Κατασκευή standup cabinet

GregoryGR

Retro Member
Joined
21 Μάρ 2013
Μηνύματα
158
Αντιδράσεις
0
Καλημερα,

σημερα "εκλεισα" τα ξυλα!

Προχωραω, αλλα με πολυ αργο ρυθμο...
 
Άντε και καλή αρχή.
 
Update:

Μετα απο πολυ καιρο εχω τελειωσει τον σκελετο της καμπινας. Εχω παραλαβει κουμπια, μοχλους κτλ. κτλ., εχω οθονη, motherboard, και απο hardware ready, αλλα, εχω μια ερωτηση και θελω βοηθεια.

Θελω ιδεα για θεμα...

Μου περασε απο το μυαλο να το κανω Nintendo, SF, μετα το αλλαξα σε Tekken...

Tελικα, δεν μπορω να αποφασισω και ζητω την γνωμη σας! :p

Φωτο εχω στο κινητο, με την πρωτη ευκαιρια αδειασματος, θα πεσει και σχετικο ποστ. :)

Nα βαλω θεμα Indiana Jones???? :cool:

EDIT: Θα το κανω ...

METAL SLUG!!! Τελος!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεροσφύρι δεν αποφασίζει ο κόσμος! :)

Δώσε φωτός στο λαό!

(Κι επειδή έχω μια αδυναμία στον Indy, ψηφίζω Jones! :flower: )
 
Ποιο Metal slug τωρα και να χαμε να λεγαμε.Κανονικα πρεπει να βαλεις θεμα απο καποιο παλιο κλασικο παιχνιδι της δεκαετιας του 80.Καταρχην εχουμε το all time classic PACMAN,μετα παμε σε Donkey kong,Shinobi,Toki,Bubble Bobble,Cabal,Golden Axe,Black tiger,wonder boy,wonder boy in monsterland,xain'd sleena,Ghost's n goblins,Goul's n ghosts,out run.Kαι αυτες ειναι λιγες μονο απο κορυφαιες επιλογες που μπορεις να κανεις.
 
Ντάξει, αφού τον βοηθάμε ν' αποφασίσει, ψηφίζω Shinobi ή Bubble Bobble! :biglaugh:

Φίλε Gregory, όπως καταλαβαίνεις, δεν πρόκειται να σε βοηθήσουμε να αποφασίσεις - τουναντίον! Βάλε ό,τι θες! :D
 
Καταρχην ευχαριστω για τις (πολλες) προτασεις! :p - Μπερδευτηκα περισσοτερο.

@ Candyman: Oντως, το θεμα πρεπει να ειναι παλιο... αλλα και το Metal Slug παλιο ειναι! Εχω βρει και τρομερα γραφικα!!

@ Daredevil: Βubble Bobble θεικο και βρηκα και artwork! Kαι Indy βρηκα... :p

Χτες "εδεσα" και τον σκελετο, και τελειωσα και την βαση - για να βαλω στην συνεχεια ροδακια.

Πηρα μετρα και marquee...

Oποτε πρεπει να πεταχτω για:

- Ροδακια,

- Λαμπα για το marquee,

- Μεντεσεδες για τις πορτες (μπρος - πισω) - ηλπιζα με το θεμα του Metal Slug να βρω τιποτα μεγαλους τυπου military...

Προβολή συνημμένου 82907

:p

Kαι σχαρα για τα 2 φανακια που εχω βγαλει:

Προβολή συνημμένου 82908

:p

Αντε να τα βρεις ξερω γω τωρα....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
GregoryGR για λαμπάκια στο marquee έχεις σκεφτεί να βάλεις led σε ταινία; Θα φέγγει πολύ όμορφα και βγαίνουν σε διάφορα χρώματα!!
 
Η καλλίτερη λύση για τον φωτισμό της μαρκίζας IMO είναι λάμπες φθορισμού που πέρνουν απευθείας από το τροφοδοτικό του υπολογιστή.

Πάρα πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής , συνδεονται plug and play, πολύ καλός φωτισμός και δεν εκπέμπουν καθόλου θερμότητα.

Όσον αφορά το θέμα της καμπίνας metal slug τα σπάει!!! Ειδικά αν το "υποστηρίξεις" με μικρές λεπτομέρειες όπως τα προσταστευτικά των ανεμιστήρων.

Θέλουμε φώτο όπως και δήποτε!!!!
 
GregoryGR είπε:
Χτες "εδεσα" και τον σκελετο, και τελειωσα και την βαση - για να βαλω στην συνεχεια ροδακια.Kαι σχαρα για τα 2 φανακια που εχω βγαλει:

Προβολή συνημμένου 82908

:p

Αντε να τα βρεις ξερω γω τωρα....
Αν χρειαζεσαι "σχαρακια", βρες καμμενα τροφοδοτικα απο PC σε καποιο κομπιουτεραδικο....και την βγαζεις και τζαμπε...
 
kingtiger077 είπε:
GregoryGR για λαμπάκια στο marquee έχεις σκεφτεί να βάλεις led σε ταινία; Θα φέγγει πολύ όμορφα και βγαίνουν σε διάφορα χρώματα!!
Δεν το ειχα σκεφτει! :p

Επειδη θα μπει σε εσωτερικο χωρο η καμπινα, και θα ειναι συνεχεια ανοικτη, σκεφτομουν λαμπα οικονομιας!!! :p

Αλλα LEDoταινια - thanks για την προταση - ειναι μονοδρομος πια! ;)

Kambia είπε:
Ένα τέτοιο σου κάνει μια χαρά για τη μαρκίζα
Τρομερο και αυτο!

Ξερουμε κοστος?

Δωστε φωτο στο λαο!!! :p

Ξυλα:

Προβολή συνημμένου 82987Προβολή συνημμένου 82988Προβολή συνημμένου 82989

Πλα'ι'νο:

Προβολή συνημμένου 82990

Εσωτερικη αποψη:

Προβολή συνημμένου 82991

Χοπ! Να τη ορθια και σκελετωμενη! :p

Προβολή συνημμένου 82992

Θα ακολουθησουν κι αλλες! :D

Kαι συνεχιζουμε!!

Ετοιμο και το "καπακι".

Προβολή συνημμένου 82993

Οριστε και το μεσαιο ραφακι που θα φιλοξενησει, μητρικη κτλ.

Στο κατω μερος θα μπουν πολυμπριζο κτλ κτλ.

Απο κατω θα μπουν και ροδακια (εχω ηδη βαλει και lip απο κατω):

Προβολή συνημμένου 82994

Και λιγο art απο METAL SLUG!!!!

Προβολή συνημμένου 82995

OΛΕ!!! Αυτο θα ειναι το bezel! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το βρηκα, αλλα θα βαλω κοκκινο του πολεμου! Η κανα πρασινο?! :p
 
Προχωρησαμε λιγο ακομα!

Μπηκαν τα στηριγματα για την 21αρα οθονη. Τεσταρισμα οτι χωραει και αντεχουν :p

Προβολή συνημμένου 83022

Mε ψιλο καρφακι - πολυ ψιλο μονταρουμε την πλατη της καμπινας:

Προβολή συνημμένου 83023

Ιδου:[Προβολή συνημμένου 83024

Και τελος, θα δειχνει καπως ετσι:

Προβολή συνημμένου 83025

Και λιγο Metal Slug art, για να γουσταρουμε ολοι μαζι!!!

Marquee:

Προβολή συνημμένου 83026
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξυλο κατω απο την οθονη(στην πρωτη φωτο) μου φαινεται οτι κανει λιγο κοιλια (εκτος αν η φωτο με μπερδευει) μηπως να εβαζες κανα πιο χοντρο μην εχεις κανα κρακ;
 
Εγω παντως θα το ξαναπω οτι το metal slug σαν θεμα δεν με αρεσει και ειδικα αυτο με τα γκομενακια το φλωρικο.Θες ενα βαρβατο θεμα απο παχνιδι της δεκαετιας του 80 να βρωμοκοπαει 80ιλα.Τα ανεφερα τα παιχνιδια σε προηγουμενο post και ειδικα metal slug δεν θα εβαζα με τιποτα.Φυσικα δεν ειναι δικεια μου η καμπινα οποτε απλα λεω την αποψη μου.
 
9αρι MDF έχεις βάλει ή 12; Γενικά τα ξύλα μου φαίνονται λεπτά για μια τέτοια μεγάλη κατασκευή. Θα μου πεις, δεν έχει μεγάλο βάρος αλλά και πάλι....

Ο Ajax87 έχει δίκιο πάντως. Το ξυλο της οθόνης κάνει κοιλιά και καλό είναι να βάλεις ένα πιο χοντρό ή να βάλεις καμιά τρέσα από κάτω.
 
9αρι το mdf, και ναι, εκανε λιγο κοιλια. Θα βαλω μια τρεσα απο κατω να ενωνει τα ξυλα ή διπλο φυλλο σε εκεινο το σημειο.

Παντως, 80s θεμα με πληθωρικα γραφικα δεν βρηκα... Ολα τα games εχουν απλο'ι'κα γραφικα με απλο artwork. Ενω το MS, τραβαει το ματι! :)
 
Να σου δωσω και εγω μια ιδεα. Εμενα μου αρεσει πολυ το artwork του MK II ! (Αν εκανα ποτε καμπινα θα ηταν ενα πολυ πιθανο ArtWork)

Ιδου μια τυχαια φωτο που βρηκα στο νετ :

Mortal-Kombat2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα