Καλώδιο IDE Amiga+PC drive..

Amigos

RetroMasteR
Joined
15 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.505
Αντιδράσεις
46
πήρα απο το 2ο pc μου το οποίο το έκανα λίγο κομμάτια το drive του ένα nec τελευταίο μοντέλο..

IMG_0912.jpg


και το έβαλα επάνω σε μια Αmiga 500

IMG_0913.jpg


του έβαλα να διαβάσει μια δισκέτα (pacmania)

IMG_0915.jpg


και ως δια μαγείας την διάβασε...

IMG_0921.jpg


ως δια μαγειας???? μπαααα

IMG_0922.jpg


το καλώδιο αυτό δίνει την δυνατότητα να δουλέψουμε οτι pc drive θέλουμε στην amiga μας και να δούλεψή απλά και όμορφα..
 
Άψογη moda και αλλάζεις και ανα πάσα στιγμή drive αν πάθει κάτι αυτό.
 
Από που πήρες το καλώδιο ? give us infos pleeeeeease !!!!
 
Amigos αυτό το νέο είναι σκέτη βόμβα εδώ στο GRM!!Δώσε σε παρακαλώ κανένα σχέδιο στοιχείο γιατί έτσι θα τελιώσει μια για πάντα το αγχος με τα χαλασμένα drive της Amiga!!!!!!
 
λοιπόν επειδή και εμένα μου το έδωσαν έτυμο και δεν έχω ιδέα πως έγινε αν και φαίνεται εύκολο ,θα το βγάλω μερικές φώτο και θα της ανεβάσω να το δείτε..
 
Αυτός που σου το στο έδωσε από που το πήρε?!!Αν μπορεις μάθε από πού το πήρε και ότι σχέδιο βρεις το θέλουμε!!!Και πάλι μπράβο για το τρελλό σου νέο!
 
GIVE US INFOS, PHOTOS, SCHEMATICS...

GIVE US EVERYTHING !!

TIP. Αυτό πάντως με την αντιστροφή των καλωδίων έχω διαβάσει σε newsgroups ότι παίζει και στους Jackintoshs (!)
 
άντε βρες άκρη.. θα κοιτάξω από αλλού να μάθω περισσότερα...

IMG_0923.jpg
 
Αυτά τα άσπρα λαστιχάκια τι είναι!!!! :confused: Amigos το καλώδιο που κρατάς στα χέρια σου είναι σκέτη βόμβα!!!!!!
 
Τα λαστιχάκια είναι μονώσεις. Η συνδεσμολογία (pinout) είναι που πρέπει να διευκρινιστεί το ΤΑΧΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ !!!! :animeek:
 
άσχετο ..αλλά μια από της 2 500αρες που έχω την έβαλα να την δουλέψω και ενώ μέχρις εχθές δούλευε κανονικά τώρα δεν κάνει τίποτα...αναβοσβήνουν τα φωτάκια της και δεν βγάζει εικόνα αλλά ούτε και το drive αντιδρά ..ξέρη κανείς τι μπορεί να φταίει?

edit: θαύμα.. ξαφνικά δούλεψε..ουφ ευτυχώς και ήταν η αγαπημένη μου
 
Nα ρωτήσω εγώ κάτι άλλο...

Αmigos, εφ' όσον δεν μπορούμε προς το παρόν να να έχουμε πληροφορίες για το ποιός και απο πού σου προμήθευσε/έφτιαξε αυτά τα καλώδια, υπάρχει μήπως η δυνατότητα να παραγγείλουμε μερικά κομμάτια μέσω εσού ;
 
εγώ θα τα κάνω μπάχαλο ..όποιος ξέρη και θέλει όμως μπορεί να έρθει σπίτι μου να το παλέψουμε και να βοηθήσουμε και τους άλλους..
 
...pookyyyyyyyyyy !!

Wallyyyyyyyyyy !!

(...και λοιποί χαρντγουεράδες !!) ...σπεύσατε ΑΜΕΣΑ στο κρυσφύγετο του Amigos για βιομηχανική κατασκοπεία !! :D
 
Amigos ασε να του ρίξω μια προσεκτική ματιά αύριο να βγάλω το σχέδιο συνδεσμολογίας για τα παιδιά.
 
...μπράβο βρε telonio... :thumbup:

Κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη.
 
Μπράβο tel !!
 
Ορίστε και το σχέδιο του 34pin καλωδίου για την σύνδεση του pc floopy στην Amiga. Ουσιαστικά δεν χρειάζεται να δώσετε προσοχή στις χρωματιστές γραμμές για να καταλάβετε σε ποιά καλώδια γίνετε βραχυκύκλωμα. Προσέξτε για παράδειγμα τα νούμερα στην αριστερή μεριά της εικόνας. Οι έντονοι (bold) αριθμοί δηλώνουν το καλώδιο (ξεκινώντας να μετράμε απο κάτω απο το κόκκινο καλώδιο). Οι αριθμοί μέσα στις παρενθέσεις δηλώνουν το νούμερα-καλώδια που πρέπει να συνδεθούν αντίστοιχα με τα καλώδια απο τα δεξιά.

Απο τα 34 καλώδια βραχυκύκλωμα γίνεται στα 7. Το τσέκαρα δύο φορές και είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό. Ελπίζω το σχέδιο να είναι εύκολα κατανοητό.

2003341276347380849_rs.jpg
 
μετά από αυτό telonio πρέπει να σου στήσουν κάτι τετοιο....
7909-small.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα