Κατάργηση "Thanks"?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

ntsmrtz

RetroMaNiaC
Joined
5 Ιαν 2010
Μηνύματα
758
Αντιδράσεις
470
^

Συγνώμη που επεμβαίνω, δεν είμαι και αρμόδιος, αλλά εγώ λέω να τα καταργήσουμε. Την σκοπιμότητά τους όπως την έχω καταλάβει τόσο καιρό, δεν την ασπάζομαι...
 
Τα Thanx εχουν υιοθετηθει με τετοιο τροπο ωστε να μην επηρεαζουν τη "θεση" του χρηστη στη κοινοτητα. Δεν αλλαζει το User Rank ή κατι αλλο. Αλλωστε δεν χρησιμοποιουμε χαζομαρες του τυπου karma, reputation κτλ. Δεν υπαρχουν διαχωρισμοι εδω μεσα.

Ο λογος που μπηκε ειναι για να εχουμε καθαροτερα threads. Στο RetroManiaX δεν εχουμε ανοητες ματαιοδοξιες περι thread count και post count και δεν ξερω και εγω τι αλλο. Θελουμε ποιοτικα θεματα και ποιοτικες απαντησεις.

Αν καποιος κανει ενα καλο post, δεν θελουμε 40 ποστ ευχαριστιων απο κατω...δεν ωφελουν σε κατι. Επηρεαζουν αρνητικα και τη χρηστικοτητα του thread ως πηγη πληροφοριας. Με τη χρηση λοιπον του Thanx εχουμε γλυτωσει πολυ "θορυβο".
 
To Thanks δίνει κίνητρο σε κάποιον που ανοίγει ομορφα θέματα, να συνεχίσει να το κάνει. Τώρα αν κάποιος επιλέγει να αφήσει θενκς σε ενα θρεντ μιας γραμμής ή ενός σκέτου λινκ, ή ακόμα χειρότερα σε θρεντ κηδείας (ναι ρε παιδιά έλεος δηλαδή!), γι'αυτό δε μπορούμε να κανουμε κατι, έτσι δεν είναι;
 
Έχουμε γλυτώσει και τα "efxaristo"! :D
 
To Thanks κατα τη γνωμη μου πρεπει να παραμινη το λεμε οταν διαβουζουμε ενα θρεντ κ μαθενουμε κατι καινουριο που δεν ξεραμε κ αφηνουμε ενα ευχαριστω σε αυτον που το εγραψε το λεμε κ στην καθυμερινοτιτα μας δεν βλεπω πουθενα το κακο????
 
Efharisto re paidia!!!!! :p

(Πω πω ρε Πάνο τι μου θύμισες με το rep power τώρα!!!!! Ρετρό καταστάσεις στο ρετρομάνιακς!!!!! :D )
 
Eγω παντως θα προτεινα οχι μονο να καταργηθουν αλλα να υπαρχει σε καθε post.Πολλες φορες θελω να ευχαριστησω καποιον (που δεν ειναι ο thread starter) και μπορω μονο με απαντηση ενω θα προτιμουσα να υπηρχε thanks button.
 
Εχει ξαναειπωθει η απορια και η απαντηση, με το να δινεις σε καθε ποστ το καθε χαβαλετζιδικο, offtopic, μιας γραμμης ποστ θα μαζευει ευχαριστιες κατι που δεν γινεται με το thread.


Eιναι πιο καθαρο ετσι.
 
Κατά την ταπεινή μου γνώμη το να ευχαριστήσεις έναν άνθρωπο για το ότι σε βοήθησε με μια πληροφορία να θυμηθείς κάτι από τα παιδικά σου χρόνια, να επισκευάσεις έναν υπολογιστή ή απλά να μεγαλώσει τη γνώση σου είναι δείγμα ευγένειας και προσωπικού πολιτισμού (η άποψή μου δεν σημαίνει πως θεωρώ απολίτιστους όσους δεν συμφωνούν μαζί μου).

Το ξεκίνημά μου στο φόρουμ από το πρώτο μου μήνυμα ήταν όπως θα θυμούνται κάποιοι πολύ δυσάρεστο. Ανοίγοντας το πρώτο μου θέμα όμως διαπίστωσα από τις ευχαριστίες πως κάποια μέλη χάρηκαν με αυτό που ανακάλυψα και τους παρουσίασα και αυτός ήταν ακόμη ένας παράγων για να παραμείνω - φιλοξενηθώ εδώ κοντά σας.
 
Αυτα τα γραπτα ευχαριστω που περιγραφεις ειναι και τα καλυτερα και αυτα που δινουν και την περισσοτερη χαρα.


Καλοδεχουμενα παντα οποτε μας βγαινουν.
 
Παιδιά δεν υφίσταται θέμα.

Δεν είχα καμία πρόθεση για να συμβουλεύσω ή να κρίνω. Κουβέντα πήγα να κάνω πάνω σε κάτι που διαπίστωσα.

Aardvark είπε:
Αυτα τα γραπτα ευχαριστω που περιγραφεις ειναι και τα καλυτερα και αυτα που δινουν και την περισσοτερη χαρα.
Καλοδεχουμενα παντα οποτε μας βγαινουν.
Αυτό ακριβώς εννοούσα. Προτιμητέο σαφώς για μένα να γράψει κάτι ο όποιος φίλος ή συμφορουμίτης διαβάσει κάτι που του αρέσει και του φέρει αναμνήσεις ή μάθει κάτι νέο ή να ρωτήσει κάτι που δεν ξέρει παρά να πατήσει ένα κουμπάκι. Είναι πιο ανθρώπινο και ευχάριστο για αυτόν που ξεκινά ένα θέμα :)
 
Φιλε ntsmrtz καλοδεχουμενες ολες οι προτασεις. Αλλωστε αυτος ειναι και ο τιτλος του υποφορουμ αυτου :)

Οφειλουμε να ακουμε τις προτασεις σας και να δικαιολογουμε και τις επιλογες μας.

Ισως να παρεξηγηθηκε απο μερικους αυτο που ειπα παντως. Δεν ανεφερα πουθενα οτι καταργουμε ή οτι υποβιβαζουμε την επικοινωνια! Απλα γλυτωνουμε ενιοτε λιγο "θορυβο".
 
Βέβαια, ένα κουμπάκι ευχαριστώ χωρίς ένα κουμπάκι όχι δεν θα πάρω δεν έχει και πολύ νόημα...
 
Χρησιμοποιώ την επιλογή Thanks ως υπογραφή για να θυμάμαι σε ποια μηνύματα έχω απαντήσει αλλά και για να ευχαριστήσω κάποιο χρήστη που μου έδωσε την ευκαιρία να θυμηθώ κάτι από το παρελθόν. Γενικά πιστεύω ότι είναι ικανοποίηση και χαρά για κάποιο χρήστη να βλέπει ότι σε άλλους αρέσουν τα μηνύματά του και τον ευχαριστούν γι' αυτά.
 
Και εγώ είμαι υπέρ των "thanks".

Είναι κίνητρο για τον γράφοντα.

Περεπιπτόντως, θα πρότεινα να επιστρέψει και το rep-power.
 
Και εγώ είμαι υπέρ των Thanks. Είναι ένας ωραίος τρόπος να δείξεις την εκτίμηση σου για ένα Thread, χωρίς να χρειάζεται ντε και καλά να σχολιάσεις κάτι.
 
stakovios είπε:
Τι σημαίνει αυτό;
Ένας τρόπος να αξιολογούνται μέλη από τις απαντήσεις τους.... Τα rep power / karma και άλλα τέτοια, δίνουν αξιολόγηση για ένα μέλος με βάση τα ποστ του.

Η αξιολόγηση μπορεί να είναι είτε θετική, είτε αρνητική.

Το καλό (και συνάμα κακό) είναι ότι η αξιολόγηση γίνεται από όλους τους χρήστες, σε όλους τους χρήστες και στην ουσία "κρινόμαστε" για τα ποστ μας....

Το συγκεκριμένο μέτρο δυστυχώς δεν είναι αδιάβλητο, οπότε οποιαδήποτε εμπάθεια μπορεί ν' αποτυπωθεί σε αρνητικό rep power... Το αποτέλεσμα σε διάφορα fora είναι να ξεκινήσει ακόμα και ένας μικρός "πόλεμος" από τέτοια μέτρα....
 
Οπως θα ειδατε υπαρχουν 2-3 τροποι να εκφραστει η θετικη ή και η αρνητικη διαθεση των μελων αναμεταξυ τους.

Μπορουσαμε να εχουμε thanks στο thread, thanks στο post ή και ενα συστημα reputation/karma που θα αξιολογει ή θα καταβαραθρωνει τους συμφορουμιτες μας.

Καταλαβαινω οτι ο καθενας βλεπει διαφορετικα το θεμα - ειτε θετικα ειτε αρνητικα - και ολοι εχετε καποιο δικιο.

Μετα απο 7 χρονια λειτουργιας εχουμε καταληξει στο οτι το rep/karma δεν κολλαει σε ενα φορουμ - ή τουλαχιστον δεν κολλαει στο συγκεκριμενο φορουμ που συμμετεχουμε. Λειτουργουν πολυ συχνα οι συμπαθειες ή οι εμπαθειες και η τελικη εικονα, αυτη που θα φαινοταν σε καθε ποστ που θα κανατε (το rep/karma εμφανιζεται στη καρτα του μελους, αριστερα απο το ποστ) θα ηταν διαβλητη και πιθανα ψευδης. Αυτο τονισε η Daredevil λιγο πιο πανω - και ειναι πολυ σημαντικο.

Για τα thanks σε καθε post, θα πω μονο οτι ερχονται σε αντιθεση με τη ιδια τη λογικη λειτουργιας του φορουμ. Αν σου αρεσει το ποστ που διαβασες μπορεις (και πρεπει) να το πεις σε νεο post απο κατω, εξηγωντας το γιατι και δινοντας βαση για συνεχιση της κουβεντας - οπως ακριβως θα εκανες και αν διαφωνουσες με αυτο που γραφτηκε. Ενα ξερο thanks σε καθε post δεν θα προωθησει τη συζητηση και δεν θα αναπτυξει τον ιστο του φορουμ.

Τωρα, για τα thanks στο thread - παροτι προσωπικα διαφωνω, ας πουμε ιδεολογικα - συμφωνω απολυτα με τον Wally και τη λογικη του περιορισμου του "θορυβου" που δημιουργουν τα ξερα "ευχαριστω" και "μπραβο" που διαβαζαμε κατα κορον παλαιοτερα. Επισης συμφωνω με την Krios οσον αφορα την ικανοποιηση που πιθανα εισπραττει ο δημιουργος ενος "καλου" thread.

Μεχρι εκει μπορουμε να κρατησουμε/ανεχτουμε τον οποιο διαχωρισμο και αυτο κανουμε.

Το θεμα αυτο ειναι πολυ σοβαροτερο απο οτι δειχνει και το αντιμετωπιζουμε με γνωμονα την ικανοποιηση αλλα και την αρμονια μεταξυ των μελων του φορουμ. Σας προιδεαζω οτι συντομα θα υπαρξει διαφοροποιηση ακομα και στον τροπο που το φορουμ επιβραβευει τα μελη με ξεχωριστη παρουσια - σε κατι ακομα πιο δικαιο, διακριτικο και ελπιζω αποτελεσματικο.

Μεχρι τοτε τα thanks στα threads ειναι ενας αρκετα "πραος" τροπος αυξησης του βαθμου ικανοποιησης των δημιουργων θεματων χωρις ακροτητες και πιθανες γκρινιες.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα