ ή μια Τιπι Χεντρεν. Σε κανει να θελεις να την προστατεψεις, αλλα συγχρονως σε κανει να φοβασαι να την πλησιασεις πολυ. Εχει το απαιτουμενο υφος, την αριστοκρατικοτητα, την λαγνεια στο βλεμμα και ειναι απομακρη, ψυχρη και συναμα ωραια και ερωτικη οπως ειναι οι περισσοτερες ηρωιδες του Γιαννη Μαρη και κυριως αυτες που και ο ιδιος αγαπησε πολυ. Και φαινεται πως την αγαπησε την Λενα Κορονελου γιατι τελικα εκανε και ολους εμας να την αγαπησουμε μολις την ειδαμε στην μικρη και την μεγαλη οθονη. Και ευτυχως, ηταν η Βιβετα αυτη που την υποδυθηκε!
Δευτερη ψηφος στην Ελενη Ανουσακη παλι απο τις Αμφιβολιες. Τι ερμηνεια εκανε εδω η Ανουσακη! Ειναι το ιδανικο ζουμερο θηλυκο του λουνα παρκ που ταυτοχρονα εξυπηρετει τους πελατες και με αλλο τροπο. Πονηρη και αγαθιαρα μαζι, ξυπνια και χαζουλα, ζουμερη και σεξυ, ξερει να παιρνει τον ρολο επανω της στο επακρο και να τον απογειωνει. Ειναι ο τροπος που κοιταζεται στον καθρεφτη και παραπονιεται πως παχυνε, ειναι και το βλεμμα της οταν της αναβει το τσιγαρο ο Κουρκουλος και γυριζει να δει ποιος της εδωσε την φωτια του. Το παιχνιδι παιχτηκε στις λεπτομερειες και η Ελενη το κερδιζει επαξια.
Τριτη ψηφος στην Μαρω Κοντου απο το Εγκλημα στα παρασκηνια. Ειναι κακια και εκδικητικη. Δεν μισει την Ροζα, αλλα την σιχαινεται. Και φυσικα, εχει τα δικια της. Ειναι σκληρη, προκλητικη και πανεμορφη, Ειναι η Μαρω στα καλυτερα της οσον αφορα εμφανιση και ερμηνεια μαζι. Ποιος μπορει να ξεχασει αυτη την γυναικα οταν κανει την γυμναστικη της μπροστα στον Αλεξανδρακη εκθετοντας ενα ζευγαρι υπεροχα ποδια; Και ποιος δεν απορει που εκεινος παραμενει παγερα αταραχος;
Ευφημος μνεια απο εμενα στην Μαιρη Χρονοπουλου απο το Χωρις Ταυτοτητα. Αν και δεν την ψηφισα γιατι θεωρησα πως καποιες αλλες το αξιζαν λιγο περισσοτερο, δεν μπορω να παραβλεψω πως ηταν μια πολυ καλη Ζανετ. Και σαν Ζανετ ηταν και αυτη μοχθηρη και υπουλη οπως ολες οι ηρωιδες που πηραν αυτο το ονομα απο τον Μαρη. Θυμηθειτε: Ζανετ η Χρονοπουλου στο Χωρις Ταυτοτητα, Ζανετ η Παπανικα στις Αμφιβολιες, Ζανετ και η Κοντου στο Εγκλημα στο Κολωνακι.
 
Πρωτη φηφος σε ποια αλλη; Βιβετα απο τις Αμφιβολιες! Το προεβλεψε και η Αριαδνη!
Η γυναικα ειναι εκπληκτικη. Το κατι αλλο. Την βλεπω κι εγω σαν την χιτσκοκικη ξανθια που ηδη αναφερατε. Θα μπορουσε να ειναι μια Κιμ Νοβακ ή μια Τιπι Χεντρεν. Σε κανει να θελεις να την προστατεψεις, αλλα συγχρονως σε κανει να φοβασαι να την πλησιασεις πολυ. Εχει το απαιτουμενο υφος, την αριστοκρατικοτητα, την λαγνεια στο βλεμμα και ειναι απομακρη, ψυχρη και συναμα ωραια και ερωτικη οπως ειναι οι περισσοτερες ηρωιδες του Γιαννη Μαρη και κυριως αυτες που και ο ιδιος αγαπησε πολυ. Και φαινεται πως την αγαπησε την Λενα Κορωνελου γιατι τελικα εκανε και ολους εμας να την αγαπησουμε μολις την ειδαμε στην μικρη και την μεγαλη οθονη. Και ευτυχως, ηταν η Βιβετα αυτη που την υποδυθηκε!
Δευτερη ψηφος στην Ελενη Ανουσακη παλι απο τις Αμφιβολιες. Τι ερμηνεια εκανε εδω η Ανουσακη! Ειναι το ιδανικο ζουμερο θηλυκο του λουνα παρκ που ταυτοχρονα εξυπηρετει τους πελατες και με αλλο τροπο. Πονηρη και αγαθιαρα μαζι, ξυπνια και χαζουλα, ζουμερη και σεξυ, ξερει να παιρνει τον ρολο επανω της στο επακρο και να τον απογειωνει. Ειναι ο τροπος που κοιταζεται στον καθρεφτη και παραπονιεται πως παχυνε, ειναι και το βλεμμα της οταν της αναβει το τσιγαρο ο Κουρκουλος και γυριζει να δει ποιος της εδωσε την φωτια του. Το παιχνιδι παιχτηκε στις λεπτομερειες και η Ελενη το κερδιζει επαξια.
Τριτη ψηφος στην Μαρω Κοντου απο το Εγκλημα στα παρασκηνια. Ειναι κακια και εκδικητικη. Δεν μισει την Ροζα, αλλα την σιχαινεται. Και φυσικα, εχει τα δικια της. Ειναι σκληρη, προκλητικη και πανεμορφη, Ειναι η Μαρω στα καλυτερα της οσον αφορα εμφανιση και ερμηνεια μαζι. Ποιος μπορει να ξεχασει αυτη την γυναικα οταν κανει την γυμναστικη της μπροστα στον Αλεξανδρακη εκθετοντας ενα ζευγαρι υπεροχα ποδια; Και ποιος δεν απορει που εκεινος παραμενει παγερα αταραχος;
Ευφημος μνεια απο εμενα στην Μαιρη Χρονοπουλου απο το Χωρις Ταυτοτητα. Αν και δεν την ψηφισα γιατι θεωρησα πως καποιες αλλες το αξιζαν λιγο περισσοτερο, δεν μπορω να παραβλεψω πως ηταν μια πολυ καλη Ζανετ. Και σαν Ζανετ ηταν και αυτη μοχθηρη και υπουλη οπως ολες οι ηρωιδες που πηραν αυτο το ονομα απο τον Μαρη. Θυμηθειτε: Ζανετ η Χρονοπουλου στο Χωρις Ταυτοτητα, Ζανετ η Παπανικα στις Αμφιβολιες, Ζανετ και η Κοντου στο Εγκλημα στο Κολωνακι.
Έγραψες εν συντομία
 
Βιβέτα για πάντα λοιπόν! Έχει ενδιαφέρον ότι από τη χιτσκοκική γυναίκα-θύμα στις "Αμφιβολίες", η Βιβέτα Τσιούνη μεταπήδησε στην ύπουλη και φονική γυναίκα-αράχνη στον τηλεοπτικό "Θάνατο του Τιμόθεου Κώνστα", πάλι του Μαρή (αν και η σειρά δεν ήταν πολύ πιστή στο βιβλίο).
 
Ψήφισα λασκαρη δηλ.την Λιάνα γιατί έπεσε στα χέρια του αρπακτικού της ζανετ και ευτυχώς επιβίωσε, βοήθησε και ο Γιώργος σε αυτό. Πάντως τρεις απόπειρες έκανε κατά της ζωής της η γυναίκα αράχνη, δεν της λες και λίγες. Υπήρξε τυχερή και το άξιζε γιατί ήταν καλόκαρδη αν και πολύ πλούσια, δεν ήταν διόλου κακομαθημένη.
 
Aν έχεις φίλη την ζανετ στις Αμφιβολιες τι τους θέλεις τους εχθρούς πραγματικά.

Δεν ηταν απλως ζηλιαρα. Δεν πηγε απλως να της φαει τον αντρα. Ηταν μεσα στο κολπο για να την ξεπαστρεψουν.
Δεν υπαρχει χειροτερο απο αυτο.
 
Δεν ηταν απλως ζηλιαρα. Δεν πηγε απλως να της φαει τον αντρα. Ηταν μεσα στο κολπο για να την ξεπαστρεψουν.
Δεν υπαρχει χειροτερο απο αυτο.
Από τις πιο επικίνδυνες γυναίκες που σκιαγραφησε
 
Πίσω
Μπλουζα