Κατηγορώ Το Κορμί Μου (1969)

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.133
Αντιδράσεις
48.301
Αστυνομική ταινία του 1969 παραγωγής James Paris , σε σκηνοθεσία Ερρίκου Ανδρέου , σενάριο Γιάννη Τζιώτη και μουσική Κώστα Κλάβα. Πρωταγωνιστούν ο Κώστας Πρέκας , η Κριστίν Άλεν , η Βέρα Κρούσκα , ο Στέφανος Στρατηγός κ.α. Η ταινία έκοψε 135.750 εισιτήρια και ήρθε 46η από τις 108 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση :


Μη έχοντας πολλά στοιχεία για την ανακάλυψη του δράστη της ληστείας των κοσμημάτων της μοναχικής και παράξενης Χριστίνας, ο διοικητής της ασφαλείας, προσπαθεί μέσα από τις αφηγήσεις της, να ανακαλύψει τα πρόσωπα με τα οποία συναναστράφηκε τον τελευταίο καιρό. Η Χριστίνα κρατάει για τον εαυτό της την προσωπική ζωή της, γι` αυτό στέλνει τον αστυφύλακα Δημήτρη να την πλησιάσει, παριστάνοντας τον ερωτευμένο.
 
Νομιζω οτι θα γινει το εξης...

Εγω θα πω ποσο γουσταρω το συνδυασμο Πρεκας + Παρις + ξενη νοστιμη πρωταγωνιστρια και ο Dominion θα παρει ενα φτυαρι 2 στρεμματα και θα το θαψει το ταινιακι :)

Συμφωνα με την IMDB η Christine Allen η οποια διαφημιζεται ως σταρ στην αφισα, δεν εχει παιξει σε κανεναν αλλο εργο παγκοσμιως...Λαθος καταχωρηση? Mandrake? :)

Αν θυμαμαι καλα (εχω χρονια να τη δω τη ταινια), ο Ευστρατιαδης εκανε μια διασκευη στο σεναριο και εβγαλε το Μηλο του Σατανα (το οποιο ομοιως μου αρεσει πολυ)
 
Wally είπε:
Νομιζω οτι θα γινει το εξης...Εγω θα πω ποσο γουσταρω το συνδυασμο Πρεκας + Παρις + ξενη νοστιμη πρωταγωνιστρια και ο Dominion θα παρει ενα φτυαρι 2 στρεμματα και θα το θαψει το ταινιακι :)
Ωχ, βλέπω και τη χρονιά που γυρίστηκε και τρέμω ... :eek:

Να το κλειδώσουμε προκαταβολικά ; :cool:
 
δυστηχως η ταινια ειναι λογοκριμενη στα γυμνα της βερας κρουσκα...και αυτη τη κοπια εχω και εγω..[edit] ζητάς κάτι παράνομο. Η ταινία είναι copyrighted [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και η ιδιωτικη μου ζωη ειναι ριμεικ των δυο προηγουμενων ταινιων.ο παρις εχει να υπερηφανευεται για το οτι εφερε αρκετους ξενους ηθοποιους,φερναντο σαντσο .ανχελ ντελ ποθο .μαρια πια κοντε .καρλα ρομανελι.το κριστιν αλλεν μπορει να ειναι και ψευδωνυμο.πρωτη ξενη ηθοποιο[η ονομα αν θελετε] που θυμηθηκα σε τολμηρη ταινια ηταν το 1960 στο ηδονη και παθος.
 
Κάθε άλλο που θα την θάψω Wally μην προδικάζεις. Αυτές εδώ τις "ελληνικές ασπρόμαυρες pulp" τις καραγουστάρω (πολύ καλή η σκηνοθεσία του Ανδρέου και η φωτογραφία στην συγκεκριμένη). Άσχετο το γεγονός ότι ο Πρέκας είναι γραφικός - κατεμέ πάντα - και ανυπόφορος σε άλλες παραγωγές του Πάρις όπως το ΟΧΙ κλπ (για τις οποίες έχω εκφράσει ανοιχτά την άποψή μου). Δεν ξέρω πόσο λογοκριμένη είναι αλλά την είχα δει 1η φορά αργά στον Αντ-1 ή στο ΣΤΑΡ το 1998-99.

Οι λεσβιάζουσες σκηνές της Άλλεν και της Κρούσκα καθώς και κάτι χορευτικά τους (ειδικά ένα με δίχτυα και ένα μεγάλο σχοινί - φαλλικό σύμβολο) ήταν άψογες. Στα μείον της ταινίας το κακό ντουμπλάζ.

Αλλά... Το Μήλο του Σατανά (1979) δεν μου άρεσε καθόλου σαν ριμέικ (τα 60ς και το ασπρόμαυρο ταιριάζουν περισσότερο σε Pulp αστυνομικοερωτικές).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πωπω ρε παιδιά το μου θυμίσατε .Καλοκαίρι 1992 ,Ιούλιο ή Αύγουστο παρα λίγο να γίνει φάση αλα "Πέφτουν οι σφαίρες σαν το χαλάζι" απόγευμα καθημερινής και ξεκινάει να παίζει αυτό το έργο..Προφανώς οι τεχνικοί ίσως να μην ήξεραν ότι το φίλμ είχε πολύ τολμηρές σκηνές για την εποχή του και αρχίζουν και το προβάλλουν..ε στην πρώτη τολμηρή σκηνή το κόβουν για διαφημίσεις ,μετά τις διαφημίσεις προβάλλουν μια βιντεοταινία αστυνονικού περιεχομένου (μάλλον αν θυμάμαι το "ένας επικίνδυνος άνθρωπος " με τον Νίκο Γαλανό) και το προβάλλουν την επόμενη ημέρα μεταμεσονύχτια
 
Αστυνομική ταινία του 1969 παραγωγής James Paris , σε σκηνοθεσία Ερρίκου Ανδρέου , σενάριο Γιάννη Τζιώτη και μουσική Κώστα Κλάβα. Πρωταγωνιστούν ο Κώστας Πρέκας , η Κριστίν Άλεν , η Βέρα Κρούσκα , ο Στέφανος Στρατηγός κ.α. Η ταινία έκοψε 135.750 εισιτήρια και ήρθε 46η από τις 108 ταινίες της χρονιάς.


Υπόθεση :


Μη έχοντας πολλά στοιχεία για την ανακάλυψη του δράστη της ληστείας των κοσμημάτων της μοναχικής και παράξενης Χριστίνας, ο διοικητής της ασφαλείας, προσπαθεί μέσα από τις αφηγήσεις της, να ανακαλύψει τα πρόσωπα με τα οποία συναναστράφηκε τον τελευταίο καιρό. Η Χριστίνα κρατάει για τον εαυτό της την προσωπική ζωή της, γι` αυτό στέλνει τον αστυφύλακα Δημήτρη να την πλησιάσει, παριστάνοντας τον ερωτευμένο.




163283_1708167831481_1456643246_1768190_6965946_n.%20%20jpg


[video=youtube_share;10upKiGjLvw]

Οι τίτλοι της ταινίας
Την ταινία αυτή θέλω πολύ να την δω...Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά στο διαδίκτυον...
Ερώτησις: Η Θεά των Θεών Τούλα παίζει στην ταινία;;;;
 
Την ταινία αυτή θέλω πολύ να την δω...Δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά στο διαδίκτυον...
Ερώτησις: Η Θεά των Θεών Τούλα παίζει στην ταινία;;;;
Μπορείς να δεις το remake του Ευστρατιάδη, <<Το μήλο του σατανά>>. Παίζει επίσης ο Πρέκας.
 
Πίσω
Μπλουζα