Κόναν ο Βάρβαρος

Valtasar

RetroWannaBe
Joined
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
75
Αντιδράσεις
16
Στην Ελλάδα ο Κόναν ξεκίνησε τον Ιούλιο του 1985 από τις εκδόσεις ΚΟΜΠΡΑ ΠΡΕΣ. Αυτή η σειρά ολοκληρώθηκε στα μέσα του 1995 αφού συμπλήρωσε 150 τεύχη.

Ασπρόμαυρη έκδοση, μεγάλο μέγεθος. Μια αληθινά αγαπημένη μου σειρά.

Στα μέσα αυτής της περιόδου, η ίδια εταιρία, έβγαλε το Σούπερ Κόναν που ήταν σε έγχρωμο (συνολικά 70 τεύχη).

Η δεύτερη έκδοση έγινε από την MODERN TIMES σε 13 έγχρωμα τεύχη και σε καλύτερη ποιότητα, στα τέλη του '90.

Η τρίτη του επίσκεψη γίνεται τώρα από τις εκδόσεις ANUBIS αλλά δεν έχει καμμία σχέση με τα παλιά. Τώρα είναι όλα φτιαγμένα στο κομπιούτερ και παρόλο που κρατήθηκαν οι γραμμές του σεναρίου, για μένα έχει χάσει πολύ από την παλιά του αίγλη....



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Valt μη μου το κάνεις αυτό.

Πάρε καλύτερα ένα σπαθί και κάρφωσέ μου το στην καρδιά.

Τα διάβαζα. Δεν έχει σωθεί κανένα ρε γ.... :(
 
Έχω σώσει εγώ τα 2-3 πρώτα τεύχη σκαναρισμένα από πρόσφατη διαδικτυακή βόλτα. (αδιάφορο σφύριγμα...)

Αν δεν βρω τα υπόλοιπα online, η παλιές μου οι κούτες όλο και κάτι θα ξετρυπώσουν!

Conan, Μanowar and dry bread!
 
ΠΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!

Εφυγα να πνιξω τη μανα μου.Μου τα πεταξε ολα!!!!Τα παλια εφημεριδε Κοναν...μιλαμε για το πιο βιαιο και ωμο περιοδικο της εποχης εκεινης και οχι μονο.Τα ΕΙΧΑ σχεδον και τα 150.Valtasar δεν επρεπε Κυριακη πρωι να μου το κανεις αυτο.Αψογη σειρα.Με τις αλλες εκδοσεις δεν ασχολουμε,δεν πιανουν μια μπροστα στη παλια.

δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο τη μουτζουρα που μας αφηνε στα δαχτυλα
 
Σε αυτο ειμαι τυχερος και εχω διασωσει καμμια 30ρια τευχη τι να πω CONAN και η φαντασια οργιαζε και αυτα τα θηλυκα τοσο τελεια σχεδιασμενα και να μην φορανε σχεδον τιποτα τσκ τσκ ντροπη μικρα παιδια.
 
Εντός ολίγων ημερών θα έχω όλα τα τεύχη Κόναν και Έλρικ στην κατοχή μου :D
 
Θα κανονισω μια απαγωγη σου..

μαντεψε τι θα ζητησω ως λυτρα...
 
AEON είπε:
Εντός ολίγων ημερών θα έχω όλα τα τεύχη Κόναν και Έλρικ στην κατοχή μου :D
ΑΕΟΝ Πες μας τι κανεις πισω απο την πλατη μας :D

Γιαυτο τωρα τελευταια εισαι χαμενος..Ξερασε τα ΟΛΑ!! :D
 
Bασικά πήζω στη δουλειά αδερφέ akmakas. Η πολυπόθητη χαλάρωση που περίμενα δεν ήρθε ακόμα. Όμως κρατώ τα μάτια μου ανοιχτά για τυχόν "ευκαιρίες". Αυτό που έχω να πω είναι ότι τα καλά δεν τα είδαμε ακόμη. Έπεται πολύ συνέχεια...
 
**Ο akmakas τριβει τα χερια του**

:D :D :D
 
Εγχρωμο περιοδικο CONAN που κυκλοφορησε στα 80ς με ιστοριες απο το αμερικανικο CONAN THE KING πολυ καλο σε μινι size. :thumbup:

[edit] dead pics [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πριν κλείσει το 2006 είπα να σας κάνω ένα χριστουγεννιάτικο δωράκι!!!Μόλις σήμερα εντόπισα μαγαζάκι στην Θεσσαλονίκη (το οποίο όμως ήταν κλειστό και είδα μόνο αυτά που φαινόντουσαν από τη βιτρίνα) που έχει, ακούστε:Κόναν ο βάρβαρος, Μπλεκ, Ποπάϋ, Περιπέτεια, Ιζνογκούντ, Λούκυ Λούκ, Μίκυ Μάους, Αστερίξ, Αντιρίξ και Συμφωνίξ και πολλά άλλα μέσα σε σακουλάκια στις αυθεντικές εκδόσεις ολοκαίνουργια!!!Από εβδομάδα που θα ανοίξει κανονικά θα πάω να τσεκάρω τι άλλο υπάρχει.Λέτε να βρούμε κανένα pixelaki; :D
 
Ωραια νεα για τους θεσσαλονικεις δυστυχως οποιος ξερει τιποτα για νοτιοτερα ας γραψει και CANDY καμμια φωτο αν γινεται δεν θα ηταν ασχημα ,τι τα εχουμε τα ρημαδια τα κινητα.:biglaugh:
 
Μην ανησυχείς AARDVARK γιατί είμαστε εμείς εδώ;Μόλις εξερευνήσω καλύτερα το κατάστημα θα σας πω τι υπάρχει και θα αρχίσουμε τις αποστολές!!!Δυστυχώς δεν γινόταν να βγάλω φωτογραφία, γιατί δεν τα είχε σε περίοπτη θέση.Ήταν όλα σε στοίβες και περισσότερο θύμιζε αποθήκη.Be patient my friends, one step at a time... :thumbup:
 
- Δεν ήταν ανάγκη να σπάσεις την πόρτα , γιατί δεν την άνοιγες;


- Μη μιλάς με γρίφους μάγε!





Καταπληκτικό κόμικ , χαρακτηριστικό παράδειγμα της τότε εποχής.

Τραχείς χαρακτήρες , εφιαλτικά τέρατα , και ημίγυμνες θηλυκές παρουσίες που κολάζουν ακόμα και βάρβαρο!!!

Υ.Γ.

Όταν προβλήθηκε στις κινηματογραφικές αίθουσες , έφαγα πόρτα γιατί ήταν ακατάλληλο!! :mad:
 
ασχετο αλλα το Turrican 2 το ειχα τερματισει σε c64 χωρις απειρα

δυστυχως κανεις δεν με ειχε πιστεψει τοτε.......εξαλου ενα ολοκληρο καλοκαιρι εφαγα για να το τερματισω
 
Το καλυτερο τευχος κατεμε ηταν εκεινο με τους Λυκανθρωπους
 
Candy τελικα δεν μας ειπες κατα που πεφτει το μαγαζι.Ολο και καμια φορα που θα ανεβω στην πατριδα θα το επισκεφτω(για να φυγω με τιποτα κουτες πισω στην Αθηνα)!
 
Καλημερα σας! Τα φωτα σας θελω για οποιον εχει ασχοληθει με τα κοναν και εχει αρκετα τευχη..

Εχω αρχισει και μαζευω την σειρα. Αγορασα καποια Super κοναν αλλα ειχα την εντυπωσει οτι ΟΛΑ τα σουπερ ηταν εγχρωμα. Και ενω καποια πρωτα τευχη που πηρα ηταν εγχρωμα καποια απο τα τελευταια (γυρω στο 50) ειναι ασπρομαυρα!! Ξερει κανεις τι παιζει;
 
ftsgr είπε:
Ο SUPER CONAN κυκλοφόρησε τον Μάιο του 1989 και κυκλοφορούσε παράλληλα με το KONAN O BAPBAPOΣ. Κυκλοφόρησαν 57 τεύχη.Μηνιαίο, μεσαίο μέγεθος, 66 σελίδες στα πρώτα 12 τεύχη και 50 σελίδες στα υπόλοιπα. Ξεκίνησε όλο έγχρωμο και από το τεύχος 36 έγινε ασπρόμαυρο.
Νομίζω ότι το παραπάνω απαντάει στο ερώτημα σου.

ftsgr είπε:
SUPER CONAN
Εκδοτική: KOMΠPA ΠΡΕΣΣ

1. Η μάγισσα της ομίχλης

2. Το κόκκινο φεγγάρι

3.

4. Σκληρή αναμέτρηση

5. Τα κόκκαλα του καστανού άντρα - Η πανούκλα του Φορλέκ

6. Το δόντι του Σετ - Σημάδι Θανάτου

7. Ο πύργος της φωτιάς - Η οργή του θεού

8. Η κοιλάδα του θανάτου - Καμένη γη

9. Το σπαθί του Τζερκαζ Ζαντ! - Το άρωμα που σκοτώνει

10. Δίψα για αίμα

11. Η βασίλισσα της μαύρης ακτής

12. Ο άρχοντας των λιονταριών

13. Τα νύχια του ανθρώπου τίγρη

14. Στοιχειωμένη πόλη

15. Το τέρας του Σκέλος

16. Τα γεράκια του Χαρακούτ

17. Η χαμένη κοιλάδα του Ισκαντέρ

18. Η κατάρα

19. Η βασίλισσα κι οι πειρατές

20. Στη θάλασσα... για την Σεμ!

21. Η νύφη του βασιλιά των ζώων!

22. Η γυναίκα της θάλασσας

23. Ο θάνατος της βασίλισσας

24. Ο δαίμονας της νύχτας

25. Οι ανθρωποφάγοι

26. Ο δαίμονας

27. Το πλάσμα της ομίχλης - Ο διάδρομος του Μουλά-Καγιάρ

28. Η κοιλάδα της αιώνιας νύχτας - Κάποιος από πολύ καιρό χαμένος

29. Το χέρι του Έρλικ - Το τίμημα της τελειότητας

30. Η πόλη όπου σταμάτησε ο χρόνος - Τρόμος στα έγκατα της γης!

31. Ο πόλεμος της αιωνιότητας - Οι μάγισσες του Νέξος

32. Στην παγωμένη Εζίρ - Η νύχτα του λύκου

33. Η σκιά του κτήνους - Η κατάρα του μονόλιθου

34. Η επιστροφή του κατακτητή!

35. Η επιστροφή του κατακτητή! (συνέχεια) - Σφαγή στην Υπερβορία

36. Στη φωλιά του σκουληκιού του πάγου - Ο κοιμώμενος κάτω από την άμμο

37. Ο κάτοικος από τα βάθη!

38. Τα στοιχεία του πορφυρού κάστρου

39.

40. Η υποχθόνια σκιά

41. Φεγγαρόφωτο με σιδερένιες σκιές

41,5. Ο σιδερένιος διάβολος - Το ποτάμι του θανάτου (μέρος 1ο) <----- Το τεύχος κυκλοφόρησε με την ονομασία "CONAN Extra"

42. Σκιές στη Ζάμπουλα - Το ποτάμι του θανάτου (μέρος 2ο)

43. Ο πύργος του ελέφαντα - Το ποτάμι του θανάτου (μέρος 3ο)

44. Το κόκκινο ρουμπίνι του θανάτου

45. Η πηγή του Ούμιρ

46. Η φρίκη από τον κόκκινο πύργο

47. Το πορφιρό οικοδόμημα

48. Οι γιοι του άσπρου λύκου

49. Μαύρα δάκρυα - Μια μάγισσα θα γεννηθεί

50. Μια μάγισσα θα γεννηθεί (συνέχεια)

51. Το αίμα των θεών

52. Το αίμα των θεών (συνέχεια) - Πλιάτσικο στο νησί του θανάτου

53. Το βασίλειο της νυχτερίδας

54. Colossus of Argos

55. Οι παίχτες της Ασγκαλούν

56. Ενα πουλί που ήταν πετράδι

57. Η άσπρη τίγρη της Βέντγια!
Εάν τυχόν έχεις τα τεύχη 3 και 39, μπορείς να συμπληρώσεις τα κενά για εμάς...
 
Πίσω
Μπλουζα