Καλύτερη κινηματογραφική ηρωίδα του Γιάννη Μαρή (vol.3)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Billious17
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Καλύτερη κινηματογραφική ηρωίδα του Γιάννη Μαρή (vol.3)

  • Μάρω Κοντού - Ελεονώρα Δενδρινού - Μια γυναίκα κατηγορείται

    Ψηφοφορίες: 3 60,0%
  • Φλωρεττα Ζάννα - Λένα Καλομοίρη - Ο τελευταίος πειρασμός

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ξένια Καλογεροπούλου - Ξένια - Καλημέρα Αθήνα

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ελένη Προκοπίου - Λόλα - Το πρόσωπο της ημέρας

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Λίλιαν Μηνιάτη - Μιράντα - Το πρόσωπο της ημέρας

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Μάρω Κοντού - Έφη - Οι στιγματισμένοι

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Κάτια Δανδουλάκη - Όλγα - Ως την τελευταία στιγμή

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Γωγώ Ατζολετακη - Λευκή - Ως την τελευταία στιγμή

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Έλενα Ναθαναήλ - Άννα Παπαδήμα - Οι αντάρτες των πόλεων

    Ψηφοφορίες: 1 20,0%
  • Έλενα Ναθαναήλ - Όλγα Μαρά - Ζήτημα ζωής και θανάτου

    Ψηφοφορίες: 3 60,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    5
  • Η δημοσκόπηση ολοκληρώθηκε .
Θα πω την αλήθεια, δεν έχω δει καμία πω πω! Αυτή την φορά δεν έχει δική μου φηφο εκτός και αν δω καμια
 
Tην ελληνικη ταινια καποια στιγμη θα την δω. Την ξενη αποκλειεται!
Και η ελληνική ταινία πάντως επειδή την είδα πρόσφατα για το poll ενώ την είχα σε dvd τόσα χρόνια δεν είναι και κανένα αριστούργημα
 
Ψήφισα την Έλενα Ναθαναήλ στο "Ζήτημα ζωής και θανάτου", γιατί έχει το μυστήριο και τη φινέτσα που απαιτεί ο ρόλος (και το ομώνυμο βιβλίο του Μαρή είναι πολύ ωραίο).
 
Κι εγώ ψήφισα την Έλενα ήταν πολύ καλή στο ρόλο της και ιδιαίτερα δυναμική αν και η ταινία θεωρώ ότι έπασχε σε επίπεδο παραγωγής. Παρ' όλα αυτά η Ναθαναήλ έστεκε στο ύψος των περιστάσεων.
Όσο για την Μάρω Κοντού εντάξει η γυναίκα θα μπορούσε θαυμάσια να θεωρηθεί η κορυφαία του ελληνικού νουάρ, κρίμα που αυτό το είδος κινηματογράφου δεν ευδοκίμησε ιδιαίτερα στην Ελλάδα. Από ένα σημείο και έπειτα βέβαια θεωρώ ότι αφέθηκε στις κομεντί με τον Κωνσταντάρα. Τέλος πάντων ίσως ο πιο δύσκολος και αμφιλεγόμενος ρόλος που έπαιξε η Κοντού στο σινεμά και τα κατάφερε εξαίσια.
 
Ψήφισα την Μάρω κοντου στο μια γυναίκα κατηγορείται γιατί είναι καθαρός Μαρης , πιο καθαρός δεν γίνεται, θα μπορούσε η ταινια να είναι και βιβλιο.

Ειναι βιβλιο με τιτλο "Εκεινη τη νυχτα". Πρωτοδημοσιευτηκε σε συνεχειες στο περιοδικο Θεατης το 1960 με αρχικο τιτλο "Στη γωνια του δρομου".

1726494930003.png
 
Ειναι βιβλιο με τιτλο "Εκεινη τη νυχτα". Πρωτοδημοσιευτηκε σε συνεχειες στο περιοδικο Θεατης το 1960 με αρχικο τιτλο "Στη γωνια του δρομου".

Προβολή συνημμένου 285424
Δεν το έχω μπαμπι καλά λοιπόν το καταλαβα , μακάρι να το βγάλει η αγρα να το παρω
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα