Λύσεις σε Sinclair βλάβες (ZX,QL)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Εδω θα δειτε κλασικες βλαβες "απεικονισης" απο Spectrum,QL,ZX81 κτλ και τις προτεινομενες λυσεις.

Φοβερο οτι ακομα και σε εξιδικευμενα fora για ZX81 δεν μου ειχαν βρει λυση για τη "λευκη" - ανευ κερσορα - επιφανεια εργασιας του Timex1000 και εδω ο χριστιανος προτεινει λυση επιδιορθωσης.
 
Για αυτο λεμε Amstrad ρε, δεν παθαινουν τιποτα!! :) Thanks Wally, χρησιμοτατο troubleshooting αν και απευχομαι να το χρησιμοποιησω ποτε, ειδικα στον QL!

Ρε Wally επαθε κομπλεξ ο Timex μολις ειδε τα υπολοιπα μηχανηματα στο συνθετο σου και εκαψε το transistor?! (Παντως αξιοπεριεργο μιας και στην NTSC εδειχνε κανονικα)..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο δικος μου ZX Spectrum ειχε παθει αυτη την ζημια.

Spectrum48k-fallo4.jpg


The screen showed a lot of colour pixel (there weren't anyone flash pixel).

 
Σαν τέτρις μοιάζει το απο πάνω :p
 
Aν θυμαμαι καλα (γιατι αυτο ειχε γινει το 1987 :) ) κουνιόντουσαν ολα τα pixels στην οθονη οταν ανοιγα το spectrum.
 
χμ... έχω έναν σπέκτρουμ+ έχει το πρόβλημα μου..του έβαλα τα μΑ που θέλει αλλά πήρα το πουλί...το μέτρησα και παίρνει ρεύμα κανονικά τι πρέπει να αλλάξω γνωρίζεται;

Το board μου είναι αυτό:

spectrum48k-issue6A.jpg
(Εκτός από το να του αλλάξω ιδιοκτήτη φυσικά:Ρ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thanks αχρειαστο να ναι ...παντως τα αμστραντακια αντε να κοψουν κανα λαστιχακι...
 
και ειδα εγω τωρα αυτο και χαρηκα και πηγα να μπριζωσω τον 48κ να ξαναδω τι εικονα εβγαζε και αρχισε και εβγαζε καπνους το τροφοδοτικο!!! ελεος...

τσαμπα χαρηκα :(
 
Ethaniel είπε:
και ειδα εγω τωρα αυτο και χαρηκα και πηγα να μπριζωσω τον 48κ να ξαναδω τι εικονα εβγαζε και αρχισε και εβγαζε καπνους το τροφοδοτικο!!! ελεος...τσαμπα χαρηκα :(
Ρε συ Ethaniel, μπαρμπεκιου πηγες να κανεις με τον 48αρη?! Ελπιζω να μην εγινε ζημια περα του τροφοδοτικου, αν και οπως τα λες... Αντιστροφη πολικοτητα δεν εχουν τα Spectrum στα τροφοδοτικα?
 
Ethaniel είπε:
και ειδα εγω τωρα αυτο και χαρηκα και πηγα να μπριζωσω τον 48κ να ξαναδω τι εικονα εβγαζε και αρχισε και εβγαζε καπνους το τροφοδοτικο!!! ελεος...τσαμπα χαρηκα :(
Μάλλον βραχυκύκλωσε ο μεγάλος πυκνωτής που έχει μέσα το τροφοδοτικό λόγο ηλικίας... Ευκολο να τον αλλάξεις
 
ειπα να μην κανω νεο ποστ... λοιπον. βρηκα τροφοδοτικο και αλλαξα και την μεμβρανη του 48κ αλλα οταν το ανοιγω μου βγαζει εναν αχταρμα στο κεντρο για μισο δευτερολεπτο οταν το αναβω και μετα μου δειχνει κανονικα το prompt. επειδη λοιπον δεν ειχα ποτε μου ΖΧ, ηθελα να μου πειτε αν ειναι νορμαλ αυτο το πραμα...
 
Φυσιολογικότατο....

Το ίδιο και όταν πατάς το Reset....
 
Αμε! Τραβας το βυσμα :)
 
Το spectrum ειναι πολυ απλο σαν κατασκευη και συμπεριφορα. Αν δουλευει, δουλευει... Γενικα θα επρεπε να δεις κατι σαν να σου μαυριζει το κεντρικο μερος της οθονης (οχι το border) για λιγο και μετα να εμφανιστει prompt.

Reset ? ποιο reset? Το μονο reset που καταλαβαινω ειναι το τραβηγμα του βυσματος (διαχρονικο, δουλευει και στα PC).
 
Καλά..... Μιλάτε πολύ Hi-Tech! Δε μπορώ να σας παρακολουθήσω! :p

Άκου λέει, τραβάς το βύσμα!
 
Στο δικο μου του αρεσει να το χαιδευεις στην κοιλιτσα του.
 
Τι λετε ρε παιδια! κοιλιτσα, reset, μηπως λεμε για αλλο μηχανημα; :p

αρα δουλευει κανονικα... αρα τωρα πρεπει να βρω καλωδιο να συνδεσω το γουολκμαν μου!

ευχαριστω σας!

και μια δευτερη ερωτηση. το δικο μου 48Κ εχει γκρι background ενω ενα δευτερο που φτιαχνω εχει κιτρινο. αυτο με το κιτρινακι ειναι νομιζω revision 1.
 
Ethaniel είπε:
Τι λετε ρε παιδια! κοιλιτσα, reset, μηπως λεμε για αλλο μηχανημα; :p αρα δουλευει κανονικα... αρα τωρα πρεπει να βρω καλωδιο να συνδεσω το γουολκμαν μου!

ευχαριστω σας!

και μια δευτερη ερωτηση. το δικο μου 48Κ εχει γκρι background ενω ενα δευτερο που φτιαχνω εχει κιτρινο. αυτο με το κιτρινακι ειναι νομιζω revision 1.
Τι εννοεις γκρι background? To BORDER ? Και κιτρινο? Θα'ναι δαιμονισμενα!
 
Πίσω
Μπλουζα