Κουίζ: Τα Λιονταράκια (του κυρ' Ηλία)

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
275
Ναι, ναι, το ... ομολογούμε : Εμείς "των 80ς οι εκδρομείς" με "Λιονταράκια" του κυρ Ηλία μεγαλώσαμε !!! Το εν λόγω σήριαλ είχε, αναμφίβολα, την πρώτη θέση στις προτιμήσεις μας, αλλά και στις συζητήσεις μας στα σχολικά διαλείμματα, στις συναντήσεις μας εκτός σχολείου κλπ !!! Θες επειδή οι πρωταγωνιστές του ήταν, κάααπως κοντά, στην ηλικία μας [ημών των τόοοτε μαθητών] ... θες επειδή ήταν, ίσως, το πιο "νεανικό" σήριαλ που παιζότανε εκείνη την εποχή ... θες επειδή οι πρωταγωνιστές του [νέοι άνθρωποι] εκφράζονταν και συμπεριφέρονταν όπως εμείς οι τόοοτε νέοι .... θες επειδή κάθε επεισόδιο εκτυλισσόταν σε κλίμα "χαράς", "αισιοδοξίας" και "αγάπης για τη ζωή"... Ποιος ξέρει .... Επειδή, λοιπόν, είδα ένα πρόσφατο πολύ ωραίο τόπικ από τον συμφορουμίτη μας ChristosM, γεμάτο .... "πολύ νόστιμες" πληροφορίες για τη σειρά, μού ήρθε η ... φλασιά να αναρτήσω αυτό το κουίζ !!! Για να "εισπράξω" τη χαρά ότι τα - γλυκύτατα στην αφέλεια, στην εντιμότητά τους και στις άδολες προθέσεις τους - "Λιονταράκια" ... όοολο και κάτι μάς άφησαν εμάς που περάσαμε παιδικά & εφηβικά χρόνια εκεί στα 80ς :flower: :flower: :flower: ....

1/ Στο εν λόγω σήριαλ, λοιπόν, πρωταγωνιστούσαν δύο οικογένειες - διαφορετικής "φιλοσοφίας" η καθεμιά - οι οποίες .... το έφερε η τύχη να γειτονέψουν !!! Από ποια μέλη απαρτιζόταν η κάθε οικογένεια ???

2/ Ποια η .... "φιλοσοφία / στάση ζωής" κλπ της καθεμιάς οικογένειας [αυτό, φυσικά, αφορά τους γονείς των νέων ανθρώπων] ???

3/ Η Βάσια Παναγοπούλου σε τι ηλικία, υποτίθεται, είναι στο σήριαλ ???

4/ Ως γνωστόν, μεταξύ της Βάσιας Παναγοπούλου και του Πάνου Μιχαλόπουλου είχε αναπτυχθεί, στο σήριαλ, ένας μεγάλος έρωτας !!! Σε αυτόν, όμως, αντιδρούσαν οι οικογένειες των παιδιών και, πρώτη απ' όλες, η μητέρα του Πάνου Μιχαλόπουλου [εξαιρετική η Κούλα Αγαγιώτου] !!! Για να τον απομακρύνει από τη Β.Π. τον προξένευε με μια άλλη κοπέλα !!! Θυμάστε με ποια ???

5/ Η μητέρα του Πάνου Μιχαλόπουλου [Κούλα Αγαγιώτου, ατέλειωτο respeeeeect] πώς αποκαλούσε τη Βάσια Παναγοπούλου ??? {πρόκειται για μια λέξη που δεν πολυ-χρησιμοποιείται ... θα μπορούσε να "τοποθετηθεί" άνετα στο τόπικ "retro λέξεις και φράσεις που δεν χρρησιμοποιούμε"} .....

6/ α) Ο Πάνος Μιχαλόπουλος τι δουλειά έκανε ??? β) Ποιος ηθοποιός υποδυόταν τον βοηθό του ???

7/ Ο Νίκος Ζιάγκος ["Διονύσης"] τι δουλειά έκανε ???

8/ Η Ηρώ [Γιολάντα Μπαλαούρα], η φίλη της Βάσιας Παναγοπούλου, με ποιον ήταν κρυφά ερωτευμένη ??? [αλλά αυτός ... μάλλον δεν τής έδινε σημασία και την έκανε να στεναχωριέται] !!!

9/ Κάποια στιγμή, η Ηρώ [Γιολάντα Μπαλαούρα] πήρε το ... ρεπό της από το σήριαλ και έλειψε από 2-3 επεισόδια !!! Κατά τη διάρκεια του ρεπό της, πήγε, υποτίθεται, κάποια εκδρομή στο εξωτερικό με μια θεία της !!! Θυμάστε σε ποια χώρα πήγε,υποτίθεται, ταξιδάκι ???

10/ Σε κάποια φάση, ο μικρός Αλέξανδρος μπήκε κρυφά στο στούντιο, έβαλε μπρος τα μηχανήματα και ... τραγούδησε !!! α) Με ποιους μπήκε στο στούντιο και τραγούδησε ??? β) το τραγούδι (σαν παιδικό τραγουδάκι) που είπανε τι θέμα είχε ???
 
Καλύτερα εγώ να μην συμμετάσχω, σωστά? ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ChristosM είπε:
Καλύτερα εγώ να μην συμμετάσχω, σωστά? ;)
Ω, αυτό ... όπως το νιώθεις εσύ αγαπητέ συμφορουμίτη ;) ;) ....

Στο μεταξύ .... μού ήρθε και μια άλλη ... "φλασιά" : Να βάλω και ... "ερώτηση για δημοψήφισμα" : Ποια από τις δύο νέες & δροσερές πρωταγωνίστριες σάς άρεσε περισσότερο [σαν γυναίκα, σαν ηθοποιός, σαν ... ο,τιδήποτε] : Η Βάσια Παναγοπούλου ή η Γιολάντα Μπαλαούρα ??? [αλλιώς ... η μελαχρινούλα ή ή ξανθούλα] ???

[αν και ξέρω ποια θα επικρατήσει και, μάλλον, με συντριπτική διαφορά ...] ....
 
Ωραίο θέμα για κουίζ Rinus

απ ότι θυμάμαι......

5 Νιάνιαρο και Κατσιβέλικο (αυτά τα 2 θυμάμαι)

6α. Ηλεκτρονικός β. Κώστας Ευριπιώτης

7. Σκηνοθέτης στο θέατρο (κάτι τέτοιο)

Rinus Cesar είπε:
Ω, αυτό ... όπως το νιώθεις εσύ αγαπητέ συμφορουμίτη ;) ;) ....
Στο μεταξύ .... μού ήρθε και μια άλλη ... "φλασιά" : Να βάλω και ... "ερώτηση για δημοψήφισμα" : Ποια από τις δύο νέες & δροσερές πρωταγωνίστριες σάς άρεσε περισσότερο [σαν γυναίκα, σαν ηθοποιός, σαν ... ο,τιδήποτε] : Η Βάσια Παναγοπούλου ή η Γιολάντα Μπαλαούρα ??? [αλλιώς ... η μελαχρινούλα ή ή ξανθούλα] ???

[αν και ξέρω ποια θα επικρατήσει και, μάλλον, με συντριπτική διαφορά ...] ....


Γιολάντα Μπαλαούρα

Δαγκωτό κιόλας!!!
 
Χε χε ... έκανες ωραίο σεφτέ Tsalk !!! Οι απαντήσεις είναι, φυσικά, σωστές !!!

5 Νιάνιαρο και Κατσιβέλικο (αυτά τα 2 θυμάμαι)

 

 

 

 


Σίγουρα, η .... "εν δυνάμει" πεθερά την έλεγε και έτσι την καημένη την ... "εν δυνάμει" νύφη της !!! Όμως, υπήρχε μια άλλη λέξη, που χρησιμοποιούσε πολύ συχνότερα για να τη "στολίσει" !!! Οπότε ... αφήνω λίγο την ερώτηση μήπως και θυμηθεί κάποιος την εν λόγω λέξη !!! Βοηθητικό στοιχείο : και αυτή η λέξη ήταν ... ουδέτερο, όπως και οι άλλες 2 λέξεις που θυμήθηκε ο tsalk [πάντως, για λέμε την αλήθεια, όσο και να ... "χτυπιόταν" η κα Αγαγιώτου δεν ήταν πειστική ως "κακιά πεθερά" !!! Ακόμη και όταν στόλιζε τη ... μέλλουσα νύφη της με όλα αυτά τα "ουδέτερα", πάλι μάς φαινόταν σαν μία αξιαγάπητη & γλυκύτατη κυρία !!! ] !!!

tsalk είπε:
Γιολάντα Μπαλαούρα

Δαγκωτό κιόλας!!!
Ωωωχ ... μωρ' μπράβο ... εσείς με εκπλήσσετε :eek: o_O:flower:
 
Βλέπω ότι το παρόν κουίζ δεν είχε ... την αναμενόμενη προσέλευση !!! Κι αυτό μού κάνει εντύπωση, μιας και τα "Λιονταράκια" ήταν από τις πλέον αγαπημένες σειρές εκείνα τα χρόνια !!! Έτσι, θα δώσω τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που απέμειναν :flower: :flower: !!! Άλλωστε, κατά την ταπεινή μου άποψη, ο βασικός σκοπός των κουίζ δεν είναι, τόσο, το να απανιούνται οι ερωτήσεις, όσο το να ξυπνούν όμορφες αναμνήσεις, να γίνεται ψιλο-κουβεντούλα για το θέμα του κουίζ κλπ κλπ ....

Rinus Cesar είπε:
1/ Στο εν λόγω σήριαλ, λοιπόν, πρωταγωνιστούσαν δύο οικογένειες - διαφορετικής "φιλοσοφίας" η καθεμιά - οι οποίες .... το έφερε η τύχη να γειτονέψουν !!! Από ποια μέλη απαρτιζόταν η κάθε οικογένεια ???

2/ Ποια η .... "φιλοσοφία / στάση ζωής" κλπ της καθεμιάς οικογένειας [αυτό, φυσικά, αφορά τους γονείς των νέων ανθρώπων] ???

3/ Η Βάσια Παναγοπούλου σε τι ηλικία, υποτίθεται, είναι στο σήριαλ ???

4/ Ως γνωστόν, μεταξύ της Βάσιας Παναγοπούλου και του Πάνου Μιχαλόπουλου είχε αναπτυχθεί, στο σήριαλ, ένας μεγάλος έρωτας !!! Σε αυτόν, όμως, αντιδρούσαν οι οικογένειες των παιδιών και, πρώτη απ' όλες, η μητέρα του Πάνου Μιχαλόπουλου [εξαιρετική η Κούλα Αγαγιώτου] !!! Για να τον απομακρύνει από τη Β.Π. τον προξένευε με μια άλλη κοπέλα !!! Θυμάστε με ποια ???

5/ Η μητέρα του Πάνου Μιχαλόπουλου [Κούλα Αγαγιώτου, ατέλειωτο respeeeeect] πώς αποκαλούσε τη Βάσια Παναγοπούλου ??? {πρόκειται για μια λέξη που δεν πολυ-χρησιμοποιείται ... θα μπορούσε να "τοποθετηθεί" άνετα στο τόπικ "retro λέξεις και φράσεις που δεν χρρησιμοποιούμε"} .....

8/ Η Ηρώ [Γιολάντα Μπαλαούρα], η φίλη της Βάσιας Παναγοπούλου, με ποιον ήταν κρυφά ερωτευμένη ??? [αλλά αυτός ... μάλλον δεν τής έδινε σημασία και την έκανε να στεναχωριέται] !!!

9/ Κάποια στιγμή, η Ηρώ [Γιολάντα Μπαλαούρα] πήρε το ... ρεπό της από το σήριαλ και έλειψε από 2-3 επεισόδια !!! Κατά τη διάρκεια του ρεπό της, πήγε, υποτίθεται, κάποια εκδρομή στο εξωτερικό με μια θεία της !!! Θυμάστε σε ποια χώρα πήγε,υποτίθεται, ταξιδάκι ???

10/ Σε κάποια φάση, ο μικρός Αλέξανδρος μπήκε κρυφά στο στούντιο, έβαλε μπρος τα μηχανήματα και ... τραγούδησε !!! α) Με ποιους μπήκε στο στούντιο και τραγούδησε ??? β) το τραγούδι (σαν παιδικό τραγουδάκι) που είπανε τι θέμα είχε ???
1 και 2 : Οι δύο οικογένειες που πρωταγωνιστούσαν στη σειρά ήταν οι "Πετριδαίοι" και οι "Αργυροπουλαίοι" !!! Η οικογένεια Πετρίδη απαρτιζόταν από τον κυρ Ηλία [Ιάκωβος Ψαράς], τη σύζυγό του [Κατερίνα Γιουλάκη] και τα παιδιά τους, τη Βάσια Παναγοπούλου [Μαρία] και τον Παύλο Ευαγγελόπουλο !!! Η οικογένεια Αργυροπούλου απαρτιζόταν από τους Νίκο Κούρο [Τέλης] και Άννα Μπράτσου και τα παιδιά τους Ηρώ [Γιολάντα Μπαλαούρα] και τον μικρό Αλέξανδρο [ένας φοβερός Λαέρτης Μαλκότσης] !!! Η φιλοσοφία της οικογένειας Πετρίδη, ή, καλύτερα, του κυρ Ηλία : συντηρητικός όσο ... δεν πάει άλλο, μονόχνωτος, να μην αφήνει τα παιδιά του να ξενυχτάνε, όποτε λίιιγο αργούσε η Μαρία έπαιρνε σβάρνα τις ντισκοτέκ και έψαχνε να τη βρει για να τη μαζέψει σπίτι κλπ κλπ !!! Η φιλοσοφία της οικογένειας Αργυροπούλου : άνθρωποι χαρούμενοι, αισιόδοξοι, προοδευτικοί που ... άφηναν πού και πού την κόρη τους να ξενυχτάει [ο Αλέξανδρος ήταν ακόμη πολύ μικρός για ξενύχτια] ...

3/ Στο σήριαλ υποτίθεται ότι η Βάσια Παναγοπούλου είναι ακόμη μαθήτρια Λυκείου, κάπου 17 - 18 ετών !!! Γι' αυτό πολλές φορές τη βλέπαμε να επιστρέφει σπίτι με τη σχολική τσάντα !!! Κι επειδή "μικροέδειχνε", ο ρόλος της ταίριαζε απόλυτα !!!

4/ Η μητέρα του Πάνου Μιχαλόπουλου τον προξένευε με μια ξανθιά, εντυπωσιακή, κοκέτα που ... είχε και τα λεφτουδάκια της, η οποία ονομαζόταν Λία [την ηθοποιό που την υποδυόταν δεν τη θυμάμαι σε άλλο σήριαλ] !!!

5/ Εκτός από τα παραπάνω "ουδέτερα", που θυμήθηκε ο συμφορουμίτης, η μητέρα του Πάνου Μιχαλόπουλου αποκαλούσε τη Μαρία πολύ συχνά "σαφρακιασμένο" !!! Θυμάμαι, μάλιστα, ότι η μητέρα μου, που έχει καταγωγή από Κυκλάδες, όποτε τύχαινε και βλέπαμε μαζί το σήριαλ και άκουγε αυτή τη λέξη έλεγε : "ααα, σίγουρα έχει καταγωγή από Κυκλάδες, αυτή τη λέξη τη χρησιμοποιούν αρκετά στα νησιά" !!! Τώρα, τι ΄σημαίνει αυτή η λέξη ... δεν γνωρίζω !!!

8/ Η Ηρώ Αργυροπούλου {Γιολάντα Μπαλαούρα] ήταν ερωτευμένη με τον Παύλο Ευαγγελόπουλο, τον γιο του Ηλία Πετρίδη !!! Οι γονείς της, όμως, δεν έβλεπαν με καλό μάτι αυτό το φλερτ, μιας και, λόγω αντίθετων ... αντιλήψεων περί ζωής που είχαν σε σχέση με τους "Πετριδαίους", δεν τους πολυ-συμπαθούσαν !!! Θυμάμαι την ατάκα της Άννας Μπράτσου προς τον σύζυγό της : "α πα πα, φαντάζεσαι να συμπεθερέψουμε με τους Πετρίδηδες" ??? Πάντως ... ο υιός Πετρίδης μάλλον αδιαφορούσε στο φλερτ της Ηρώς, της έκανε "τα κολπάκια του" κλπ [έτσι τουλάχιστον θυμάμαι, αν κάποιοι θυμούνται καλύτερα με διορθώνουν] ...

9/ Η Ηρώ, όταν πήρε το ρεπό της από 2-3 επεισόδια του σήριαλ, πήγε, υποτίθεται, ταξιδάκι στην Ιταλία παρέα με μια θεία της !!! Και όταν γύρισε, πήγε όλο χαρά να διηγηθεί το ταξίδι της στον υιό Πετρίδη, αλλά αυτός ... το έπαιζε "σκληρός" και ότι, τάχαμου, δεν της έδινε σημασία !!! Η μόνη ερώτηση που της έκανε - με κάπως ψυχρό ύφος - ήταν : "σού έκαναν καμάκι οι Ιταλοί ??? Λένε ότι είναι πρώτοι στο καμάκι" !!! Και μετά είδαμε την Ηρώ στο δωμάτιό της να κλαίει εξαιτίας της συμπεριφοράς του "γόη" !!!

10/ Σε κάποιο επεισόδιο ο μικρός Αλέξανδρος μπήκε κρυφά στο στούντιο μαζί με συμμαθητές και συμμαθήτριές του και ... τραγούδησαν ένα παιδικό τραγούδι που έλεγε για κάτι "σκυλάκια" !!! Ανάμεσα στους στίχους του υπήρχαν κάμποσα "γαβ" ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από την σειρά έχω πολύ αμυδρές αναμνήσεις για να ξέρω τις απαντήσεις στο κουίζ.

Ωστόσο μπορώ να λύσω την απορία σου για το τι σημαίνει "σαφρακιασμένο":cool:

Σημαίνει ζαρωμένο, μπασμένο, κοντό κι αδύνατο. Υποθέτω λοιπόν ότι η πεθερά είχε τις προτιμήσεις μιας άλλης φοβερής γκεστ πεθεράς στις 3 Χάριτες. Της Μαρίας Φωκά που απέρριψε ασυζητητί την Ειρήνη ως νύφη γιατί το πρότυπό της ομορφιάς ήταν η Ίλια Λιβυκού :D και η Ειρήνη της έπεφτε "λίγη".
 
retrofan είπε:
Από την σειρά έχω πολύ αμυδρές αναμνήσεις για να ξέρω τις απαντήσεις στο κουίζ.Ωστόσο μπορώ να λύσω την απορία σου για το τι σημαίνει "σαφρακιασμένο":cool:

Σημαίνει ζαρωμένο, μπασμένο, κοντό κι αδύνατο.

Χα χα χα ... καλό κι αυτό !!! Φυσικά, η Βάσια Παναγοπούλου ..... μόνο τέτοια δεν ήτανε !!! [άσχετο : εκτός από την πολύ γλυκιά παρουσία της, στα "Λιονταράκια" μού άρεσαν πολύ και οι ενδυματολογικές επιλογές της !!! Ό,τι φόρεσε στο σήριαλ ήταν, αφενός, απλό και λιτό (άλλωστε υποδυόταν το "κορίτσι της διπλανής πόρτας"), αλλά, συγχρόνως, και τόσο καλόγουστο και προσεγμένο !!! Εύγε Βάσια :flower: :flower: !!! ] !!!
 
Επίσης την αποκαλούσε "μαυροτσούκαλο"! Μα τι συμπάθεια κι αυτή...
 
ChristosM είπε:
Επίσης την αποκαλούσε "μαυροτσούκαλο"! Μα τι συμπάθεια κι αυτή...
Ναι, ναιιιι ... αυτό το είχα ξεχάσει !!! Μάλιστα, αυτή τη λέξη την άκουσα για πρώτη φορά στη ζωή μου στα Λιονταράκια [όπως και το "σαφρακιασμένο" ;) ;) :D .... } ....
 
Αργά το ανακάλυψα κι αυτό το κουίζ. Τέλος πάντων... Να συμπληρώσω στην ερώτηση 5 ότι μια φορά την είχε αποκαλέσει και "σκ..ό" (δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω ολόκληρη τη λέξη. Τότε τέτοιες λέξεις ακούγονταν σπάνια στην ελληνική τηλεόραση (παρόλο που ήταν συχνότατες στο σινεμά και το βίντεο), οπότε μας έκανε εντύπωση. Ήταν μια από τις φορές που ο Πάνος πήγε σπίτι του να φάει, ήταν στεναχωρημένος, και την ώρα που πήγε να βάλει μια μπουκιά φαγητό στο στόμα του, τού λέει η Αγαγιώτου (respect, εμένα με έπειθε απόλυτα στον ρόλο της): "Για πες μου τώρα, τι σου 'κανε αυτό το σκ..ό και είσαι στεναχωρημένος;" με αποτέλεσμα ο Μιχαλόπουλος να φτύσει την μπουκιά και να σηκωθεί να φύγει (νομίζω)!
 
appoul είπε:
με αποτέλεσμα ο Μιχαλόπουλος να φτύσει την μπουκιά και να σηκωθεί να φύγει (νομίζω)!
Εκτός από τη μπουκιά του, ο Μιχαλόπουλος έφτυσε και την μπύρα που έπινε μαζί με το φαγητό του !!! Θυμάμαι .... σαν να είναι χθες τον αφρό της μπύρας στο πάνω μέρος των χειλιών του Μιχαλόπουλου [εμ, με τόσο ... πρήξιμο που του έκανε η κυρα Πόπη παράτησε τόσο βιαστικά το ποτήρι του που ... ούτε να σκουπιστεί δεν πρόλαβε :p :p !!! Και σκεφθείτε ... στην αρχή τού έλεγε περίπου : "έλα γιόκα μου, έλα καμάρι μου να φας το φαϊ που σου ετοίμασα", αλλά ... δεν τον άφησε να φχαριστηθεί φαϊ :p :p] !!!

[πάντως, για να λέμε την αλήθεια .... αυτοί οι μεγάλοι την έχουνε αυτήν την "κακιά συνήθεια" : να σε ... "αρπάζουν" την ώρα του φαγητού !!! Εκεί που πας να φας μια μπουκιά, από δίπλα η μαμά ή ο μπαμπάς για ... νουθεσίες, συμβουλές, πρήξιμο κλπ κλπ επί ... παντός επιστητού : για τους βαθμούς στο σχολείο, για το "τι της βρίσκεις της κοπέλας σου", για ... για ... για .... Τουλάχιστον, να τα βλέπουμε αυτά για να ... μην τα επαναλαμβάνουμε στα παιδιά μας !!! Η ώρα του φαγητού είναι ιερή, η νουθεσία, το πρήξιμο, η γκρίνια και άλλα συναφή ... μπορούν να περιμένουν, είναι απολύτως βέβαιον οτι κάποια στιγμή θα λάβουν κι αυτά το χρόνο που τους αναλογεί .... ] ....
 
Πίσω
Μπλουζα