Κώστας Τουρνάς

stam1370

RetroMaNiaC
Joined
6 Μάρ 2008
Μηνύματα
581
Αντιδράσεις
176
l_e4c93117bbea193fa4f14332c3abc748.jpg



Από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού, και μακράν ο αγαπημένος μου.

Δεν θα αναλωθώ σε βιογραφικά και "κλισέ" λόγια. Αυτό που θα πω, όμως, είναι ότι θυμάμαι ακόμα την ανατριχίλα που ένοιωσα όταν, 9 χρονών πιτσιρικάς, πρωτάκουσα στο SKY 100,4, μεταξύ των επιτυχιών της εποχής (Μαντώ, Χαριτοδιπλωμένος κ.α.), μιά κιθάρα και αμέσως μετά μια "τσιριχτή", διαπεραστική φωνή... ήταν το "Κυρίες και Κύριοι"! Ευτυχώς ο Sky τότε είχε το καλό ότι ξανάπαιζε κάποια κομμάτια τις επόμενες μέρες, και έτσι ήμουν προετοιμασμένος. Κιόλας, την επόμενη μέρα, η κασσέτα μου, ηχογραφούσε το τραγούδι... Στην ίδια κασσέτα έγραψα και μερικά ακόμα, μια που όλοι οι σταθμοί προλογίζαν τα τραγούδια. "Κάνε ό,τι σ'αρέσει", "Για σένα δεν μπορώ να κλάψω", "Μην της το πεις", και βέβαια το -καινούριο τότε- "Δεν το ξανακάνω σ' Autobianchi".

Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ΔΕΝ ήταν το "Παιχνίδι", που έχει μέσα το "Autobianchi" (το αγόρασα κανά δίχρονο μετά), αλλά "Τα καλύτερα τραγούδια του", κυκλοφορίας 1977! Έτσι μπήκα σε "μουσικά μονοπάτια" πρωτόγνωρα μεν, αλλά τόσο όμορφα...

Δυό χρόνια μετά, κυκλοφόρησαν οι "Αλητείες", όπου είναι και η "χαριστική μου τουρνο-βολή"... Με τα χρόνια, αφού πλέον ολόκληρη η δισκογραφία του (βινύλια και cd) "ήρθε" στο σπίτι μου, άρχισα να ψάχνω τραγούδια που έχει γράψει για άλλους, ακόμα και λαϊκά.

Τα τελευταία χρόνια, από το 2000, συνειδητά απέχει από τη δισκογραφία, πλήν κάποιων τραγουδιών που κατά καιρούς έχει δώσει, αλλά εμφανιζόταν κάθε Τρίτη στην "Αρχιτεκτονική" στο Νέο Κόσμο, ενώ σε λίγες μέρες θα έχω την χαρά να τον ξαναδώ, αυτή τη φορά στο "Anodos Stage".

Θέλω να γράψω πολλά ακόμα, αλλά δεν θέλω να κουράσω άλλο...

Συνοπτικά, η δισκογραφία του (δικό μου το gifάκι, το έφτιαξα για άβαταρ στο forum του):

03oi8.gif


Εδώ, οι στίχοι κάποιων από τις μεγαλύτερες επιτυχίες του. Διάλεξα τα συγκεκριμένα, γιατί είναι και από περιοδικά της εποχής τους...:

71455774hx8.jpg
92704984sy0.jpg



Κλείνω με δύο βίντεο:

Το ένα είναι οι ΑΛΗΤΕΙΕΣ, το "τραγούδι-σημαία" μου, από το 1990 μέχρι σήμερα (εγγραφή VHS -1990- και upload -2008-, δικά μου):

http://www.youtube.com/watch?v=gqan4_PuqjM

Το άλλο είναι το ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ, από το "ΚΛΕΒΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ", δυστυχώς την πιό πρόσφατη (2000) δισκογραφική του δουλειά (εδώ μόνο το upload είναι δικό μου):

http://www.youtube.com/watch?v=xmrVJceI4Zs

Προβολή συνημμένου 81619 Προβολή συνημμένου 81620
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια πολύ ιδιαίτερη και ζεστή φωνή!!!... και με λυπίζει πολύ που δεν τον ακούμε τα τελευταία χρόνια...Βέβαια έτσι όπως έγιναν τα πράγματα στο τραγούδι σήμερα ή τελειωμένα σκυλοτράγουγα ή δήθεν κουλτουριάρικα (τουλάχιστον στην πλειοψηφία τους)...Τι να βγει να πει ο άνθρωπος...Πολύ ωραία τα βιντεάκια πάντως!...Μου θύμησες ..τα νιάτα μου :D ...
 
"Να μια αχτίδα με φως


Να μια αιτία να ζεις



Θα'μαι γω ουρανός



κι εσύ κόσμος μου γίνε"


Ο,τι έβγαλε στη δεκαετία του 80 και του 70 ήταν διαμάντι. Ενας άκρως συμπαθής και ιδιαίτερα χαμηλών τόνων καλλιτέχνης που έχει αφήσει εποχή. Θυμάμαι το 88 που έβγαλε το "Παιχνίδι", όλοι είχαν κατακρίνει το Autobianchi. Ούτε εγώ το άκουγα τότε. Σε αυτόν τον δίσκο όμως υπάρχει το πιο πάνω τετράστιχο, από τα ωραιότερα που έχω ακούσει ποτέ.

Μπράβο Stam1370!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για ό,τι έχω κάνει...

Δε μετανιώνω.

Καταπληκτικός τραγουδιστής, μακάρι να συνέχιζε.
 
Μα... συνεχίζει.

Είναι σε ένα κέντρο φέτος με Κότσιρα και Λάκη Παπαδόπουλο (με τα ψηλά ρεβέρ).

Μακράν ο αγαπημένος μου τραγουδιστής τα έητεις.

Μου είχε κάνει εντύπωση το video-clip "όμορφη" με την Πετρουλάκη, επειδή δεν μου φαινόταν για όμορφη. Επίσης το μεταγενέστερο "παλι σε εκείνη" που είναι πάρα πολύ αποκαλυπτικό video-clip. Το είδα πρόσφατα στον Θ. Ρακιτζή και έμεινα. Πολύ αποκάλυψη ρε παιδί μου.

Θα θυμηθώ και άλλα.
 
@ misspepper77:

Το ότι δεν δισκογραφεί τα τελευταία χρόνια είναι επιλογή του (αν και είμαι σε θέση να ξέρω ότι έχει καινούρια κομμάτια), λόγω της κατάστασης που σωστά περιγράφεις (δυστυχώς), όπως επίσης και οι επι περίπου 6 χρόνια εμφανίσεις του στην "Αρχιτεκτονική" και όχι σε κάποιο μεγάλο σχήμα (ευτυχώς).

@ Rygar:

Έλα στην αγκαλιά μου,


έλα και παραδώσου.



Έλα στην αγκαλιά μου,



έλα και λευτερώσου.


Το ρεφραίν του υπέροχου "Έλα στην αγκαλιά μου" που θυμήθηκες!

Α! και είμαι stam1370 και όχι 1970!!! :D

@ kaly13:

Ουσιαστικά δεν σταμάτησε ποτέ. Απλά το "μουσικό κατεστημένο" καλύπτει πολλές αξίες... Ραντεβού στο "Anodos Stage"!!!

@ maxouli:

Τα βίντεο που αναφέρεις...

"ΟΜΟΡΦΗ", από το δίσκο "ΑΛΗΤΕΙΕΣ", 1990:

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=VotuEI5DJ2w"]http://www.youtube.com/watch?v=VotuEI5DJ2w[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=VotuEI5DJ2w

"ΠΑΛΙ Σ' ΕΚΕΙΝΗ", από το δίσκο "ΔΕΝ ΛΕΕΙ", 1996:

[ame=[URL="http://www.youtube.com/watch?v=7ItqIjdM90g"]http://www.youtube.com/watch?v=7ItqIjdM90g[/URL]]http://www.youtube.com/watch?v=7ItqIjdM90g

(πάντα από δικές μου VHS εγγραφές και uploads)

Αν κάποιος έχει οποιοδήποτε video υλικό από Κώστα Τουρνά, ας μου στείλει ένα pm!!!...
 
Πολύ σεμνός τραγουδιστής , ευαίσθητος και ευαισθητοποιημένος από τις αγαπημένες μου φωνές.

Κυρίες και κύριοι, Άνθρωπε αγάπα, Ήλιε μου ήλιε μου, Ο πιό καλός Τραγουδιστής... από τις μεγάλες επιτυχίες με τους POLL

Νομίζω :wait2: πως ο πρώτος δίσκος των Poll είχε κυκλοφορήσει σε... ταγάρι!!!

Από τα αγαπημένα μου:

Όπου φυσάει ο άνεμος πάω

Είμαι καλάμι γέρνω δε σπάω

Όπου φυσάει ο άνεμος γίνομαι άνεμος...

Και από τα πιό τρελά:

UFO

πάρτε με τώρα σε άλλους τόπους

να πω αντίο στους ανθρώπους

και τα βάσανα

Τους ουρανούς με σας ν' αγκαλιάσω

Και κει ψηλά ψηλά ωωωω να φτάσω

Να πω: Ανάσανα... Ανάσανα!!!

Μπράβο Stam1370.
 
Και από τα πιό τρελά:[/font]
UFO

πάρτε με τώρα σε άλλους τόπους

να πω αντίο στους ανθρώπους

και τα βάσανα

Τους ουρανούς με σας ν' αγκαλιάσω

Και κει ψηλά ψηλά ωωωω να φτάσω

Να πω: Ανάσανα... Ανάσανα!!!

Μπράβο Stam1370.
Και όμως, Juanita, αυτό το κομμάτι (U.F.O.) έχασε για μια ψήφο την εκπροσώπηση της Ελλάδας στην Eurovision '80... Σαφώς ανώτερο από το νικητήριο, αν τα συγκρίνει κανείς...

Και ναι, ο πρώτος δίσκος των Poll είχε βγεί σε ταγάρι!
 
Ο Τουρνάς ήταν ιδιαίτερος καλλιτέχνης και εξαιρετικός τραγουδοποιός. Δεν μπορώ να πω οτι υπήρξε από τους αγαπημένους μου, αλλά τα ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ-Η ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ - ΣΤΙΓΜΕΣ - ΠΟΥ ΝΑ ΄ΣΑΙ ΕΣΥ (με την Ελπίδα) - ΜΗΝ ΤΗΣ ΤΟ ΠΕΙΣ - ΔΕ ΜΕΤΑΝΙΩΝΩ - ΟΠΟΥ ΦΥΣΑΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ - Ο ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΠ' ΤΟ ΚΑΪΡΟ και το ΛΕΝ' είναι από τα καλύτερα Ελληνικά κομμάτια που έχουν γραφτεί ever.
 
Νομιζω πως η λέξη τραγουδοποιος βρισκει την ακριβη της σημασια οταν μιλάμε για τον

Κώστα Τουρνα.

Απο τους πιο ικανους και τους πιο αξιοπρεπεις του χωρου.

Μια απο τις καλυτερες του στιγμες θεωρω πως ηταν η συνεργασια του με το Δάντη, η οποια ειχε κυκλοφορησει και σε cd, και κυριολεκτικα το εχω λιώσει.
 
Eξαιρετικός τραγουδιστής ο Κώστας Τουρνάς έχω πολλά από τα τραγούδια του κι ακούω. Εμένα το καλύτερό μου ήταν το "Η γυναίκα είναι high".

Μου άρεσε πολύ και οι στιχοι και η μουσική.

Επίσης και το "Κάτω από την Ακρόπολη παίζουν MONOPOLY" ήταν πολύ ωραίο κομμάτι
 
"Άν ο έρωτας ζει"

(Κώστας Τουρνάς/Αλέξια)

Το επίσημο video clip από το άλμπουμ "Ντουέτα" του 1994.

[edit] Αυτό το βίντεο είναι απόρρητο.

 


Αν ο κάτοχος αυτού του βίντεο σάς έχει εκχωρήσει πρόσβαση, συνδεθείτε. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντα εκτιμουσα τους τραγουδιστες που εχουν ιδιαιτερη και ξεχωριστη φωνη. Μια φωνη που ειναι αναγνωρισιμη μεσα στις χιλιαδες φωνες που ακουμε και που μοιαζουν τοσο πολυ μεταξυ τους. Ολα αυτα βεβαια με την προυποθεση η φωνη αυτη να ειναι σωστη και ωραια.

Νομιζω οτι η περιπτωση του Τουρνα με καλυπτει απολυτα σε επιπεδο ερμηνειας αλλα και συνθεσης και ειναι σιγουρα ενα διαμαντι στο καλλιτεχνικο στερεωμα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stam1370 είπε:
Το ένα είναι οι ΑΛΗΤΕΙΕΣ, το "τραγούδι-σημαία" μου, από το 1990 μέχρι σήμερα (εγγραφή VHS -1990- και upload -2008-, δικά μου):
Φοβερός ο Κωστής στις "Αλητείες"!

Ειδικά αυτά τα βαρβάτα ηλεκτρικά σόλο πάνω στην Ιμπανέζα κόβουν την ανάσα όταν τα ακούς.

Το συγκεκριμένο τραγουδάκι και ο ομώνυμος δίσκος είναι αναμφισβήτητα μια από τις καλύτερες στιγμές του γνωστού Έλληνα rocker.
 
Κώστας Τουρνάς- Ξύπνα (ένα κομμάτι που πλημμυρίζει έιτις!)

[edit]To video δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

απο τα αγαπημενα μου τουρνας Δαντης μαζι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μου ήρθε στο μυαλό ένα απόσπασμα από την "Παρέλαση των Αστέρων" του γερμανικού καναλιού ZDF με τον Κώστα Τουρνά να ερμηνεύει το "Στρώσε το στρώμα σου για δυό" του Μίκη Θεοδωράκη στα αγγλικά και να παίζει μπουζούκι στο "χορό του Ζορμπά". Τον διάσημο rocker συνόδευε μια πολυμελής ορχήστρα υπό την διεύθυνση του μαέστρου James Last.
 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ήταν από τους αγαπημένους μου, ωστόσο τον παραδέχομαι!

Επίσης θεωρώ το "Όπου φυσάει ο άνεμος" ως ιδανικό για τη Γιουροβίζιον της εποχής.
 
Θυμάμαι κάπου στα 80'ς, τον πατέρα μου να οδηγάει ένα (καρα-ρετρό!) Fiat 128 (τότε) και στο ραδιοκασετόφωνο να παίζει η μελωδική φωνή του Τουρνά!....

Δεν είναι από τα πρώτα ονόματα που θα μου έρθουν στο μυαλό, αν αναφέρεις την ελληνική μουσική σκηνή, αλλά σίγουρα είναι από τα πιο σημαντικά!
 
Πίσω
Μπλουζα