Καλύτερο gothic κομμάτι

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ θα έλεγα το "Temple of love" αλλα είμαι ψιλοάσχετος απο γκόθικ...
 
Εγώ απλώς θα προσκυνήσω την επιλογή του Exetlaiou...

Άκρως σκοτεινό, υστερικό και υπέροχο κομμάτι!

Άλλωστε οι Bauhaus είναι από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα...
 
Οντως πολύ ωραίο κομμάτι αλλά εγώ προτιμώ τα απαντα των Sisters of mercy....
 
τεράστιο κομμάτι!

ακούστε επίσης , απ'την ίδια εποχή

Joy Division - New Dawn Fades

Sisters of Mercy - Black Planet

Depeche Mode - Black Selebration (όχι ακριβώς gothic, αλλά σκοτεινό)
 
Bauhaus - Mask

The transformation is invested


With the mysterious and the shameful



While the thing I am becomes something else



Part character part sensation


 


The shadow is cast...


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=dKPUaYUXbuQ]YouTube - Mask

 
Sisters και εδω.... Εξαιρετικοι οι Bauhaus δεν λεω, αλλα..... ΑΛΛΑ!!!!!!!

Τωρα για κομματι τους;;;; Μονο το First and last and always, some girls wonder by mistake και some boys wander by mistake (bootleg με b sides απο το FALAA και μετα) να παρετε τα εχετε ολα....

Παρολα αυτα ομως το απολυτα Gothic κομματι τους και το αγαπημενο των οπαδων τους δεν θα μπορουσε να ειναι αλλο απο το Alice............

[edit] Δεν υπάρχει το βιντεο [edit]

Βιντεο δυστυχως δεν παιζει, αλλα κατ'εμε δεν το χρειαζεται καν... Το ζοφερο riff

του Gary Marx, τα κατασκοτεινα φωνητικα του Eldrich, οι μπασογραμμες που κοβουν οπισθια απο τον Graig Adams και ο σταθεροτατα καλος Doctor Avalanche φτανουν και περισσευουν....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τρία διαμάντα (μαύρα και σκοτεινά πάντα!) των Sisters of Mercy

Dominion

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου ανοιξε την ορεξη ο φιλος ASiC. Zητω συγνωμη μονο γιατι βαζω αρκετα αλλα τι να πρωτοδιαλεξεις απο τους Sisters.....

No time to cry

http://www.youtube.com/watch?v=m44yh8hSOCE

Walk Away

http://www.youtube.com/watch?v=7--QvyN0caM

Black Planet


Για να μην βαζω και αλλα.... Ψαξτε στο youtube για το Poison Door και το Some kind of stranger. Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του Gothic rock μουσικα και στιχουργικα.........

Τεραστιο συγκροτημα κυριοι και κυριες....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φοβερο το "This corrosion" των Sisters παντοτε. Επίσης και το "Lucretia my reflection" :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:

loner είπε:
Τεραστιο συγκροτημα κυριοι και κυριες....
Εννοείς, φοβερός ο Andrew Eldritch. Ο Doctor Avalanche ηταν drum machine ασφαλώς και όχι άνθρωπος...

Ρε, αν δεν υπάρχει, δεν ανοίγουμε ενα θρεντάκι για τους Sisters;;;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με τις ευχές μου κύριοι, κάντε και ένα σπέσιαλ review (loner για σένα χτυπά η καμπάνα :D ) έτσι για να μαθαίνουμε και εμείς που δεν είμαστε του είδους.
 
Θα συμφωνήσω με τις παραπάνω επιλογές και ιδίως με το Dominion που παραμένει και ένα από τα πιο αγαπημένα μου βίντεο.Να προσθέσω όμως:

Forest - Cure,ένα από τα πιο gothic και διαχρονικά τραγούδια του συγκροτήματος.


Dead Souls - Joy Division

http://www.youtube.com/watch?v=W3xUztICZUw&feature=related
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια και που η Candy ανέφερε τους Cure, πρέπει ν' αναφερφεί και ο ύμνος τους για την, ίσως, πιο σκοτεινή ταινία που γυρίστηκε ποτέ:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολονότι δεν είναι 80's είναι όντως totally goth...Μου επιτρέπετε να αναφέρω και το Charlotte Sometimes που μου αρέσει τρομερά;:rolleyes:

Charlotte Sometimes
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Omega είπε:
Με τις ευχές μου κύριοι, κάντε και ένα σπέσιαλ review (loner για σένα χτυπά η καμπάνα :D ) έτσι για να μαθαίνουμε και εμείς που δεν είμαστε του είδους.
To δουλευουμε το δουλευουμε..... :D :D:D

Θα προσπαθησω μεχρι σημερα αυριο να ειναι ετοιμο, γιατι δεν θελω να κανω απλα ενα copy paste απο το wikipedia......

Rygar είπε:
Φοβερο το "This corrosion" των Sisters παντοτε. Επίσης και το "Lucretia my reflection" :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:


Εννοείς, φοβερός ο Andrew Eldritch. Ο Doctor Avalanche ηταν drum machine ασφαλώς και όχι άνθρωπος...

Ρε, αν δεν υπάρχει, δεν ανοίγουμε ενα θρεντάκι για τους Sisters;;;
O Εldrich μολις του εφυγε η τριαδα (Marx/Adams/Hussey) εχασε παααρα πολυ στον μουσικο τομεα. Παρολα αυτα προσπαθησε και καταφερε εν μερει να αναπληρωσει το κενο.... Ο Doctor Avalanche ηταν σαφεστατα Drum Machine. Δεν εχανε καθολου στο μετρημα!!!!!!! :)

Περισσοτερα προσεχως στο threadακι που θα ανοιξω για τους Sisters....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι Sisters δεν ειναι goth σε καμια περιπτωση, το κοντινοτερο που μπορουμε να πουμε οτι ειναι, gothic rock, ομως με το τροπο που οριστικε το gothic, σιγουρα δεν εχουνε μεγαλη σχεση, κι ας εχουν αναμφισβητητα πολλα πολλα στοιχεια. Η φωνη του Ελντριτζ ειναι οντως στα γκοθικ πλαισια, η μουσικη τους παντα ητανε περισσοτερο στο αμερικανικο ροκ, παρα στη βρετανικη γκοθ.

Οι Bauhaus ειναι πολυ κοντυτερα. Η Siouxsie and the Banshees επισης. Οι Cure δεν υπηρξαν ποτε κι ουτε θα γινουν goth, παντα ητανε στο New Wave. Οι Mission, οι Christian Death, οι Joy Division με τιποτα, post-punk κανεις? Alien Sex Fiend. Sex Gang Children. The Last Dance απο τους νεοτερους. Α, και Mission.

Και με τιποτα, μα με τιποτα Him.

Αυτα, που αν και βγηκανε εντελως ξερολικα, δεν ητανε intended that way :p
 
Static είπε:
Οι Sisters δεν ειναι goth σε καμια περιπτωση, το κοντινοτερο που μπορουμε να πουμε οτι ειναι, gothic rock, ομως με το τροπο που οριστικε το gothic, σιγουρα δεν εχουνε μεγαλη σχεση, κι ας εχουν αναμφισβητητα πολλα πολλα στοιχεια. Η φωνη του Ελντριτζ ειναι οντως στα γκοθικ πλαισια, η μουσικη τους παντα ητανε περισσοτερο στο αμερικανικο ροκ, παρα στη βρετανικη γκοθ.
Οι Bauhaus ειναι πολυ κοντυτερα. Η Siouxsie and the Banshees επισης. Οι Cure δεν υπηρξαν ποτε κι ουτε θα γινουν goth, παντα ητανε στο New Wave. Οι Mission, οι Christian Death, οι Joy Division με τιποτα, post-punk κανεις? Alien Sex Fiend. Sex Gang Children. The Last Dance απο τους νεοτερους. Α, και Mission.

Και με τιποτα, μα με τιποτα Him.

Αυτα, που αν και βγηκανε εντελως ξερολικα, δεν ητανε intended that way :p

Μπράβο βρε φίλε Static,

και δεν ήθελα να το παίξω εγώ ξερόλας και να κράξω τους sisters χαχαχαχα....

Σίγουρα ούτε οι bauhaus είναι απόλυτα gothic...αλλά όπως είπες πλησιάζουν πολύ περισσότερο....

Όσο για τους Joy Division....μην τολμήσει κανείς να πει πως είναι gothic....θα τον δαγκώσω...!!!

Οι Joy Division δεν μπορούν φυσικά να καταταχθούν σε κανένα μουσικό είδος.

Επηρεάστηκαν από το punk....και επηρέασαν όλο το κίνημα του post punk...

Ωστόσο, ποτέ δεν μπόρεσαν να μπουν σε κατηγορίες....

ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ, ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟΙ....TOYΣ ΛΑΤΡΕΥΩΩΩΩ :cool:
 
Static είπε:
Οι Sisters δεν ειναι goth σε καμια περιπτωση, το κοντινοτερο που μπορουμε να πουμε οτι ειναι, gothic rock, ομως με το τροπο που οριστικε το gothic, σιγουρα δεν εχουνε μεγαλη σχεση, κι ας εχουν αναμφισβητητα πολλα πολλα στοιχεια. Η φωνη του Ελντριτζ ειναι οντως στα γκοθικ πλαισια, η μουσικη τους παντα ητανε περισσοτερο στο αμερικανικο ροκ, παρα στη βρετανικη γκοθ.
Οι Bauhaus ειναι πολυ κοντυτερα. Η Siouxsie and the Banshees επισης. Οι Cure δεν υπηρξαν ποτε κι ουτε θα γινουν goth, παντα ητανε στο New Wave. Οι Mission, οι Christian Death, οι Joy Division με τιποτα, post-punk κανεις? Alien Sex Fiend. Sex Gang Children. The Last Dance απο τους νεοτερους. Α, και Mission.

Και με τιποτα, μα με τιποτα Him.

Αυτα, που αν και βγηκανε εντελως ξερολικα, δεν ητανε intended that way :p
Gothic Rock. Nαι μπορεις να το πεις και ετσι. Στην τελικη ο Eldrich ποτε δεν αποδεχτηκε τον χαρακτηρισμο gothic... Τωρα βεβαια τι σχεσεις εχει με το αμερικανικο ροκ το First and last and always αγνωστο..... Μηπως εννοεις το Vision Thing το οποιο ειναι καρα αμερικανια rock;

Με λιγα λογια κανεις απο τους παραπανω δεν ειναι gothic. Οποτε, ποιος ειναι;;; Μην μου πειτε οι Paradise Lost τωρα....
 
Ακριβως για τη "δευτερη" περιοδο των Sisters μιλαω. Αλλα ακομα και στα προτερα, γκοθικ, δεν ητανε οπως αυτο περιγραφοταν οταν βγηκε.

Εγω, με το τροπο που το περιγραφουν οι πηγες, δε μπορω να βρω "καθαρο" γκοθικ. Αλλα βρισκω αρκετα πραγματα κοντα. Σαν αυτα που αναφερω.

Τωρα, στα χαμετυπεια της τοτε Βρετανιας δεν ημουν ωστε να ξερω παραπανω.

Αναφερω τι θεωρω goth οπως ρωτας :

Mission, Christian Death, Siouxsie and the Banshees, Alien Sex Fiend, Sex Gang Children, The Last Dance.
 
Παιδιά συμφωνώ με όλους σας... Θεωρώ πώς οι Sisters, για παράδειγμα, gothοφέρνουν χωρίς να είναι αποκλειστικά. Πάντως ο,τι προαναφέρατε, στο Wikipedia αναφέρονται ως gothic rock bands.

Loner μεχρι το μεσημέρι το θέλω έτοιμο :D
 
Πίσω
Μπλουζα