Κουίζ των Ασμάτων

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.886
1.Σε ποια ταινια τραγουδανε μαζι ο Ορεστης Μακρης και η Τζενη Βανου;

2.Το τραγουδι "γαρυφαλλια" σε ποια ταινια ακουγεται και ποιος ειναι ο συνθετης του;

3.Βλεπουμε σε καποια ταινια τη Σοφια Βεμπο να τραγουδα; αν ναι, σε ποια;

4.Ποιος ερμηνευει το τραγουδι "ηρθα ξανα" και σε ποια ταινια;

5.Σε ποια ταινια ο Βασιλης Μαυροματης και ο Τολης Βοσκοπουλος τραγουδουν μεταμφιεσμενοι και ποιο τραγουδι λενε;

6.Στην ταινια "Τζενη Τζενη" η Νορα Βαλσαμη ποιο τραγουδι ερμηνευει;ακουμε οντως τη δικη της φωνη;ποιος ειναι ο συνθετης του τραγουδιου;


7.Σε ποια ταινια η Γεωργια Βασιλειαδου τραγουδα για ενα γάιδαρο; πως λεγεται το τραγουδι;


8.Η Τζενη Καρεζη σε ποια ταινια τραγουδαει "το χρυσοψαρο" ;ποιος ειναι ο παρτενερ της σ αυτη την ταινια;

9.Ο Νικος Κουρκουλος τραγουδησε ποτε σε καποια ταινια με τη δικη του φωνη;αν ναι,σε ποια ταινια και ποιο ηταν το τραγουδι;

10.Σε ποια ταινια ακουγεται το τραγουδι"η κοκκινια" και το ερμηνευει η Μαιρη Λιντα;
 
3.στην στελλα και στο στουρναρα 288

5.ο αριστειδης και τα κοριτσια του νομιζω τον βαφτιστικο

7.θησαυρος του μακαριτη

8.το κοροιδακι της δεσποινιδος-ν.ηλιοπουλος
 
georgeikos είπε:
3.στην στελλα και στο στουρναρα 2885.ο αριστειδης και τα κοριτσια του νομιζω τον βαφτιστικο

7.θησαυρος του μακαριτη

8.το κοροιδακι της δεσποινιδος-ν.ηλιοπουλος
σωστες ολες οι απαντησεις σου! η 7.θελει συμπληρωμα : ποιος ειναι ο τιτλος του τραγουδιου;
 
1. Της μιας δραχμης τα γιασεμια.

4. Μα δε γινοταν αυτο να μην το ηξερα! Εχω κανει και θεμα για τις Ομορφες μερες! Το τραγουδι ερμηνευει ο Δακης.

6. Το μεγαλο μυστικο μου, με τη φωνη της Καιτης Χωματα.

9. Στους Αδιστακτους και στο Γυμνοι στο δρομο.
 
bambinella 100 είπε:
1. Της μιας δραχμης τα γιασεμια.4. Μα δε γινοταν αυτο να μην το ηξερα! Εχω κανει και θεμα για τις Ομορφες μερες! Το τραγουδι ερμηνευει ο Δακης.

6. Το μεγαλο μυστικο μου, με τη φωνη της Καιτης Χωματα.

9. Στους Αδιστακτους και στο Γυμνοι στο δρομο.
σωστες οι απαντησεις σου Βιβη!! η 6. θελει συμπληρωμα : ποιος ειναι ο συνθετης ;

στην 9. για να πω την αληθεια μια αλλη ταινια ειχα στο μυαλο μου .. αρα υπαρχει και 3η ταινια στην οποια τραγουδαει ο Κουρκουλος με τη δικη του φωνη
 
6. Εχεις δικιο, το ξεχασα. Ο Κωστας Καπνισης.
 
9. Και στο Καλημερα Αθηνα!
 
Το τραγούδι ''γαρυφαλλιά'' το ακούμε στην ταινία Μπετόβεν και μπουζούκι και συνθέτης είναι ο Μάνος Λοίζος!! Το ακούμε μάλιστα σε 2 εκτελέσεις, μια λαική και μια στο τέλος από τη χορωδία!
 
Υπάρχει μια ταινία( κάτι σαν ντοκιμαντέρ), η Αθήνα τη νύχτα όπου συμμετέχουν διάφοροι ηθοποιοί και τραγουδιστές!! Η Μαίρη Λίντα εκεί τραγουδά την κοκκινιά.
 
boomer είπε:
Το τραγούδι ''γαρυφαλλιά'' το ακούμε στην ταινία Μπετόβεν και μπουζούκι και συνθέτης είναι ο Μάνος Λοίζος!! Το ακούμε μάλιστα σε 2 εκτελέσεις, μια λαική και μια στο τέλος από τη χορωδία!
σωστα! για τη χορωδια που ακουγεται στο τελος της ταινιας ηθελα να πω οτι τη διευθυνει ο Αινιαν
 
boomer είπε:
Υπάρχει μια ταινία( κάτι σαν ντοκιμαντέρ), η Αθήνα τη νύχτα όπου συμμετέχουν διάφοροι ηθοποιοί και τραγουδιστές!! Η Μαίρη Λίντα εκεί τραγουδά την κοκκινιά.
σωστη και αυτη η απαντηση! στην ταινια "η Αθηνα τη νυχτα" ο Σταυρος Ξενιδης οταν μας αφηγειται ποιος ερμηνευει την "κοκκινια" λεει οτι ειναι η Γιωτα Λυδια, στην πραγματικοτητα ομως ειναι η Μαιρη Λιντα
 
Μα τη βλεπουμε τη Γιωτα στο βιντεο και ακουμε τη φωνη της. Δεν ειναι η Μαιρη Λιντα αυτη που τραγουδαει.
 
Επειδη τελειωσε το κουιζ αυτο θα προσπαθησω να βαλω και τα αντιστοιχα βιντεο που περιλαμβανουν τις απαντησεις ,αν φυσικα υπαρχουν στο youtube

1."της μιας δραχμης τα γιασεμια" : http://www.youtube.com/watch?v=5jHWFCKvfcc&feature=related στα 03:19 λεπτα η απαντηση

2.η "γαρυφαλλια" στην ταινια "μπετοβεν και μπουζουκι" :

στα 01:58 λεπτα
10. Στην ταινια " η Αθηνα τη νυχτα" η Μαιρη Λιντα ερμηνευει την "κοκκινια" : http://www.youtube.com/watch?v=pogIakF8I9k στα 03:13
 
Νομίζω πως η bambinella έχει δίκιο. Η Γιώτα Λύδια φαίνεται ξεκάθαρα πως είναι αυτή που τραγουδά!! Κι εγώ μπερδεύτηκα στην αρχή!! Μάλλον κάτι λάθος πρέπει να έχει γίνει σχετικά με την πληροφορία Κατερίνα.
 
Πίσω
Μπλουζα