Κινηματογραφικός Projector Diaskop Bajka

tarantules

RetroN00b
Joined
15 Μάρ 2009
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
1
Όταν ξεσκονίζει κανείς όλο και κάτι χρήσιμο βρίσκει...

Έτσι κι εγώ λοιπόν στο πρόσφατο ξεσκόνισμα της βιβλιοθήκης μου ανακάλυψα μια παλιά μου αγάπη...Τον κινηματογράφο Πολωνικής κατασκευής Diaskop Bajka.Η κατασκευή του είναι κάπου στο 1964 και ειλικρινά δεν θυμάμαι πότε και πως πέρασε στα χέρια μου.

Είναι ο 1ος (και πιο...πρόσφατος) projector που έχω στο σπίτι μου :)

Θυμάμαι τον ενθουσιασμό μου όταν καλούσα τα παιδιά της γειτονιάς για να δούμε ταινία στο σπίτι μου.

Στιγμές απερίγραπτες.Ένοιωθα κυριολεκτικά σαν να ήμουν ο Φίνος!

Σήμερα βέβαια μια blu-ray προβολή σε ultra thin και borderless 3D TV των 47+ ιντσών με ήχο DTS True HD αν δεν μας αφήνει παγερά αδιάφορους, τότε στην καλύτερη των περιπτώσεων μας γεμίζει με το μισό από τον τότε ενθουσιαμό μου...

Μαζευόμασταν λοιπόν και άρχιζε η παράσταση...

Διαλέγαμε την ταινία,με εμένα σαν ιδιοκτήτη να έχω τον πρώτο λόγο, έβαζα το καρούλι των 35mm στον αποσπώμενο πλαστικό προσαρμογέα,έκλεινα το μεταλλικό κέλυφος του προβολέα και άναβα την...λάμπα :)

Έκανα και την μικρορύθμιση του φακού εστίασης και η προβολή ξεκινούσε πάντα με τη βοήθειά μου καθότι τα καρέ έπρεπε να εναλλάσονται χειροκίνητα!

Η λίστα με τις ταινίες αρκετά μεγάλη (για την τότε εποχή...) :

1. Ο παπουτσωμένος γάτος

2. Αριστοκρατισσα αλεπού

3. Ζορρό

4. Χονδρός-Λιγνός Ντετέκτιβς

5. Χονδρός-Λιγνός Κάου-Μπόϋ

6. Ο Μπαρμπορίνος

7. Ρομπέν των δασών

8. Η Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων

9. Ο Καραγκιόζης φαντάρος

10. Ο Καραγκιόζης στο διάστημα

11. Ο Καραγκιόζης ποδοσφαιριστής

Όταν έκαναν τον κύκλο τους οι ταινίες και τις είχαμε δει όλες, τότε πάλι από την αρχή χωρίς να τις βαριόμαστε ούτε στιγμή.Όχι όπως τώρα που τα νέα παιδιά μέσα σε 1 μήνα με το PS3 και το έχουν κιόλας σκυλοβαρεθεί...

Ας μην αναφέρω οτι πριν πάω στις...επιτοίχιες προβολές με την Bajka μου έφτοιαχνε η μητέρα μου πάνινες κούκλες που τις φορούσα σαν γάντια και έδινα παραστάσεις στο...παράθυρο που έβλεπε στην αυλή μου με το ακροατήριο να είναι μαζεμένο και να περιμένει πως και πως την έναρξη της παράστασης...

Φανταστείτε το...τεχνολογικό σοκ της μετάβασης από το κουκλοθέατρο στην προβολή στατικών έγχρωμων εικόνων στον τοίχο!

Αν μπορούσα να το συγκρίνω με κάτι αντοίστοιχο σημερινό που ίσως και να το πλησιάζει αχνά θα ήταν να μεταβεί κάποιος από τις ταινίες blu-ray σε ολογραφική προβολή ταινιών μέσα στο σαλόνι του όπου θα μπορούσες να επέμβεις διαδραστικά στα δρώμενα σε real time χρόνο...

fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε τέλειος.Πρέπει να έχω έναν ίδιο κάπου καταχωνιασμένο.Μου έβαλες ιδέες...

Οι λίγες ταινίες που είχα ήταν του Disney με Μίκυ-Γκούφυ-Ντόναλντ μαζί αν θυμάμαι καλά.
 
Μπορείς να τραβήξεις ένα βιντεάκι να δούμε πως ήταν; Αν δουλεύει ακόμα. (σιγά που δεν θα δουλεύει:Ρ)

Είχαμε ένα τέτοιο αλλά μας άφησε χρόνους η λάμπα κάτι τέτοιο και τελικά κατέληξε στα σκουπίδια από τους γηραιότερους τους σπιτιού. :cry: :cry:
 
Πωπωωω!!! Φανταστικός είναι....

Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο προτζεκτορακι !!!
 
Ακριβώς ίδια μηχανή προβολής είχε ο μπαμπάς ενός φίλου μου και είχα δει μερικές ταινίες... Μέχρι και το χρώμα ήταν ίδιο...
 
Φυσικά το είχα κι αυτό. Το είδα κι εδώ μέσα, σε κάποιο άλλο post. Ήταν το τέλειο μηχάνημα (αν κι εγώ είχα και το σούπερ-ντούπερ-πρωτοποριακό "Show 'n' tell" της General Electric, για το οποίο σας έχω προϊδεάσει εδώ και θα παρουσιάσω και πληρέστερα, όταν βρώ τουλάχιστον άλλον έναν που να ξέρει περί τίνος επρόκειτο.

Μειονέκτημά του συγκεκριμένου κινηματογράφου (εμείς κινηματογράφο τον λέγαμε) το ότι η μαύρη συρταρωτή θήκη της ταινίας συνήθως έσπαγε, με αποτέλεσμα να μη μπορείς να την τυλίγεις καλά (γλυστρούσε και δεν προχώραγε). Βέβαια αυτό σήμερα μου φαίνεται παιδική ασθένεια, που θα μπορούσα πολύ εύκολα με τα σύγχρονα μέσα να επισκευάσω, απλώς σαν παιδί μου φάνταζε αδύνατο και ούτε και κανένας μεγάλος δεν προθυμοποιούνταν...(Δεν έχεις φωτογραφήσει το αριστερό πλαϊνό, όπου έβγαινε το μαύρο καρουλάκι με το οποίο τύλιγες και προχωρούσες την ταινία).

Αρκετά συχνά τρώγονταν τα δοντάκια στην άκρη του φίλμ, ενώ επίσης, η παραμονή για αρκετή ώρα σε κάποιο σημείο της ταινίας "έκαιγε" (στην κυριολεξία) το φιλμ, κάτι που απεικονίζεται σαφώς και στης φωτογραφίες, αλλά και που συμβαίνει και στις κανονικές μηχανές προβολής του σινεμά.

Πολωνέζικη τεχνολογία αιχμής, με το "κουτάλι" που διέχεε το φώς από τη λάμπα (φαίνεται στην εσωτερική φωτογραφία), και στο οποίο μπορούσες κάλλιστα να κάψεις το δάχτυλό σου, αν δεν το ήξερες...

Κάτι που έχει παραληφθεί και στο άλλο σχεττικό post είναι ότι οι ταινίες είχαν διάφορα σήματα στο τέλος, ανάλογα με την εταιρία που τις έφτιαχνε, εκ των οποίων θυμάμαι μια τριήρη και τρία αγιοβασιλάκια !

Για όποιον θέλει να αποκτήσει τη συσκευή, την έχω δει πριν από λίγο, σχετικά, καιρό, σε εκείνα τα υπαίθρια παζάρια παλιών αντικειμένων, στο τέλος της Aδριανού στο Μοναστηράκι, πριν από τη γέφυρα του Θησείου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το περίμενα ότι θα το έβλεπα ξανά!!

Σαν όνειρο θυμάμαι τον πατέρα μου να μας μαζεύει όλα τα πιτσιρίκια και να μας δείχνει ταινιούλες με ένα ίδιο προτζεκτοράκι.. :cry:
 
Πωωωω...τέτοιο είχαμε κάποτε σπίτι και μας έβαζε ο πατέρας μου εμένα και την αδελφή και βλέπαμε παραμύθια. Τα δώδεκα βασιλόπουλα που έγιναν κύκνοι, ο παπουτσωμένος γάτος, σταχτοπούτα κλπ... να πάρει συγκινήθηκα... :(
 
Εγώ πάλι, είχα ένα άλλο...

Έμοιαζε κανονικά με μηχανή προβολής κινηματογράφου, μόνο που είχε μόνο εικόνα και όχι ήχο.

Είχα μία ταινία με τον Ντάφυ Ντακ που δινόταν μαζί με το μηχάνημα, αλλά ένας ξάδερφός μου, είχε βρεί αρκετές, ακόμα και ΑΝΙΜΕ από Ιαπωνία!!!

Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, όπως τί μάρκα ήταν κτλ.

Έπαιρνε κανονικές "μπομπίνες" κινηματογράφου, μόνο που ήταν σε μέγεθος μπομπινόφωνου περίπου.

Ήταν πλαστικό, άσπρο με μαύρο...

Για την εποχή του (τέλη 70'ς αρχές 80'ς) ήταν καταπληκτικό!
 
Stanfromgreece είπε:
Εγώ πάλι, είχα ένα άλλο... Έμοιαζε κανονικά με μηχανή προβολής κινηματογράφου, μόνο που είχε μόνο εικόνα και όχι ήχο.

Είχα μία ταινία με τον Ντάφυ Ντακ που δινόταν μαζί με το μηχάνημα, αλλά ένας ξάδερφός μου, είχε βρεί αρκετές, ακόμα και ΑΝΙΜΕ από Ιαπωνία!!!

Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, όπως τί μάρκα ήταν κτλ.

Έπαιρνε κανονικές "μπομπίνες" κινηματογράφου, μόνο που ήταν σε μέγεθος μπομπινόφωνου περίπου.

Ήταν πλαστικό, άσπρο με μαύρο...

Για την εποχή του (τέλη 70'ς αρχές 80'ς) ήταν καταπληκτικό!
Εάν μιλάμε για το ίδιο, πρέπει να ήταν μάρκας Cinematic (ή κάτι παρόμοιο) άσπρο με μαύρο καπάκι. Όλο πλαστικό, είχε μια λάμπα σαν αυτή που έχουν τα μοτοποδήλατα, όχι ιδιαίτερα δυνατή, χωρίς ανεμιστήρα μπροστά, και θυμάμαι ότι όλες αυτές χαλούσαν με τον ίδιο τρόπο: έσπαγε το "δοντάκι" του πλαστικού οδηγού που έμπαινε στην τρυπίτσα στο πλάι του κάθε καρέ του φιλμ και το προωθούσε προς τα κάτω!
 
drspiros είπε:
Εάν μιλάμε για το ίδιο, πρέπει να ήταν μάρκας Cinematic (ή κάτι παρόμοιο) άσπρο με μαύρο καπάκι. Όλο πλαστικό, είχε μια λάμπα σαν αυτή που έχουν τα μοτοποδήλατα, όχι ιδιαίτερα δυνατή, χωρίς ανεμιστήρα μπροστά, και θυμάμαι ότι όλες αυτές χαλούσαν με τον ίδιο τρόπο: έσπαγε το "δοντάκι" του πλαστικού οδηγού που έμπαινε στην τρυπίτσα στο πλάι του κάθε καρέ του φιλμ και το προωθούσε προς τα κάτω!
Αυτή πρέπει να είναι!

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον οδηγό είχα...

Αν μπορούσαμε να βρούμε καμία φωτογραφία, θα βοηθούσε!

Για εκείνη την εποχή ήταν πάρα πολύ ωραίο εργαλείο!

edit:

Πρέπει να έμοιαζε αν θυμάμαι καλά, με αυτόν εδώ...

Μόνο που είμαι σίγουρος πως ο δικός μου δεν ήταν ολόμαυρος,αλλά το καπάκι ήταν λευκό!

stock-photo-antique-super-mm-film-projector-isolated-clipping-path-is-included-48938995.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτός εδώ είναι ένας σοβιετικός προβολέας σλάϊτς τον οποίο είχα αγοράσει από ρωσοπόντιους και δουλέυει κανονικά! Μάλιστα μπορώ να διαβάσω την τιμή και ήταν 25 ρούβλια. Ένας φίλος μου που έχει ηλεκτραποθήκη μπόρεσε και μου βρήκε ανταλλακτική λάμπα! Έχει ενθουσιάσει μάλιστα και το ανηψάκι μου, που είναι 5 χρονών και της γενιάς των DVD φυσικά!

ekran.jpg
 
Συγχαίρω τον φίλο που άνοιξε το θέμα. Πρόκειται για μια απο τις πιο συναρπαστικές εμπειρίες των παιδικών μου χρόνων. Δυστυχώς μετά απο πολλά χρόνια χρήσης, μου πετάξαν τη μηχανή και την ξαναγόρασα πριν απο λίγα χρόνια απο παλαιοπωλείο της Θεσσαλονίκης με 30?. Αν ενδιαφέρεται κάποιος ορισμένα κομμάτια υπάρχουν ακόμα στα παλαιοπωλεία της Θεσσαλονίκης. Προσοχή θέλει να υπάρχει μέσα το λαμπάκι και το εξάρτημα προσαρμογής της ταινίας.

Οι ταινίες που έχω έχουν την ένδειξη "Αργώ φιλμ" και στις περισσοτερες υπάρχει το σημα του γνωστού πλοίου της ελληνικής μυθολογίας. Είναι όλες αριθμημένες με Νο1 την 'Κοκκινοσκουφίτσα" και στο κυλινδρικό περίβλημά τους υπάρχει η ένδειξη "ΔΡΧ. 20" ή "ΔΡΧ. 25". Να αναφέρω δειγματοληπτικά μερκες ταινίες, εκτός απο αυτές που αναφέρθηκαν απο άλλους:

-Κάσπερ Αναζητώντας την πριγκίπισσα

-Πινόκιο

-Το κοριτσάκι με τα σπίρτα

-Η γέννησις του Χριστού

-Κοκκινοσκουφίτσα

-Οδύσσεια

-Πήτερ Παν

Ανεβάζω και μια φωτογραφία της πλευράς της μηχανής απο την οποία εξέχει ο μικρός άξονας για το ξετύλιγμα της ταινίας.

attachment.php
 
Όμορφο κομμάτι! :)

Να ρωτήσω τι μέγεθος περίπου έχουν αυτά τα 2 κουτάκια (κόκκινο και μπλε) που προφανώς έχουν τα films? Μου θυμίζουν πολύ σε μέγεθος τα κουτάκια του Play Doh! :biglaugh:

Ωστόσο, δε μπορώ να το προσδιορίσω καθόλου! Κοιτώντας και τις μπροστινές φωτός, μου φαίνονται ακόμα πιο μικρά! :xm:
 
Η ταινία δεν πρέπει να είχε πλάτος παραπάνω από 3.5~4 εκ., οπότε υπολόγισε αντίστοιχα το μέγεθός της σε τυλιγμένο ρολλό. Βέβαια δεν είχε και τα άπειρα "καρέ" (δεν είναι σωστός ο όρος, αλλά τέλος πάντων), υπολόγισε, για το μήκος, ότι είχε γύρω στις 20~25 εικόνες.
 
Αχά! Μάλιστα!

Άρα μιλάμε για ένα κουτάκι στο στυλ των "δαχτυλομπογιών"...

Κι άλλη μια ερώτηση: με 20-25 εικόνες, πόση ώρα περίπου ήταν το παραμύθι? :xm:

Βρε παιδιά, αν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει ένα βιντεάκι! Θα πρέπει να είναι φοβερό κομμάτι το συγκεκριμένο!
 
Υπάρχουν βιντεάκια στο youtube αλλά με πολωνέζικες ταινίες. Αφού την ταινία τη γύριζες εσύ, ο χρόνος είχε να κάνει με το πόσο γρήγορα διάβαζεις τους "υπότιτλους" και πόσο ήθελες να "κάτσεις" στο συγκεκριμένο καρέ. Δες λίγο εδώ (εκεί που θολώνει η ταινία από καρέ σε καρέ, γυρνάς εσύ με το χέρι, και σταματάς "κεντράροντας" στο επόμενο καρέ) :

 
Πολυ ενδιαφεροντα τα βιντεο που εβαλες panp. Σωστα επισημαινεις οτι περιστρεφοντας το φακο στο μπροστινο τμημα της μηχανης διορθωνεις την ευκρινεια της εικονας. Τα κουτακια των φιλμ εχουν υψος σχεδον 40χιλ. και διαμετρο σχεδον 30χιλ. Οι δικες μου ταινιες εχουν 30 καρε. Δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω με βιντεο.
 
Ευπαλίνος είπε:
Σωστα επισημαινεις οτι περιστρεφοντας το φακο στο μπροστινο τμημα της μηχανης διορθωνεις την ευκρινεια της εικονας.
Χμμμ... δεν είπα ακριβώς αυτό, αν και ισχύει και αυτό που γράφεις. Είπα ότι, βλέποντας τα βιντεάκια του youtube, στο σημείο που "θολώνει", κάποιος προχωράει το φιλμ γυρίζοντας το πλαϊνό καρουλάκι, αλλά αυτό, γινόμενο γρήγορα, δεν καταγράφεται τόσο καλά στο βίντεο (που ίσως είναι από κινητό). Και έπρεπε "με δική σου ευθύνη" προχωρώντας το φιλμ να φέρεις το επόμενο καρέ "κέντρο", και όχι κομμένο από πάνω ή από κάτω, να δείχνει λίγο από το επόμενο ή το προηγούμενο. Δηλαδή δεν υπήρχε κάποιο "στοπ-καρέ", το έκανες με το μάτι...Και φυσικά, αν σου ξέφευγε λίγο, δε γύριζε προς τα πίσω !
 
panp είπε:
Και έπρεπε "με δική σου ευθύνη" προχωρώντας το φιλμ να φέρεις το επόμενο καρέ "κέντρο", και όχι κομμένο από πάνω ή από κάτω, να δείχνει λίγο από το επόμενο ή το προηγούμενο. Δηλαδή δεν υπήρχε κάποιο "στοπ-καρέ", το έκανες με το μάτι...Και φυσικά, αν σου ξέφευγε λίγο, δε γύριζε προς τα πίσω !
Εχεις δικιο σε αυτο. Μια παρατηρηση μονο, σε μενα υπαρχει η δυνατοτητα να γυριζω και προς τα πισω το φιλμ, αν καταλαβα καλα την τελευταια παρατηρηση σου.
 
Πίσω
Μπλουζα