Κουίζ ενοικίου

Joined
9 Ιουλ 2014
Μηνύματα
64
Αντιδράσεις
17
Σε πολλές Ελληνικές ταινίες γίνεται αναφορά στο ενοίκιο, κυρίως για τα χρωστούμενα.....απο τους/τις εκάστοτε ιδιοκτήτες/τριες. Οσο για τους ενοικιαστές σκαρφίζοταν κάθε λογίς δικαιολογία....! Απο τις χαρακτηριστικές ταινίες ειναι αυτα τα δυο αποσπάσματα

Οι κυρίες της αυλής - Ντίνος Ηλιόπουλος

[video=youtube_share;mALr-NxpB30]

Ανακαλύψτε κι εσείς....ειναι πολλά τα λεφτά Αρη....οχι οχι ειναι πολλά τα αποσπάσματα παιδιά!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναφορα στα ενοικια (χρωστουμενα συνηθως) γινεται στις ταινιες:

Ταξιδι

Χωρις ταυτοτητα

Η μουσιτσα

5.000 ψεματα

Καλημερα Αθηνα

Δημητρη μου, Δημητρη μου

Ο μαγκουφης

Το κλωτσοσκουφι

Ο Ηλιας του 16ου

Αλιμονο στους νεους

Ειναι κι αλλες, αλλα να μην παιξω μονο εγω στο κουιζ....
 
bambinella 100 είπε:
Αναφορα στα ενοικια (χρωστουμενα συνηθως) γινεται στις ταινιες:
Ταξιδι

Χωρις ταυτοτητα

Η μουσιτσα

5.000 ψεματα

Καλημερα Αθηνα

Δημητρη μου, Δημητρη μου

Ο μαγκουφης

Το κλωτσοσκουφι

Ο Ηλιας του 16ου

Αλιμονο στους νεους

Ειναι κι αλλες, αλλα να μην παιξω μονο εγω στο κουιζ....

Συγνώμη εχει ξανα ειπωθεί σαν θέμα? Πως ειναι δυνατόν?.....υποκλείνομαι. ;)
 
Δημήτρης Σκορπιός είπε:
Συγνώμη εχει ξανα ειπωθεί σαν θέμα? Πως ειναι δυνατόν?.....υποκλείνομαι. ;)
Δεν ξερω αν εχει ανοιξει παρομοιο θεμα. Ειπα εγω κατι τετοιο;
 
Θα μπορούσαμε να αναφέρουμε εδώ την ταινία "καλπική λίρα" όπου τον ρόλο του στριφνού ιδιοκτήτη ερμηνεύει ο Ορέστης Μακρής όπως επίσης και την ταινία "Ορατότις Μηδέν όπου η ιδικοκτήτρια Ρένα Πασχαλίδου βγάζει έξω τα πράγματα του ενοικιαστή Νίκου Κούρκουλου.

Η Σαπφώ Νοταρά ήταν η σπιτονοικοκυρά του Ντίνου Ηλιόπουλου στην ταινία "Να τανε το 13 να πεφτε σε μας" και φυσικά απαιτεί τα νοίκια της

Η Καίτη Λαμπροπούλου παρακαλάει το Ντίνο Ηλιόπουλο να της δώσει κάποια νοίκια στην ταινία "ο Στρατής παραστράτησε"

Νίκος Σταυρίδης και Ντίνος Ηλιοπουλος αφήνουν ως ενέχυρο ένα τηλεσκόπιο αντί καποιων ενοικίων στον ιδιοκτήτη Βασίλη Αυλωνίτη στην ταινία "η ωραία των Αθηνών"

Ντίνος Ηλιόπουλος, Νίκος Ρίζος και Γιώργος Οικονομίδης χρωστάνε νοίκια στην σπιτονικοκυρά τους Γεωργία Βασιλειάδου στην ταινία "Χαρούμενο ξεκίνημα"

Ο Νίκος Σταυρίδης χρωστάει ενοίκα στην ταινία "Μπετόβεν και μπουζούκι"

Η Ελένη Ερήμου χρωστάει ενοίκια στην ταινία "Αγάπησα μια πολυθρόνα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι και διάφορες ταινίες με το δίδυμο Φραγκίσκου Μανέλλη-Θηβαίου, που πάντα έχουν προβλήματα με το ενοίκιο, αλλά δεν θυμάμαι τίτλους.
 
Στουρνάρα 288.Λέει ο Παπαγιαννόπουλος στη Βέμπο,που του χρωστάει νοίκια :

- Κι εγώ, μόνο αυτή την πολυκατοικία έχω για να ζήσω, κυρά μου.

-Ε βέβαια,πώς να ζήσετε μόνο με μια πολυκατοικία...

(αυτά πρίν αποκαλυφθεί ο "Άγις ο μπουκετάκιας"...)

Επίσης, ο Σταυρίδης στο "Χαζομπαμπά" ψάχνει σπίτι αλλά βρίσκει δυσκολίες με το μωρό ("Ε, παιδάκι είναι, ουά-ουά θα κάνει,τι θέλετε να κάνει, κρα-κρα;")

Είναι και κάποια ταινία με το Βέγγο, που ρωτάει :

- Και πόσο ζητάτε γι αυτό;

- ...(αστρονομικό ποσόν)

- (στο καπάκι) Χαίρετε !
 
Δημήτρης Σκορπιός είπε:
Συγνώμη εχει ξανα ειπωθεί σαν θέμα? Πως ειναι δυνατόν?.....υποκλείνομαι. ;)
O τιτλος expert για την bambi δεν ειναι τυχαιος....
 
υπάρχει και το κουίζ του tonytony ''Η Αλφαβήτα του ελληνικού κινηματογράφου'', λέξη ''Ενοικιοστάσιο''.

 


Άλλες ταινίες όπου αναφέρεται το ζήτημα του ενοικίου:


 


-Η κάλπικη λίρα (ο Ορέστης Μακρής ζητά τα νοικια από φτωχή οικογένεια)



-Μια ζωή την έχουμε (ο Δημήτρης Χορν δέχεται επίπληξη από θυμωμένο σπιτονοικοκύρη για τα νοίκια, ενώ κάνει το διαιτητή σε μια ομάδα παιδιών που παίζουν ποδόσφαιρο)



-Για μια χούφτα τούβλα (1989), ο σπιτονοικοκύρης, θυμωμένος, πηγαίνει στο σπίτι του Κώστα Τσάκωνα και ζητά το νοίκι από τη σύζυγο, εκείνη τον στέλνει στο ραφείο του άντρα της να ζητήσει τα χρήματα.
 
ΦΖΠ1 είπε:
Στουρνάρα 288.Λέει ο Παπαγιαννόπουλος στη Βέμπο,που του χρωστάει νοίκια :- Κι εγώ, μόνο αυτή την πολυκατοικία έχω για να ζήσω, κυρά μου.

-Ε βέβαια,πώς να ζήσετε μόνο με μια πολυκατοικία...

(αυτά πρίν αποκαλυφθεί ο "Άγις ο μπουκετάκιας"...)

Επίσης, ο Σταυρίδης στο "Χαζομπαμπά" ψάχνει σπίτι αλλά βρίσκει δυσκολίες με το μωρό ("Ε, παιδάκι είναι, ουά-ουά θα κάνει,τι θέλετε να κάνει, κρα-κρα;")

Είναι και κάποια ταινία με το Βέγγο, που ρωτάει :

- Και πόσο ζητάτε γι αυτό;

- ...(αστρονομικό ποσόν)

- (στο καπάκι) Χαίρετε !
η ταινία με τον Βέγγο είνα το "Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι" όπου η ιδιοκτήτρια ζητάει ενοίκιο 11.000 δρχ από τον Βέγγο που ο μισθός του είναι 13.000 δρχ περίπου.
 
Πίσω
Μπλουζα