Καρτάκια με ποδοσφαιριστές

dim

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2007
Μηνύματα
338
Αντιδράσεις
22
[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


ξερω οτι ειναι χαλια η ποιοτητα.καποια στιγμη θα τα σκαναρω...

τα παραπανω ειναι ενε μικρο δειγμα...

αυτοι που ειναι δυσδιακριτοι ειναι ο Μαρσελο Ιλουγκα του εθνικου,ο Σαραβακος με εμφανιση πανιωνιου και ο Κωφιδης... δεν θα μπορουσα να μη βαλω τον ΠΑΣ!!!

και ενα με το πισω μερος...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και ένα δικό μου καρτάκι!!! Ισπανού... εννοείται... #)

Βέβαια... το πως βρέθηκε στην κατοχή μου είναι (αν)άξιο λόγου... Δε μου θυμίζει τίποτα... :(

Αυτοκολλητα Ποδοσφαιρου Juanita.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα συγκεκριμενα χαρτακια (μη αυτοκολλητα) ηταν 300.Απο το 1 εως το 100 ηταν με παιχτες απο το εξωτερικο.Καθε εκατονταδα,αν τη συμπληρωνες,σου εδινε 1 δωρο.Αν συμπληρωνες και τις 3 επαιρνες 3 δωρα.Ομως σε καθε εκατονταδα υπηρχε ενα πολυ σπανιο οποτε ειχα μαζεψει 297..ελειπε 1 απο καθε εκατονταδα.Θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι απο την πρωτη ελειπε το Νο 88,ο Ρινατ Ντασαεφ (Ρωσος τερματοφυλακας).Φημες ελεγαν οτι σε αλλα μερη της Αθηνας τα σπανια ηταν αλλα χαρτακια(οχι τα 3 δηλ που ελειπαν σε μενα).Σημερα ευτυχως διασωζονται αρκετα απο αυτα!!! :D

Τα δωρα ηταν(οπως αναφερονται στο πισω μερος) μπαλλα ποδοσφαιρου δερματινη,επιτραπεζιο ποδοσφαιρακι,ηλεκτρονικο ρολοι χειρος,ραδιοφωνο τρανζιστορ και στυλο ρολοι!

Σκαναρα μερικα ακομα,την καλυτερη (σχετικο ειναι αυτο) ενδεκαδα της δεκαετιας του '80 οπως αυτη προεκυψε προσφατα υστερα απο ψηφοφορια που διοργανωσαν απο κοινου ο ΣΚΑΙ και η Συυπερ Λιγκ.

Δυστυχως δεν εχω το χαρτακι με το συγχωρεμενο το Γιωργο Μητσιμπονα.Αντ' αυτου εβαλα ολη την ομαδα της τοτε ΑΕΛ (εχω την εντυπωση οτι ειναι αυτος που κραταει τη μπαλα,αλλος δε μοιζει).

Προπονητης της ομαδας ψηφιστικε ο Γιατσεκ Γκμοχ.

Αυτοκολλητα Ποδοσφαιρου dim.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποιας εταιρειας ειναι?μπορεις να σκαναρεις 1 απο τη πισω οψη?
 
Σκαναρα 2 γιατι εχουν μικροαλλαγες(εσβησα μονο το τηλ.)

Αυτοκολλητα Ποδοσφαιρου 2 dim.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dim σε ευχαριστω για το scan!τωρα τα θυμηθηκα....
 
Πολυ ωραια! (αν και εγω γεννηθηκα το 1985 ) :p
 
...γιατι εσβησες το τηλεφωνο?για να μην ακουσει κανα ετεροχρονισμενο μπινελικι που παιδευε τοσα παιδακια?(..και μαντραχαλους βεβαιως βεβαιως.) :D :D

..θα κοιταξω αν εχω κανα απομειναρι απο δαυτα και θα τον παρω!
 
dim είπε:
[edit] dead imageshack photo [edit]

 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


 


[edit] dead imageshack photo [edit]


ξερω οτι ειναι χαλια η ποιοτητα.καποια στιγμη θα τα σκαναρω...

τα παραπανω ειναι ενε μικρο δειγμα...

αυτοι που ειναι δυσδιακριτοι ειναι ο Μαρσελο Ιλουγκα του εθνικου,ο Σαραβακος με εμφανιση πανιωνιου και ο Κωφιδης... δεν θα μπορουσα να μη βαλω τον ΠΑΣ!!!

και ενα με το πισω μερος...
...αυτα τα χαρτακια τα ανταλασαμε στο σχολειο μεταξυ μας...ημουνα 1τη δημοτικου ....ειχα μια μαυρη σακουλα σκουπιδιων γεματη απο αυτα και τα ειχα παει στο εξοχικο για να μην τα πεταξει η μανα μου... ...τελικα τα εκαψε η γιαγια μου ...νομιζω οτι του maradona τον εχει πλατη με την φανελα(10) της αργεντινης να πανηγυριζει....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οι κάρτες από τις διεθνείς παίκτες προέρχονται από to Guerin Sportivo και γαλλικό περιοδικό Onze
 
Τα θυμάμαι κι εγώ, αλλά νομίζω ήταν μόνο με Έλληνες. Θυμάμαι που είχα βρει στον δρόμο πεταμένο το καρτάκι του Τάκη Νικολούδη, με φανέλα ΑΕΚ τότε (γύρω στο '83 και πριν ανακαλύψω τα Πανίνι). Είχα αρχίσει να τα μαζεύω και έφτασε μάτσο. Βέβαια τα έχω χάσει όλα, εδώ και χρόνια...
 
θυμόμαστε αυτές τις κάρτες; ποιο έτος είναι;

Τραπουλα ποδοσφαιρου Touvelos.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να έχει Υφαντίδη στη Δόξα είναι γύρω στο '84-'85. Οι φωτογραφίες των ξένων, βέβαια, είναι από πιο παλιά.
 
Έχει δίκιο ο Ματσαμπλόκος. Μέσα δεκαετίας '80.
 
Πίσω
Μπλουζα