Κατηχητικό

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Θυμάμαι όταν είμασταν μικροί (δημοτικό, άντε βία γυμνάσιο) πολλά παιδιά πηγαίνανε στο "κατηχητικό".

Όταν το είχα πρωτοακούσει, μου φαινόταν "κάπως" και φανταζόμουνα ότι

τα παιδιά θα πρέπει να υπέφεραν στη βαρεμάρα εκεί.

Παραδόξως, όταν τα ρώταγα πως περνάνε, μου λέγανε ότι ήταν ευχαριστημένα

και ασχολιόνταν με διάφορες δραστηριότητες εκεί.

Άραγε υπάρχει ακόμα το "κατηχητικό" ;
 
«Κατηχητικό» is alive and well… :diablotin:

Περισσότερα κάποια άλλη στιγμή... :headbangdude:
 
Εμένα και την αδερφή μου μας έστελνε κάθε Κυριακή η μάνα μας προκειμένου να μπορεί ανενόχλητη να καθαρίζει το σπίτι.

Και όμως... περνούσαμε υπέροχα!

Θυμάμαι δύο κυριούλες που μας μοίραζαν εικονούλες χριστιανικού περιεχομένου, μας ανέλυαν τις παραβολές, μας έλεγαν ιστορίες από τους βίους των αγίων αλλά το καλύτερο όλων ήταν τα ποιηματάκια - τραγουδάκια που μας μάθαιναν και τα απαγγέλαμε - τραγουδούσαμε το τελευταίο τέταρτο...

Μάλλον ήταν χωρισμένο σε τμήματα αγοριών - κοριτσιών μικρών και μεγάλων αλλά εγώ ήμουν στο πρόγραμμα των "μεγάλων".

Να μην ξεχάσω και τα περιοδικά 'Προς τη Νίκη" και η "Ζωή του Χριστού" που μας μοίραζαν... (ή είμασταν συνδρομητές;;;. :what: δε θυμάμαι.. )
 
Ο Τελώνιος και η Κάμπια πρέπει να ήταν ένθερμοι μαθητές του κατηχητικού.

:D :D:D:D:D:D:D:D
 
Για 1-2 χρονια στο δημοτικο πηγαινα και εγω. Καλη φαση για τοτε, εκανα αρκετα καλη παρεα και ειχε αρκετα πραγματα για να ασχοληθει καποιο παιδακι.

Το θεικο ηταν, στο κατηχητικο κατι παιδιων που τους μιλουσα οταν πηγαινα γυμνασιο, τους ειχαν playstation, τραπεζι του πινκ πονγκ, ανετο χωρο για να κατσεις σε καναπεδες, και καναν τακτικοτατες εκδρομες. Χλιδη.

Υγ. Πρεπει να υπαρχει ακομα. Δεν ξερω αν υπαρχει καποια στηριξη απο την εκκλησια η κατι τετοιο, αλλα υφιστατε γενικοτερα.

Εχω την εντυπωση παντος, οτι αντι να μαζευοντε ολοι στο υπογειο της εκκλησιας, εχουν χριστιανικα πνευματικα κεντρα η κατι τετοιο. Τουλαχιστον εδω Καλλιθεα μερια, πρεπει να το εχουν γυρισει σε αυτο το συστημα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κατηχητικό δεν πήγαινα γιατι ήμουν διαολάκι, αλλα θυμάμαι το "Προς την νίκη" που το είχα πάρει καμια δύο φορες και ποτε δεν το διάβασα, εκτός απο ενα γράμμα που έγραφαν για την ροκ και τον σατανισμο.
 
Κατηχητικό δεν πήγα γιατί δεν μου δόθηκε ποτέ η ευκαιρία ή η επιλογή. Βέβαια και ακόμη αν ήταν να πάω, υποθέτω πως δεν θα άφηνα τον 6128 μου και τα παιχνίδια για τίποτα άλλο εκείνη την εποχή. Το περιοδικό Προς την νίκη το είχα πιάσει στα χέρια μου (3 η 4 τεύχη) και θυμάμαι χαρακτηριστικά τα γράμματα των αναγνωστών που τουλάχιστο έμοιαζαν να ζουν στον μεσαίωνα.

@maxouli Ε τώρα αμα σου πω πως μικρός ήθελα με όλα να γίνω παπάς θα το πιστέψεις; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Το περιοδικό Προς την νίκη το είχα πιάσει στα χέρια μου (3 η 4 τεύχη) και θυμάμαι χαρακτηριστικά τα γράμματα των αναγνωστών που τουλάχιστο έμοιαζαν να ζουν στον μεσαίωνα.
Δηλαδή ;;;
 
Βριζαν την τηλεοραση, το ραδιοφωνο, την "κακη" μουσικη και τις "κακες" παρεες, συμπεριβαλομενων των "ασεμνων" και των αλλοθρησκων, τον σατανα που μπαινει μεσα στα σπιτια μας μεσα απο τα παιχνιδια των παιδιων (he-man & thundercats ειχαν την τιμητικη τους) και αλλα τετοια ομορφα.

Υπαρχει μεγαλη νοσταλγια απο πολλους, για τον παλιο καλο σκοταδισμο, και αυτα τα εντυπα τον λησμονουσαν :)
 
Κορυφαίες φάσεις γίνονταν οταν έστελνε κάποιος άκυρος γράμμα για να υπερασπιστεί την ρόκ και τον μοντέρνο τρόπο ζώης. Τόν έριχναν στην πυρά κανονικότατα!!
 
Cult περιοδικό της εποχής όντως το "Προς την Νίκη", που το εξέδιδε κάποια χριστιανική οργάνωση και το μοιράζανε μερικές φορές ακόμη και δωρεάν έξω από τα σχολεία. Παραδόξως ήταν προσεγμένο και κάποια θέματα, όσα δεν άγγιζαν την σφαίρα της Λουκά, είχαν διαχρονικό ενδιαφέρον.

Σε κάποιες ενορίες γίνονταν ουσιαστική πνευματική κατήχηση από άτομα που όντως αγαπούσαν τα παιδιά (μην πάει το μυαλό σας στο κακό.. :D ), σε κάποιες άλλες ο σκοταδισμός έπεφτε σύννεφο και σε γραφικό βαθμό, ενώ σε κάποιες άλλες oι πιτσιρίκοι της εποχής πηγαίναν αβέρτα απλά για να παίζουν ping-pong και τζάμπα Atari (το γνωστό ως και "ξύλινο").

Tελευταίες πληροφορίες λένε ότι ο θεσμός καλά κρατεί αλλά σε διαλλακτικότερη και πιο εκσυγχρονισμένη μορφή.
 
Αν και κυκλοφορούσαν ευρέως στο σπίτι μας, τα μόνα που διάβαζα ήταν τα ανέκδοτα τα ποιηματάκια οι ακροστοιχίδες κλπ.

Προτιμούσα τα Μίκυ Ποπάϋ Τιραμόλα, Φως (των σπορ... :D ) κ.λ.π.
 
maxouli είπε:
Ο Τελώνιος και η Κάμπια πρέπει να ήταν ένθερμοι μαθητές του κατηχητικού.:D :D:D:D:D:D:D:D

Με διοξανε!!! Δεν αντεχαν τις ερωτησεις μου.... Αλλο που δεν ηθελα και γω. Βαριομουν αφανταστα :D
 
Εγώ πήγαινα κατηχητικό, παρ'ότι ήμουν, από μικρός, άθεος. Όμως, δεδομένου ότι οι ιερείς στην ενόρία μας δεν ήταν 'μεσαιωνικοί, ήταν ένα καλό μέσο κοινωνικοποίησης.

Α, και ανέφερα τους 6128 που είχανε για τα παιδιά; :D
 
Kambia είπε:
Με διοξανε!!! Δεν αντεχαν τις ερωτησεις μου.... Αλλο που δεν ηθελα και γω. Βαριομουν αφανταστα :D

Μα.. γιατί τους ρώταγες;;;;8)

Έπρεπε να καθόσουν ήσυχα ήσυχα και να ακούς... :sealed:
 
Juanita είπε:
Μα.. γιατί τους ρώταγες;;;;8)
Έπρεπε να καθόσουν ήσυχα ήσυχα και να ακούς... :sealed:
Αλλη η ιδεολογια μου Juanita. Δεν μπορουσα να δεχτω ετσι οσα μου ελεγαν, ακομα και αν ημουν μικρη...
 
εγώ είχα πει σε μια θεούσα φιλόλογο στο γυμνάσιο οτι οι καρχαρίες δεν είναι κακα ζώα, γιατι ώς ζώα δεν έχουν αντίληψη για το τι είναι καλο και κακό και λειτουργούν με βάση το ένστινκτο τους και αυτη με μάλωσε και μετα φώναξε του γονείς μου για να τους ρωτήσει αν εχω ψυχολογικά προβληματα.
 
Εγώ δεν πήγα ποτέ κατηχητικό, γιατι μου ερχοταν "καπως" ολο αυτο. Δεν μου άρεσε, δηλαδη το υπερβολικο. Τα άλλα παιδια μου ελεγαν για τα ποιηματα και τις προσευχες που μαθαιναν, αλλά ποτε δεν τρελαθηκα να παω. Διαβασα και τα περιοδικά "προς την Νικην" κτλ, αλλά προτιμουσα της "Καντυ":biglaugh:. Το άλλα περιοδικα, πολυ θρησκοληπτο μου φαινοταν. Τα περι κακης μουσικης, ο διαβολος που παραμονευει παντου, κτλ ακομη και σαν παιδι, ποτέ δεν τα πιστεψα. Ειλικρινα, δεν θελω να πιστεψω ότι αυτά, πρεσβευει η πίστη μας.

Βεβαια, για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, ο πραγματικος λόγος που δεν πηγαινα, ήταν γιατι εκεινη την ώρα, επαιζε μια αγαπημενη μου εκπομπη :D !
 
Ρε παιδιά, να σκανάρει κάποιος, κάνα "Προς τη νίκη" !

Φαίνεται καρα-καλτ έντυπο !
 
Θα κοιτάξω,

αν δεν τα έχω στείλει στην ανακύκλωση... :what:
 
Πίσω
Μπλουζα