Καλύτερος κινηματογραφικός ήρωας του Γιάννη Μαρή ( μέρος 1ο)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Billious17
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Καλύτερος κινηματογραφικός ήρωας του Γιάννη Μαρή ( μέρος 1ο)

  • Γιώργος Παππάς - Δημήτρης Κωστόπουλος - Ο άνθρωπος του τραίνου

    Ψηφοφορίες: 2 28,6%
  • Μιχάλης Νικολινάκος - Γιώργος Παυλίδης (Δαπόντες) - Ο άνθρωπος του τραίνου

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Κώστας Χατζηχρήστος- Ιορδάνης Κολλάρος - Η Λίζα το σκασε

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Ανδρέας Μπάρκουλης - Δημήτρης Φλωρας - Έγκλημα στο Κολωνάκι

    Ψηφοφορίες: 3 42,9%
  • Στέφανος Στρατηγός - Τζωνι Παυλίδης - Έγκλημα στο Κολωνάκι

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Λάμπρος Κωνσταντάρας - Αλέξης Δεπάστας - Ένας Δον Ζουάν για κλάματα (Μωρό μου)

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Αλέκος Αλεξανδράκης - Δημοσιογράφος Μακρής - Έγκλημα στα παρασκήνια

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Τίτος Βανδής - Αστυνόμος Μπέκας - Έγκλημα στα παρασκήνια

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Χρήστος Τσαγανέας - Κώστας Φλωρας - Έγκλημα στο Κολωνάκι

    Ψηφοφορίες: 1 14,3%
  • Κώστας Ρηγόπουλος - κος Αβράμογλου - Χωρίς Ταυτότητα

    Ψηφοφορίες: 2 28,6%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    7
  • Η δημοσκόπηση ολοκληρώθηκε .

Billious17

RetroActive
Joined
11 Δεκ 2021
Μηνύματα
406
Αντιδράσεις
581
Τι θα λέγατε να ψηφίσουμε τον καλύτερο ήρωα του Γιάννη Μαρή σε πρωτότυπο σενάριο ή διασκευασμένο από βιβλίο του έτσι όπως αποτυπώθηκε στον κινηματογράφο ( εάν θέλετε στο 2ο μέρος προσθέτουμε και την τηλεόραση).
Οι ήρωες είναι επιλεγμένοι τόσο από κωμωδίες όσο και από δράματα και ταινίες μυστηρίου
 
Ψήφισα τον Δημήτρη Φλωρά για το ακέραιο του χαρακτήρα και την αγάπη για τον πατέρα του . Και φυσικά τον δημοσιογράφο μάκρη στο έγκλημα στα παρασκήνια. Ήταν ριψοκίνδυνος, επαγγελματίας και γενναίος.
 
Γιωργος Παππας απο τον Ανθρωπο του τραινου. Εξαιρετικη ερμηνεια απο τον ηθοποιο, αλλα και ο ιδιος ο χαρακτηρας ειναι απο αυτους που σπανια συναντας. Κυριος με ολη την σημασια της λεξεως, με βαθια αγαπη και απεραντη κατανοηση για την παλια αισθηματικη ιστορια της γυναικας του που παρα λιγο να γινει....καινουργια.
Στεφανος Στρατηγος απο το Εγκλημα στο Κολωνακι. Καθαρματακι ολκης, τυπος της νυχτας που πλεκει διχτυα παιρνοντας κοσμο στον λαιμο του. Ο Στρατηγος ειναι υποδειγματικος σε ενα ρολο που του παει πολυ και αξιζει την ψηφο μου.
Κωστας Ρηγοπουλος απο το Χωρις Ταυτοτητα. Ο Ρηγοπουλος θα ειναι παντα για μενα ενας απο τους καλυτερους ηθοποιους μας. Ειχε ενα υφος ολοτελα δικο του και δεν μιμηθηκε κανεναν ποτε. Επαιξε ρολους καλου και ηταν πειστικος, αλλα στους ρολους κακου ηταν παντα υπεροχος. Ετσι και εδω. Νυφιτσα αληθινη και ο καλυτερος Αβραμογλου που θα μπορουσαμε να λαβουμε.
 
Γιωργος Παππας απο τον Ανθρωπο του τραινου. Εξαιρετικη ερμηνεια απο τον ηθοποιο, αλλα και ο ιδιος ο χαρακτηρας ειναι απο αυτους που σπανια συναντας. Κυριος με ολη την σημασια της λεξεως, με βαθια αγαπη και απεραντη κατανοηση για την παλια αισθηματικη ιστορια της γυναικας του που παρα λιγο να γινει....καινουργια.
Στεφανος Στρατηγος απο το Εγκλημα στο Κολωνακι. Καθαρματακι ολκης, τυπος της νυχτας που πλεκει διχτυα παιρνοντας κοσμο στον λαιμο του. Ο Στρατηγος ειναι υποδειγματικος σε ενα ρολο που του παει πολυ και αξιζει την ψηφο μου.
Κωστας Ρηγοπουλος απο το Χωρις Ταυτοτητα. Ο Ρηγοπουλος θα ειναι παντα για μενα ενας απο τους καλυτερους ηθοποιους μας. Ειχε ενα υφος ολοτελα δικο του και δεν μιμηθηκε κανεναν ποτε. Επαιξε ρολους καλου και ηταν πειστικος, αλλα στους ρολους κακου ηταν παντα υπεροχος. Ετσι και εδω. Νυφιτσα αληθινη και ο καλυτερος Αβραμογλου που θα μπορουσαμε να λαβουμε.
Τα αναλύεις άψογα την κάθε σου επιλογη
 
Ήμουν πραγματικά σε δίλημμα .
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Μια ψήφο στον Κώστα Ρηγόπουλο. Και μόνο για το ύφος του , για ότι ήταν εξίσου πειστικός και σε μία ταινία που δεν ήταν κωμωδία, για το πώς πρωτοεμφανίστηκε στην συγκεκριμένη ταινία και ότι έδωσε την καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του εδώ στο σινεμά στο Χωρίς Ταυτότητα.
Από κει και έπειτα ο Ανδρέας Μπάρκουλης ήταν συγκλονιστικός. Νομίζω το Έγκλημα στο Κολωνάκι ήταν η καλύτερη του στιγμή. Μακρυά από μπλαζε ερμηνείες έπαιξε επιτέλους τον πρωταγωνιστή που αναλαμβάνει δράση. Ψάχνει τον ένοχο ενώ έχει την τόλμη, την γοητεία και τον απαραίτητο τσαμπουκα. Πολύ καλός ο Ανδρέας εδώ!
 
Ήμουν πραγματικά σε δίλημμα .
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Μια ψήφο στον Κώστα Ρηγόπουλο. Και μόνο για το ύφος του , για ότι ήταν εξίσου πειστικός και σε μία ταινία που δεν ήταν κωμωδία, για το πώς πρωτοεμφανίστηκε στην συγκεκριμένη ταινία και ότι έδωσε την καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του εδώ στο σινεμά στο Χωρίς Ταυτότητα.
Από κει και έπειτα ο Ανδρέας Μπάρκουλης ήταν συγκλονιστικός. Νομίζω το Έγκλημα στο Κολωνάκι ήταν η καλύτερη του στιγμή. Μακρυά από μπλαζε ερμηνείες έπαιξε επιτέλους τον πρωταγωνιστή που αναλαμβάνει δράση. Ψάχνει τον ένοχο ενώ έχει την τόλμη, την γοητεία και τον απαραίτητο τσαμπουκα. Πολύ καλός ο Ανδρέας εδώ!
Και γω το ίδιο νομίζω για τον μπαρκουλη έδωσε τα ρέστα του ως γιος του φωκα
 
Ήμουν πραγματικά σε δίλημμα .
Λοιπόν έχουμε και λέμε:
Μια ψήφο στον Κώστα Ρηγόπουλο. Και μόνο για το ύφος του , για ότι ήταν εξίσου πειστικός και σε μία ταινία που δεν ήταν κωμωδία, για το πώς πρωτοεμφανίστηκε στην συγκεκριμένη ταινία και ότι έδωσε την καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του εδώ στο σινεμά στο Χωρίς Ταυτότητα.

O Ρηγοπουλος ηταν θαυμασιος και στο Προξενιό της Άννας για το οποιο μαλιστα κερδισε και βραβειο αντρικου ρολου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
O Ρηγοπουλος ηταν θαυμασιος και στο Προξενειό της Άννας για το οποιο μαλιστα κερδισε και βραβειο αντρικου ρολου.
Ισχύει αλλά νομίζω ότι στο Χωρίς Ταυτότητα ήταν κόντρα ο ρόλος του εντελως
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο μεταξύ κάνεις μας δεν διάλεξε τον αστυνόμο Μπέκα περίεργο αυτό
 
Δε γίνεται να υπάρχει Μπέκας και να μην τον ψηφίσω, δε γίνεται να υπάρχει Τίτος και να μην τον ψηφίσω :)
Είναι όμως αλήθεια πως ο Βανδής έδωσε μια ξεχωριστή ερμηνεία ως Μπέκας, τον έκανε πιο παιχνιδιάρη, και κατά τη γνώμη μου αποφόρτισε τον ήρωα από το πολύ μυστήριο, χωρίς όμως να τον κάνει κι ανοιχτό βιβλίο. Μπορεί αργότερα ο Ξενίδης να έδωσε μια εκδοχή ανεπανάληπτη, αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Στα Παρασκήνια ο Βανδής είναι εξαιρετικός, δείχνει έξυπνος, δείχνει της πιάτσας, δείχνει ατρόμητος και όλα αυτά τα μπερδεύει με την μόνιμη διάθεση του ηθοποιού πως όλα είναι παιχνίδι. Άριστα Τίτο!

Γιώργος Παππάς, ο άνθρωπος του τρένου. Αυτός τώρα δεν ήταν ηθοποιός μεγάλης γκάμας, αλλά σε αυτά ήταν κορυφαίος. Έπιασε όλη τη γλύκα του ρόλου, ακόμα και στον τρόπο που χειρίζεται την Κοντού που τον φλερτάρει.


(Νομίζω πως πρέπει οι διαχειριστές να βγάλουν τα κουίζ από την κατηγορία Πρωταγωνιστές. Ή να μπουν στα Κουίζ ή να φτιαχτεί άλλη κατηγορία).
 
Ψήφισα τον Ανδρέα Μπάρκουλη στο Έγκλημα στο Κολωνάκι, ήταν ο καλύτερος, ίσως, ρόλος του. Δεύτερο θα έβαζα τον Τίτο Βανδή στο Έγκλημα στα παρασκήνια.
 
Ψήφισα τον Ανδρέα Μπάρκουλη στο Έγκλημα στο Κολωνάκι, ήταν ο καλύτερος, ίσως, ρόλος του. Δεύτερο θα έβαζα τον Τίτο Βανδή στο Έγκλημα στα παρασκήνια.
Πολύ το αγάπησα το ζευγάρι στο εγκλημα;στο Κολωνάκι.
 
Μεγάλος νικητής ο Ανδρέας Μπάρκουλης στον ρόλο του ανήσυχου γιού που κάνει τα πάντα για να δικαιωθεί ο πατέρας τού. Ο ρόλος του Δημήτρη Φλώρα συγκέντρωσε 42,9%.
1725900934505.png
 
Δεύτεροι με 28,6% και ισοψηφία οι εξής:

Γιώργος Παππάς - Ο άνθρωπος του τραίνου (Δημήτρης Κωστόπουλος)
1725901759775.png
Κώστας Ρηγόπουλος - Χωρίς Ταυτότητα (κος Αβράμογλου)
1725901480597.png
 
Δεύτεροι με 28,6% και ισοψηφία οι εξής:

Γιώργος Παππάς - Ο άνθρωπος του τραίνου (Δημήτρης Κωστόπουλος)
Προβολή συνημμένου 285051
Κώστας Ρηγόπουλος - Χωρίς Ταυτότητα (κος Αβράμογλου)
Προβολή συνημμένου 285050
Κάτι μου λέει πως και η γκελυ το ταίρι του μπαρκουλη θα βγει πρώτη στην ηρωίδα του μαρη
 
Στην τρίτη θέση ήρθαν σε ισοψηφία οι εξής με το ποσοστό 14,3%:
Μιχάλης Νικολινάκος - Ο άνθρωπος του τραίνου (Γιώργος Παυλίδης/Δαπόντες)
1725901963093.png
Στέφανος Στρατηγός - Έγκλημα στο Κολωνάκι (Τζώνι Παυλίδης)
1725902089808.png
Λάμπρος Κωνσταντάρας - Ένας Δον Ζουάν για κλάματα/ Μωρό μου (Αλέξης Δεπάστας)
1725902227789.png
Αλέκος Αλεξανδράκης - Έγκλημα στα παρασκήνια (δημοσιογράφος Γιώργος Μακρής)
1725902393259.png
Τίτος Βανδής - Έγκλημα στα παρασκήνια (Αστυνόμος Μπέκας)
1725902492690.png
Χρήστος Τσαγανέας - Έγκλημα στο Κολωνάκι (Κώστας Φλωράς)
1725902611882.png
 
Πίσω
Μπλουζα