Κλείνει απόψε η ΕΡΤ!

tonytony

retron00b (sick admin's joke!)
Joined
14 Σεπ 2008
Μηνύματα
28.363
Αντιδράσεις
49.421
Από τη μια ναι έχουμε κρίση και το "χαράτσι" για την ΕΡΤ που πληρώνουμε (χωρίς να υπάρχει και αξιόλογο πρόγραμμα) είναι αρκετό.


Από την άλλη με στεναχωρεί πολύ το γεγονός του κλεισίματος της ΕΡΤ. Μιλάμε για σειρές που υπάρχουν στο ψηφιακό της αρχείο και που περιμένουμε και ελπίζουμε κάποια στιγμή να τις παίξει...



Η ΕΡΤ είναι η μοναδική που παίζει ελληνικό κινηματογράφο λίγο πιο "ιδιαίτερο" και όχι μόνο τον εμπορικό (η ΕΤ3 συγκεκριμένα).



Μιλάμε για τη Ραδιοτηλεόραση που περιμένουμε και ελπίζουμε μήπως μας διαθέσει κάτι καινούργιο , αν κλείσει όμως η ΕΡΤ δεν νομίζω να υφίσταται να υπάρχει. Τι θα γίνουν όλα αυτά; Τι θα απογίνει το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ;;;



:( :( :(

Πηγή


http://www.ert.gr/eidiseis/greece/politiki/story/167222/i-kyvernisi-kleinei-apopse-tin-ert#.Ubc_KdiBlZg


 
Είναι πραγματικά λάθος να γίνει κάτι τέτοιο, υπάρχουν τόσα καρκινώματα στο κράτος, γιατί να χτυπηθεί η ΕΡΤ και μάλιστα τόσο απόλυτα και σκληρά; Λυπάμαι πραγματικά και απεύχομαι το να συμβεί, αν και όλα δείχνουν πως ήδη συνέβη...
 
Δεν κλείνει οριστικά, κλείνει για να ανοίξει και πάλι. Το αρχείο δεν θα χαθεί.

Η ΕΡΤ είχε ποιοτικό πρόγραμμα ως επί το πλείστον.

Μόνο εκεί μπορούσες να δεις ταινίες του Μπέργκμαν, του Χάνεκε κτλ.

Μπορούσες να δεις αθλητικά γεγονότα χωρίς να πληρώνεις συνδρομή στην Nova.

Μπορούσες να δεις κάποια ωραία ντοκιμαντέρ ελληνικής παραγωγής κτλ.
 
το αρχειο δυστυχως θα πεταχτει η στην καλυτερη θα πωληθει και θα πεσουν ολοι πανω για να το αρπαξουν και επισης τα λιγοστα αθληματα που βλεπαμε ελευθερα θα πανε τωρα στην nova που τριβει τα χερια της και εμεις θα ειμαστε η μονη χωρα χωρις δημοσια τηλεοραση αλλη μια ελληνικη πρωτια....
 
Κλείνει για να ανοίξει πάλι;;; Δεν το κατάλαβα αυτό... :xm:

Πραγματικά θανο θα είμαστε η μόνη χώρα χωρίς κρατική τηλεόραση!!! :eek: Και αν το αρχείο πεταχτεί όπως λες είναι για να κλαίμε από τώρα... :(
 
Ρε παιδια τι βομβα μεγατονων ειναι αυτη??Δεν θα επρεπε να γινοταν σταδιακα κατι τετοιο?Ειναι δυνατον να κλεισουν ολα τα καναλια της κρατικης τηλεορασης?Και εγω διαφωνω για πολλα πραγματα σχετικα με την ΕΡΤ,αλλα ειναι δυνατον να κατεβασουν διακοπτες αποτομα σε ολα??
 
Μιλάμε για 2.600 ανθρώπους που έτρωγαν ψωμί από την ΕΡΤ και μιλάμε για την ιστορία της Ελληνικής Τηλεόρασης! Η ΕΡΤ δεν ανήκει σε καμία Κυβέρνηση, ανήκει στον Ελληνικό λαό και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να την κλείνουν με αυτόν τον τρόπο. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να επιτραπεί κάτι τέτοιο...Αισθάνομαι απέραντη θλίψη και αηδία για την συνεχή κατρακύλα...
 
Δεν ξέρω πως να αντιδράσω με αυτό το γεγονός.

Με τον λογαριασμό της ΔΕΗ τι θα γίνει? Θα γλιτώσουμε λίγο από το αίμα που μας πίνουν τόσα χρόνια τουλάχιστον?
 
Μεγαλο κριμα για την Ερτ. Εγω ακουω καθημερινα κυριως ραδιοφωνο και Ερα σπορ επι 10+ χρονια. Επισης τοσος κοσμος θα μεινει χωρις δουλεια, θα επρεπε να ντρεπονται! Ελπιζω να το παρουν πισω!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit] εκτός θέματος. Και λίγο πιο κόσμια. Κάποιοι χάνουν τη δουλειά τους! [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα παρει πολιτικη χροια το θεμα και το βλεπω για λουκετο, απο την μια εχουμε ανθρωπους που διαχειριζονται τα χρηματα μας και απο την αλλη ανθρωπους που χανουν την δουλεια τους,ας περιοριστουμε σε light κριτικη και το τελος εποχης που σημαινει αυτο.


Υποψην δεν κλεινει εντελως,κλεινει για να ξανανοιξει με καλυτερες προοπτικες για τους περισσοτερους απο εμας.
 
@metal:

Συμφωνώ, αλλά με την ανοχή αυτών που τώρα την κλείνουν, λειτουργούσε αυτό το σύστημα επί δεκαετίες!

Δε φταίνε οι εργαζόμενοι, αλλά αυτοί που τους έβαλαν εκει και τώρα τους βγάζουν με το έτσι θέλω...
 
To θεμα ειναι σοβαρο αλλα θα εξελιχθει σε καθαρα πολιτικο - και το retromaniax δεν εχει αυτη τη θεματολογικη γραμμη.

Κλειδωνει και θα διαγραφει λιγο αργοτερα.
 
Έκλεισε η ΕΡΤ...

Μαύρο πριν από λίγα λεπτά από τους πομπούς της κρατικής τηελόρασης...Ντροπή...
 
Αισχος, ντροπή! Εγινε δε με τον χειρότερο τρόπο. Ποτέ δεν περίμενα οτι θα ζούσα τέτοια χούντα...
 
Να το πω τώρα το κλισέ; Ας το πω αφού και τα κλισέ για κάποιον λόγο υπάρχουν.

Τα λόγια είναι φτωχά για να περιγράψω τη σημερινή μου έκπληξη, δυσπιστία, σοκ, αγανάκτηση (με αυτή τη σειρά εμφανίσεως).
 
Εθνική ντροπή και έγκλημα κατά της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.
 
Πίσω
Μπλουζα