Κουίζ 0009 (Ρένα Βλαχοπούλου Edition)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
(για να σε δω appoul)

1.

H Ρένα στα μέσα των γυρισμάτων προσφώνησε εκτός σεναρίου την συμπρωταγωνίστρια της με μία λέξη που άρεσε τόσο πολύ στον σκηνοθέτη ώστε ξαναγυρίστηκαν ολόκληρες σκηνές προκειμένου να ενσωματωθεί η λέξη αυτή και εκεί. Ποια η λέξη και σε ποια ταινία?

ren-asgsd.jpg


2.

Αναφέρετε όσους περισσότερους μπορείτε κινηματογραφικούς γιους και κόρες της Ρένας

3.

Ποιον θρυλικό ρόλο του ελληνικού σινεμα απέρριψε η Ρένα?Σε ποια ταινία?

%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF+%CE%91%CE%9C%CE%9F%CE%A1+%CE%91%CE%9C%CE%9F%CE%A1.jpg


4.

Ποια ηταν η τελευταια ασπρομαυρη ταινια της Ρένας?

%CE%92%CE%BB%CE%B1%CF%87%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85+%CE%A1%CE%AD%CE%BD%CE%B1.jpg


5.

Από ποια ταινία η φωτό?



6.

Πόσες ταινίες γύρισε συνολικά η Ρένα για τη Φίνος Φιλμς?

7.

Σε ποια ταινία το όνομά της είναι "Ρηνούλα"?

0.jpg


8.

Με ποιον από τους παρακάτω έχει συνεργαστεί κινηματογραφικά η Ρένα?

α. Νίκος Βερλέκης β. Νίκος Γαλανός γ. Απόστολος Σουγκλάκος δ. Τζίμης Πανούσης

203931-Panousis_Tzimis_-_Hard_Core_(Front).jpg


9.

Με ποια ταινία "επέστρεψε" στην Φίνος Φιλμς?

10.

Σε ποια ταινία έχει διπλό ρόλο?
 
1. "Κοκάλλω" την στριμμένη αδελφή της Τασσώ Καββαδία στο "Μια τρελή τρελή σαραντάρα".

2.Την Ελίζα Βόζενμπεργκ στο "η Ρένα είναι οφ Σάιντ", τη Χλόη Λιάσκου και τον Κώστα Βουτσά στο "η Χαρτοπαίχτρα", τη Νόρα Βαλσάμη στο "η θεία μου η χίπισσα", τη Μαίρη Βιδάλη στο "οι Φανταρίνες", τη Ρένα Παγκράτη στο "η μανούλα, το μανούλι κι ο παίδαρος".

3.Την Πάστα Φλώρα, μάνα της Τζένης Καρέζη και Κατερίνας Γώγου που ερμήνευσε μοναδικά η Μαίρη Αρώνη στο "μια τρελή τρελή οικογένεια".

4.Το "Μια τρελή τρελή σαραντάρα" το 1970.

5.Από το "Μια τρελή τρελή σαραντάρα".

7. Στο "Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες"

8. Με τον Νίκο Γαλανό στο "η Ρένα είναι οφ σάιντ"

10. Στο "Βίβα Ρένα" ως διάσημη Πεπίτα ντι Κορφού και άσημη Ρένα Παπαλιού
 
1. Αποκάλεσε "Κοκκάλω" την Τασσώ Καββαδία στην ταινία "Μια τρελή τρελή σαραντάρα".




2. Κώστας Βουτσάς-Χλόη Λιάσκου στη "Χαρτοπαίχτρα", Νόρα Βαλσάμη στη "Θεία μου τη χίπισσα", Μπέτυ Λιβανού στο "Ζητείται επειγόντως γαμπρός", Ελίζα Βόζεμπεργκ στο "Η Ρένα είναι οφ-σάιντ", Μαίρη Βιδάλη στις "Φανταρίνες", Ρένα Παγκράτη στο "Η Μανούλα, το Μανούλι και ο Παίδαρος".

Αν θέλετε να επεκταθούμε και στον χώρο του βίντεο:

Γιάννης Ματαράγκας-Νάσια Τσακίρη στην "Πολυτεχνίτισσα", Τόνια Αδαμοπούλου στο "Η Μάτα Χάρι ξαναχτυπά", Σταυρίνα Πρεβεδώρου-Τζώνης Θεοδωρίδης στο "Όρμα Ρένα στην αρένα" και Μίνα Χειμωνά-Μαριάννα Λαγουρού-Βίκυ Πρωτογεράκη στη "Γόησσα".

3. Την "Πάστα Φλώρα" στο "Μια τρελή τρελή οικογένεια" (ευτυχώς, κατά τη γνώμη μου, γιατί στη Μαίρη Αρώνη ταίριαζε περισσότερο).

4. "Μια τρελή τρελή σαραντάρα"

5. "Μια τρελή τρελή σαραντάρα"

6. Επίσημα 14 ταινίες μεγάλου μήκους και ανεπίσημα ένα φιλμάκι μικρού μήκους με τίτλο "Η ναυμαχία της σαλαμίνος" που προβαλλόταν κάθε βράδυ, το καλακαίρι του 1962, στο θέατρο Μετροπόλιταν, στην παράσταση "Οδός Ονείρων. (Σκηνοθέτης ο Αλέξης Σολομός, συμπρωταγωνιστές της ο Μάνος Χατζιδάκις και ο Μίνως Αργυράκης). Στους τίτλους της ταινίας αναγραφόταν πως επρόκειτο για παραγωγή της "Πιπίνος Φιλμ"!

7. Στις "Πρωτεουσιάνικες περιπέτειες". Επίσης στο "Μερικοί το προτιμούν κρύο" στο μουσικό φλας μπακ με τίτλο "Δυο αδελφάκια είμαστε" η Ρένα τραγουδά "Ρηνούλα λεν εμένα!"

8. Νίκος Βερλέκης ("Της Πολιτσμάνας το κάγκελο", Νίκος Γαλανός ("Η Ρένα είναι οφ σάιντ") και Απόστολος Σουγκλάκος ("Βουλευτίνα" και "Ρένα, να η ευκαιρία").

9. Με την "Παριζιάνα".

10. Στο "Ραντεβού στον αέρα" (Τζένη Σταθάτου και Ρένα Βλαχοπούλου) και στο "Βίβα Ρένα" (Ρένα Παπαλιού και Πεπίτα Ντι Κορφού). Και από βιντεοταινίες στο "Μια Ρένα χωρίς φρένα" (πλούσια Ρένα και φτωχή Ελπίδα).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάτι ξέχασα:

8. Ο Σουγκλάκος εμφανιζόταν επίσης (χωρίς να αναφέρεται το όνομά του στους τίτλους) στο "Μια Ελληνίδα στο χαρέμι", ως ένας από τους ακόλουθους του Δημήτρη Καλλιβωκά...
 
Είσαι "ρενοβλαβής"!!!
 
2. Την Μπέτυ Λιβανού στο Ζητείται επειγόντως γαμπρός συμπλήρώνω εγώ
 
Α, όχι, την είχα βάλει πιο πριν! :cool:

Στο edit πρόσθεσα τους ρόλους στο 10...
 
Φοβερές βλαχοπούλειες γνώσεις από retrofan και appoul! Εύγε!!
 
Σε σχέση με τον appoul νομίζω ότι απλώς ξύπνησα πιο νωρίς :D

Το ποστ του είναι απίστευτα πλήρες!!!!!

Νομίζω ότι με μεγαλύτερη προσπάθεια μόνο την Μπέττυ Λιβανού θα έβρισκα ως κόρη. Για τα υπόλοιπα I rest my case;)

Μεγάλη αγάπη πάντως η Ρένα Βλαχοπούλου.
 
ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1. "Κοκάλλω" την στριμμένη αδελφή της Τασσώ Καββαδία στο "Μια τρελή τρελή σαραντάρα".

(μπράβο retrofan!)

2.Την Ελίζα Βόζενμπεργκ στο "η Ρένα είναι οφ Σάιντ", τη Χλόη Λιάσκου και τον Κώστα Βουτσά στο "η Χαρτοπαίχτρα", τη Νόρα Βαλσάμη στο "η θεία μου η χίπισσα", τη Μαίρη Βιδάλη στο "οι Φανταρίνες", τη Ρένα Παγκράτη στο "η μανούλα, το μανούλι κι ο παίδαρος"...

(μπράβο retrofan!)

...καθώς και Μπέτυ Λιβανού στο "Ζητείται επειγόντως γαμπρός", Μαίρη Βιδάλη στις "Φανταρίνες", Ρένα Παγκράτη στο "Η Μανούλα, το Μανούλι και ο Παίδαρος".(μπράβο appoul!)

3.Την Πάστα Φλώρα, στο "μια τρελή τρελή οικογένεια".

(μπράβο retrofan!)

4.Το "Μια τρελή τρελή σαραντάρα" το 1970.

(μπράβο retrofan!)

5.Από το "Μια τρελή τρελή σαραντάρα".

(μπράβο retrofan!)

6. 14 ταινίες

(μπράβο appoul!)

7. Στο "Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες"

(μπράβο retrofan!)

8. Με τον Νίκο Γαλανό στο "η Ρένα είναι οφ σάιντ" (μπράβο retrofan!)

αλλά και Νίκος Βερλέκης ("Της Πολιτσμάνας το κάγκελο", και Απόστολος Σουγκλάκος ("Βουλευτίνα" ,"Μια Ελληνίδα στο χαρέμι" και "Ρένα, να η ευκαιρία").(μπράβο appoul!)

9. Με την "Παριζιάνα".

(μπράβο appoul!)

10. Στο "Βίβα Ρένα" (μπράβο retrofan!)

...και στο "Ραντεβού στον αέρα" (μπράβο appoul!)

Χεχε δεν ξερω ποιον να ανακηρυξω νικητή - σαρώσατε και οι δύο :bow: :bow: :bow: :bow:
 
retrofan είπε:
Το ποστ του είναι απίστευτα πλήρες!!!!!

Μεγάλη αγάπη πάντως η Ρένα Βλαχοπούλου.
Σ' ευχαριστώ πολύ, retrofan. Πράγματι, μεγάλη αγάπη η Ρένα.
 
Πίσω
Μπλουζα