Κουίζ του πορτραίτου 2 σε 1

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.897
Προβολή συνημμένου 37015

1.Αυτο το ποτραιτο το συναντησαμε σε καποιες ταινιες,σε ποιες;

2.Το παραπανω πορτραιτο ειχε ενα χαρακτηριστικο σε μια απ τις ταινιες,ποιο ηταν αυτο;

Με βαση την ερωτηση Νο 2. οταν απαντηθει,θα κανω αλλη μια (ετσι θα εξηγηθει ο τιτλος που εδωσα στο θρεντ..)
 
1. Ο Θησαυρος του μακαριτη, Υπαρχει και φιλοτιμο, Η κυρια του κυριου.

2. Στον Θησαυρο το πορτραιτο ζωντανευει και πεταει ρυζι στους μελλονυμφους, Βασιλειαδου - Αυλωνιτη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
bambinella 100 είπε:
1. Ο Θησαυρος του μακαριτη, Υπαρχει και φιλοτιμο, Η κυρια του κυριου.2. Στον Θησαυρο το πορτραιτο ζωντανευει και πεταει ρυζι στους μελλονυμφους, Βασιλειαδου - Αυλωνιτη.
συγχαρητηρια και παλι Βιβη!! στην 1. υπαρχουν αλλες 2 ταινιες στις οποιες εμφανιζεται το πορτραιτο

Αφου απαντηθηκε η 2. θα κανω και την αλλη ερωτηση: Σε ποιες ταινιες ειδαμε πορτραιτα που να "μιλανε" ή να "κινουνται" ;
 
2. Στον Φαφλατα και στη Νεραιδα και το παλικαρι. Αυτα τα δυο θυμαμαι.
 
bambinella 100 είπε:
2. Στον Φαφλατα και στη Νεραιδα και το παλικαρι. Αυτα τα δυο θυμαμαι.
Βιβη ,εγω θυμαμαι ακομα μια ταινια αλλα δε θα αποκαλυψω τωρα την απαντηση :)
 
Ο άνθρωπος που έπαγε πλάκα;;;
 
sypsi είπε:
Ο άνθρωπος που έπαγε πλάκα;;;
οχι, το πορτραιτο στην ταινια " ο ανθρωπος που εσπαγε πλακα" δεν το βλεπουμε να "μιλαει" ,ακουμε μονο μαγνητοφωνημενη τη φωνη ..
 
Είναι μια ταινία με τον Βέγγο που είναι καφετζής αλλά ήθελε να γίνει δικαστής.

Στους πελάτες του που φιλονικούν φέρεται σα να είναι πρόεδρος δικαστηρίου.

Κάποια στιγμή βλέπουμε το πορτραίτο του πατέρα του να ζωντανεύει, ο πατέρας του κατεβαίνει από το κάδρο (!!!)

και συνεχίζουν τον καυγά κάτω...

Η ταινία είναι από τις μεταγενέστερες του Βέγγου, κάπου στις αρχές του '80..

-
 
V.I.Smirnov είπε:
Είναι μια ταινία με τον Βέγγο που είναι καφετζής αλλά ήθελε να γίνει δικαστής.Στους πελάτες του που φιλονικούν φέρεται σα να είναι πρόεδρος δικαστηρίου.

Κάποια στιγμή βλέπουμε το πορτραίτο του πατέρα του να ζωντανεύει, ο πατέρας του κατεβαίνει από το κάδρο (!!!)

και συνεχίζουν τον καυγά κάτω...

Η ταινία είναι από τις μεταγενέστερες του Βέγγου, κάπου στις αρχές του '80..

-
δεν την εχω δει την ταινια στην οποια αναφερεσαι,αλλα αφου λες πως "ζωντανευει" το πορτραιτο τοτε καλα εκανες και την προσθεσες εδω!

εκτος απ τις ταινιες που ανεφερει η bambinella 100 εχω στο μυαλο μου αλλη μια που ειναι δεκαετιας του '60
 
Περίεργο που δεν την έχεις δει, έχει παιχτεί πολλές φορές...

Αυτή η σκηνή με τον Βέγγο που μαλώνει με το πορτραίτο είναι αμίμητη.

Το κάδρο ζωντανεύει δυο φορές στο έργο - μάλιστα την δεύτερη επεμβαίνει και η μητέρα του από το διπλανό κάδρο !!!

Πέραν αυτής, είναι και μια ταινία με τους Παπαγιανόπουλο, Γεωργίτση, Μαρία Φωκά και την Τζένη Καρέζη.

Συμμετείχαν και οι Μιχαλακόπουλος και Εξαρχάκος.

Το πορτραίτο της Φωκά μιλά στο τέλος του έργου νομίζω...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.SIMON η ταινίες που αναφέρεσαι έχουν τίτλο "τρελος και πάσης Ελλάδος" με τον Βέγγο και "Ένας ιππότης για την Βασούλα" με την Τζένη Καρέζη και τον Φαίδωνα Γεωργίτση.

katerininak Μήπως έχεις στο μυαλό σου την ταινία "κόσμος και κοσμάκης όπου ο Νίκος Σταυρίδης" υποδύεται τον κοντε

Επίσης στην ταινία " Ένας βλάκας και μισός" κουνίεται η φωτογραφία του παπαγιανόπουλου. Ακόμη στην ταινία "ο πύργος των ιπποτών" ο Πέτρος Κυριακός μιλάει με την φωτογραφία του προγόνου του.
 
tzias57 είπε:
V.I.SIMON η ταινίες που αναφέρεσαι έχουν τίτλο "τρελος και πάσης Ελλάδος" με τον Βέγγο και "Ένας ιππότης για την Βασούλα" με την Τζένη Καρέζη και τον Φαίδωνα Γεωργίτση.
katerininak Μήπως έχεις στο μυαλό σου την ταινία "κόσμος και κοσμάκης όπου ο Νίκος Σταυρίδης" υποδύεται τον κοντε

Επίσης στην ταινία " Ένας βλάκας και μισός" κουνίεται η φωτογραφία του παπαγιανόπουλου. Ακόμη στην ταινία "ο πύργος των ιπποτών" ο Πέτρος Κυριακός μιλάει με την φωτογραφία του προγόνου του.
tzias57 στην ταινια "ενας ιπποτης για τη Βασουλα " αναφερομουν αλλα τελικα βρεθηκαν περισσοτερες ταινιες! ακομα καλυτερα :)

Παραμενει ακομη ανολοκληρωτη η απαντηση στο ερωτημα 1. λειπουν αλλες 2 ταινιες στις οποιες συναντησαμε το πορτραιτο της φωτογραφιας
 
@tzias57

 

 


Ακριβώς !

Δεν θυμόμουν τους τίτλους γι' αυτό έγραψα τις περιγραφές.

Παραταύτα, δεν θεωρώ ότι το κούνημα του κάδορυ πρέπει να ληφθεί υπόψη.

Αν ναι, τότε υπάρχουν κι' άλλα έργα. Π.χ. και στο "τρελος και πάσης Ελλάδος" γίνεται αυτό (οπότε έχουμε 3 στιγμιότυτα).

Ή σε μια άλλη ταινία του Βέγγου "Ένα ασύλληπτο κορόιδο" τους λέει κάτι και τα κάδρα πέφτουν από τον τοίχο...

-
 
V.I.Smirnov είπε:
@tzias57 

 


Ακριβώς !

Δεν θυμόμουν τους τίτλους γι' αυτό έγραψα τις περιγραφές.

Παραταύτα, δεν θεωρώ ότι το κούνημα του κάδορυ πρέπει να ληφθεί υπόψη.

Αν ναι, τότε υπάρχουν κι' άλλα έργα. Π.χ. και στο "τρελος και πάσης Ελλάδος" γίνεται αυτό (οπότε έχουμε 3 στιγμιότυτα).

Ή σε μια άλλη ταινία του Βέγγου "Ένα ασύλληπτο κορόιδο" τους λέει κάτι και τα κάδρα πέφτουν από τον τοίχο...

-
επειδη η ερωτηση που εθεσα ηταν Σε ποιες ταινιες ειδαμε πορτραιτα που να "μιλανε" ή να "κινουνται" ; τοτε η κινηση των καδρων ειναι εκτος θεματος ,αλλιως θα εθετα διαφορετικα την ερωτηση


 
@katerinak

Πάσο !

(και εντός θέματος εννοείς, όχι εκτός...)

-
 
πορτραιτο σημαινει προσωπογραφια ,οποτε αυτο τα λεει ολα..οπως ειπα και πιο πανω ο,τιδηποτε εχει να κανει μονο με κινηση του καδρου ειναι εκτος θεματος
 
εμειναν ακομη 2 ταινιες στις οποιες εμφανιζεται το πορτραιτο του θρεντ,καμμια ιδεα κανεις;
 
Το πραγματικό quiz είναι σε ποιόν ανήκει το πορτραίτο αυτό (φωτογραφία πιο σωστά),

εγώ αυτό αναρωτιέμαι εδώ και χρόνια....

-
 
V.I.Smirnov είπε:
Το πραγματικό quiz είναι σε ποιόν ανήκει το πορτραίτο αυτό (φωτογραφία πιο σωστά), εγώ αυτό αναρωτιέμαι εδώ και χρόνια....
Πραγματικα, κι εγω το ιδιο αναρωτιεμαι εδω και χρονια... Χαρακτηριστικο ειναι οτι εχει εμφανιστει μονο σε ταινιες του Φινου! (γι'αυτο και δε νομιζω να ηταν στον Φαφλατα, ισως κανω και λαθος).

Νομιζω οτι το πορτραιτο αυτο εχει εμφανιστει και στην Παριζιανα, στη σκηνη οπου κανουν τη δεξιωση στο σπιτι του Γαβριηλιδη (και τον Κωστα Καρρα να κανει ενα... ακρως κρυο σχολιο για το προσωπο του πινακα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
drspiros είπε:
Πραγματικα, κι εγω το ιδιο αναρωτιεμαι εδω και χρονια... Χαρακτηριστικο ειναι οτι εχει εμφανιστει μονο σε ταινιες του Φινου! (γι'αυτο και δε νομιζω να ηταν στον Φαφλατα, ισως κανω και λαθος).
Νομιζω οτι το πορτραιτο αυτο εχει εμφανιστει και στην Παριζιανα, στη σκηνη οπου κανουν τη δεξιωση στο σπιτι του Γαβριηλιδη (και τον Κωστα Καρρα να κανει ενα... ακρως κρυο σχολιο για το προσωπο του πινακα).
Οι ερωτησεις που εκανα στο ποστ 1. ηταν :

"1.Αυτο το ποτραιτο το συναντησαμε σε καποιες ταινιες,σε ποιες;


2.Το παραπανω πορτραιτο ειχε ενα χαρακτηριστικο σε μια απ τις ταινιες,ποιο ηταν αυτο; "

" Με βαση την ερωτηση Νο 2. οταν απαντηθει,θα κανω αλλη μια (ετσι θα εξηγηθει ο τιτλος που εδωσα στο θρεντ..) " : και αφου μου εδωσε την απαντηση η Βιβη,εκανα την επομενη ερωτηση στο ποστ Νο 3. " Αφου απαντηθηκε η 2. θα κανω και την αλλη ερωτηση: Σε ποιες ταινιες ειδαμε πορτραιτα που να "μιλανε" ή να "κινουνται" ; "

Το πορτραιτο δεν εμφανιστηκε στην ταινια " η Παριζιανα" εκανα ελεγχο μολις τωρα.

Στην ταινια "ο φαφλατας" υπαρχει το πορτραιτο του "λορδου Γκαλαχαν" παππου του Λαμπρου Κωνστανταρα με το οποιο συνομιλει αφου το πορτραιτο "ζωντανευει" , αρα η απαντηση αυτη ειναι σωστη αφου αναφερεται στην ερωτηση : " Σε ποιες ταινιες ειδαμε πορτραιτα που να "μιλανε" ή να "κινουνται" ; "

Επειδη υπαρχει ομως αλλη μια απορια θα κανω μια ερωτηση στη bambinella 100 η οποια ασχολειται πολυ με θεματα του κινηματογραφου :

Μηπως γνωριζεις περισσοτερες πληροφοριες για τον κυριο του πορτραιτου;Αν εμφανιζεται σε καποιες ταινιες;
 
Πίσω
Μπλουζα