Κλασικά [Disney]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.874
Αντιδράσεις
3.838
Αγαπημενο περιοδικο διμηνιαιας κυκλοφοριας με πρωτο τευχος να βγηκε στην αγορα περι το 1969 απο τις εκδοσεις του Τερζοπουλου που πλεον δεν ειναι μαζι μας μετα απο παρα πολλα χρονια,ποικιλες ιστοριες απο τους δημοφιλεστερους ηρωες του Disney και πολλες επανεκδοσεις απο το εβδομαδιαιο Μικυ Μαους εξου και ο τιτλος Κλασσικα.

Χορταστικο ,πολυσελιδο απο τις αγαπημενες μου αναμνησεις στα παιδιατα μου,πολλες ιστοριες με Φαντομ Ντακ και Ντοναλντ και οχι μονο...

Aλλαξαν εξωφυλλο ,τιτλο γιναν Υπερκλασσικα αλλα τα συγκεκριμενα με το κοκκινο εξωφυλο και το μαυρο φοντο ειναι απο την αγαπημενη μου εποχη.

Καθε δυο μηνες οποτε εβγαινε στα περιπτερα το τσιμπαγα ,καποια γλυτωσαν και ποζαραν για εσας.

Κλασικα 1 Aardvark.jpg

 

Κλασικα 2 Aardvark.jpg

Κλασικα 3 Aardvark.jpg

Τα παλια τα χρονια κοιταζα εξωφυλλο και ηξερα τι ιστοριες ειχε το καθενα μεσα απο τις πολλαπλες αναγνωσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εξώφυλλο με το Ντόναλντ με τη σεζ λονγκ πάνω στη χελώνα το θυμάμαι σαν χθες. Αυτά τα τεύχη είχαν χαρτάκια στο πίσω μέρος;
 
Νope ,φιγουρες του Ντισνεϋ ειχαν,τα Μικυ Μαους μια εποχη παλια ειχαν βαλει τα χαρτακια. :)
 
Απιστευτο οτι δεν υπηρχε θεμα για τα Κλασσικα...
 
Ότι είπε ο μυρμηγκοφάγος πιο πάνω... Χορταστικό και λατρεμένο...

Wally είπε:
Απιστευτο οτι δεν υπηρχε θεμα για τα Κλασσικα...
Το αυτό!
 
είδα μερικά γνώριμα εξώφυλλα στην παραπάνω εικόνα...με έπιασε μια νοσταλγία για τα παιδικά χρόνια που τα διαβάζαμε γύρω από την σόμπα τις κρύες νύχτες του χειμώνα!
 
Να και τα δικά μου...

Κλασικα DINO.jpg

Τα περισσότερα (αυτά με το κίτρινο logo και το κόκκινο πλαίσιο), αγορασμένα από τότε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spyros_s είπε:
είδα μερικά γνώριμα εξώφυλλα στην παραπάνω εικόνα...με έπιασε μια νοσταλγία για τα παιδικά χρόνια που τα διαβάζαμε γύρω από την σόμπα τις κρύες νύχτες του χειμώνα!
Τι να σχολιασω? Τα κλασσικα ή τη σομπα?

Εχω και γω μερικες φωτο...θα τις ανεβασω...
 
Μακράν η πιο αγαπημένη σειρά Disney!!! Θέλω έξι τεύχη για να την ολοκληρώσω! Ευελπιστώ φέτος να γίνει το θαύμα!!!
 
Οριστε και η δικη μου ταπεινη συλλογη απο Κλασικα... :)

Κλασικα 1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Τι να σχολιασω? Τα κλασσικα ή τη σομπα?Εχω και γω μερικες φωτο...θα τις ανεβασω...
μάλλον αναβίωσες και δικές σου αντίστοιχες στιγμές με την σόμπα. Το καλοριφέρ στην πατρική μονοκατοικία ήρθε στα τέλη των 80'ς οπότε τα παιδικά χρόνια οι αναμνήσεις είναι με αυτή! Διάβαζα κόμικς και πίξελ γύρω από την σόμπα σε μόνιμη βάση!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pardalotzatziki είπε:
Θεμα "Σομπες" εχουμε;;;;; :D
Δεν ξέρω αλλά δεν φτιάχνουμε ένα καλού κακού. Έχω κι εγώ εμπειρίες με τη σόμπα μας που μας κράτησε ζεστούς επί χρόνια.

kingtiger077 είπε:
Μακράν η πιο αγαπημένη σειρά Disney!!! Θέλω έξι τεύχη για να την ολοκληρώσω! Ευελπιστώ φέτος να γίνει το θαύμα!!!
Εννοείς όλα τα τεύχη από όταν ξεκίνησε μέχρι που σταμάτησε να κυκλοφορεί; :eek:Πόσα είναι; Ευχόμαστε να γίνει το θαύμα.

stayros είπε:
Οριστε και η δικη μου ταπεινη συλλογη απο Κλασικα... :)
Σταύρο το πρώτο τεύχος με το Μίκυ και την πετσέτα το θυμάμαι κι εγώ. BTW ωραία συλλογή.
 
kingtiger077 είπε:
Μακράν η πιο αγαπημένη σειρά Disney!!! Θέλω έξι τεύχη για να την ολοκληρώσω! Ευελπιστώ φέτος να γίνει το θαύμα!!!

johnny19818 είπε:
Εννοείς όλα τα τεύχη από όταν ξεκίνησε μέχρι που σταμάτησε να κυκλοφορεί; :eek:Πόσα είναι; Ευχόμαστε να γίνει το θαύμα.
Johnny τα κλασικά έφτασαν τα 240 τεύχη. Εμένα μου λείπουν έξι από αυτά και είναι και τα έξι μέσα στα πρώτα 12. Εξαιρετικά δύσκολη σειρά για να τη συμπληρώσεις! Τα υπόλοιπα τα έχω όλα! Ευχαριστώ για την ευχή φίλε μου!!
 
kingtiger077 είπε:
Johnny τα κλασικά έφτασαν τα 240 τεύχη. Εμένα μου λείπουν έξι από αυτά και είναι και τα έξι μέσα στα πρώτα 12. Εξαιρετικά δύσκολη σειρά για να τη συμπληρώσεις! Τα υπόλοιπα τα έχω όλα! Ευχαριστώ για την ευχή φίλε μου!!
Θες να μας πεις τα νούμερα που σου λείπουν μήπως και τα βρούμε κάπου εμείς; Εδώ στη Θεσσαλονίκη είναι ένα περίπτερο που πουλάει παλιά κόμιξ και άλλα παλιά γενικώς...
 
Mπαα αυτα της πρωτης 12αδας δυσκολα να ειναι σε περιπτερο,σε κανα χρηματοκιβωτιο η θυριδα τραπεζης εστω σε κλειδωμενο συρταρι κατω απο την ταμειακη θα βρισκονται.


Ωραια πραματα βλεπω στις φωτογραφιες,μπραβο μας..
 
johnny19818 είπε:
Σταύρο το πρώτο τεύχος με το Μίκυ και την πετσέτα το θυμάμαι κι εγώ. BTW ωραία συλλογή.


Σε ευχαριστω Γιαννη, να 'σαι καλα! :thanx2:

Κι εδω μια update φωτο της συλλογης μου με Κλασικα. :)

(Η τελευταια σειρα ειναι απο προσφατα τευχη που αποκτηθηκαν μεχρι και τον Αυγουστο του 2013.)

Τελευταιο τευχος που πηρα ηταν το #239...

Κλασικα.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σταύρο από την τελευταία σειρά προμηθεύτηκα κι εγώ μερικά :) . Που θα πάει, δεν θα πάω στο πατρικό. Έχει γεμίσει η μάνα μου πατάρια και ντουλάπες με τα κόμιξ μου. Ευτυχώς που δεν είναι του "πέτα", αλλά της μήνησα κι εγώ ότι έτσι και κάνει πως τα πετάει θα γίνουμε από 2 χωριά :armed:
 
johnny19818 είπε:
Θες να μας πεις τα νούμερα που σου λείπουν μήπως και τα βρούμε κάπου εμείς; Εδώ στη Θεσσαλονίκη είναι ένα περίπτερο που πουλάει παλιά κόμιξ και άλλα παλιά γενικώς...
Καλά θα ήταν! Αυτό είναι και το όνειρο κάθε συλλέκτη άλλωστε...δυστυχώς όμως, όπως λέει και ο Aardvark τα πρώτα τεύχη από τη σειρά αυτή δεν βρίσκονται στα περίπτερα, και είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεθούν, άσε που τα πουλάνε για χρυσό! Το πιο σπάνιο τεύχος θεωρείται το #25!
 
Πίσω
Μπλουζα