Κοίτα & Μάθε

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.578
Αντιδράσεις
1.703
Παλιο περιοδικο ποικιλης υλης για παιδια με διαφορα ενημερωτικα, επιμορφωτικα και "επιστημονικα" θεματα. Δεν ειχα ιδεα γι' αυτο, αλλα ενας γνωστος μου μου ειχε δανεισει ενα τευχος που μιλουσε για την Ατλαντιδα

(νηοτικη σημειωση: με το γνωστο αυτο χαθηκαμε και δυστυχως ακομα κραταω το τευχος. Τωρα που ηρθε παλι στην επφανεια, να τον ψαξω στο φειςμπουκ.)

Περιεχει διαφορα αρθρα, περιεργα, trivia, λιγες σελιδες κομικς σε συνεχειες κλπ. Καποια αρθρα εχουν εντυπωσιακες εικονογραφησεις.

Πληροφοριες εκδοσης, πηγες, ημερομηνιες κλπ δεν υπαρχουν, παρα μονο οτι εκδιδεται απο τον Τασο Ψαροπουλο και το τευχος εκανε 50 δρχ.
 
Οριστε και φωτο απο το τευχος που εχω

Το ενα κομικ ειναι "Ιστορια Δυο Πολεων" του Ντικενς και το αλλο "Η Αυτοκρατορια Τριγκαν" (διαστημικο)

IMG_20190112_152309.jpg

IMG_20190112_152418.jpg

IMG_20190112_152501.jpg

IMG_20190112_152528.jpg

IMG_20190112_152601.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κι εγώ είχα ένα Rakkesh στους Βώρους (στο εξοχικό μας στο χωριό) που έλεγε για μεγαλεπήβολα σχέδια που ποτέ δεν γίνανε: το τούνελ στη Μάγχη, το μετρό της Αθήνας και δεν θυμάμαι ποιο τρίτο. επίσης είχε ένα άρθρο για το Κονκόρντ. Τη συνέχεια την ξέρουμε:το τούνελ και το μετρό έγιναν, ενώ το Κονκόρντ αποσύρθηκε. Δυστυχώς σε κάποια εκκαθάριση...πετάχτηκε.
 
Δηλαδη μονο ενα τευχος ειχες; Ποια εποχη το πηρες;

οταν μου το "δανεισε" ο γνωστος μου ηταν ηδη παλιο, ειπε οτι το ειχε απο μικρος

Οπως φαινεται το περιοδικο ηταν μεταφραση/αναδημοσιευση του αγγλικου περιοδικου Look and Learn. Εκει δημοσιευοταν και η "Αυτορατορια Τριγκαν"
 
Η νεκρική μάσκα των μυκηνών πού κολλούσε στον χρυσούν αιώνα? (εκτός από το ότι ήταν χρυσή)
 
Πίσω
Μπλουζα