Λιλίκα. Σειρά πεταλούδες. [Εκδ. Παπαδόπουλος]

TZELASO

Retro Member
Joined
9 Μάρ 2016
Μηνύματα
2.067
Αντιδράσεις
4.406
Δεν βρήκα πουθενά εδώ στους τίτλους σας τις περιπέτειες της μικρής Λιλίκας, οι οποίες με συντρόφευσαν σε όλα τα παιδικά μου χρόνια. Τα βιβλία κυκλοφορούσαν μέχρι τις αρχές του '90 ή τουλάχιστον έτσι θυμάμαι εγώ. Έχω σώσει πολλά από αυτά γιατί είχαν σκληρό εξώφυλλο, περιέγραφαν τις ιστορίες ενός μικρού κοριτσιού, του αδελφού του και του Παταπούφ (το σκυλάκι της), είχαν σκοπό το συνδυασμό διασκέδασης και μάθησης (Η Λιλίκα στο αεροπλάνο, η Λιλίκα ταξιδεύει, η Λιλή νοικοκυρούλα, οι Λιλίκα και οι 4 εποχές, η Λιλίκα πάει σχολείο κ.ο.κ.) Σημειωτέον, ότι είχαν την πιο όμορφη εικονογράφηση που έχω δει ποτέ σε παραμύθι. Ο εικονογράφος λεγόταν MARCEL MARLIER και ο κειμενογράφος GILBERT DELAHAYE οπότε υποθέτω ότι τα κείμενα είναι μετάφραση κάποιας γαλλικής ή ίσως βελγικής εταιρείας. Πίστευα ότι θα βρω ανάλογο θέμα εδώ αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει.
 
Απο τα αγαπημενα μου βιβλια ηταν τα βιβλια με τις ιστοριες της μικρης Λιλικας...τα ειχα διαβασει πολλες φορες και δεν βαριομουν ποτε!
 
Αύριο θα κάτσω να τα σκανάρω και θα ανεβάσω αυτά που έχω σώσει... :)
 
Περιμενουμε φωτογραφιες!

:)
 
BETTY BOOP είπε:
Περιμενουμε φωτογραφιες!
:)
​Betty, είδες την απάντηση που σου έστειλα ή πήγε στο βρόντο? Γιατί εγώ είμαι ολίγον από άσχετη... :)
 
Η​ Λιλίκα ταξιδεύει.



Και κάτι από το εσωτερικό του βιβλίου.

Η Λιλίκα και οι τέσσερις εποχές

Νομίζω ότι περισσότερο απ' όλα, αξίζει η υπέροχη εικονογράφηση.

Η Λιλίκα στο αεροπλάνο

Ανεβάζοντάς τις σελίδες, μου έρχονται τόσες υπέροχες αναμνήσεις.

​Η Λιλίκα στο βουνό

​’λλη μια σελίδα από το εσωτερικό των βιβλίων

TRIP.jpg

TRIP1.jpg

FOURSEASONS.jpg

FOURSEASONS1.jpg

AVION.jpg

AVION1.jpg

MOUTAIN.jpg

MOUNTAIN1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TZELASO...δεν χρειαζεται να κανεις συνεχομενα post,μπορεις εντος 24ωρου να κανεις edit

το post σου και να προσθεσεις οτι θελεις! :)
 
δεν ειχα όλη τη σειρα των βιβλίων της Λιλικας...είδα στο παραπανω post το βιβλίο ''H Λιλίκα ταξιδεύει'' και δεν το θυμάμαι στη συλλογή μου, σίγουρα δεν το ειχα...

:flower:
 
stayros είπε:
TZELASO...δεν χρειαζεται να κανεις συνεχομενα post,μπορεις εντος 24ωρου να κανεις editτο post σου και να προσθεσεις οτι θελεις! :)
Α, εντάξει.... Ευχαριστώ πολύ... :)




BETTY BOOP είπε:
δεν ειχα όλη τη σειρα των βιβλίων της Λιλικας...είδα στο παραπανω post το βιβλίο ''H Λιλίκα ταξιδεύει'' και δεν το θυμάμαι στη συλλογή μου, σίγουρα δεν το ειχα...
:flower:
​Betty, εγώ έχω είκοσι από τις ιστορίες της τουλάχιστον. :) Είχα κι άλλες στο παρελθόν αλλά πλέον..... κι αυτές που σώθηκαν είναι από τη μανία μου να φυλάω ορισμένα πράγματα που αγαπώ πολύ. Σιγά-σιγά θα τις βάλω όλες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TZELASO είπε:
Α, εντάξει.... Ευχαριστώ πολύ... :)





​Betty, εγώ έχω είκοσι από τις ιστορίες της τουλάχιστον. :) Είχα κι άλλες στο παρελθόν αλλά πλέον..... κι αυτές που σώθηκαν είναι από τη μανία μου να φυλάω ορισμένα πράγματα που αγαπώ πολύ. Σιγά-σιγά θα τις βάλω όλες.

περιμένουμε και αλλα εξωφυλλα...τι βουτια στο παρελθον ήταν αυτή!!!

Να εισαι καλα!!!

:flower:
 
Σκανάρησα και τις υπόλοιπες ιστορίες, θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω όπως μου είπες Stayros.
 
Επειδή δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, ή κάτι δεν κάνω καλά, ή κάποιο πρόβλημα υπάρχει και δεν μπορώ να κάνω επεξεργασία, πειράζει να βάζω τις εικόνες τη μία κάτω από την άλλη και εσείς να τις ενώνετε?
 
Τι σφάλμα σου βγάζει και δεν μπορείς να κάνεις επεξεργασία. Υπόψη πως εντός 24ώρου μπορείς να επέμβεις σε ποστ σου.

Τις εικόνες βλέπω τις ανεβάζεις μια χαρά. Οπότε μπορείς για να αποφύγεις τα συνεχόμενα ποστ να ανεβάζεις περισσότερες από μια σε ένα ποστ.

Ότι άλλο θες στείλε μου πμ να στο εξηγήσω :)

Αυτό το μήνυμα όπως και το παραπάνω θα αυτοκαταστραφούν σε λίγο
 
Kambia είπε:
Τι σφάλμα σου βγάζει και δεν μπορείς να κάνεις επεξεργασία. Υπόψη πως εντός 24ώρου μπορείς να επέμβεις σε ποστ σου.Τις εικόνες βλέπω τις ανεβάζεις μια χαρά. Οπότε μπορείς για να αποφύγεις τα συνεχόμενα ποστ να ανεβάζεις περισσότερες από μια σε ένα ποστ.

Ότι άλλο θες στείλε μου πμ να στο εξηγήσω :)

Αυτό το μήνυμα όπως και το παραπάνω θα αυτοκαταστραφούν σε λίγο
Kambia, σε γενικές γραμμές έχω μεγάλο πρόβλημα, πράγμα που δεν καταλαβαίνω... Ανεβάζω τώρα ένα βιβλιαράκι έτσι? Πάω να ανεβάσω το επόμενο και είναι αδύνατο να το δεχτεί, είτε όταν προσπαθώ με παράθεση είτε όταν προσπαθώ να ανεβάσω καινούριο πόστ. Δεν το δέχεται. Αυτό γίνεται 10 φορές και μία μόνο καταφέρνω να ανεβάσω μια εικόνα. Δεν ξέρω τι φταίει, και αν είναι κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα αυτό.. Θα προσπαθήσω τη Δευτέρα από άλλο κομπιούτερ, μήπως κάποιο πρόβλημα έχει το δικό μου. Αυτό γίνεται μόνο όταν θέλω να ανεβάσω κάτι. Όχι όταν θέλω απλά να γράψω κάτι. Διάβασε αυτό αν θέλεις σβύστο μαζί με το δικό σου. :)
 
Λοιπόν. Περνάω το cover και πάω να πατήσω "Επεξεργασία" για να βάλω και το εσώφυλλο. "Επεξεργασία" και πάλι το συνδετηράκι. Αυτό που μου λέει ότι "Όλες οι αλλαγές θα χαθούν. .Θέλετε να προχωρήσετε?" Αν πατήσω ναι, χάνω αυτό που έχω ήδη βάλει. Δεν καταλαβαίνω. Αλλά μπορεί να είναι κι επειδή δεν έχω πολλές γνώσεις γύρω από αυτά τα θέματα. Αν θέλεις σβύσε και αυτό το μήνυμα, είναι μόνο για να σου πω τι ακριβώς μου βγάζει.

​Σώπα κατάφερα να βάλω δύο εικόνες στο ίδιο post. Πέτυχε. Ίσως πρέπει να προσπαθήσω άλλη ώρα. Ίσως κάτι να κολλάει τώρα. Τι να πω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα