Καλύτερος Media Player για audio cd

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Mεταξύ λοιπόν των Windows media player, Foobar, VLC, Korean Media player,XMPlayer και Deliplayer που έχω δοκιμάσει, πάνω σε ένα ζευγάρι ηχείων Adam A-7 και με κάρτα ήχου την Audio Kontrol της Native Instruments (balanced XLR σύνδεση) , προσωπικά νομίζω ότι ο Deliplayer βγάζει τον καλύτερο ήχο, με mainstream ανταγωνιστή ίσως το Foobar. Winamp και Windows Media player μου φαίνονται ψόφιοι. Μιλάω πάντα για Audio Cd, στα mp3 όλα χάλια ακούγονται :) (πάντως και στα mp3 νομίζω ότι οι Foobar και deliplayer είναι πάλι καλύτεροι, αλλά μπορεί να είναι και ψυχοακουστική η εντύπωση)

Γνώμες, εμπειρίες anyone ?
 
Εγώ πάντως στο κεφάλαιο mp3 έχω δει διαφορά με το crystallizer των XiFi καρτών... αγόρασα μια elite από το eBay και βρήκα την υγειά μου

(επίσης με το 5.25" "drive" που έχει και δίνει midi in/out συνδέσεις, έχω συνδέσει ένα Roland CM64 module, και έχω στο dosbox αυθεντική roland μουσικη!)
 
Foobar θα προτεινα και εγω
 
Αν εχεις XP και υποθετωντας οτι χρησιμοποιεις ASIO και οχι το αισχρο kmixer, το foobar ειναι η πιο ασφαλης επιλογη. Μπορεις με ενα plugin να κανεις το Winamp να παιζει μεσω ASIO αν σε βολευει σαν προγραμμα (προσωπικα το προτιμω σαν interface απο το foobar), οποτε και βελτιωνεται πολυ ο ηχος του. Το deli ομολογω οτι δεν το εχω χρησιμοποιησει.

Τα sVista και τα 7 δινουν καλυτερο ηχο "εκ γενετης", αλλα απ'την αλλη το ASIO σε αυτα ειναι rolling dice

στα mp3 όλα χάλια ακούγονται
Μηπως τα mp3 σου ειναι 128αρια φτιαγμενα με xing?? :D
 
Επειδή είμαι tone deaf, δεν έχω ούτε γνώσεις ούτε εμπειρίες. Έχω όμως ακούσει από φίλους μου που έχουν κι απ' τα δύο πολύ καλά λόγια για τον Deliplayer.
 
supacoopa είπε:
Αν εχεις XP και υποθετωντας οτι χρησιμοποιεις ASIO και οχι το αισχρο kmixer, το foobar ειναι η πιο ασφαλης επιλογη. Μπορεις με ενα plugin να κανεις το Winamp να παιζει μεσω ASIO αν σε βολευει σαν προγραμμα (προσωπικα το προτιμω σαν interface απο το foobar), οποτε και βελτιωνεται πολυ ο ηχος του. Το deli ομολογω οτι δεν το εχω χρησιμοποιησει.
Τα sVista και τα 7 δινουν καλυτερο ηχο "εκ γενετης", αλλα απ'την αλλη το ASIO σε αυτα ειναι rolling dice

Μηπως τα mp3 σου ειναι 128αρια φτιαγμενα με xing?? :D

Εννοέίται πως χρησιμποποιώ ΑSIO, εξάλλου μόνο έτσι παίζει η Kontrol 1 που έχω. Και το winamp με Asio δέν έχει τεράστια διαφορά, το θέμα είναι η engine του player, στην προκειμένη του winamp είναι χάλια. Και τα mp3 μου προς θεού δέν είναι 128 με Xing !!! Τα έχουμε ξαναπεί πολύ παλιότερα σε άλλο thread, στα mp3 δυστυχώς δέν μπορείς να αξιώνεις καλό ήχο, είναι κονσέρβα χωρίς low end, χωρίς σταθερό pitch και με τεράστια προβλήματα στις αρμονικές, τις οποίες εν ολίγοις δέν θα ακούσεις πότέ μιάς και απο τη μάνα του το mp3 αυτό που κάνει είναι να τις σφάζει. Είναι βολικό φορμάτ για να μπαίνει στο portable player σίγουρα, αλλά στο σπίτι πραγματικά δέν μπορώ να τα ακούσω μου σηκώνεται η τρίχα. Με λύπη διαπιστώνω πως η συντριπτική πλειοψηφεία ακούει mp3, και ακόμα χειρότερα πλέον λόγω του youtube, ακούνε και απο εκεί ! Θα συμφωνήσω για τα Vista πάντως, πώς έχουν καλύτερο ήχο, τα 7 δέν τα έχω δοκιμάσει όμως φαντάζομαι πώς είναι το ίδιο.

Άν θέλετε την γνώμη μου, το ogg είναι αρκετά καλύτερο, όμως δέν επικράτησε. Και φυσικά, το FLAC είναι ο μόνος τρόπος συμπίεσης που δέν "κατασφάζει" το περιεχόμενο, με το αντίστοιχο κόστος στην χωρητικότητα όμως.

Επί του θέματος όμως, απο τους γνωστούς players νομίζω πως ο Foobar έχει πολύ καλύτερη engine απο τον ανταγωνισμό, και θα συνιστούσα να δοκιμάσετε και τον Deliplayer, o oποίος με έχει εκπλήξει με την ποιότητά του. Επίσης είναι εξαιρετικό εργαλείο για ακρόαση κάθε είδους mod και chiptune, με built in υποστήριξη.
 
Άν θέλετε την γνώμη μου, το ogg είναι αρκετά καλύτερο, όμως δέν επικράτησε. Και φυσικά, το FLAC είναι ο μόνος τρόπος συμπίεσης που δέν "κατασφάζει" το περιεχόμενο, με το αντίστοιχο κόστος στην χωρητικότητα όμως.
Και τι καλυτερο απο το να τα ακους σε λειτουργικο που "παιζουν" native.

Btw εκτος απο τα "βαρια χαρτια" rhythmbox και songbirg, και τους παλιους καλους xmms2 και mplayer, μεγαλη εντυπωση εχει προκαλεσει το νεο παιδι στη πολη, ο potamus ο οποιος ειναι εντυπωσιακα μπροστα σε θεμα ποιοτητας απο οτιδηποτε αλλο παιζει στην "αγορα".
 
Μιας και υποτιμηθηκε ελαφρως το mp3 φορμα για audiophiles, τελικα μπορουμε να μιλαμε για αρτια ακουστικη AudioCD στα PC με οδηγους αξιας 20 ευρω?
 
Και ηχεία αξίας άλλων 20...
 
keropi είπε:
Εγώ πάντως στο κεφάλαιο mp3 έχω δει διαφορά με το crystallizer των XiFi καρτών...
Αν και no audiophile ,οντως υπαρχει καποια διαφορα .

Αν και εχω την αισθηση οτι ειναι συγκρισιμη με την ακουστικη βελτιωση που ειχαν τα mp3 οταν πρωτοδοκιμασα το izotope plugin με το winamp παλια.
 
Wally είπε:
Μιας και υποτιμηθηκε ελαφρως το mp3 φορμα για audiophiles, τελικα μπορουμε να μιλαμε για αρτια ακουστικη AudioCD στα PC με οδηγους αξιας 20 ευρω?
Το βασικότερο είναι το AD-DA onverting, δουλειά που αναλαμβάνει η κάρτα ήχου, και φυσικά στο τέλος τα ηχεία. Tα δεδομένα έρχονται digital απο τον οδηγό, φυσικά η ποιότητά του έχει ένα μικρό αντίκτυπο (ειδικά άν είναι του 20άρικου). Το λεγόμενο και quantizing γίνεται στο software το οποίο ενεργοποιεί τον αντίστοιχο converter της κάρτας ήχου.

Τα ακριβά cd players δέν είναι ακριβά γιατί έχουν μόνο καλό lazer ή καλό μηχανισμό στο tray, είναι ακριβά γιατί μπορούν να κάνουν καλό decoding και ποιοτικό DA converting, καθώς εμπεριέχουν τέτοιο hardware. Μιά αντίστοιχη καλή κάρτα ήχου έχει τέτοιο hardware (και όχι, δέν μιλάω για creative ή άλλες "media" κάρτες ) συνεπώς, δέν μπορούμε να μιλάμε για audiophile συνθήκες χωρίς κάρτα ήχου με τέτοιο hardware.

Φυσικά τα ηχεία εξυπακούεται ότι των 20 ευρώ δέν είναι κάν ηχεία, αλλά λάστιχα με ταλάντωση.
 
Πίσω
Μπλουζα