Κουίζ 0012 (Δημήτρης Παπαμιχαήλ Edition)

johnalepou

Human RetroDatabase
Joined
28 Αύγ 2006
Μηνύματα
3.362
Αντιδράσεις
529
01.

Σε ποια ταινία βλέπουμε τον Δημήτρη ντυμένο γυναίκα?

02.

Σε πόσες ταινίες συνολικά συνεργάστηκε με την Αλίκη?

aliki1_494x320.jpg


03.

Ποια είναι η πρώτη ταινία όπου ο Δημήτρης τραγούδησε?

52f1ecfc-0e4a-4432-b35b-46b9065f6f5a.jpg


04.

Ποια ήταν η τελευταία ασπρόμαυρη ταινία του?

05.

Με ποιον από τους παρακάτω συνυπήρξαν ως συντελεστές στην ίδια ταινία?

α.Γιάννης Τσαρούχης

β.Νίκος Κούρκουλος

γ.Τζένη Βάνου

δ.Τζοβάννα Φραγκούλη

06.

Στο πρώτο μέρος της ταινίας αυτής,τον χαρακτήρα του Δημήτρη υποδύεται...κάποιος άλλος ηθοποιός.Ποια ταινία και ποιος ο ηθοποιός?

images


07.

Ο Δημήτρης πελάτης πόρνης στην ταινία...

images


08.

Ποιο είναι το ονοματεπώνυμο του στην ΑΛΙΚΗ ΣΤΟ ΝΑΥΤΙΚΟ?

page144_1.jpg


09.

Σε ποια ταινία του βλέπουμε μια πολύ γνωστή ηθοποιό γυμνή από πίσω?

10.

Στην ταινία αυτή η σύζυγος του Δημήτρη έχει πεθάνει,όμως την βλέπουμε σε κάποια φλας μπακ.Ποια η ηθοποιός και ποια η ταινία?

11.

Ο ίδιος ο Δημήτρης παραδέχτηκε ότι απάτησε την Αλίκη με την συμπρωταγωνίστρια του στην ταινία...

12.

Από ποια ταινία η φωτό?

images


13.

Σε ποιες ταινίες συνυπήρξε με την Δέσπω Διαμαντίδου κατά την διάρκεια της σχέσης τους?

%CE%97+%CE%94%CE%AD%CE%A3%CE%A0%CE%A9+%CE%9C%CE%95+%CE%A4%CE%9F%CE%9D+%CE%A0%CE%91%CE%A0%CE%91%CE%9C%CE%99%CE%A7%CE%91%CE%AE%CE%9B+%CE%A3%CE%A4%CE%97+%CE%A3%CE%9A%CE%97%CE%9D%CE%AE+(%CE%95%CE%98%CE%9D%CE%99%CE%9A%CF%8C,+%CE%95%CE%9E%CE%99+%CE%A0%CE%A1%CF%8C%CE%A3%CE%A9%CE%A0%CE%91+%CE%96%CE%97%CE%A4%CE%9F%CF%8D%CE%9D+%CE%A3%CE%A5%CE%93%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%A6%CE%AD%CE%91,+1960).jpg
 
05. (Εννοείται και σε ποια ταινία)
 
2 Σε 17

3 Με φωνη αλλου τραγουδιστη στην Αστερω, με τη δικη του στην Κορη μου τη σοσιαλιστρια.

4 Το κοριτσι του λουνα - παρκ

5 Με τη Τζοβαννα Φραγκουλη στον Λουστρακο

7 Ποτε την Κυριακη

8 Κωστας Δεγλερης

10 Το κοριτσι του λουνα - παρκ

11 Με τη Κατια Δανδουλακη - Παπαφλεσσας

12 Ποτε δε σε ξεχσα

13 Το ραντεβου της Κυριακης, Μανταλενα, ο θανατος θα ξαναρθει, η Αλικη στο Ναυτικο, ο λουστρακος, τα κοκκινα φαναρια
 
6 Στην ταινια ο Λουστρακος αρχικα υποδυεται τον χαρακτηρα του Παπαμιχαηλ ο Βασιλακης Καιλας.
 
12 Ανακαλω. Ο νικητης.

9 Στην ταινια Αστερω βλεπουμε γυμνη την Αλικη Βουγιουκλακη.
 
10 H νεκρη γυναικα του ειναι η Τζενη Ρουσσεα.
 
Για την 9 ας μας πει ο Αντώνης αν γνωρίζει γιατί υπάρχουν αμφιβολίες αν ήταν η Αλίκη στη γυμνή σκηνή της ΑΣΤΕΡΩΣ
 
07. Τα κόκκινα φανάρια
 
serano915 είπε:
07. Τα κόκκινα φανάρια
Όχι serano μου! Η bambi έχει δίκιο.

Στα "κόκκινα φανάρια" ο Παπαμιχαήλ ήταν ο αγαπημένος της Καρέζη και του το είχε κρύψει ότι ήταν πόρνη.

Στο "Ποτέ την Κυριακή" ο Παπαμιχαήλ μαζί με τον Γεωργίτση είναι δυο ναύτες του αμερικάνικου στόλου που φτάνουν στο καμπαρέ που δουλεύει η Μερκούρη - Ίλια. Διαλέγει τον Παπαμιχαήλ κι ας πληρώνει λιγότερα και μετά τραγουδάει γι' αυτόν το "Διώξε την λύπη παλικάρι".

Αχ βρε Γιάννη Αλεπού! Και τώρα δηλαδή εγώ έχω μόνη αναπάντηση ερώτηση το σε ποιαν ταινία ντύθηκε γυναίκα; Γκρρρρρρ! :cry: :cry: :cry:
 
retrofan είπε:
Όχι serano μου! Η bambi έχει δίκιο.Στα "κόκκινα φανάρια" ο Παπαμιχαήλ ήταν ο αγαπημένος της Καρέζη και του το είχε κρύψει ότι ήταν πόρνη.

Στο "Ποτέ την Κυριακή" ο Παπαμιχαήλ μαζί με τον Γεωργίτση είναι δυο ναύτες του αμερικάνικου στόλου που φτάνουν στο καμπαρέ που δουλεύει η Μερκούρη - Ίλια. Διαλέγει τον Παπαμιχαήλ κι ας πληρώνει λιγότερα και μετά τραγουδάει γι' αυτόν το "Διώξε την λύπη παλικάρι".

Αχ βρε Γιάννη Αλεπού! Και τώρα δηλαδή εγώ έχω μόνη αναπάντηση ερώτηση το σε ποιαν ταινία ντύθηκε γυναίκα; Γκρρρρρρ! :cry: :cry: :cry:
Οκ, γράψτε λάθος... #) Έχω χρόνια να δω και τις δύο ταινίες. Χρειάζομαι επανάληψη!
 
13 Επισης η Διαμαντιδου δεν επαιζε στα Κοκκινα Φαναρια, οποτε διορθωνω.

Εκτος απο τις ταινιες που ανεφερα, ο Παπαμιχαηλ συναντηθηκε μαζι της στο Ποτε την Κυριακη.
 
Στην Αστέρω παιδιά δεν είναι η Αλίκη στη γυμνή σκηνή αλλά η Μαίρη Φορμόζη , η "σωσίας" της Αλίκης η οποία χρησιμοποιήθηκε σε πολλές ταινίες της.
 
bambinella 100 είπε:
13 Επισης η Διαμαντιδου δεν επαιζε στα Κοκκινα Φαναρια, οποτε διορθωνω.Εκτος απο τις ταινιες που ανεφερα, ο Παπαμιχαηλ συναντηθηκε μαζι της στο Ποτε την Κυριακη.
Πώς δεν έπαιζε Bambi; Η μαντάμ Παρή.
 
Tη Διαμαντιδου δεν την θυμαμαι καθολου σ' αυτην την ταινια, πραγματικα, αλλα αφου τη θυμασαι σε συγκεκριμενο ρολο το πιθανοτερο ειναι πως θα εχεις και δικιο. ;)
 
Ωραια λοιπον, επαιζε κι εκει αλλα δεν το θυμομουν οποτε παει!

13 Επισης προσθετω Το Τεμπελοσκυλο, Ποτε δε σε ξεχασα, Μην ερωτευεσαι το Σαββατο.
 
Πωπω φαίνεται η Δέσπω έπαιζε μαζί του σε όλες τις ταινίες σχεδόν για να τον επιβλέπει!Μάλλον είχε δίκιο ο Γκιωνάκης για τον Δημήτρη στη γνωστή πλέον συνέντευξη του!


ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ


01. Ο Δημήτρης ντυμένος γυναίκα στον ΠΑΡΑΜΥΘΑ

02. Με την Αλίκη μαζί σε 17 ταινίες

(μπράβο bambinella 100!)

03. ΔΙΠΛΟΠΕΝΝΙΕΣ η πρώτη ταινία που τραγούδησε (βγήκε 8 μήνες πριν τη Σοοσιαλίστρια)

04. Τελευταία ασπρόμαυρη ταινία Ο ΠΑΡΑΜΥΘΑΣ (1969)

05. Και με τους τέσσερις: Με την Τζοβάννα Φραγκούλη στον ΛΟΥΣΤΡΑΚΟ (μπράβο bambinella 100!),με τον Γιάννη Τσαρούχη (σκηνικά) και τον Νίκο Κούρκουλο στο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΨΕΜΜΑ. με την Τζένη Βάνου (τραγούδι) στο ΜΗΝ ΕΡΩΤΕΥΕΣΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ.

06. Στην ταινια ο Λουστρακος αρχικα υποδυεται τον χαρακτηρα του Παπαμιχαηλ ο Βασιλακης Καιλας

(μπράβο bambinella 100!)

07.Ο Δημήτρης πελάτης πόρνης στην ταινία...ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ

(μπράβο bambinella 100!)

08. Κωστας Δεγλερης

(μπράβο bambinella 100!)

09. Στον ΛΟΥΣΤΡΑΚΟ βλέπουμε γυμνή από πίσω την Τζοβάνα Φραγκούλη

10. Τζένη Ρουσσέα - Το κοριτσι του λουνα - παρκ

(μπράβο bambinella 100!)

11. Απάτησε την Αλίκη με τη Κατια Δανδουλακη στα γυρίσματα του Παπαφλεσσα

(μπράβο bambinella 100!)

12. Ο ΝΙΚΗΤΗΣ

(μπράβο bambinella 100!)

13. Με την Δέσπω κατά την διάρκεια της σχέσης τους (1958-1964) έπαιξαν στις ταινίες:

Το ραντεβου της Κυριακης, Ποτέ την Κυριακή,Μανταλενα, Ο θανατος θα ξαναρθει, Η Αλικη στο Ναυτικο, ο Λουστρακος, Τα κοκκινα φαναρια,Το Τεμπελοσκυλο, Ποτε δε σε ξεχασα, Μην ερωτευεσαι το Σαββατο

(μπράβο bambinella 100!)

bambinella 100 η νικήτρια του Δημήτρης Παπαμιχαήλ κουίζ! :award: :award: :award: :award: :award:
 
Παιδια συγγνώμη που απαντάω ενώ έχει κλείσει το κουίζ ( πολύ ενδιαφέροντα πάντως πράματα μαθαίνεις κ μιας κ είμαι καινούργια στο φόρουμ...) αλλά έχω μια μίνι απορία που ίσως να σας φανεί λίγο ... χαζή... αυτή η Τζοβάνα Φραγκούλη τη σχέση είχε με την... τωρινή??
 
Είναι ακριβώς η ίδια mariadegrecia. Μόνο που στον "Λουστράκο" η Τζοβάνα Φραγκούλη είναι ένα μικρό κοριτσάκι που, αν θυμάμαι καλά, παίζει τη μικρή γειτονοπούλα του Βασιλάκη Καϊλα που την πλένει η μαμά της στη σκάφη κι εξ ου η τολμηρή :p σκηνή γυρισμένη πλάτη ;) .
 
α εντάξει γιατί νόμιζα ότι κάτι δεν καταλάβαινα κτλ χιχι αν και την είδα τους τελευταίους μήνες την ταινία δεν την πρόσεξα θα τη ξαναβάλω να την προσέξω στο πρόσωπο χιχι.
 
Πίσω
Μπλουζα