Κορεάτικα 3DO games

Maddog

Immense Cult RetroFigure
Joined
10 Νοέ 2006
Μηνύματα
4.887
Αντιδράσεις
125
Υποθέτω ότι το θέμα είναι τόσο εξειδικευμένο που θα το εκτιμήσουν μόνο σκληροπυρηνικοί συλλέκτες (και ειδικά ο pitsunami πιστεύω θα βρεθεί στα πρόθυρα λιποθυμίας...του αφιερώνω το post), αλλά αξίζει τον κόπο μια γρήγορη ματιά και σε αυτό το άγνωστο κομμάτι της ιστορίας του 3DO, για το οποίο είναι πραγματικά ελάχιστες οι πληροφορίες που υπάρχουν στο Internet.

Στην Κορέα λοιπόν το 3DO κυκλοφόρησε αρκετά εκτεταμένα (κυρίως από LG/Goldstar) και μάλιστα υπήρξαν και ορισμένα exclusive -και εξωφρενικά σπάνια- releases. Με την ευγενική άδεια του φίλου ackmed από το TOSEC λοιπόν, δείτε σπάνιες φωτογραφίες από Κορεάτικα games αλλά και hardware!

Τις μάζεψε από διάφορα Κορεάτικα sites μετά από πολυετή προσπάθεια και δεν θα βρείτε μάλλον πουθενά κάτι αντίστοιχο. Δυστυχώς η φύση της χώρας, τα γλωσσικά εμπόδια και η έλλειψη κάτι αντιστοίχου με το Yahoo! Japan εμπόδισαν την ροή πληροφοριών και των ίδιων των αντικειμένων προς την Δύση. Αισθανθείτε λοιπόν σαν εξερευνητές ενός άγνωστου και εξωτικού κόσμου που δεν άγγιξε ακόμα η παγκοσμιοποίηση: :)

http://www.gotwalls.com/korean_3do/

Μερικά από τα πιό ενδιαφέροντα για να δείτε:

Το exclusive και σπανιότατο The Eye of Typhoon που έχει αποκτήσει cult status στους κύκλους των συλλεκτών 3DO (και παραμένει undumped επίσης)

Τα Battle Blues και Armageddon που εγώ τουλάχιστον δεν είχα καν ακούσει ποτέ την ύπαρξη τους. Φυσικά ούτε λόγος για επιπλέον πληροφορίες...

To παράξενο hardware combo 3DO/VCD player DMB-800.

Screenshot από LG 3DO BIOS.

3 σπανιότατα δισκάκια της Toyota (αυτά είναι Ιαπωνικά και όχι Κορεάτικα, αλλά είναι από τα πιό εξωτικά και πανάκριβα Ιαπωνικής προέλευσης 3DO software)

Have fun. :)
 
pitsunamiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!

Της Κορέας θα γίνει!

Thanks doc!!!!
 
Αυτές τις φώτο τις έχω δεί εδώ και αρκετό καιρό και είναι μαζί με το Μ2 τα μόνα που μου λείπουν απο την συλογή μου...και λογικά δεν πρόκειται να τα αποκτήσω και ποτέ! :(

Έχω φάει τον κόσμο να τα βρώ και εκτός απο αυτές τις φώτο δεν υπάρχει τίποτα πουθενά!Ακόμα και κορεάτη έστειλα να τα βρεί ,αλλά μάταια...

Δεν νομίζω πως έχει κάτι ο acmed απο αυτα έ...?

Btw Thanks για την αφιέρωση Doc.... :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα