Καραμέλες ΙΟΝ (φωτό)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
410
Λεμόνι, πορτοκάλι, μανταρίνι (με μία φέτα μανταρίνι σε μαύρο φόντο -στο κάτω μέρος του περιτυλίγματος :dribble:), ευκάλυπτος, μέντα, δυόσμος, ούζο, (εγώ θυμάμαι και ένα περιτύλιγμα με ανανά). Και ποιός δεν έχει γευθεί τις καραμέλες ΙΟΝ; Θα μου πείτε ποιά γεύση σας άρεσε εσάς; :)

picture.php
 
Ούζο, κριέ μου, και με διαφορά! :)

Από πιτσιρίκι, μπεκροκανάτα ήμουν!

Τώρα, μεταξύ σοβαρού κι αστείου, τις θυμάμαι σαν σε όνειρο! Τις έτρωγα όταν έβγαιναν τα δόντια μου (ξέρετε! σπάγγος σε πόρτα για να ξηλωθεί το παλιό δόντι και να βγει το καινούριο!). Θυμάμαι ότι πήγαινα την καραμέλα στο σημείο που ήταν να βγει το δόντι και με έκαιγε, αλλά δεν πονούσα πλέον!....

Και, ναι, ξέρω! Έχω δώσει αρκετές ανατριχιαστικές/αηδιαστικές λεπτομέρειες, οπότε σταματάω εδώ!

Παρεπιπτόντως, στη δουλειά το κάπνισμα απαγορεύεται, οπότε εκτός από ένα αντιστρές μπαλάκι που έχω και ζουπάω (ειδικά όταν σκέφτομαι!), τρώω και γλυφιτζούρια μερικές φορές (και όχι, δεν είμαι ακόμα 5 χρόνων!)... Πριν από καμιά βδομάδα, μου φάγαν όλα τα γλυφιτζούρια με γεύση κεράσι και πήρα ένα με γεύση ....ούζο! :)

Σα να γύρισα πίσω είκοσ..... εεε.... Ν-χρόνια! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχουν σταματησει να παραγωνται ?? ... εχω χασει επεισοδια παλι...

Προτιμουσα τις πορτοκάλι - αλλα και τις Υγειας Βουτυρου.
 
Πορτοκάλι μακράν!

Το σχήμα ήταν αθάνατο, τετράγωνες με βαθούλωμα στο κέντρο!

Και η γεύση τους γνήσια!
 
Παντα μου αρεσε το μανταρινι!!!

Αχ! Τι ωραιες καραμελες που ηταν!

Βλεπω το εντυπο και μου ερχεται ακομα η γευση της καραμελας αυτης....
 
Paspartoo είπε:
Εχουν σταματησει να παραγωνται ?? ... εχω χασει επεισοδια παλι...
Προτιμουσα τις πορτοκάλι - αλλα και τις Υγειας Βουτυρου.
Έχω τη αίσθηση οτι κυκλοφορούν ακόμα... Θα το διαπιστώσω αύριο...

Επίσης ήταν άλλες οι Υγείας (μαύρες) και άλλες οι Βουτύρου...

Άν ξέχασες το κόμα, πάω πάσο! :D

Από το site της ΙΟΝ ( ION ΓΚΑΛΕΡΙ > ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ - ΤΣΙΧΛΕΣ )
 
Θυμήθηκα μόλις πως όλες είχαν ασήμι περιτύλιγμα εκτός αυτών με τη γεύση του μανταρινιου που ήταν χρυσό. Εγώ πάντως δεν τις βρίσκω ούτε στα περίπτερα ούτε στα σούπερ μάρκετ. :(
 
Είχα ξεχάσει πως υπήρχαν κάποτε αυτές οι καραμέλες!!

Φυσικά και τις λάτρευα! Η αγαπημένη μου ήταν το λεμόνι και μετά το πορτοκάλι!

Με το που διάβασα το thread θυμήθηκα και την γεύση τους!

Δεν νομίζω να κυκλοφορούν ακόμα όμως...
 
Οι υγείας ναι αλλά των φρούτων δε νομίζω.
 
"Boυτύρου... με γεύση ονείρου" !! (μία απο τις ατάκες της διαφήμισης :D )

Πραγματικά είχαν αξέχαστη γεύση (ή καλύτερα, "γεύσεις") οι καραμέλλες της ΙΟΝ !!
 
Συμφωνα παντως με το site της ΙΟΝ οι Υγειας, Πορτοκαλι, Λεμονι κυκλοφορουν ακομα - μηπως να τις ψαξουμε ?

 
Μου άρεσαν οι βουτύρου και οι μανταρινιου.

Οι ΙΟΝ επισης εβγαιναν και για το λαιμο. Καφε-μαυρο χρωμα ειχαν και ενα απο τα συστατικα ηταν ευκαλυπτος νομιζω
 
Λορένα είπε:
Μου άρεσαν οι βουτύρου και οι μανταρινιου.
Οι ΙΟΝ επισης εβγαιναν και για το λαιμο. Καφε-μαυρο χρωμα ειχαν και ενα απο τα συστατικα ηταν ευκαλυπτος νομιζω

ναι, οι ΥΓΕΙΑΣ ήταν

 
Paspartoo είπε:
Συμφωνα παντως με το site της ΙΟΝ οι Υγειας, Πορτοκαλι, Λεμονι κυκλοφορουν ακομα - μηπως να τις ψαξουμε ?
Κυκλοφορούν κανονικά! Πέρασα από ένα περίπτερο να πάρω κάτι άλλο και τις βρήκα με αυτή την συσκευασία!
 
Και "τρόμαξα" μόλις είδα το θέμα... τι στο καλό σταμάτησαν και αυτές οι καραμέλες;;!

Διαχρονική αξία, (λεμόνι και πορτοκάλι οι αγαπημένες μου) λογικά πρέπει να υπάρχουν ακόμα....
 
Στα περίπτερα του πλανήτη Άρη που κατά πως φαίνεται ότι ζω, δεν υπάρχουν. Σε όλα τα υπόλοιπα όμως ναι. Οπότε η σημασία του thread περιορίζεται στα κάτωθι:

Α. στο ότι θυμηθήκαμε μια γεύση που τρώγαμε όταν ήμασταν παιδιά.

Β. κυρίως στο ότι θυμηθήκαμε την παλιά συσκευασία.

ΥΓ. Το ήξερα ότι είμαι σε άλλο πλανήτη, ο οποίος δε μου κάνει για πολλούς λόγους!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μην ξεχναμε οτι ειναι μια καρα-ρετρο καραμελα οπου η γευση της σε σχεση με τωρα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

Οποτε σωστα εκανες Κριε μου και εφτιαξες το Θεμα αυτο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τσ τσ...έβαζα την γλώσα μου στο βαθούλωμα για να κάνει τρύπα 8) Μην μου ανοίγετε τα ντουλάπια του μυαλού μου σας παρακαλώ! :D
 
Εγώ αν θυμάμαι καλά αυτές με γεύση μανταρίνι και ορισμένες με λεμόνι ήταν με γέμιση μέσα!!! Απλά καταπληκτικές!!! Έχω ακόμα τη γεύση τους στην μνήμη μου!!!
 
Πίσω
Μπλουζα