ΜΑΜΕ και 2 οθόνες.

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.326
Αντιδράσεις
1.341
To MAME σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις σε ποια οθόνη να παίζει το παιχνίδι οπότε μπορώ να έχω το MAME στην 2η οθόνη και στην άλλη το desktop. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βλέπω στην 2η οθόνη να παίζει το MAME και στην κεντρική οθόνη να κάνω κάτι άλλο. Ομως όταν βάζω να παίξει ένα παιχνίδι δεν έχω κανέναν έλεγχο στην οθόνη με το desktop, ούτε mouse ούτε τίποτα οπότε δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, πχ να σερφάρω. Η μόνη λύση που βρήκα είναι να βάλω το MAME σε Windowed mode αλλά έτσι φαίνεται το κακάσχημο παράθυρο γυρω από την οθόνη... Υπάρχει τρόπος να παίζει το MAME full screen (ή έστω να μην φαίνεται το πλαίσιο του παράθυρου) στην μία οθόνη και στην άλλη να μπορώ να κάνω άλλα πράγματα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δηλαδή να έχεις συνδεδεμένες 2 οθόνες στο pc σου και να κάνεις split up?
 
Τασο εγω εχω συνδεδεμενη στο pc εκτος απο την οθονη και μια 32αρα lg και δεν ειχα ποτε καποιο ιδιαιτερο προβλημα και με καρτα γραφικων nvidia και με καρτα γραφικων AMD.Δεν εχω πηραξει κατι απο της ρυθμισεις στο mame απλα εχω βαλει απο της ρυθμισεις της καρτας η απο τα windows την καθε οθονη να συμπεριφερεται διαφορετικα και να μην ειδωλο η μιας της αλλης.Μολις τρεχω λοιπον το mame και εμφανιζεται το περνω με το ποντικι και το σερνω προς την την τηλεοραση οποτε το μονο που κανω μετα ειναι να τρεχω το παιχνιδι που θελω και ολα λειτουργουν τελεια και στην οθονη του pc Μπορω να κανω οτι αλλο γουσταρω.
 
johnny19818 είπε:
Δηλαδή να έχεις συνδεδεμένες 2 οθόνες στο pc σου και να κάνεις split up?
Tο έχω ήδη κάνει αυτό με το extended desktop. Το ΜΑΜΕ παίζει στην μία οθόνη και στην άλλη έχω κανονικά το Desktop. Το πρόβλημα είναι ότι στην οθόνη με το Desktop δεν μπορώ να κάνω τίποτα όταν παίζει το Mame, πχ να σερφάρω, να ανοίξω τον explorer κλπ. Ουτε καν το mouse δεν βλέπω, εξαφανίζεται όταν ξεκινήσει ένα παιχνιδι στην άλλη οθόνη.


metalcandyman είπε:
Τασο εγω εχω συνδεδεμενη στο pc εκτος απο την οθονη και μια 32αρα lg και δεν ειχα ποτε καποιο ιδιαιτερο προβλημα και με καρτα γραφικων nvidia και με καρτα γραφικων AMD.Δεν εχω πηραξει κατι απο της ρυθμισεις στο mame απλα εχω βαλει απο της ρυθμισεις της καρτας η απο τα windows την καθε οθονη να συμπεριφερεται διαφορετικα και να μην ειδωλο η μιας της αλλης.Μολις τρεχω λοιπον το mame και εμφανιζεται το περνω με το ποντικι και το σερνω προς την την τηλεοραση οποτε το μονο που κανω μετα ειναι να τρεχω το παιχνιδι που θελω και ολα λειτουργουν τελεια και στην οθονη του pc Μπορω να κανω οτι αλλο γουσταρω.
Ναι αλλά είναι full screen το MAME όταν το σέρνεις στην άλλη οθόνη? Γιατί εγώ για να το κάνω αυτό θα πρέπει το MAME να είναι σε παράθυρο, οπότε έχω και το πλαίσιο του παραθύρου γύρω γύρω από το παιχνίδι. Εγώ όμως θέλω να είναι full screen.

Edit: Ακόμα και σε windowed mode το mouse εξαφανίζεται και δεν μπορώ να κάνω τίποτα :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχεις δικειο τασο αλλα εχω και γω.Τωρα που το δοκιμασα γιατι στην τηλεοραση αυτη εχω το αναβαθμησμενο pc με amd καρτα γραφικων συμπεριφερεται οπως ακριβως τα ειπες παραπανω.Στο παλιο pc ομως πριν το αναβαθμησω με την Gigabyte 9600gt λειτουργουσε κανονικα οπως στο περιεγραψα και σε full screen.Απλα εκει δεν το ειχα εγω ετσι απο επιλογη γιατι αν ειχα της οθονες ανεξαρτητες την μια απο την αλλη τοτε φυσικα και μπορουσα να παιζω στην οθονη της τηλεορασης αλλα δεν λειτουργουσε το προγραμμα καταγραφης που ειχα για να καταγραψω το παιχνιδι οποτε της εκανα κλωνο ωστε να μην εχω θεμα και το προγραμμα να λειτουργη κανονικα.
 
Στο interface options έχει μία επιλογή για να κάνει το MAME hide cursor ή όχι. Οτι και να βάλω όμως δεν έχει σημασία. Με το που ξεκινήσει το MAME το mouse pointer εξαφανίζεται. Τελείως βλακεία αυτό, δεν υπάρχει νόημα να μπορείς να διαλέγεις οθόνες και στην οθόνη του Desktop να μην μπορείς να κάνεις τίποτα....
 
Αυτό δεν είναι πρόβλημα το ΜΑΜΕ, αλλά καθορίζεται από τα ίδια τα Windows. Το full screen σου κλειδώνει το πληκτρολόγιο/ποντίκι στο πρόγραμμα που τρέχεις. Για δες λίγο εδώ και εδώ.
 
Δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη. Το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι να παίζω σε windowed mode και να φαίνεται η μπάρα γύρω γύρω και ταυτόχρονα τα παιχνίδια να έχουν πρόβλημα συγχρονισμού στον ήχο. Τα μόνα προγράμματα που βρήκα που να αφαιρούν την μπάρα γύρω γύρω και να δουλεύουν στα XP μου μεταφέρουν το MAME στην λάθος οθόνη, άσε που το MAME σέρνεται μετά....

Πάντως το ίδιο το MAME έχει μία επιλογή στα interface options να μην εξαφανίζεται το mouse cursor, απλά δεν δουλεύει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Αυτό δεν είναι πρόβλημα το ΜΑΜΕ, αλλά καθορίζεται από τα ίδια τα Windows. Το full screen σου κλειδώνει το πληκτρολόγιο/ποντίκι στο πρόγραμμα που τρέχεις. Για δες λίγο εδώ και εδώ.
Στο youtube fullscreen έχεις κέρσορα πάντως, καθως και σε fullscreen video players. Γιαυτό και υποψιάζομαι πως κλειδώνει, όταν η δευτερη οθονη που ενεργοποιεις αλλάζει ανάλυση χαμηλότερη της native αναλυσής της. Εκεί όντως δημιουργείται πρόβλημα, καθώς δεν γίνεται το desktop σου να δουλεύει σε 1260x1050 για παράδειγμα, και το extended σου σε 640x480. Πιθανων γιαυτό να χάνεται ο κέρσορας.
 
Πάντως σε μένα η ανάλυση του extended Desktop είναι είναι σχεδόν ίδια με την ανάλυση της βασικής μου οθόνης με την μόνη διαφορά ότι η extended είναι widescreen (1024x768 η βασική και 1360x768 η extended). Το MAME είναι ρυθμισμένο να μην αλλάζει ανάλυση όταν παίζει κάποιο παιχνίδι.
 
gremlinakos είπε:
Στο youtube fullscreen έχεις κέρσορα πάντως, καθως και σε fullscreen video players. Γιαυτό και υποψιάζομαι πως κλειδώνει, όταν η δευτερη οθονη που ενεργοποιεις αλλάζει ανάλυση χαμηλότερη της native αναλυσής της. Εκεί όντως δημιουργείται πρόβλημα, καθώς δεν γίνεται το desktop σου να δουλεύει σε 1260x1050 για παράδειγμα, και το extended σου σε 640x480. Πιθανων γιαυτό να χάνεται ο κέρσορας.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Να σου δώσω να καταλάβεις, στη δουλειά μου έχουμε πολλά εργοστασιακά προγράμματα που πρέπει να τρέχουν full-screen (όσοι ξέρουν από ΗΜΙ νομίζω καταλαβαίνουν τί εννοώ). Ε, με 2η οθόνη δεν έχεις πρόσβαση έξω από τα όρια της 1ης, το ποντίκι είναι λοκαρισμένο στην 1η. Ομως αν το focus (εστίαση) του ποντικιού/πληκτρολογίου φύγει από το εν λόγω πρόγραμμα, π.χ. τρέχει και ενα άλλο πρόγραμμα από πίσω ως παράθυρο και πατάς Alt+TAB για να το επιλέξεις, τότε μπορείς να πας και στη 2η οθόνη, όμως αν ξανακάνεις κλικ στο πρόγραμμα που τρέχει full-screen, γίνεται το ίδιο πράγμα. Οι players χρησιμοποιούν κάρτα γραφικών για να παίξουν full-screen.
 
Τότε μάλλον συμβαίνει το εξής: Όταν ένα πρόγραμμα χρειάζεται τα input ports, τα δεσμέυει και το βρίσκω πολύ λογικό.Games και Emulators οπως mame, winuae, dosbox, δεσμευουν και το Mouse γιατί κι αυτό χρειάζεται για την αλληλεπιδραση με τον χρήστη. Συγκεκριμένα είναι σα να δουλευουν ένα layer πάνω απο τα windows. Ακόμα και σε παράθυρο να είναι, έτσι και πατήσεις κλικ μέσα με το Mouse, δεσμεύεται απο το πρόγραμμα.

Youtube,video players κτλ, στην ουσία λειτουργούν σε ψευδο-fullscreen mode, γιατί εκτός του ότι δεν έχουν αλληλεπίδραση με τον χρήστη, συμπεριφέρονται σαν κομμάτια του ίδιου του λειτουργικού.

@ Rygar λέμε το ίδιο πράγμα σωστά?

EDIT: Πάντως πρέπει να υπάρχουν μερικά utilities στο Internet, που κάνουν την ζωη πιο εύκολη, εκείνων που έχουν παραπάνω απο 1 monitor. ΘΑ το ψάξω γιατί με ενδιαφέρει και μένα το θέμα. Πλέον έχω 3 οθόνες στο pc. Απο αρίστερά η τηλεόραση 32" philips, και κεντρο και δεξια 2 LG, 22" και 17" αντίστοιχα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα