Λουί ντε Φινές - Louis de Funes

ambu_dare

RetroMasteR
Joined
19 Φεβ 2006
Μηνύματα
1.278
Αντιδράσεις
54
Kάποιος εάν θυμάμαι καλά είχε γράψει σε κάποιο post, ότι του αρέσαν οι ταινίες του Λουί Ντε Φινές...

Εάν όντως διαβάζεις αυτό το δημοσίευμα φίλε μου, να ξέρεις ότι από την Κυριακή 09 Ιουλίου 2006 και μάλλον κάθε Κυριακή, η εφημερίδα "Το Έθνος" θα έχει τις ταινίες του σε DVDs (παράλληλα και μία ταινιούλα του Τέρενς Χιλλ).

Το ξέρω γιατί πήρα το "Ρεμπέτικο" σε 2 DVDs που είχε προσφορα και είδα την διαφήμιση για την επόμενη Κυριακάτικη έκδοση.
 
δεν την πάλευα με τον Loui!!

Πάντως οι ταινίες του ασύλληπτου διδυμου Hill-Spencer είναι, παρόλη τη προχειρότητα και το low-budget τους, φοβερες και τις έχω συνδέσει άμεσα με τα παιδικά μου χρονια.

(σιγά σιγά τις μαζεύω και αυτές....αν και δεν βγαίνουν όλες σε DVD,πχ η φοβερή ταινία με τον Bud και τον μικρό εξωγήινο(να 'ναι καλά το internet))
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
[edit]

Δηλώνω μέγας fan του Λουί Ντε Φινέ! Μαζεύει ο αδερφός μου όλη τη φιλμογραφία σε DVD, καθότι φανατικός!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο λουι ντε φινες εχω δυο ταινιες απο την τριλογια Φαντομας!!

Τις λατρευω....
 
Lui de funes άπαιχτος. ΟΙ ΤΡΕΛΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΡΑΜΠΙ ΖΑΚΟΜΠ (Η ΣΚΗΝΗ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΤΣΙΧΛΟΦΟΥΣΚΑΣ ΑΣΥΛΗΠΤΗ), Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΟΙΗΝΟΙ, ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΦΑΝΤΟΜΑ.

[edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Λουι ΝτεΦιννες ηταν καταπληκτικος στις ταινιες του Φαντομα. Δεν παιζεται!!
 
...και εμένα μου άρεσε πάρα πολύ στον "Φαντομά". :)

Πολύ γέλιο έπεφτε και σε εκείνες τις ταινίες που έκανε τον αστυνομικό στο Σαν Τροπέ.... :D
 
Ναι αχρηστος τελειος......

Νομιζω απο τον φαντομα ειχαν βγει 3 ταινιες..

τις δυο τις αγορασα και τις εχω!!Πολυ αγαπημενες!!!!
 
akmakas είπε:
Ναι αχρηστος τελειος......Νομιζω απο τον φαντομα ειχαν βγει 3 ταινιες..

τις δυο τις αγορασα και τις εχω!!Πολυ αγαπημενες!!!!
Γιατι να αγορασεις κατι που δειχνει συνεχεια η τηλεοραση και μπορεις να γραψεις στο βιντεο?? (ψηφιακο ή αναλογικο)

Φασεις:

- Το "τριτο χερι" που βγαινει απ το κοστουμι και φυσαει τη μυτη του...

- Παει στο παρτι μασκε του φαντομα ντυμενος κουτσος πειρατης...και καλυμενο ματι

- Δινει ρεσιταλ ως μεταμφιεσμενος ελεγκτης τρενου...

- στη μανια του να πυροβολησει το φαντομα απ το αεροπλανο φοραει αντι αλεξιπτωτου ενα σακιδιο.

Ζαν Μαρέ: Κυριε επιθεωρητα,φορεστε το αλεξιπτωτο σας!

ΝτεΦιννες: Ασε με τωρα, θελω να πετυχω το φαντομα...το φορεσα το φορεσα...

και αλλα που δε θυμαμαι τωρα, ας συμπληρωσει αλλος.
 
το πούρο - πιστόλι.

το citroen που πετάει
 
Δηλώνω μέγας fan του Λουί Ντε Φινέ! Μαζεύει ο αδερφός μου όλη τη φιλμογραφία σε DVD, καθότι φανατικός!
AEON.......Καθώτι μεγάλος οπαδός του αξέχαστου κωμικού Λουί ντε Φινές, θα σε παρακαλούσα μου πείς πώς μπορώ να προμηθευτώ και εγώ την φιλμογραφία!!!!

medium_FANTOMAS_20SE_20DECHAINE.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
SERIOLA: Θα τα πούμε από κοντά περί του θέματος.
 
Dominion είπε:
Lui de funes άπαιχτος. ΟΙ ΤΡΕΛΕΣ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΤΟΥ ΡΑΜΠΙ ΖΑΚΟΜΠ (Η ΣΚΗΝΗ ΣΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΠΡΑΣΙΝΗΣ ΤΣΙΧΛΟΦΟΥΣΚΑΣ ΑΣΥΛΗΠΤΗ), Ο ΧΩΡΟΦΥΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΩΓΟΙΗΝΟΙ, ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΦΑΝΤΟΜΑ.
[edit]
πωπω φιλαράκι τί είπες τώρα!κι εμένα η φάση με το εργοστάσιο πράσινης τσιχλόφουσκας όλα τα λεφτά!μου έχει εντυπωθεί υποσυνείδητα από τα παιδικά μου χρόνια.. όπως και το made in greece του χαρρυ κλυν όταν με πήγε ο πατερας μου σινεμά 5 χρονών! anyway είναι κανείς που έχει ταινίες του λουί σε dvd γιατί τις μαζεύω... ψάχνω το SUR UN ARBRE PERCHE και τον RABBI JACOB.. ενημερώστε με, ευχαριστώ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ηταν και αλλη μια εποχης ,το γουρουνι της αυτου μεγαλειωτητας φοβερη πλακα....μου αρεσε και αυτη παρα πολυ ,πολυκαλος ηθοποιος ,παλι καλα που βαζουν τις ταινιες του ακομη στην τηλεοραση
 
giorgos είπε:
Φασεις:

- Το "τριτο χερι" που βγαινει απ το κοστουμι και φυσαει τη μυτη του...

- Παει στο παρτι μασκε του φαντομα ντυμενος κουτσος πειρατης...και καλυμενο ματι

- Δινει ρεσιταλ ως μεταμφιεσμενος ελεγκτης τρενου...

- στη μανια του να πυροβολησει το φαντομα απ το αεροπλανο φοραει αντι αλεξιπτωτου ενα σακιδιο.

Ζαν Μαρέ: Κυριε επιθεωρητα,φορεστε το αλεξιπτωτο σας!

ΝτεΦιννες: Ασε με τωρα, θελω να πετυχω το φαντομα...το φορεσα το φορεσα...

και αλλα που δε θυμαμαι τωρα, ας συμπληρωσει αλλος.
-στην Ασύλληπτη Απόδραση με τον Μπουρβίλ ίσως η κορυφαία σκηνή του Λουί..στην ταινία είναι μαέστρος σε συμφωνική ορχήστρα(φοράει και μια αστεία λευκή περούκα) :D ..στο καμαρίνι του στην ντουλάπα έχει κρύψει έναν άγγλο αεροπόρο για να μην τον βρουν οι χιτλερικοί.. γυρίζει λοιπόν στο καμαρίνι και πάει να ανοίξει την ντουλάπα η οποία έχει καθρέφτη εξωτερικά στην πόρτα της..ο λουί έχει καθήσει κάπως διαγώνια και βλέπει με την άκρη του ματιού του ότι πίσω του υπάρχουν γερμανοί:animeek:.. ιδρώνει ξεϊδρώνει κάνει πως κοιτάει στο κενό :nervous:και γυρίζει και λέει στους γερμανούς εμφανώς ενοχλημένος :mad:: "τι κοιτάτε;ούτε για διάλλειμα δεν μπορεί να πάει κάποιος;"
 
Υποκλινομαι στον 1ο κωμικο μετα απο τον τσαρλυ τσαπλιν ολου του κοσμου,δεν ειναι πια μαζι μας πεθανε δυστυχως στις 27 Ιανουαριου του 1983 απο καρδιακο επισοδειο και ξεκινησε την καριερα του απο απλος φουρναρης πριν μας χαρισει ατελειωτες ωρες γελιου

http://imdb.com/name/nm0000086/bio
 
Louis rules! ! ! :worship: :worship: :worship:

Johnk10 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ο Λουί είχε ένα σπάνιο και αστείρευτο κωμικό ταλέντο. Τον κατατάσσω αβίαστα μέσα στην πεντάδα των καλύτερων κωμικών όλου του κόσμου και όλων των εποχών. Γενικά δεν μπορώ να πω βέβαια ότι λατρεύω τις ταινίες του ως αστυνομικό, ούτε κι αυτές με τον Φαντομά. Το Μεγάλο Ρεστωράν το είχα δει δέκα χρονών και δεν θυμάμαι σχεδον τίποτε. Το ίδιο και τον Κατεψυγμένο. Μου είχαν κάνει όμως καλή εντύπωση. Τί να πώ όμως για την Ασύλλυπτη απόδραση και τις Τρελές περιπέτειες του Ραβίνου Ζακόμπ;;;;; Νομίζω ότι είναι μακράν οι καλύτερες ταινίες που έχει κάνει, και δεν είναι τυχαίο νομίζω ότι και οι δύο έχουν σκηνοθετηθεί από τον Ζεράρ Ουρύ.

Ειδικά ο Ραβίνος Ιακώβ (Ζακόμπ)... Από πού ν' αρχίσω και πού να τελειώσω; Τη θεωρώ την καλύτερη κωμωδία που έχει γυριστεί ποτέ (τουλάχιστον στον τομέα των κωμωδιών με τρελά κυνηγητά). Φοβερό νεύρο, τέλειο τάιμινγκ χωρίς καμία απολύτως κοιλιά στην υπόθεση, απίστευτα κωμικά ευρήματα και τέλεια εκμετάλλευση της κωμικής φλέβας του θεού Λουί! Όλοι εκεί μέσα παίζουν πολύ καλά. Η δε μουσική του πανέξυπνου Βλαντιμίρ Κοσμά υπογραμμίζει τέλεια τις καταστάσεις. Ειδικά στα τρελά κυνηγητά όπου ακούγεται εκείνο το άπαιχτο θέμα που είναι φοβερά αστείο από μόνο του!!! Με μοναδική εξαίρεση το αφελέστατο ειδύλλιο του φινάλε, η ταινία είναι ένα τέλειο υπόδειγμα κωμωδίας.

Να μην ξεχνάμε επίσης ότι είναι και μία αντι-ρατσιστική ταινία. Στην αρχή υπάρχει σύγκρουση εθνών και θρησκειών: ο καθολικός Βικτόρ Πιβέρ αποδοκιμάζει τον γάμο ενός λευκού με μία μαύρη, και μετά από λίγο απολύει τον Εβραίο σωφέρ του. Αργότερα ο μουσουλμάνος Μωχάμεντ Λαρμπί Σλιμάν επιτάσσει το αμάξι του Πιβέρ (και τον ίδιο) με την απειλή όπλου. Στο τέλος όμως, οι τρεις θρησκείες συμφιλιώνονται και αλληλοβοηθούνται. Ειδικά η σκηνή όπου ο Εβραίος Σολομών δίνει το χέρι στον Άραβα Σλιμάν είναι πραγματικά συγκινητική.

Μήπως υπάρχει εκεί έξω κάποιος άλλος που να λατρεύει αυτήν την ταινία όσο κι εγώ;

Υ.Γ. Ποτέ δεν κατάλαβα ένα σημείο, αυτό όπου ο Πιβέρ (ως Ραβίνος Ιακώβ) φτάνει στην εβραϊκή συνοικία και χαιρετά διάφορους καταστηματάρχες. Χαιρετά τους Ρόζενφελντ, τους Ρόζενμπεργκ, τους Λεβί (Levi's!!!), αλλά όταν χαιρετά τους Κασέρ, αυτοί βάζουν τα γέλια. Κι ο Σλιμάν του λέει στο αφτί: "Όχι αυτούς!!!" Αν ξέρει κανείς γιατί, πληζ ας μας διαφωτίσει...
 
SERIOLA RIVOLIANA είπε:
AEON.......Καθώτι μεγάλος οπαδός του αξέχαστου κωμικού Λουί ντε Φινές, θα σε παρακαλούσα μου πείς πώς μπορώ να προμηθευτώ και εγώ την φιλμογραφία!!!!
AEON και SERIOLA και εγώ είμαι πολύ τρελαμένος και με τον Φινές [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ γέλιο έχει μια ταινία του Λουί ντε Φινέ, όπου στο 1975 βρίσκουν παγωμένο έναν άνθρωπο του 1900.Όταν αυτός ξυπνάει, για να μην πάθει σοκ με την αλλαγή, ντύνονται όλοι με ρούχα εποχής και συμπεριφέρονται ανάλογα. Ξέρει κανείς τον τίτλο της ταινιάς?
 
νομιζω λεγεται "ο κατεψυγμενος" η καπως ετσι...
 
Πίσω
Μπλουζα