Λυσσασμένη Γάτα - Cat on a Hot Tin Roof (1958)

sunset89

Human RetroDatabase
Joined
19 Αύγ 2008
Μηνύματα
2.792
Αντιδράσεις
242
Cat On A Hot Tin Roof - 1958

Βασισμένο στο έξοχο θεατρικό κείμενο του Τένεσι Ουίλιαμς

cat-on-a-hot-tin-roof.jpg
Προβολή συνημμένου 134194

Σκηνοθεσία:

Richard Brooks

Σενάριο:

Richard Brooks

Υπόθεση:

Σε κάποια έπαυλη του αμερικανικού νότου, στήνεται μια μεγάλη γιορτή για την υποδοχή του "Μεγάλου Μπαμπά", με όλα τα μέλη της οικογένειας να δίνουν το παρόν: Οι δύο γιοι του, Μπρικ και Γκούπερ με τις συζύγους τους, Μάγκι και Μέη.

Ο Μπρικ είναι ένας μέθυσος που αρνείται να αποδεχτεί κάποια γεγονότα που σημάδεψαν το παρελθόν του κι έτσι αφήνει πικραμένη και παραπονεμένη την γυναίκα του, με τη φλογερή ιδιοσυγκρασία και την έντονη προσωπικότητα. Ο Γκούπερ με την Μέη, αποσκοπούν στο να πάρουν όλη την περιουσία του πατέρα του, όταν αυτός αποβιώσει , μετά το ανελέητο χτύπημα της επάρατου. Όλοι , εκτός από τον Μπρικ που αδιαφορεί για τα πάντα, θα επιδοθούν σε έναν ατελείωτο πόλεμο οικονομικών διεκδικήσεων.

Κάτω από την ορμή και τους ήχους μιας ξαφνικής καταιγίδας, οι ισορροπίες ανατρέπονται και όλοι έρχονται αντιμέτωποι με όλους. Ο Μπρικ θα έχει την ευκαιρία να αντιμετωπίσει κατά πρόσωπο το επίπονο παρελθόν με το χαμό του καλύτερού του φίλου, για τον οποίο θεωρεί υπεύθυνη την Μάγκι, ο πατέρας θα αντιληφθεί την τραγική αλήθεια για την κατάσταση της υγείας του, ο Γκούπερ με τη Μέη θα προσπαθήσουν να αρπάξουν ό,τι μπορούν πριν είναι πολύ αργά και η Μάγκι θα καταλάβει ότι το μόνο που πραγματικά την ενδιαφέρει είναι ο Μπρικ...

Ερμηνείες:

Ελίζαμπεθ Τέιλορ ......... Μάγκι

Πωλ Νιούμαν .............. Μπρικ

Μπερλ Ιβς .................. "Μεγάλος Μπαμπάς"

Τζακ Κάρσον ............... Γκούπερ

Τζούντιθ Άντερσον ....... "Μεγάλη Μαμά"

Μάντλειν Σέργουντ ...... Μέη

και άλλοι ηθοποιοί

Εκπληκτική ερμηνεία από την Ελίζαμπεθ Τέιλορ, με την τρομερή εσωτερικότητα, την οργή αλλά και το πάθος, που προσπαθεί επί ματαίω να αφυπνίσει το ερωτικό ενδιαφέρον του συζύγου της. Για τα έντονα συναισθήματα που αποτυπώνονται στο ρόλο της, ευθύνεται το γεγονός ότι λίγες μέρες πριν ξεκινήσουν τα γυρίσματα, έχασε σε αεροπορικό ατύχημα τον σύζυγό της, Τοντ.

Ο Νιούμαν, πιο ωραίος από ποτέ, ενσαρκώνει ιδανικά τον αμφίσημο ήρωα του Ουίλιαμς με τον υποβόσκοντα ομοφυλοφυλλισμό, που παρόλα αυτά αρκετά στοιχεία αφαιρέθηκαν από το αρχικό κείμενο. Η αρχική σκέψη των παραγωγών ήταν να κρατήσει ο Έλβις Πρίσλευ τον πρωταγωνιστικό ρόλο, μα εκείνος αρνήθηκε.

Η ταινία γυρίστηκε σε έγχρωμο φιλμ για να αναδειχθούν τα σπάνια μενεξελιά μάτια της Τέιλορ και τα βαθιά τιρκουάζ του Νιούμαν.

snapshot20110626220738.jpg


snapshot20110626220750.jpg


Το θεατρικό έργο έχει ανέβει πάμπολλες φορές σε παγκόσμιο επίπεδο και στη χώρα μας γνώρισε επιτυχία με διάφορους θιάσους! Ξεχωριστές πρωταγωνιστικές ερμηνείες ήταν τόσο της Μελίνας Μερκούρη, αλλά και πιο πρόσφατα της Φιλαρέτης Κομνηνού για το Εθνικό θέατρο. Παρόλα αυτά, υπάρχουν διαφορές στην ταινία και το θεατρικό, καθώς στο τέλος ο Μπρικ μένει με την Μάγκι για άλλους λόγους από αυτούς που παρουσιάζονται στο πανί.


- Ποια είναι η νίκη μιας άγριας γάτας σε ένα καυτό πάτωμα;

- Να σταθεί σε αυτό όσο περισσότερο μπορεί!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η θερμοκρασία σ' αυτή την ταινία κτυπάει το κόκκινο :) Κυριολεκτικά (κατακαλόκαιρο στον αμερικάνικο νότο γαρ) και μεταφορικά (η "ηλεκτρισμένη" γάτα - Μάγκι κυκλοφορεί με το κομπιναιζόν και προκαλεί με όλους τους δυνατούς τρόπους τον μισόγυμνο Μπρικ που όμως ενδιαφέρεται μόνο για το ουίσκι του).

Θυμάμαι την παχουλούλα συννυφάδα με τα επίσης παχουλά παιδιά της που περηφανευόταν ότι είχε βγει μις σε τοπικά καλλιστεία το πάλαι ποτέ :D και τις δηλητηριώδεις μπηχτές της Μάγκι.

Τι διαφορές έχουν το θεατρικό τέλος από το κινηματογραφικό; Το συγκεκριμένο έργο δεν το έχω δει ποτέ στο θέατρο.
 
retrofan είπε:
Η θερμοκρασία σ' αυτή την ταινία κτυπάει το κόκκινο :) Κυριολεκτικά (κατακαλόκαιρο στον αμερικάνικο νότο γαρ) και μεταφορικά (η "ηλεκτρισμένη" γάτα - Μάγκι κυκλοφορεί με το κομπιναιζόν και προκαλεί με όλους τους δυνατούς τρόπους τον μισόγυμνο Μπρικ που όμως ενδιαφέρεται μόνο για το ουίσκι του).
Θυμάμαι την παχουλούλα συννυφάδα με τα επίσης παχουλά παιδιά της που περηφανευόταν ότι είχε βγει μις σε τοπικά καλλιστεία το πάλαι ποτέ :D και τις δηλητηριώδεις μπηχτές της Μάγκι.

Τι διαφορές έχουν το θεατρικό τέλος από το κινηματογραφικό; Το συγκεκριμένο έργο δεν το έχω δει ποτέ στο θέατρο.
Το περιγράφεις ακριβώς!! :D

Μεγάλη η συναισθηματική ένταση των ηρώων!

Δεν είναι κάποια "παροιμιώδης" διαφορά, απλά στην ταινία μας δείχνει ότι εν τέλει ο Μπρικ μένει με τη Μάγκι από έρωτα σχεδόν, αλλά στο θέατρο από αδιέξοδο και απελπισία! ;) Βέβαια είναι και πώς το εκλαμβάνει ο καθένας!!
 
sunset89 είπε:
Ο Νιούμαν, πιο ωραίος από ποτέ, ενσαρκώνει ιδανικά τον αμφίσημο ήρωα του Ουίλιαμς με τον υποβόσκοντα ομοφυλοφυλλισμό, που παρόλα αυτά αρκετά στοιχεία αφαιρέθηκαν από το αρχικό κείμενο.

Αυτός ο...ομοφυλοφυλλισμός οπως τον λες,ειναι τοοοσο υποβοσκων στην ταινια που ενας ανυποψιαστος θεατης παίζει και να μην τον πάρει χαμπάρι...έπεσε πολλή λογοκρισία λόγω του κώδικα Χέιζ που ήταν δυστυχως ακομα σε ισχυ το 1958...

Άντε...ώρα για ριμέικ!!!
 
Όχι μωρέ! :(

Μπορεί άλλα να ήθελε να βγάλει ο Τενεσί αλλά η χημεία ανάμεσα σε Νιούμαν και Τέιλορ είναι τόοοοοσο πετυχημένη που δεν θέλω να χάσω τη φαντασίωση του πώς ο Μπρικ ξεκινά από την αρχή τη σχέση του με τη γάτα Μάγκι, μια νύχτα του καυτού καλοκαιριού, έχοντας συγχωρέσει αλλήλους και "θάψει" οριστικά τον νεκρό φίλο Σκίπερ.

Αυτό το χαμόγελο του Νιούμαν όταν η νύφη Μέι αμφισβητεί την εγκυμοσύνη που αναγγέλει η Μάγκι γιατί "το ξέρω πως ο άντρας σου δεν σε πλησιάζει πια". "Πώς είσαι τόσο σίγουρη Μέι;":flower: :flower: :flower: :flower: :flower:
 
Πόσο ουισκι πια αυτος ο Μπρικ!!! εκανε τα ποτηρια να τρεμουν..

αν θυμάμαι καλά υπάρχει κατεφαδιση της φιλιας του Μπρικ και του νεκρού φιλου του και περαιτερω προδοσία, αφου ο Μπρικ κατηγορει την Μαγκι οτι μια βραδια την περασε με τον κολλητό του ( και καλά η Μαγκι, γυνή αλλά ο φίλος, συναίνεσε, που ζούμε, βρε που ζούμε), κάτω από την μύτη του, θα μπεκρουλιαζε εκείνη την νύκτα σιγουρα..

!! οπότε αυτός είναι και ο κύριος λόγος διενεξης μεταξύ τους, επίσης βλέπει αυτη την γυναίκα σαν κάτι το δαιμονικό και το αδίστακτο, ενω αποδεικνυεται πως η Μαγκι και εαισθησιες εχει και καλή είναι και φιλότημη και χειραφετημένη και ανεξάρτητη, μια χαρά νυφη δηλ. :) !!

κλασσικότατη ταινία!! τα μάτια των πρωταγωνιστών αστραφτουν και κλέβουν την παρασταση!! και ο μεγάλος μπαμπάς όμως δεν περνά απαρατηρητος, αμα οι ανθρωποι εχουν οικονομικό συμφερον, τότε σε θυμούνται, εύκολα και αμετακίνητα..
 
O κακός πεθερός και η κακιά νύφη Μέι συμμετείχαν και στην original θεατρική παράσταση...

Επίσης έχουν γίνει και 2 τηλεταινίες. Η μία με Νάταλι Γουντ/Ρόμπερτ Βάγκνερ/Λόρενς Ολίβιε

και μία με Τζέσικα Λανγκ όπου σε αυτήν επανέφερανκάπως τα ομοφυλοφιλικά στοιχεία

...θέλω ακόμη να καταγγείλω το DVD που έχω αγοράσει και δεν έχει τυπωμένη φωτογραφία πάνω στο δισκάκι!!!
 
Μπράβο σου sunset89 για την ενδιαφέρουσα και όμορφη ανάλυση της αγαπημένης αυτής ταινίας. Ειδικά η Ελίζαμπεθ Τέιλορ, αλλά φυσικά και ο Πωλ Νιούμαν, έξοχοι στους ρόλους τους (δεν το πιστεύω ακόμα ότι και οι δυο τους έφυγαν από κοντά μας σχετικά πρόσφατα...) :(
 
χιχι εγω το αγορασα απο κλεισιμο βιντεοκλαμπ στα 2 ευρω κι εχει φωτογραφια!!!! :)
 
johnalepou είπε:
O κακός πεθερός και η κακιά νύφη Μέι συμμετείχαν και στην original θεατρική παράσταση...
Επίσης έχουν γίνει και 2 τηλεταινίες. Η μία με Νάταλι Γουντ/Ρόμπερτ Βάγκνερ/Λόρενς Ολίβιε

και μία με Τζέσικα Λανγκ όπου σε αυτήν επανέφερανκάπως τα ομοφυλοφιλικά στοιχεία

...θέλω ακόμη να καταγγείλω το DVD που έχω αγοράσει και δεν έχει τυπωμένη φωτογραφία πάνω στο δισκάκι!!!
Αυτό για τις τηλεταινίες έχει μεγάλο ενδιαφέρον. Δεν το γνώριζα ότι υπήρχαν! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες Γιάννη.

Και πράγματι υπήρξε αρκετή λογοκρισία (γενικώς τα έργα του Ουίλιαμς τέθηκαν αρκετές φορές σε λογοκριμένη κινηματογραφική έκδοση - βλέπε "Λεωφορείον ο πόθος").

mhmerotategiatipino είπε:
χιχι εγω το αγορασα απο κλεισιμο βιντεοκλαμπ στα 2 ευρω κι εχει φωτογραφια!!!! :)
Ντροπή να επενδύετε στη χρεωκοπία των μαγαζιών για τις αγορές σας κύριε Πάνο! :p
 
σορι δε θα το ξανακανω (γιαυτο το μηνα). Ωραιοτατες φωτο!!!!
 
Μια ακόμα διαφορά από το θεατρικό είναι ότι δίνεται μεγαλύτερη έμφαση στο χαρακτήρα του Big Dady.

Ο κώδικας Χείζ ήταν τόσο αυστηρός που είχαν στείλει κάποιον να ελέγξει το ντεκολτέ της Ελίζαμπεθ Τέιλορ. Ο συγκεκριμένος ανέβηκε σε σκάλα, για να το επιθεωρήσει και απεφάνθη ότι ήταν προκλητικό και απαίτησε να φορέσει καρφίτσα.... Όταν έφυγε, η ηθοποιός την αφαίρεσε. Αυτά τα αναφέρει η ίδια η Ελίζαμπεθ Τέιλορ σε βιβλίο της.
 
Πραγματικά πολύ καλή ταινία. Ίσως η καλύτερη ταινία με την Ελίζαμπεθ Τέιλορ που έχω δει
 
Νομιζω πως στο αυθεντικο αν δεν υπήρχε η λογοκρισια που λέτε ο Μπρικ μάλλον θα ενδιαφερότανε πολύ περισσότερο για τον νεκρο φίλο του παρα για την γατα μάγκι...και φυσικα θα αλλαζε και το περιεχόμενο της ταινιας
 
Δεν ξέρω για το αυθεντικό, αλλά η ταινία είναι από τις πλέον αγαπημένες μου. Οι Νιούμαν και Τέηλορ στις πολύ μεγάλες τους ομορφιές. Εξαιρετικές ερμηνείες.
 
Ναι φιλε μου η ωραια μαγκι μαλλον στο πρωτολειο ειναι μια ωραια βιτρινα και ο μπρικ τα πινει, τα σπαει για τον νεκρο ποδοσφαιριστη
 
Πίσω
Μπλουζα