Κούκλες "ΚΟΡΑ"

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
154
Έπεσαν τώρα τελευταόα στα χέρια μου..!! Δεν ανήκουν βέβαια στην οικογένεια της El Greco και της Lyra, δεν μπορούσα όμως να τις αφησω να παραδέρνουν εκεί έξω που τις είχαν παραπεταμένες..!! :xm:

Είναι Ελληνικής κατασκευής από μια εταιρία "KOΡΑ", που νομίζω δεν έχουμε ξαναδει και δεν υπάρχουν πληροφορίες σχετικά..!! Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για την εταιρία αυτή...ας μας διαφωτίσει..!!

Εδώ λοιπόν σας παρουσιαζω την κούκλα με το όνομα "Ρένα"...

attachment.php


Και η πίσω όψη του κουτιού είναι η παρακάτω η οποία παρουσιάζει ακρετό ενδιαφέρον..!!

attachment.php


Και αν πούμε ότι αυτη η κουκλα βγήκε κάπου στο 1970κάτι...και το κουτι αναγράφει ότι η εταιρία φτιάχνει κούκλες 25 χρόνια...τότε μόλις γνωρίσαμε μια εταιρία που ασχολείται με το παιδικό παιχνίδι από το 1950..!! ;)
 
μακισιμε με γεια το νεο σου αποκτημα!!πολυ ενδιαφερουσα η ανακαλυψη σου :) ελπιζω οι λιγο μεγαλυτεροι απο μας να γνωριζουν κατι περισσοτερο σχετικα μ αυτη την εταιρια παιχνιδιων
 
Καλά έκανες και την διέσωσες την κούκλα makisime.Μου θύμισε μία που είχα μικρή. :dribble:Για σαράντα χρονών κούκλα, διατηρείται πολύ καλά.
 
Περνάω κι άλλη μία που βρήκα από αυτην την εταιρεία..!!!

Όποιος επιθυμεί κάποια απ αυτές, να κοιτάζει στο θρεντ "χαρίζονται", γιατί πρόκειται να τις δώσω στις επόμενες 2 με 3 μερούλες, μιας και δεν αποτελούν μέρος της Λυρα και Ελ Γκρεκο συλλογης μου..!! Εννοείται θα προτιμηθούν πρώτα απ όλους μέλη της ρετροπαιχνιδοκοινότητας μας..,!! :flower:

Ιδού λοιπόν η Κρίστι από την εταρία "ΚΟΡΑ".....

attachment.php


Άλλη μια λοιπόν άγνωστη μέχρι τωρα σε εμάς Ελληνική εταιρεία παιχνιδιών, έκανε την εμφάνισή της και θα περάσει στην ιστορία μέσω του retromaniax,..!!! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
makisimos είπε:
Περνάω κι άλλη μία που βρήκα από αυτην την εταιρεία..!!!

Όποιος επιθυμεί κάποια απ αυτές, να κοιτάζει στο θρεντ "χαρίζονται", γιατί πρόκειται να τις δώσω στις επόμενες 2 με 3 μερούλες, μιας και δεν αποτελούν μέρος της Λυρα και Ελ Γκρεκο συλλογης μου..!! Εννοείται θα προτιμηθούν πρώτα απ όλους μέλη της ρετροπαιχνιδοκοινότητας μας..,!! :flower:
Mια αλλη καλη ιδεα θα ηταν να τις βαλεις ως βραβειο σε ενα πρωτοχρονιατικο διαγωνισμο στο φορουμ!
 
Μακισιμο, πολύ όμορφη και η Κρίστι, να σου πω μήπως τις έχεις βγάλει από το κουτί?Από κάτω φοράνε μισοφόρια όπως οι κούκλες της El greco?
 
Ναι σπιρτούλι, φοράνε αυτα τα κλασικά εσωρουχα απο το ιδιο υφασμα που ειναι και τα ρούχα αν θυμάμαι καλά..!!

Angel_grig ωραία η ιδέα σου, την είχαμε κάνει κι άλλες χρονιές, όμως φέτος είπαμε να μην την επαναλάβουμε, ίσως του χόνου να είμαστε καλά να ξανακάνουμε διαγωνισμό..!! Προς το παρόν θα τα δώσω χωρίς πολύ πέδεμα..!! ;)
 
makisime, τις βρήκες και σε μικρό μέγεθος?(σόρι για τις πολλές ερωτήσεις. :) )
 
όχι σπιρτούλι, δεν τις βρηκα και σε άλλο μεγεθος, μονο σε αυτό..!! Σου θυμισαν κατι κι εχεις τόσες απορίες?? :)
 
Ευχαριστώ makisime για την απάντηση. Ναι μου θύμισε η πρώτη που πόσταρες μία κουκλίτσα που είχα πάρει μου σε ένα ψιλικατζίδικο δίπλα από το σπίτι μου . Η δικιά μου φορούσε μπλε φόρεμα . Βέβαια η μάνα μου την εξαφάνισε. Στο ίντερνετ κάποιος βρήκα δύο τέτοιες. Στα πλάγια από το κουτί της μίας γράφει Κορασίδη και ότι η εταιρεία έχει έδρα στη Αθήνα.
 
Πολύ πιθανό να έιναι της ίδιας εταιρίας μιας και το ΚΟΡΑΣΙΔΗ είναι πολύ στο ΚΟΡΑ που γράφουν αυτές που βρήκα εγω... Ανέβασέ μας φωτογραφια σε παρακαλώ απ αυτές που βρήκες εσυ να συγκρίνουμε...!! :flower:
 
Ορίστε η μία κούκλα που σας έλεγα οι φωτογραφίες της :

kora.JPG

kora1.jpg
 
Α, μάλιστα..!! Πρόκειται για την ίδια ακριβώς κούκλα, ,ετο ίδιο όνομα αλλά με διαφορετικό ρουχαλάκι και κουτί..! Σπιρτούλι σ ευχαριστούμε πολύ γιατί πρόσθεσες μία ακόμη πληροφορία γι αυτην την κούκλα και την εταιρία της..!! ;)
 
H Κρίστι είναι πανέμορφη!! Ευχαριστούμε makisime, να τις χαίρεσαι!!:dribble:

Off topic - Που πήγε το thanks?? Ηθελα να το πατήσω, αλλά δεν το βρίσκω πουθενά... #)
 
μηπως ο κορασιδης εβγαζε και κουκλες πριν τα τρανζιστορακια ......

ραδιο κορασιδης ονομα και εξυπηρετηση......

ο κορασιδης και οι κορασιδες του χαχαχα....
 
χαχαχα Το σκέφτηκα κι εγω αυτό timehunter...!! Τώρα μένει , εκτός απο τις κούκλες ΚΟΡΑ του Κορασίδη, να δούμε και τις κούκλες ΚΩΤΣΟ του Κωτσόβολου..!! χοχοχ :) :p

Nτροπή μας..!! :p

ΥΓ. Mytyiny νομίζω είναι καθαρή δολιοφθορά στα THANKS μου.... χαχαχχχαχαχα..!!! Θα καταθέσω μηνύσεις..!!:tongue: :armed: :armed:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια Μακίσιμε για τη νέα σου ανακάλυψη. Είναι πολύ όμορφες και αυτές οι κούκλες ειδικά η Κρίστι μου αρέσει πολύ και μου θυμίζει κάποια που είχα μικρή, αλλά φυσικά εξαφανίστηκε κι αυτή χάρη στη μανούλα μου που είχε την τάση να αδειάζει το σπίτι από παλιά παιχνίδια και τώρα ψάχνει κι αυτή να μου βρει μπιμπιμπό. Καλό ε?
 
Πίσω
Μπλουζα