Κλεμμένα σενάρια

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.034
Πολλές σκηνές ή σεναριακές ιδέες που εντυπωσίασαν

ως τμήματα εμπορικών ταινιών, ήταν στην πραγματικότητα

ΚΛΕΜΜΕΝΕΣ από άλλες, ψιλο-άγνωστες ταινίες.

1) O φόνος-σουβλάκι με το ακόντιο στο FRIDAY THE 13TH #2,

ήταν ΚΑΡΜΠΟΝ αντιγραφή από το BAY OF BLOOD του Μάριο Μπάβα.

2) Το σενάριο του PET SEMATARY (S.King) ήταν ψιλο-χοντρο-κλεμμένο

από την ταινία ZEDER - VOICES FROM THE BEYOND του Puppi Avati.
 
Πειρατές της καραϊβικής 2

Monkey Island 2

στο τέλος της ταινίας πάνε στη μάγισσα

το σκηνικό είναι ίδιο με την αντίστοιχη μάγισσα στο monkey island 2 στην αρχή του παιχνιδιού.... νεκροκεφαλές το δέντρο όλα...
 
Όντως xalia, θυμάμαι που το σχολίαζα βλέποντας την ταινία. Clopyright ολέ!
 
Για να το ξεθάψω λοιπόν και αυτό το θέμα! :cool: Η ταινία που θεωρούσα εντελώς κλέψιμο, ήταν το Cobra (1986) με τον Σταλόνε. Kαθαρή αντιγραφή, των ταινιών του Βρώμικου Χάρυ. Μέχρι και οι ηθοποιοί στους δεύτερους ρόλους ήταν οι ίδιοι ( Santoni και Robinson)8). Χώρια κάτι σκηνές στο σούπερ μάρκετ και οι κόντρες με τους ανώτερους, για τις μεθόδους που χρησιμοποιούσε...
 
Ξέρω ότι δεν είναι σωστό να απαντάει κανείς σε κάτι που γράφτηκε το 2006, αλλά δεδομένου ότι δύο αγαπημένα μου δημιουργήματα αναφέρονται εδώ, και μιας και τα παιδιά είναι ακόμα παρόντα θα εκφράσω τις αντιρρήσεις μου... Οι ζώνες Κ του Puppi Avati νομίζω ότι έχουν πολύ μακρινή σχέση με το νεκροταφείο ζώων που εμπνεύστηκε ο King. Επίσης η σκηνή στο Πειρατές της Καραϊβικής είναι περισσότερο απόδοση τιμής στο μεγάλο Monkey Island 2 και λιγότερο πλαγιαρισμός. Γενικά ισχύει αυτό που λέμε ότι στην τέχνη δεν υπάρχει παρθενογένεση και συχνά μια ιδέα ή ένα βιβλίο κάτι θα σου θυμίσουν.
 
Εγω πιστευω οτι καποιες ομοιοτητες μεταξυ Πειρατων και Monkey ειναι συμπτωση, ουτε αντιγραφη, ουτε "φορος τιμης".

Οταν ειχαν βγει οι πρωτοι Πειρατες, θυμαμαι παρατραβηγμενα σχολια και "ομοιοτητες" που διαβαζα σε φορουμ για να βρουν την κληρονομια του Monkey που περασε στην ταινια. Μια απο αυτες ελεγε οτι το "υφος" του Orlando Bloom εμοιαζε με το sprite του Guybrush.
 
ο σκηνοθετης γιαννης κοκκολης ειχε πει οτι το τρουμαν σωου ειναι κλεμμενο απο μια δικη του το πειραματοζωο που ειχε γυριστει το 1975.
 
To Dead End (Στροφή προς την Κόλαση 2003) μοιάζει σεναριακά πολυ με το Broken Mirror (Μακελειό στο υπογειο της Φρίκης 1988 ).

Ειχα δει αρχικά το Dead End και λεω Wow! Πρωτότυπο...Και μετά ειδα το Broken Mirror >.>
 
Τώρα θα σας τρελλάνω, αλλά πιστεύω πως τη σεναριακή ιδέα για το Dead Ringers (Οι Διχασμένοι), ο Κρόνενμπεργκ την έκλεψε από την δική μας "Ερωτική Συμφωνία" με Καρέζη-Καζάκο! (Σενάριο της Καρέζη). Φυσικά το προσάρμοσε στα δικά του δεδομένα, αλλά ακόμα και η πορεία της πλοκής ακολουθεί το ίδιο μοτίβο!
 
Η "Ερωτική Συμφωνία" είναι ξεκάθαρη κλοπή-αντιγραφή της Αμερικανικής ταινίας του 1946: "A Stolen Life".
 
Πίσω
Μπλουζα