Καλύτερο 16-bit RPG παιχνίδι.

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας geo2004z
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

geo2004z

RetroMasteR
Joined
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.063
Αντιδράσεις
51
Όπως αναγράφεται και στον τίτλο, θα ήθελα την άποψή σας για το ποιο θεωρείτε καλύτερο RPG παιχνίδι στις 16bit κονσόλες.

Για μένα κορυφαίο ήτανε το Final Fantasy 2 (NTSC) για το SNES
 
Lunar Eternal Blue SegaCD

Lufia2 SNES
 
Lunar Eternal Blue για το MegaCD και αμέσως μετά, Chrono Trigger για το SNES.
 
Lunar 2-Eternal Blue για MegaCD.
 
Chrono Trigger (Super NES)... 'nuff said.
 
Να πώ rings of power (mega drive) ...ή θα φάω μπούφλες? :D :D

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=aChrMyyhwmo]YouTube - Rings of Power (Sega MegaDrive)
 
Shadowrun. Μακράν το καλύτερο RPG για τις 16 bit κονσόλες. Ποιο από τα δύο θα μου πείτε (η MD και SNES εκδόσεις είναι τελείως διαφορετικές): και τα δύο.
 
Golden Sun στο GBA (16 bit δεν είναι αυτό?) Φοβερό RPG.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την εντύπωση gtsamour πως ο geo2004z αναφερόταν στην κλασσική ( ! ) περίοδο των 16 bits :)

Εμένα το μόνο που μου ξύνησε στο Lunar 2-Eternal Blue ήταν το γεγονός πως στο χάρτη ο παίχτης κινούταν απελπιστικά αργά σε σύγκριση με το Lunar 1 ...... κάτα τα άλλα είχε ακόμα καλλύτερα γραφικά .
 
Όντως αναφερόμουνα στην κλασική εποχή αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να ακούσουμε όλες τις απόψεις. Είναι πολύ ενδιαφέρων να θεωρεί κάποιος καλύτερο RPG παιχνίδι σε κονσόλα χειρός.

Μία παρατήρηση: Οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε SEGA ή είναι η ιδέα μου?
 
Προσωπικα ειμαι φιλος και δυο μεγαλων εταιριων, αν και αρχισα πρωτα με nintendo (1989).

Επισης, αν και μου αρεσει παρα πολυ το chrono trigger, πρεπει να παραδεχτουμε επιτελους, πως αν δεν ηταν απο πισω ο akira toriyama (dragonball) καλως η κακος, το παιχνιδι δεν θα ειχε την δημοτικοτητα και την αντιμετωπιση οπου και γνωρισε.

Απο και περα.. Διαλεξα μεταξυ final fantasy 6 (3), tales of phantasia & eternal blue με αρκετη δυσκολια μιας και λατρευω και τα 3. Ωστοσο με κερδισε το eternal blue με τον πανεμορφο τερματισμο του και ολα τα συναισθηματα που τοτε μου αφησε.

Και τα τρια παιχνιδια παντος ειναι παρα πολυ καλα, και πραγματικα αμαρτια αν δεν τα δει καποιος που δεν θα ειχε προβλημα να παιξει ενα Ιαπωνικο turn based role play game.
 
Το ότι ο Akira Toriyama ήτανε πίσω από το Chrono, αυτό δεν το ήξερα. φαίνεται ότι υπάρχουν ομοιότητες μεταξύ των πρωταγωνιστών αλλά που να φανταστώ? Τελικά μία μερίδα επιτυχίας του παιχνιδιού οφείλεται σε αυτό.
 
geo2004z είπε:
Όντως αναφερόμουνα στην κλασική εποχή αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα να ακούσουμε όλες τις απόψεις. Είναι πολύ ενδιαφέρων να θεωρεί κάποιος καλύτερο RPG παιχνίδι σε κονσόλα χειρός.
Μία παρατήρηση: Οι περισσότεροι εδώ μέσα είστε SEGA ή είναι η ιδέα μου?
Και εγώ πορωμένος Segάς είμαι... μη φανταστείς ότι έπιασα GBA στα χέρια μου (φλίκτενες :D ), σε emulator το τερμάτησα το Golden Sun. Απλά δεν είχα παίξει τα εποχής Megadrive RPGs και μόνο αυτό είχα να αναφέρω. Πάντως είχα φάει γερό κόλλημα (και δεν κολλάω εύκολα με παιχνίδια).

Τώρα με συγχωρείτε πρέπει να πάω να παίξω Sonic (σε original Magedrive) στην 47'' tv μου. Ναι το ξέρω, θα πάιζω σκάκι πάνω στα pixels αλλά πάντα ήθελα να δώ πως είναι σε μεγάλη οθόνη :D
 
gtsamour είπε:
Και εγώ πορωμένος Segάς είμαι... μη φανταστείς ότι έπιασα GBA στα χέρια μου (φλίκτενες :D ), σε emulator το τερμάτησα το Golden Sun. Απλά δεν είχα παίξει τα εποχής Megadrive RPGs και μόνο αυτό είχα να αναφέρω. Πάντως είχα φάει γερό κόλλημα (και δεν κολλάω εύκολα με παιχνίδια).
Ε πως να τα παίξεις αφού δεν υπήρχαν! :D Ο κύριος, μάλλον, λόγος που το SNES επικράτησε του MD στην Ιαπωνία ήταν τα JRPGs. Τα περισσότερα και σημαντικότερα κυκλοφόρησαν στο SNES.
 
Leon είπε:
Ε πως να τα παίξεις αφού δεν υπήρχαν! :D Ο κύριος, μάλλον, λόγος που το SNES επικράτησε του MD στην Ιαπωνία ήταν τα JRPGs. Τα περισσότερα και σημαντικότερα κυκλοφόρησαν στο SNES.
Αχχ! Ωραίες εποχές! Κυκλοφορούσε το ένα RPG μετά το άλλο, δεν ήξερες τι να πρωτοπαίξεις.

Terranigma, illusion of time, secret of mana, secret of evermore....
 
Πράγματι. Για τους φίλους των JRPGs ήταν η καλύτερη εποχή. Μέχρι και εγώ προσπάθησα να τα παίξω τότε (το είδος το απεχθάνομαι γιαυτό και η επιλογή μου ήταν ένα western RPG).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως αξίζει να δοκιμάσετε το Seiken Densetsu 3, τη συνέχεια του Secret of Mana. Είχε βγει μόνο στην Ιαπωνία, αλλά έχει μεταφραστεί και μπορείτε να το παίξετε με emulator.
 
Leon είπε:
Πάντως αξίζει να δοκιμάσετε το Seiken Densetsu 3, τη συνέχεια του Secret of Mana. Είχε βγει μόνο στην Ιαπωνία, αλλά έχει μεταφραστεί και μπορείτε να το παίξετε με emulator.
Είχα την εντύπωση ότι η συνέχεια του secret of mana ήταν το secret of evermore. Όταν λέω συνέχεια εννοώ συνέχεια σειράς όπως η Final Fantasy που δε συνδέονται μεταξύ τους τα επεισόδια. Το λέω αυτό γιατί τα παιχνίδια αυτά είχανε πολλά κοινά.

Υπάρχει περίπτωση το Seiken Densetsu 3 να είναι το ίδιο παιχνίδι με το secret of evermore αλλά με διαφορετική ονομασία στην Ευρώπη ή είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι?
 
Πίσω
Μπλουζα