Λορέντζο - Lorenzo's oil (1992)

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.256
Αντιδράσεις
6.019
Δραματική ταινία με τους Nick Nolte, Susan Sarandon, Zack O' Malley Greenburg, Peter Ustinov και άλλους ηθοποιούς.Ένα εξάχρονο αγοράκι (Ζack O' Malley Greenburg) προσβάλεται από μια ασθένεια φαινομενικά ανίατη. Κι ενώ η ιατρική κοινότητα έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά, οι γονείς, (Nick Nolte και Susan Sarandon) Ιταλοί μετανάστες, έπειτα από υπεράνθρωπες προσπάθειες και εξονυχιστική επιστημονική μελέτη, ανακαλύπτουν το φάρμακο ικανό να κρατήσει στη ζωή το μικρό παιδί.

Μια συγκινητική ταινία, βασισμένη σε αληθινή ιστορία, με τρυφερές ερμηνείες.
 
Εξαιρετική, όπως και περίμενα όταν είχα μάθει πως πρωταγωνιστεί η Σούζαν Σάραντον! Γενικά όλες οι ταινίες που δείχνουν τον αγώνα του απλού ανθρώπου ενάντια στο ιατρικό κατεστημένο είναι άξιες προσοχής. Έχω κάτι χρόνια να την πετύχω στην τηλεόραση, θα επανέλθω όταν την ξαναδώ. Σ΄ευχαριστώ πολύ που μου τη θύμισες, φοιτήτρια (ιατρικής) την είχα δει, την ιταλική τηλεόραση.
 
Αυτή η ταινία με έχει σημαδέψει απο την πρώτη φορά που την είδα.. Ήμουν πολύ μικρή και δεν θυμόμουν καν τον τίτλο, οπότε χρόνια μετά την έψαχνα "στα τυφλά" επειδή ήθελα τόσο να την ξαναδώ. Κάποιες σκηνές μου είχαν μείνει έντονα στο μυαλό. Τελικά μετά απο πολύυυ ψάξιμο βρήκα τον τίτλο και την είδα ξανά. Συγκλονιστική ιστορία!!!

 
Πίσω
Μπλουζα