Κουτί αποθήκευσης hand held κονσολών

Retropolis Greece

Retro Member
Joined
7 Ιουλ 2009
Μηνύματα
380
Αντιδράσεις
269
Όταν ήμουν πιτσιρίκι και δεν είχα λεφτά για τις αυθεντικές θήκες αποθήκευσης των κονσολών μου game boy , game gear είχα φτιάξει μια αυτοσχέδια από ένα κουτί παπουτσιών και το διαχωριστικό χαρτί από μια θήκη χριστουγεννιάτικων μπαλών. Πριν λίγο καιρό ασχολήθηκα ξανά και δημιούργησα άλλη μια με την προσθήκη και του psp αυτή τη φορά.

Προβολή συνημμένου 92639Προβολή συνημμένου 92640Προβολή συνημμένου 92641Προβολή συνημμένου 92642Προβολή συνημμένου 92643Προβολή συνημμένου 92644
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια πατεντα και καλοσχεδιασμενη!!!! :thumbup:

Οριστε που τελικα
SEGA_S.gif
SEGA_E.gif
SEGA_G.gif
SEGA_A.gif
& Nintendo μπορουν να συνυπαρξουν αρμονικα... :diablotin:
 
Για ακόμα μεγαλύτερη προστασία, έχουν βγει πλαστικά κουτιά σε διάφορα μεγέθη (και με διαχωριστικά) που κλείνουν με "ασφάλειες", ώστε να μη μπαίνει σκόνη και να μην κινδυνεύουν από υγρασία! :)

Έχω ένα σωρό ηλεκτρονικά σε τέτοια:

4597_1_L.jpg
 
Ωραία και τα πλαστικά αλλά θα προτίμησω το αυτοσχέδιο ως πιο πολύ ρετρό
 
tzehos είπε:
Ωραία και τα πλαστικά αλλά θα προτίμησω το αυτοσχέδιο ως πιο πολύ ρετρό
Συμφωνω απολυτα και πολυ ωραιο το κουτι σου φιλαρακι :thumbup:
 
tzehos είπε:
Ωραία και τα πλαστικά αλλά θα προτίμησω το αυτοσχέδιο ως πιο πολύ ρετρό
Your call! :) Απλά, πρόσεχε που τ' αποθηκεύεις - κρίμα να στα φάει η υγρασία! ;)
 
D@redevil είπε:
Για ακόμα μεγαλύτερη προστασία, έχουν βγει πλαστικά κουτιά σε διάφορα μεγέθη (και με διαχωριστικά) που κλείνουν με "ασφάλειες", ώστε να μη μπαίνει σκόνη και να μην κινδυνεύουν από υγρασία! :)
Έχω ένα σωρό ηλεκτρονικά σε τέτοια:

Προβολή συνημμένου 92663
FYI D@re, το πλαστικό κουτί δεν είναι απαραίτητα "καλύτερο" όσον αφορά το θέμα υγρασία.

Για τον απλούστατο λόγο ότι δεν "αναπνέει" οπότε ότι τυχόν υγρασία βρει τον δρόμο της μέσα του δεν πρόκειται να ξαναβγεί έξω...

Αν θέλεις να χρησιμοποιείς πλαστικά κιβώτια, η λογική minimum προφύλαξη είναι να έχεις μέσα και μερικά φακελάκια silica gel ή κάποιο παρόμοιο υγροσκοπικό υλικό.
 
Είναι καλύτερο, όταν αρχίζεις και παίρνεις νια-νια κομματάκια από αυτό που ήταν -φευ!- κάποτε χαρτοκούτι! :diablotin:

Anyway, το silica το θεωρώ δεδομένο, εξού και η παράλειψη να το αναφέρω. Όπως επίσης θεωρώ δεδομένη την αποθήκευση δίσκων και πλακετών σε αντιστατικές σακούλες... :)

Thanks for sharing anyway! :flower:
 
Το κουτί τα σπάει! Πρέπει να το λανσάρεις ως ρετρό κουτί :) .
 
Οικονομικό κουτί αποθήκευσης φορητών παιχνιδομηχανών

Μια οικονομική λύση για να προστατέψετε τις φορητές κονσόλες σας από την σκόνη και να τις έχετε τακτοποιημένες

 
Πίσω
Μπλουζα