Καλύτερος κινηματογραφικός ήρωας του Γιάννη Μαρή (vol.2)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας Billious17
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

Καλύτερος κινηματογραφικός ήρωας του Γιάννη Μαρή (vol.2)

  • Μιχάλης Νικολινάκος - Νάσος Καρνέζης - Έγκλημα στο Κολωνάκι

    Ψηφοφορίες: 3 60,0%
  • Διονύσης Παπαγιαννόπουλος - Δέλιος - Έγκλημα στο Κολωνάκι

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Χρήστος Τσαγανέας - Παύλος Στεφάνου - Έγκλημα στα παρασκήνια

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Θανάσης Μυλωνάς - Χάρης Αποστολίδης - Έγκλημα στα παρασκήνια

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Αλέκος Αλεξανδράκης - Γιάννης Ντοναβέντης/Γιώργος Μαυρολέων - Χωρίς Ταυτότητα

    Ψηφοφορίες: 1 20,0%
  • Σπύρος Μουσούρης - Αντώνης Καρέλης - Χωρίς Ταυτότητα

    Ψηφοφορίες: 1 20,0%
  • Λάμπρος Κωνσταντάρας - Λέων Μαυρογιάννης - Ο μπαμπάς μου κι εγώ

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Νίκος Κούρκουλος - Γιάννης Σιγανός - Αμφιβολίες

    Ψηφοφορίες: 1 20,0%
  • Λιάκος Χριστογιαννόπουλος - Αστυνόμος Μπέκας - Αμφιβολίες

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Κώστας Κακκαβας - Γιώργος Βασιλείου - Η Λίζα το σκασε

    Ψηφοφορίες: 2 40,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    5
  • Η δημοσκόπηση ολοκληρώθηκε .
Ψήφισα τον Μιχάλη Νικολινάκο. Ιδεώδης ηθοποιός για τις νουάρ ταινίες και σαν φυζικ και σαν υποκριτική στόφα. Εδώ έπλασε μια αμφίσημη φιγούρα αυτή του ζωγράφου χωρίς καν να προσπαθήσει. Ένας δύσκολος ρόλος σε έναν απολύτως άξιο ηθοποιό.

Ο Αλέκος Αλεξανδράκης είναι αξεπέραστος στο πώς διαχειρίζεται τον ρόλο του περνώντας από την πλευρά του κακού στο στρατόπεδο του καλού με ιδιαίτερη ευκολία. Ίσως και ο ίδιος να ήταν το θύμα σε αυτή την ιστορία.

Α και χωρίς να είναι και καμιά σπουδαία ερμηνεία ο αγαπητός Κώστας Κακκαβας έπαιξε ιδεώδης τον ζεν πρεμιέ.
 
Ψήφισα Γιάννη σιγανό γιατί έτσι πρέπει να είναι ο ιδανικός άνδρας τι άλλο να πω, αυτο
 
Γοητευτικος, ατρομητος και προ παντος σε ο,τι κανει...σιγανος. :D
Γι αυτό πήρε την ψηφο μου, δεύτερος ο κακκαβας γιατί επαιξε έναν υποδειγματικο ζεν πρεμιέ. Αν είχα τρίτη ψήφο θα πήγαινε στον αλεξανδρακη, πολύ καλος
 
Υποδειγματικος ήταν και ο καρνεζης ίσως ο καλύτερος όλων απλά ψήφισα συναισθηματικά.
 
@Bambinella να τολμήσω να πω πως θα ψηφίσεις η καρνεζη η σιγανό η μαυρολεοντα. Να το τολμησω;
 

Συνημμένα

  • images (31).jpeg
    images (31).jpeg
    11,5 KB · Προβολές: 1
Πρωτη ψηφος, και με διαφορα απο την δευτερη, στον Σπυρο Μουσουρη απο το Χωρις Ταυτοτητα. Η γοητεια δεν εχει ηλικια. Αυτο το θεωρω δεδομενο. Ο Σπυρος Μουσουρης ηταν ενας ηθοποιος που τον απολαυσαμε σε ελαχιστες κινηματογραφικες εμφανισεις. Ειναι ο κυριος "χρατσα - χρουτσα" απο το Αλιμονο στους νεους και ο ακρως γοητευτικος Αντωνης Καρελης απο το Χωρις Ταυτοτητα. Τουλαχιστον εμενα, μονο σε αυτα τα δυο μου εχει μεινει περισσοτερο. Τον εχω δει και σε αλλες ταινιες βεβαια, αλλα πολυ κατωτερες των προαναφερθεισων και αναξιες λογου. Ο Καρελης ειναι ο ενας εκ των δυο της οικογενειας Μαυρολεοντος που κινει τα νηματα για να βρεθει ο χαμενος γιος. Ειναι ο καλος, γιατι υπαρχει και ο κακος, η μαλλον η κακια και μιλαω για την Ζανετ. Ο Μουσουρης εδω ειναι πειστικοτατος στον ρολο του θειου και απιστευτα ευρηματικος οσον αφορα τις λεπτομερειες. Μου αρεσει οταν λεει "Στην ηλικια της και στην ηλικια μου ολα ειναι σοβαρα" οταν δεν θελει να προσβαλει την εξαδελφη του, Βασω Μεταξα που ειναι ηλικιωμενη. Μου αρεσει οταν ανοιγει δηθεν αδιαφορα την τσιγαροθηκη στο γραφειο του Αλεξανδρακη με σκοπο να του μιλησει για καποια προβληματα που προεκυψαν και μου αρεσει κυριως οταν μαλωνει τον νεαρο πρωταγωνιστη που ελειπε απο το σπιτι ολη νυχτα: "Που ησουν, βρε;" Θεωρητικος, ευθυτενης, αριστοκρατικος, με ταλεντο και αυρα, ενας αξιολογος ηθοποιος και ενας γοητευτικος αντρας που δεν θα περνουσε απαρατηρητος ουτε οταν μεγαλωσε. Εξαιρετικος στον ρολο του γιατι του προσδιδει το απαιτουμενο ναζι και τον απαιτουμενο δυναμισμο ταυτοχρονα.
Δευτερη ψηφος στον Κωστα Κακαβα απο το Η Λιζα το' σκασε. Η ιδια η κωμωδια ειναι γεματη δροσια και αθωοτητα. Ειναι καλοκαιρακι του 1959 και αυτο τα λεει ολα. Ο Κωστας συναντα την ηρωιδα και σχεδον αμεσως την ερωτευεται. Ειναι νεος, δραστηριος, ξερει να διεκδικει την κοπελα που θελει και την σεβεται απολυτα οταν κοιμουνται μονοι οι δυο τους στο ιδιο σπιτι. Αν και η Λιζα του εχει αραδιασει ενα σωρο ψεματα για τους...αμετρητους εραστες της, εκεινος ειναι αρκετα ξυπνιος και πεπειραμενος για να καταλαβει πως αυτος θα ειναι ο πρωτος και ο τελευταιος της. Ο ιδιος εχει τις εμπειριες του στο αντιθετο φυλο, αλλα δεν εχει γνωρισει ακομα τον αληθινο ερωτα. Και μαζι με την Λιζα θα τον ανακαλυψουν πρωτη φορα μαζι. Της το λεει αλλωστε καποια στιγμη" "Ενας αντρας προτου γνωρισει την αληθινη αγαπη........καταλαβες, Λιζα;" Κι εκεινη με την πιο γλυκια αφελεια και την πιο χαριτωμενη αυθαδεια του απανταει "Τσου". Ιδανικος στον ρολο του Γιωργου ο Κακαβας γιατι ξερει να κραταει την ισορροπια αναμεσα στον εμπειρο αντρα και στο αγορι που ερωτευεται για πρωτη φορα.
 
Ψήφισα τον Μιχάλη Νικολινάκο ως ζωγράφο Καρνέζη στο "Έγκλημα στο Κολωνάκι". Υπέροχη φιγούρα, πολύ καλή ερμηνεία, ειδικά στο τελευταίο εικοσάλεπτο της ταινίας. Δεύτερο θα έβαζα τον Σπύρο Μουσούρη στο "Χωρίς ταυτότητα", για όλους αυτούς τους λόγους που αναλύει εξαιρετικά η bambinella στο προηγούμενο post.
 
Πρωτη ψηφος, και με διαφορα απο την δευτερη, στον Σπυρο Μουσουρη απο το Χωρις Ταυτοτητα. Η γοητεια δεν εχει ηλικια. Αυτο το θεωρω δεδομενο. Ο Σπυρος Μουσουρης ηταν ενας ηθοποιος που τον απολαυσαμε σε ελαχιστες κινηματογραφικες εμφανισεις. Ειναι ο κυριος "χρατσα - χρουτσα" απο το Αλιμονο στους νεους και ο ακρως γοητευτικος Αντωνης Καρελης απο το Χωρις Ταυτοτητα. Τουλαχιστον εμενα, μονο σε αυτα τα δυο μου εχει μεινει περισσοτερο. Τον εχω δει και σε αλλες ταινιες βεβαια, αλλα πολυ κατωτερες των προαναφερθεισων και αναξιες λογου. Ο Καρελης ειναι ο ενας εκ των δυο της οικογενειας Μαυρολεοντος που κινει τα νηματα για να βρεθει ο χαμενος γιος. Ειναι ο καλος, γιατι υπαρχει και ο κακος, η μαλλον η κακια και μιλαω για την Ζανετ. Ο Μουσουρης εδω ειναι πειστικοτατος στον ρολο του θειου και απιστευτα ευρηματικος οσον αφορα τις λεπτομερειες. Μου αρεσει οταν λεει "Στην ηλικια της και στην ηλικια μου ολα ειναι σοβαρα" οταν δεν θελει να προσβαλει την εξαδελφη του, Βασω Μεταξα που ειναι ηλικιωμενη. Μου αρεσει οταν ανοιγει δηθεν αδιαφορα την τσιγαροθηκη στο γραφειο του Αλεξανδρακη με σκοπο να του μιλησει για καποια προβληματα που προεκυψαν και μου αρεσει κυριως οταν μαλωνει τον νεαρο πρωταγωνιστη που ελειπε απο το σπιτι ολη νυχτα: "Που ησουν, βρε;" Θεωρητικος, ευθυτενης, αριστοκρατικος, με ταλεντο και αυρα, ενας αξιολογος ηθοποιος και ενας γοητευτικος αντρας που δεν θα περνουσε απαρατηρητος ουτε οταν μεγαλωσε. Εξαιρετικος στον ρολο του γιατι του προσδιδει το απαιτουμενο ναζι και τον απαιτουμενο δυναμισμο ταυτοχρονα.
Δευτερη ψηφος στον Κωστα Κακαβα απο το Η Λιζα το' σκασε. Η ιδια η κωμωδια ειναι γεματη δροσια και αθωοτητα. Ειναι καλοκαιρακι του 1959 και αυτο τα λεει ολα. Ο Κωστας συναντα την ηρωιδα και σχεδον αμεσως την ερωτευεται. Ειναι νεος, δραστηριος, ξερει να διεκδικει την κοπελα που θελει και την σεβεται απολυτα οταν κοιμουνται μονοι οι δυο τους στο ιδιο σπιτι. Αν και η Λιζα του εχει αραδιασει ενα σωρο ψεματα για τους...αμετρητους εραστες της, εκεινος ειναι αρκετα ξυπνιος και πεπειραμενος για να καταλαβει πως αυτος θα ειναι ο πρωτος και ο τελευταιος της. Ο ιδιος εχει τις εμπειριες του στο αντιθετο φυλο, αλλα δεν εχει γνωρισει ακομα τον αληθινο ερωτα. Και μαζι με την Λιζα θα τον ανακαλυψουν πρωτη φορα μαζι. Της το λεει αλλωστε καποια στιγμη" "Ενας αντρας προτου γνωρισει την αληθινη αγαπη........καταλαβες, Λιζα;" Κι εκεινη με την πιο γλυκια αφελεια και την πιο χαριτωμενη αυθαδεια του απανταει "Τσου". Ιδανικος στον ρολο του Γιωργου ο Κακαβας γιατι ξερει να κραταει την ισορροπια αναμεσα στον εμπειρο αντρα και στο αγορι που ερωτευεται για πρωτη φορα.
Τελείως έξω χα χα
 
Μεγάλος νικητής με 60% ο Μιχάλης Νικολινάκος στο ρόλο του ζωγράφου Νάσου Καρνέζη στο Έγκλημα στο Κολωνάκι.
1726514771487.png
 
Δεύτερος ο Κώστας Κακκαβας με ποσοστό 40% ως ζεν πρεμιέ Γιωργος Βασιλείου στη ρομαντική κομεντί Η Λίζα το σκασε.
1726514956952.png
 
Στην τρίτη θέση σε ισοψηφία με 20% οι εξής:

Αλέκος Αλεξανδράκης - Γιάννης Ντοναβέντης/Γιώργος Μαυρολέων (Χωρίς Ταυτότητα)
1726515191866.png
Σπύρος Μουσούρης - Αντώνης Καρελης (Χωρίς Ταυτότητα)
1726515388429.png
Νίκος Κούρκουλος - Γιάννης Σιγανός (Αμφιβολίες)

1726515544415.png
 
Οι υπόλοιποι:
Διονύσης Παπαγιαννόπουλος - Δέλιος (Έγκλημα στο Κολωνάκι)
1726515627929.png
Χρήστος Τσαγανέας - Παύλος Στεφάνου (Έγκλημα στα παρασκήνια)
1726516432707.png
Θανάσης Μυλωνάς - Χάρης Αποστολίδης ( Έγκλημα στα παρασκήνια)
1726516568098.png
Λάμπρος Κωνσταντάρας - Λέων Μαυρογιάννης ( Ο μπαμπάς μου κι εγώ)
1726516630797.png
Λιάκος Χριστογιαννόπουλος - Αστυνόμος Μπέκας ( Αμφιβολίες)
1726516765297.png
 
Πίσω
Μπλουζα